*emeiii<d Nieuws. avond in café den Burg op de jaarvergade ring het openingswoord sprak, waren daar behalve het niet-voltallig bestuur, slechts de drie wijkzusters en de pers aanwezig. Spr. heet de aanwezigen welkom en brengt in herinnering het verlies, dat de vereeni- ging leed. door het overlijden van de alom geachte voorzitter, de heer J W. Roeloffs, een verlies, dat in wyder kring gevoeld werd De notulen daarop door de secretaris, de heer W. H. Willemsen, gelezen, worden zonder op- of aanmerkingen met dank aan de secretaris vastgesteld Het jaarverslag 1922 vangt mede aan met in hartelijke bewoordingen het heen gaan van de voorzitter te memoreeren en gewaagt van de ledige plaats in ruimer kring door de overledene achter gelateD Aan dat verslag ontleenen wy verder, dat de rekening 1922 sluit met het belang rijk tekort van f 1189,93. Van datnadeelig saldo is echter f900,— gedekt, door een subsidie uit de Provinciale kas, zoodat het feitelijk slechts 259,936 bedraagt, terwijl daaronder ook al weer begrepen is het na- deelig saldo van 1921 bedragende ruim f168,—. Echter het blijft een tekort bevat ten, waartegen stelling dient genomen. Het aantal leden, meldt het jaarverslag verder is over 1922 toegenomen en be draagt thans 1450; het aantal bezoeken, door de zusters afgelegd, 1800 minder dan over 1921, een gunstig teeken. Hulde wordt gebracht aan de plaatselijke pers voor het gratis vermelden van de maandelijks inge komen bijdragen, waarvoor de milde gevers dank wordt gebracht De rekening sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 6131,71b met het nadeelig saldo boven reeds genoemd, wordt door de commissie met het onder zoek belast, by monde van de heer H. J. Reij, in orde verklaard en op advies van genoemde commissie, waarin mede mej. M. Rab en T. Bujjs zitting hadden, goed gekeurd. In verband met de goedgekeurde reke ning vraagt zuster Mulder inlichtingen be treffende de post vergoeding voor rijwielen van de zusters. Aan de zusters is f lOi), vergoeding toegekend, maar slechts f75,— uitbetaald. De secretaris deelt in antwoord daarop mede, dat de commissie ingesteld door de Staten van Noordholland, aan de bekende subsidie allerlei voorwaarden verbindt en daaronder ook die, dat voor vergoeding voor een rijwiel aan de zusters niet meer dan f75,— wordt uitbetaald. Een fout is het misschien, zegt spr., dat het bestuur daar van aan de zusters geen mededeeling deed. Over dat punt ontspint zich nog al eenige discussie, waarvan het gevolg is, dat bij de commissie zal worden geïnformeerd, of over 1922 misschien nog het toegezegde bedrag mag worden uitgekeerd, of wel een verhoogd bedrag over de eerste maanden van dat jaar, omdat het betreffende bericht eerst in April 22 inkwam. Betreffende deze zaak deelt de secretaris nog mede, dat de heeren Boekei en Lafèber zich beiden bereid hebben verklaard, voor een vergoeding van f60,per jaar een goed rijwiel ter be schikking van de wijkzusters te willen stellen. Betreffende de linnenkast wordt mede gedeeld, datr_deze over 1922 geen aanvulling behoefde, zóodat het bedrag over 1921 in kas, vermeerderd met eenige rente, nog beschikbaar is Door de ingezetenen vallende onder wjjk Burg e. o. bleek weinig, door die van wijk Oosterend e. o. vry veel van de inhoud van de linnenkast te worden gebruik gemaakt. De aftredende bestuursleden, mej. E. A. Langeveld en de heeren A Epe en IJ. Lap worden bij eerste stemming herkozen. Tot voorzitter wordt gekozen de heer Bossen thans vice-voorzitter, die zich bereid ver klaard de functie althans voor een jaar te willen aanvaarden In plaats van de heer Bossen wordt tot bestuurslid gekozen de heer C. C. de Maar, die verklaart de be noeming met genoegen aan te nemen. Tot leden van de commissie met het nazien der rekening 1923 belast worden aangewezen de heeren J. G. Ph. Pisart, J C. Visser en Joh. Kikkert. De begrooting over 1923 daarna aan de orde, blykt voorloopig niet sluitend te maken, een bedrag aan uttgaven van f 134,— blijft