'INGEZONDEN STUKKEN. onze adverteerders. beslist te handhaven. vóór VIER uur in ons bezit te zijn, Fa. Gebrs. LAFEBER ADVEHTENTI EN. 1883 Jnbilenm 1923 Aan Nog eens, advertentiën dienen op Dinsdag- en Vrijdagnamiddag in dit blad. -«■vagi h laai'' ai v n o i- lldeu au '1m ii <1 li ni| •-« -w l- «OUW tul gl 'Olrt II)«I I u-ld <an lie- uu en leden di« tui.ci e 't-rvuid-i Voor zijn <aaK>i)k veis ag ontvangt d secretaris daok vau de directeur, die mede du de Oiengt aio dn i agedacuteois vau de volijverige bode vau tiet foods, wljleu R. C Buijsmau Vaü ziju gehouden beheer bie"«ti daarop de penningmeester verslag uit. ie ont vangsten over 1922 bedroegen met iube- grip van f 1528,— aan contributie te zamen f 1579,97. De uitgaven beliepen de som van f 1587,53. zoodat de rekening, sloot met een nadeelig saldo van f 7,56 De doktersrekeningen bedroegen, van Dr. Boswijk f 1037,85, van Dr. v. d. Vegt f130.—, te zamen 1 1167,85, bodeloon f 104.—voor ziekenauto f 25. uitkee- riügen art. 8 f 256 40, administratie, drukwerk en advertent ëa f14 63, assu rantie f3 10 en kosten vergaderingen f16 55. Op advies van de commissie met het nazien van de boeken belast, de heeren P. Oele, P. Plaatsman en J. Kiljan, wordt tot goedkeuring besloten. Tot commissaris wordt bij eerste stem ming herkozen de heer C, Lemstra. In verband met de ohguostige financieele uitkomsten over 19.42, stelt het bestuur daarop voor om in het reglement de bepaling op te DemeD, dat ieder lid, dat binnen een tijdverloop van 12 maanden, of minder, aan geneeskundige hu'p, medi camenten eu of uitkeeiiug een bedrag van f70,— heeft geuotun, als lid wordt geroyeerd. Dat voorstel woidt na eeuige discussie bij acclamatie aangenomen, eveuzoohet voorstel om in geen geval uitkeoring te doen op grond van het bekende artikel 8, wanneer geneeskundige hulp eldeis wordt ingeroepen zonder vooi kennis van het bestuur. Bij de rondvraag wordt over sommige punten nog in aangename geest van gedachten gewisseld. De waarnemend bode C Buijsman brengt dank aan het bestuur voor de deelneming van die zijde bij het overlijden van zijn vader betoond en voor de woorden van waardeering aan diens nagedachtenis gbwijd. De voorzitter sluit met eeu kort woord de vergadering. In de daarna gehouden bestuursver gaderiDg werd de waarnemend bode d flnitief als zoodanig benoemd. R. K, Kiesvereeniging. De vergadering, uitgeschreven voor de leden der R. K. Kiesvereeniging te den Burg op Dinsdagavond is buitengewoon goed bezocht. De voorzitter, de heer W.H. Willemsen betuigt zijn vreugde over deze ongewoon groote opkomst. Dat vooral ook de dames goed vertegenwoordigd zijn, is voor spr. een bewijs, dat de vrouwen meer belang stellen in de gemeentebelangen, dan in de belangen van de overkant. Aan allen wordt harte ijk welkom toe geroepen en de vergadering geopend met de Christelijke groet. Vervolgens geeft de voorz. het woord aan de spreker voor deze avond, de Zeer Eerw. Heer P. Roovers, pastoor te de Cocksdorp. Spr. zou zijn inleiding willen aanvangen met de woorden van de groote apostel Petrus: Mannen, Broeders" en hoewel veel dames aanwezig zijn, besluit spr. toch de woorden te gebruiken, die door deze groote apostel gebezigd werden, toen na de val van Judas een andere apostel gekozen moest worden. Tusschen twee mannen, die beiden voor dit ambt geschikt werden geacht, moest toen een keus worden ge daan. 't Lot viel op Mathias, wijl deze door God hiertoe bestemd was. Ook wij, gaat spr voort, staan voor een verkiezing, ook wij moeten een keuze doen. Wel heeft Troelstra beweerd, dat wij katholieken stemvee zijn, dat door bischoppen en zwartrokken met moreele dwang ter stembus wordt gedreven. Doch wij weten beter. Wij weten de woorden van het Nederl. Episcopaat te waardeeren, dat terecht vreesde, dat door het oprichten van de N. K. P. en de Kath. Volkspartij scheuring in onze gelederen zou ontstaan, waardoor onze Roomsche politiek schade zou ljjden. Niet door dwang maar door onze eigen Roomsche overtuiging moeten wij Roomsch stemmen. Spr. leest een gedeelte voor uit de ency cliek van Paus Pius XI. Hierin wordt gezegd, „dat de oorzaak van de oorlog gezocht moet worden in het verbannen van God uit de maatschappij. Alleen als God weer de eereplaats gegeven wordt, kan alles weer goed worden. Twee grieven tegen het huidige mini sterie worden door spr. genoemd. Ie. dat het geen kans heeft gezien de druk der tijdsomstandigheden af te weren en ten 2e, dat het niet christelijk genoeg is. Ieder zal beseffen hoe onbillijk deze verwjjten zyn, iedereen en alles lydt onder de gevolgen van de ontzettende wereld oorlog die aan millioenen menschen het leven gekost heeft. Alles in korten tijd in orde te brengen zou ondoenlijk zijn. ue beste stuurlui staan aan wal. Dat ons ministerie ook met andere par tijen rekening heeft gehouden, in zoover dit de christelijke politiek niet schaadt, is toch zeker geen onbillijkheid. Met nadruk wijst spr. op het groote belang der verkiezing voor de Prov. Staten, wijl door de Prov Staten de leden der Eerste Kamer gekozen worden, die op hun beurt de door de Tweede Kamer ontworpen wetten weer verwerpen kunnen en wekt tenslotte allen op, in de beide volgende verkiezingen met Roomsche overtuiging de stembiljetten in te vullen. De voorz. dankt de Zeer Eerw. spreker voor zijn mooie duidelijke lezing, die men een politieke les zou kunnen noemen. Vervolgens deelt spr. mede, dat naar aanleiding van een desbetreffend schrijven aan de 3 kath raadsleden in deze gemeente, de heeren Keesom en de Graaf zich bereid verklaard hebben op de katholieke lyst geplaatst te worden, doch dat de heer Kuip niet meer in aanmerking wenscht te komen. Daar geen enkele candidatenlijst is in gekomen, heef: het bestuur, na bespreking met de besturen der kiesvereen. te Cocks dorp en Oudeschild op de groslijst ge plaatst, alphabetisch W. J. Bakker Cz. M. W de Graaf. W. v. Heerwaarden Jbz., J Kager, H W. Keesom, S. Keijzer, G. Schoenmaker, S. Smit Oudeschild, G. Witte Pz. Aan ieder der aanwezigen wordt een stembiljet uitgereikt, waarop alle namen 2 keer geplaatst zijn, één keer als boven vermeld en één keer volgens advies van 't bestuur. Alle aanwezigen kunnen hun stem uitbrengen over de volgorde, waarin zij de namen geplaatst wenschen, terwijl ook de afwezige leden nog gelegenheid wordt gegeven hunne stem uit te brengen. Tot controleurs bij het stemopnemen worden benoemd de heeren J, Kooij, D. Witte JDz. en C. Bos. Door omstandigheden was de secretaris aan het begin der vergadering afwezig, daarom worden eerst aan het slot de no tulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld Hierna wordt de vergadering, met dank voor de goede opkomst, door de voorz. gesloten met de christelijke groet. Geitenfokvereeniging. Houdt er de moed maar inDie spreuk ware werkelijk als naam van de vereeniging beter toepasselijk geweest, dan die van Vooruit gang", want van vooruitgang was tot heden nog niet veel gebleken. De voorzitter, de heer J. Kortenhoeven, wees daarop, toen hij Donderdag- avona aan 9 leden het welkom mocht toeroepen. Echter, met de steun van de leden, zou het bestuur er de moed wel in houden. Van de heer v. d. Craais, was een schrijven ingekomen waarin behalve de groeten aan de leden, de beste wenschen voor de vereeniging waren vervat. De notulen, door de secretaris, de heer M. W. Bakker, gelezen, werden onveranderd vast gesteld. Hierna deed de penningmeester, de heer J. Schagen, rekening en verantwoording. Sedert October was uitgegeven f28,25, ontvangen f3,75. inkas was nog f 13,75, tegoed f75,—, te betalen f 107,35. Nagezien door de heeren P. Bonne en C. Gieiis Cz. werden deze cijfers accoord verklaard en de rekening op hun advies goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het ledental zoo ongeveer stationnair is gebleven en 62 bedraagt. Voorts, dat het vorig jaar 4 raszuivere Toggenburger jonge geitjes werden ingevoerd dat de leden in Eierland een eigen afdeeling zijn gaanj vormen en dat het er met de financiën van de afd Texel gunstig voor staat, omdat de leden zich persoonlijk daarvoor nog al offers getroosten, zooals gratis oppassen van de bokken, enz. Met medewerking van alle geitenhouders, als