ongedekt. Echter is de heer Buijsing Damsté, die van dat punt een studie bly kt te hebben gemaakt, overtuigd, dat uit de post verzekering nog wel een bedrag van f 100, - of meer is te halen. De post vrijwillige gitten is geraamd op f300,—, over 1922 kwam onder dat hoofd in een bedrag van f314,50. Bij de rondvraag merkt zuster Mulder op, dat van de verhooging van het pensioen der zusters, waartoe in een vorige verga dering werd besloten, niets nader is ver nomen. Alweer merkt de secretaris op, dat de reeds eerder genoemde commissie ook in deze belemmeringen schept. De vraag wordt gesteld of wel de alge- meene vergadering bevoegd was destijds het betreffende besluit te nemen, waar het voorstel daartoe niet op de agenda voor kwam. Nader onderzoek naar een en ander wordt van bestuurswege toegezegd. De voorzitter sluit met dank aan deop- gekomenen en zegt de slechte opkomst te willen beschouwen als een bewijs van ver trouwen in het bestuur. Voetbalregels. Wjj hadden de opkomst op de vergadering Zaterdagavond in hotel gehouden en waar de héér Heijnert, als secretaris der propa ganda commissie van de Noordhollandsche Voetbalbond met bovengenoemd onderwerp optrad, heusch beter verwacht. Al wat week aan week met zooveel belangstelling de wedstrijden volgt, hadden wij gemeend daar tegenwoordig te zien. In werkelijk heid heeft het zich in hoofdzaak bepaald tot hen die practisch het voetbalspel beoefe nen en dan nog voor het meerendeel de jongeren. Typeerend was wel het inleidend woord van de heer Heijnert. Ik maak, aldus ongeveer klonk het, telkens een vergelijking tusschen de voetballer en de leerling van een ambachtschool. Die vergelijking, zegt spr. valt altijd in het voordeel van laatst genoemde uit. De leerling van de am bacht- school stelt zich eerst theoretisch van zijn vak op de hoogte voor hij dat practisch gaat toepassen. De voetballer begint met trappen, om dan later wel eens te hooren aan welke regels die sport gehouden is. Op een schoolbord, dat de spr. tot zijn beschikking had, werd een voetbalveld voor de helft uitgebeeld en daarbij mede gedeeld, aan welke maten het veld, het doel, doelgebied, strafschopgebied, centrum vlaggestokken, voetballen, ja wat niet al gebonden zijn. Daarna gaf spr. de regels ten beste en behandelde, met het gepro jecteerde veld ter verduidelijking, vooral de dubieuze gevallen, die zich in het spel kunnen voordoen en deed uitspraak in die gevallen. Het zou ons te ver voeren de heer Heijnert daarbjj op de voet te volgen en dat heeft ook geen zin, belanghebbenden en belang stellenden hebben de gelegenheid gehad zich in de puntjes op de hoogte te stellen. Bovendien trad de heer Heijnert Zondag in twee wedstrijden alhier als scheidsrechter op en heeft men de regels hier nauwlettend kunnen zien toegepast. De voorzitter van de sportvereeniging de heer de Wilt, had de leiding der verga dering, heette in zijn openingswoord de heer Heijnert welkom en bracht aan het einde een woord van welverdiende dank. Plattelandersbond. Voor bovengenoemde bond trad Maandag avond in hotel Texel de heer Teunissen van Amsterdam op. De opkomst was niet groot te noemen, nog geen 40 personen waren aanwezig, van be langstelling getuigde echter het bezoek van verscheidene personen die van verre waren gekomen. De heer Teunissen was over het bezoek ook meer dan tevreden, de belangstelling voor de Statenverkiezingen is elders beneden nul, zoo dat de heer Teunisseg van oordeel was, dat er voor hen, die thans actie maken, wel iets te bereiken zal zijn. Maar laat ons bij het begin beginnen en dan eerst vermelden, dat de leiding van de ver gadering in handen was van de heer D. Mantje Kz., no. 3 op de lijst der Plattelanders, district Helder, die na een kort openingswoord de spreker van de avond het woord verleende. De heer Teunissen, na de reeds genoemde beschouwing betreffende de kansen, gaf ver volgens een en ander weer omtrent de taak van Provinciale Staten, nuttig huishoudelijk werk in de provinciale huishouding, zooals