belanghebbenden, zou dat niet noodig zijn. Het verslag eindigt met de beste wenschen voor de afdeeling. De voorzitter brengt de secretaris hulde en dank voor het zaakrijk verslag. Van de gelegenheid om raszuivere Toggen burger geitjes te bestellen, die dan door bemid deling van heeren veeteeltconsulenten uit Drenthe worden ingevoerd, wordt door enkelen gebruik gemaakt, terwijl besloten wordt nog een raszuivere jonge bok aan te schaffen. Tot commissaris der afdeeling, inplaats va'n de heer van Strien, die lid van de afdeeling Eierland is geworden, wordt gekozen de heer C. Gielis Cz, die de benoeming aanneemt. Een bedrag van f125,— aan de voorzitter toegezegd voor het twee jaar houden der bokken, wordt gezien de financieele omstandigheden, door deze kwijtgescholden. Bij de rondvraag wijst het nieuw gekozen bestuurslid op het belang van vele leden, wan neer een der bokken in de omgeving van den Burg wordt gestationneerd en verklaart zich bereid zoo noodig standplaats te verleenen. Het aanbod wordt onmiddéllijk dankbaar aan vaard. Besloten wordt voor stalling van de bok een goed hok te doen aanmaken, dat uiteen neem baar moet zijn, om zoo noodig gemakkelijk te kunnen verplaatsen. Als verblijdend nieuws deelt de voorzitter ten slotte nog mee, dat de i heer Noordijk, veearts alhier, steun aan de 1 vereeniging heeft toegezegd in elke vorm, waarna de vergadering met een kort woord wordt gesloten. Houdt er de moed maar in. Pluimveetentoonstelling. De pluimveevereenigit g „tieid 'r", die voornemens is om in dea.s. Kerst'-acanUe -o tentoonstelling te organiseeren van ut- ei nierhoende'S,sier en posi uiven, konijnen en watervogels, beefl met de daarmee verbandhoudende voorberei dende werkzaamheden een aanvang ge maakt Zij heeft reeds toezeggingen van be- kei de fokkers, niet alleen uit Helder, maar ook uit het Noorderkwartier, om vat tei.de o.m. Trxei, Schag«.n, Zijpe en Aikmaar. Een vooraanstaand sierduivenfokker te Amsterdam heeft eveneens toegezegd een fraaie collectie sierduiven te zullen in zenden. Overwogen wordt voorts, ook inzen dingen van fazanten, pauwen en kalkoe nen toe te laten, terwijl samenwerking word gezocht door de vereeniging van kanarievogelfokkers, teneinde eveneens een expositie van kanaries te bewerk stellingen. Gift Witte Kruis. N.N Oosterend f 15, -. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het Dorus Rijkers Fonds. Geachte Redactie Verzoeke vriendelijk opname van bijgaande regelen. Eindelijk-Eindelijk I Er wordt een daad gedaan. Wel heel laateigenlijk veel te laatmaar toch er gebeurt iets, neen er gebeurt veel. Dr. Rademaker, redacteur van „Het Vader land" schreef eenigen tijd geleden een artikel in dat blad, waardoor de aandacht van het Nederlandsche volk gevestigd werd op de vletterlieden van onze kustplaatsenop de stoere mannen, die tallooze malen hun leven opofferden, om dat van schipbreukelingen, wien een wrgede verstikkingsdood in de woeste golven dreigde, te redden... Oud, arm en gebrekkig leven onze zeehelden voortDorus Kijkers, de man, die meer dan 500 menschen van schepen en wrakken haalde, die op de gevaarlijke Nieuwedieper gronden gestrand waren, die man, die met vele anderen duizende malen zijn leven gewaagd heeft, die moest vorig jaar op 75-jarigen leeftijd nog 's nachts om 3 uur in weer en wind zijn bed uit om voor een daghuur steenen te bewaken Deze man, die door zijn stoere gestalte, de borst vol ridder ordes en medailles, direct opvalt, trok de aan dacht van Dr. Rademaker, redacteur van „Het Vaderland". Deze was het, die met Henri ter Hall, lid van de Tweede Kamer, en den heer Jager, luitenant ter zee, het plan opperde een fonds te vormen, waardoor Rijkers voor armoede gevrijwaard zou blijven... En toen men mij, een Helderschen Jutter, die met den treurigen levenstoestand onder onze zeehelden niet alleen in den Helder maar ook op de eilanden en langs de kust maar al te wel bekend ben, aanzocht om deel van dit comité uit te maken, heb ik van ganscher harte toegestemd, en zoo is dan het Dórus Rijkers fonds geboren. Gelijk bekend is, heeft Rijkers intusschen van het Carnegie-fonds een uitkeeiing gekregen. Tot zijn dood zal hij bovendien de rente van het Dorus Rijkers-fonds genietenen als hij zal zijn heengegaan, zal dit kapitaal aangewend worden voor alle oude zeelieden, hunne weduwen en weezen en allen 1 die in bittere armoede langs de kusten van Holland wonen en hulp noodig hebben. Dat de nood onder onze zeehelden nijpend is, blijkt uit de interpellatie, welke gehouden zal worden door den heer Duijs, lid van de 2e Kamer. Niettegenstaande onze plannen moet de regeering krachtig onze kustbevolking steu nen, door alle menschenredders een pensioen te verzekeren. Ik twijfel niet of ook de heer Ter Hall zal in de Tweede Kamer nog een krachtig woordje spreken in dien zin. Met hartelijken dank voor de plaatsing. Helder, Maart 1923. LEVY GRUNWALD. N.B. Het Dorus Rijkers fonds bestaat uit de heeren: Henri ter Hall, lid der 2e KamerDr. Rademaker, redacteur van "Het Vaderland"; P- J- J- Jager, gep. luitenant ter zee; Levy Grunwald en H' J. P. Egnee, terwijl op voorstel van beide laatste heeren ook aan den heer W. F. la Lau een plaats in het bestuur zal worden ingeruimd. Blijkens advertentie in dit nummer, zal ten bate var. het Dorus Rijkersfonds binnenkort alhier wortJen aangeboden de novelle „Koning Dorus en zijn blauwe zeeridders". Texels bekende weldadigheidszin is er borg voor, dat het boekje hier koopers zal vinden. De Uitg. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van T. Buijs te den Burg aldaar om op het perceel kadastraal bekend in Sectie E, no. 1356 een benzinebewaarplaats te mogen oprich ten door hen voorwaardelijk is toege staan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur ziju ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 22 Maart 1923. Burgem. en Weth voornoemd, De Secretaris, De Burgomaster, JONKER. BUYSING uAMSTE. Zeemilitie. Herhalingsoefeningen in 1923. De Burgemeester van Texel roept de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschre ven zeemilicien-verlofgangers, hieronder ver meld, op om zich, ieder op den achter zijn naam aangegeven dag, aan boord te begeven tot het volbrengen van den in art. 33 der dienstplichtwet bedoelden werkelijken dienst voor herhalingsoefeningen. P. L. Bakker, lichting 1921 op 6 April vlieg kamp .de Mok" Texel. P. Vlas, lichting 1921 op II Mei vliegkamp ,de Mok" Texel. P. C. Vlaming, 1920,21 op 8 November Wacht schip Helder. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel, 23 Maart 1923. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. In verband met de gewijzigde dienst regeling en de als gevolg daarvan ver vroegde buslichtingen, zijn wij verplicht, de aan het hoofd van ons bladvermelde tijd van inzending voor advertenties om in het eerstverschijnend nummer te worden opgenomen. De Uitg. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Zie de advertentie van de HOEDT U BIJTIJDS 112 Kou, tocht, griep, koorts eDz. veroor zaken tal van nieraandoeningeD. De nieren moeten dan den bijstand missen van de an dere bloedreinigende organen de huidpo riën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een niergeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren en zorg voor een goede bloedsom loop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per doos. 25 ONDERTROUWD JOH. PARLEVLIET Nz. en JANNY DALMEIJER. Den Burg Texel, 23 Maart 1923. Huwelijksvoltrekking Zaterdag 7 April a.s. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD P. EELMAN en D. PEPER. Warmoesstraat, Burg-Texel, 22 Maart 1923. Huwelijksvoltrekking 5 April a. s. Geen receptie. Den lsten April hoopt onze bondsmakker C. MOOJEN, brieven- en telegrambesteller, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de administratie. Het bestuur en leden van de afd. Texel van de C. B. P. T. T. vertrouwt, dat deze dag voor hem niet ongemerkt zal voorbij- gaan. 3® Voor de vele blijken van belangstelling ons betoond bij de herdenking onzer 50- jarige Echtvereeniging, betuigen wij met deze aan allen onzen hartelijken dank. M. BACKER Cz. en Echtgenoote. Burg, Texel, Maart 1923.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2