spr. het noemde en daarbij de bevoegdheid tot het kiezen van de Eerste Kamer, de instelling, die in de laatste dagen weer van zooveel ge wicht is gebleken, nu het lot van het wets- ontwerp-Braat, inzake de Zomertijd, in hare handen berust. Van het belang voor de Platte landers, om in de Staten goed vertegenwoor digd te zijn en van de actie, die in deze rich ting in Noordholland, Friesland, Groningen, maar vooral in Drente in deze dagen gevoerd wordt, vertelde de heer Teunissen. Op het belang van de pachtkwestie wees de spreker. In ons land werken honderdduizend pacht boeren, ongenoemd de z.g. eigen boeren, die onder zeer zware hypotheken zuchten. De halve boerenstand bezit niets en de andere helft is gedoemd om als bezitter ondergegaan, door onze erfrechtregeling, waarbij ieder kind kind zijn aandeel ontvangt in de bezittingen zijns vaders. Millioenen moeten aan pacht worden opgebracht, eer de boer zelf te eten heeft. Het loopt vast met boeren en met tuinders, zegt spr. Het pachtvraagstuk en aanverwante vraagstukken' moeten spoedig aan de orde komen. Dat moeten belanghebbenden, in deze de boeren en tuinders, zelf doen, de plattelan ders. De andere partijen zijn allegaar verpoli tiekt, zegt spr. De vrijheidsbond en de vrij zinnig democraten, de sociaal-democraten en de christelijk-historischen, de anti-revolutionai ren en de katholieken, alle partijen zonder uitzondering, ze deelen de baantjes en dat moet anders worden. Niet „wat ben je maar „wat ken je?" en „wat kun je?" moet de vraag zijn. Met naam en toenaam noemt spr. de gevallen, hoe iemand lid wordt van Gedeputeerde Staten, met een salaris van f 5000 omdat hij is, lid van de een of andere partij, daarbij lid van de Tweede Kamer, f 5090,— schadeloosstelling, om dezelfde reden. Uit eik van die baantjes wordt pensioen genoten, soms uit andere hoofde nog pensioen daarenboven, terwijl dat geen beletsel, is een nog vetter baantje, b.v. wethouder in een onzer groote steden, alweer op grond van partij- lidmaatschap te aanvaarden. De zaak ,is ver politiekt en daar moet een einde aan, meent spr. Van de groote sommen aan belasting voor de provincie opgebracht, krijgt de groote stad het leeuwendeel. Concertgebouwen, lees zalen, ja wat niet al. Onze provincie heeft, naar het oordeel van spr. teveel bedrijven. Aan leg van waterleiding kan men moeilijk aan particulieren overlaten, meent spr., maar electriciteitsbedrijven en ziekenhuizen toch wel Men kweekt te veel ambtenaren zegt spr. en zonder eenig kwaad van die menschen te willen zeggen, ze eten er geen boterham minder om, of er in het bedrijf al dan niet verdiend wordt. Zuinige menschen. die de praktijk van het leven kennen, bewoners van het platteland, zullen in de Provinciale Staten uitstekend werk kunnen doen. Land-en tuinbouw dienen er door menschen uit het practische leven vertegenwoordigd. Met kracht en klem beveelt spr. te stemmen op D. Mantje Kz. de Texelsche candidaat der Plattelanders. Langs wettelijke weg kunnen allerlei mis standen uit de weg worden geruimd als de stem van de verdrukten in de regeeringscolleges wordt gehoord. In Rusland, spr. is er zelf geweest, werd alle grond, door middel van de revolutie, uit de handen van de groot-grond bezitter gesteld in bruikleen van de boeren. Ver betering van de toestanden op het platteland is dringende eisch. Wek uw vrouw, uw familie en kennissen op, niet te stemmen op de candidaat van eenige politieke partij, maar op 11 April hun stem uit te brengen op de candidaat der Plattelanders, op D. Mantje Kz. Als Texel zijn belang begrijpt, kan er veel bereikt worden. Wanneer ik vanavond geslaagd ben U die overtuiging bij te brengen, aldus eindigt spr., dan acht ik mij voldoende beloond. De gelegenheid tot het stellen van vragen na de pauze gegeven, gaf aanleiding tot aange name gedachtenwisseling. De vergadering werd met dank aan spreker en hoorders door de voorzitter gesloten. Z.V,S. Texel—Z.V.S. Helder 4—3. De practische lessen van den heer Heijnert begonnen reeds met Z V S tegen Z V S Helder om half elf ongeveer. Z V S Texel speelt eerst voor den wind en brengt al spoedig de Heldersche collega's een bezoek, doch de Helder verdediging bijt goed van zich af en zet de voorhoede aan het werk. Helder neemt al spoedig, met een voor Jansen onhoudbaar schot, de leiding. Onze Z V S valt goed aan en maakt spoedig gelijk, om kort daarop de leiding te nemen. Scheurkogel speelt een prachtpartij voetbal Lippits, Van Wamel, Vrouwens 'en Van Asperen spelen allen zeer anthousiast en geven Helder handen vol werk. Voor de rust wist onze Z V S nog eenmaal te doel punten Na de rust doelpunt Helder kort achter elkaar 2 maal en weet zoodoende gelijk te maken. Van Wamel neemt echter de beenen, drijft door alles heen en doel punt schitterend. ZVS speelde echter niet zooals gewoonlijk, het verband in de ploeg was zoek. De overwinning was verdiend. De uitgeloofde medaille werd door den heer Bossen aan den captain der Tex. Zeevaar ders met een korte speech uitgereikt. Texel II - OVV I 3-4 Om ongeveer kwart voor één laat de heer Heijnert wederom beginnen voor den lang- verwachten strijd. Het begin is eenigszins zenuwachtig wat Texel het eerst te boven is, die gesteund door den vrij sterken wind tot den aanval op het O V V doel overgaat. Reeds spoedig heeft Texel succes met een goed opgezette aanval en doelpunt onhoud baar. De enkele uitvallen van OVV worden door de Texel-verdediging solide afgeslagen. By een worsteling voor het OVV doel wordt de bal met de hand gespeeld. De daarvoor aan Texel toegekende strafschop wordt door Klaas in een doelpunt omgezet. Voor de rust komt in dezen stand geen verandering meer. Na de rust weet O V V spoedig voor het tegenpunt te zorgen. Wat Texel wederom met een punt aan de andere zijde weet te beantwoorden De stryd is aantrekkelijk en door de strakke leiding zeer kalm. Behoudens een enkele uitzon dering, geen ruw spel. O V V met den wind in den rug, is nu iets meer in den aanval en voor een goed schot van Koning moet Knip zwichten Kort na elkander weet OVV vervolgens nog tweemaal te doelpunten. De Texel doelverdediger had dat wel kun nen voorkomen. De partijen waren vrijwel van gelijke sterkte. Was de Texel verdedi ging «olide geweest dan had de uitslag wel anders kunnen zyn. O V V is thans ongeslagen kampioen der afdeeling, een prachtige prestatie ongetwijfeld. Onze wel gemeende felicitatie. Ga zoo voort, jongens. Texel I—Veteranen 2—0. Om ongeveer half drie begon de laatste wedstrijd, waaruit zich spoedig een vlug vrijwel gelijkopgaand spel ontwikkelde. De veteranen blijken er zin in te hebben en spelen een vlugge, aardige party voetbal. De Texel-voorhoede, door de noodige inval lers geclompleteerd, kan het juiste verbind niet vinden, doch is steeds iets sneller dan de veteranen. De verdedigingen waren aan beide zijden zeer goed, hoewel de Texel-verdediging minder werk had als die der veteranen. Voor de rust doelpunt Texel eens en na de rust nogmaals. De Texel-ploeg kan 2e Paaschdag gratis de bioscoop bezoeken, door de heer Kikkert werden voor de winnende ploeg vry kaarten verstrekt. Wanneer de veteranenkuiten slapper geworden zyn, zullen zy de neder laag wreken. H.R.C. A—Texel 4 4-0. Texel 4 toog naar H R C te Helder en zou daar die heeren wel eventjes inmaken Zingende en juichende gingen ze er op af. Juichende en zingende kwamen ze terug, doch..ze waren zelf ingemaakt, doordat ze te veel punten in hun magen hadden ingemaakt. Denk er om jongens, voortaan eerst voetbalinmaak en dan punten en kikkerkoppen hoor! Excursie mijnbouwkundige studenten. Aan de Telegraaf ontleenen wij, dat gedurende deze en de volgende maand mijn- bouwkundige studenten uit Delft onder lei ding van prof. dr. H. Brouwer een reeks van tweedaagsche excursies door ons land zullen maken en waarbij ook ons eiland op het programma staat. Naar wij vernemen heeft de heer M. Kuip aan het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging mede gedeeld, dat hij bij de a. s. Gemeenteraads verkiezing niet opnieuw een candidatuur zal aanvaarden. Diegenen, die nog bereid zijn vanaf half April gedurende een paar maanden huisvesting te verleenen aan een noodlijdend Hongaarsch kind, gelieven daarvan zoo spoedig mogelijk opgave te doen, daar a.s. Vrijdagmiddag de lijst gesloten moet worden. Zij, die buiten den Burg woonachtig zijn, kunnen het per briefkaart doen aan het adres van Ds. Raabe met vermel ding van naam en woonplaats en of men een jongen verlangt of een meisje. Voor den leeftijd heeft men de keuze tusschen 5 en 15 jaar. Een wonderei. Twee windeieren aanéén, twee volslagen eieren, met een verbinding van ruim anderhalve centimeter lang en eer. doorsnee van een centimeter, werd ons heden door de heer Mart. Bakker vertoond. Ongetwijfeld een hoogst zeldzaam voorko mend geval, ons kwam althans iets dergelijks niet eerder ter kennis. Oosterend20 Maart J.l. Vrijdag vierde de postbode, KL Geus, zijn 25-jarig ambtsjubileum en wel onder vele blijken van belangstelling en waardeering. Talrijk waren de geschenken, die den jubilaris werden aangeboden, zoowel door collega's bnren en dorpsgenooten, als door familieleden en vrienden. Vele bezoekers werden ontvangen en massa's schriftelijke felicitaties werden be zorgd. Dit een en ander heeft den I6den Maart voor den heer Geus tot een onvergetelijken dag gestempeld. Gaarne wenschen we ook hier den heer Geus toe, dat hij nog vele jaren onze trouwe en ijverige postbode zal mogen kunnen zijn. Zaterdagavond waren 25 personen opgegaan naar het lokaal van den heer Koppen, waar inlichtingen werden verstrekt inzake electriciteitsvoorziening. De wethouder Bakker opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom, waarna de heer Bais op eenvoudige en zeer bevattelijke wijze de lichtverschaffing enz. voorstelde. Daar de kosten zeer meevielen was de vergadering zeer optimistisch gestemd en uit de gehouden besprekingen viel op te maken, dat ook van hier vele aanvragen zullen komen. Deze week zullen de bewoners bezocht wor den door de heeren Bais en Joh. Koning, die inlichtingen zullen geven en tevens de aanvragen in ontvangst zullen nemen. We twijfelen niet, of ook hier zullen de meesten het betere licht verlangen, en daarmede de gelegenheid op Texel mogelijk maken. Het sportterrein alhier heeft een groote ver betering ondergaan door het aanbrengen van een ompaling met ijzerdraad op 3 Meter van de kalklijnen. Donderdag zijn de ooievaars te Rid derkerk teruggekeerd en hebben hun nest op de Hervormde kerk weder betrok ken. Een banaan behoort zoo rijp te zijn, dat de schil bruin en de vrucht zoo zacht is als een rjjpe perzik. Valsche rijksdaalders zijn weer in omloop. In Den Haag heeft men er een paar aangetroffen, die het randschrift missen. Valt het verkoopen van melk op Zondag onder de Zondagswet Op verzoek van den hoofdcommissaris van politie te Utrecht heeft de ambte naar van het O M een vervolging inge steld tegen een melkslijter, die op Zondag op de straat melk afleverde teneinde langs den gerechtelijken weg uit te ma ken, of het verkoopen van melk valt onder de bepalingen der Zondagsrust. Deze zaak diende voor den kanton rechter. Beklaagde had op een Zondag morgen aan de deur van een zijner klan ten melk afgeleverd, od was deswege geverbaliseerd. Hij bekende, en zijn bekentenis weid nog door een getuigen verklaring gestaafd. Mr. Van Arkei wees er nu in zyn requisitoir op, dat volgens art. 2 van de Zondagsrust alleen geringe eetwaren op Zondag mogen worden verkocht. Nu is de melk geen eetwaar, doch drinkwaar en bovendien niet gering, maar een zeer belangrijk voedsel. Spreker meende daarom dat ten deze een veroordeeling kan volgen en requireerde een boete van f 0,50 subs, een dag. De kantonrechter zal in deze princi- pieele zaak schriftelijk vonnis vellen. U. D. Wonder-ei De heer J. Vermunt uit Hoeven (N>ord Brabant) raapte Dinsdag j 1. een ei, d&t 12 cM. laDg was. Toen men bet kookte

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2