Gemengd nieuws INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten Marktberichten. Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Het Leger des Heils bericht ods, dat de Stichting haar jaarlijksche Zelf- verloocbeDings Aanvrage houdt van 24 Maart tot 7 April a s. Oosterend29 Maart Wie is de gek? In een openbare vergadering derCbr. Hist. Kiesvereeniging te Purmerend trad als spreker op het Kamerlid Tilanus. De Anti-Revolutionnaire wethouder Koster, van Ilpendam, melkte in het debat ook op, dat tegenwoordig de Zon dag zeer ontheiligd wordt dat zotte voet balspel. De heer Tilanus zeide in zijn antwoord, dat hij het eens was met de opmerking over het ontheiligen van den Zondag door het voetballen. Maar hij wilde niet spreken van het zotte voetbalspel. Als spreker de vele duizenden naar de voet balwedstrijden ziet gaan, dan is hij ge neigd te zeggen die gekken. Maar hij zegt het niet. Want bij weet dan niet of zij gek zijn dan wel of hij het is. Spreker heeft te weinig keDnis van het voetbalspel om het te kunnen appre- cieeren. Maar er zit toch zeker wel wat goeds in. Het houdt vele jongelieden uit de kroeg en tenslotte is de sport toch ook stalend, waarvoor b(jv. in Engeland de bewijzen zijn te zien. Chr. Amst. Lente. Door den regen en zon der laatste dagen is er in Friesland al zooveel gras, dat men Al melkvee in de weide ziet. In de gemeente Scboterland maait een boer al een goede snede gras, dat op stal gevoederd wordt. Wie Altijd doet wat hij wi', doet zelden wat bij moet. Zorg dat uw kippen steeds schoone nesten hebben, een handvol versch stroo of hooi maakt, dat men schoone eieren raapt. De zomertijd in Engeland. Officieel wordt aangekondigd, dat de zomertijd, welke thans wettelijk is vasi- gesteld, 22 April om twee uur voor middag begint en 16 September eindigt. Om te kunnen zien of een ei heel versch is moet m^n bet in het water leggeneen versch ei ziDkt dadelijk. Het heeft lahg geduurd eer mijn man mi] ten huwelijk vroeg. Hij is zoo'n Jantje Secuur, moet je weten. Juist, die vliegen er altijd in. Een gladde tong. Er heeft te Middelbands eenige da gen een persoon rondgeloopenl die er zijn werk van maakte om van predikanten en Kerkeiaden op een bedriegelijke wijze geld te verkiijgeD, wat hem dan ook gelukte. Hij had oa bij een ouderling der Ned. Herv. Gemeente zoo netjes zitten te pra ten, dat die er inliep. Hij gaf hem een schriftelijk bewijs om bij deo adraini- streerecden diaken 't noodige geld f 10 te balen. Des middags werd die persoon door de poiitie naar 't gemeente huis gebracht, waar hij een streng ver hoor onderging. Hij noemde zich Hermanus De B. en werd hij den volgenden morgen per tram uit de gemeente verwijderd. Men zij nu elders op zijn hoede. De hygiëne van het krantenlezen. De Dokter in Huis maakt eenige op merkingen over „de hygiëne van het krantennzen", waarin oa. de schrijver zegt: „Voor wie bij al zijn beroepsbezig heden de belangstelling in hetgeen er rondom in de maatschappij gebeurt he< lt behouden, kan de courant opwekkend, nuttig en een hygiënische stimulans van groote waarde zijn. Een uur kan ze hem in den loop van een etmaal bezighouden. Na den ai beid leidt zij zijn geest af naar heel andere werelden dan zijn beroeps- arbeii en dat alles houdt zijn geestelijken horizon ruim." Verf als oorzaak van loodoergifti- ging. Onlangs werd een monster verf ter onderzoek aangeboden, met de vraag, ot zich hierin ook voor de gezondheid scha delijke bestanddeelen bevonden. Bedoelde verf was afkomstig van een kinderledikantje, waarin een kind had vertoefd, dat eerst vol leven en gezond heid, zonder naspeurbare oorzaak Imttoos, ongesteld en ten slotte vrij ernstig ziek was geworden. Was men eenerzijds geneigd de ongesteldheid aan het „tand jes krijgen" toe te schrijven, anderzijds meikte één der personen uit de omgeving op, dat het bewuste kind de gewoonte had aangenomen, om de stijlen van zijn ledikantje met de tanden te gaan bewer ken, waardoor op verscheidene plaatsen verf was atgeknabbeld en waarschijnlijk door het kind ingeslikt. Bij onderzoek bleek bedoelde verf te bestaan uit sterk loodhoudend zinkwit Door den slager D. Zuidervliet te Stolwijk is van den landbouwer G. Graaf land Gzn. aangekocht een 2-jarig vet varken, dat een gewicht haalde van 832 pond. Dat dit een zeldzaamheid is, bewijst dat het ongeveer 12 jaar geleden is, dat door denzelfden slager een varkeu was geslacht van 804 pond. De kermis meer ingevoerd. De Gemeenteraad van Harlingen heeft met 10 tegen 5 stemmen besloten tot weder invoering van de kermis. To Ierseke raapte een klein jongetje een papiertje van de straat op. Hij vond het mooi en liet het daarom zien aan e6n meisje, dat in het papiertje een bank biljet van f 100 herkende. Vrij spoedig was de rechtmatige eige naar gevonden, die zijn 13 jarig dochter tje met bet biljet had uitgezonden om er een rekening mee te betalen. De ouders van den vinder kregen een flinke belooning. De paaschmorgen gloort Geachte Redactie\ Geachte Redactie. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 24 tot en met 29 Maart 1923. GEBORENMaarten, z.v. Cornelis Arie Boon en Grietje Hillen. Douwe, z.v. Douwe Medema en Jannetje Trap. Willem Cor- neles, z.v. Hendrikus Jacobus Reij en Dieuwertje Theodora Anna Smit. ONDERTROUWD Cornelis Stoepker en Jetske Bremef. Zondag 1 April 1923. (Ie Paaschdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Extra collecte voor de kerk. Waal, v.m. 10 uur ds v. 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Collecte v. Inw. Zending N.H. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Brümmer. Oosterend, vm. IC uur de hr. J. Kortenhoeven Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Collecte Fonds Noodl. kerken en personen GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. G. B. Wurth theol Cand. Santpoort. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Zang v. h. Gemeentekoor. Paaschcollecte voor de weezen. Maandag 2 April (2e Paaschdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Extra collecte v. d. kerk. Koog, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Collecte Inwendige Zending in N.H. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Cocksdorp, vm. 10 uur de hr. J. Kortenhoeven Extra collecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur de hr. G. B. Wurth theol. Cand. Santpoort. nm. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Paaschcollecte voor de weezen. Maar 1920, meer dan f34.000, stelde in dat opzicht ook alle vorige jaren in de schaduw, 1919 vroeg een uitgaaf van ruim f24.000, 1918 f23.0000, 1917 f 11.000, 1916 f14 000, terwijl vóór die jaren zoo ongeveer acht, negen of tienduizend gulden aan steenkolen werd uitge geven. De goudader blijft vloeien. Het bezit neemt Ingevolge de winsten van de laatste jaren be langrijk toe. T.E S.O. heeft thans een tegoed bij kassiers van bijna f21,ÖÖ0, een effectenbezit van f58.000, waartegenover slechts staat een schuld aan aandeelen en obligatieleening van f 99,000,—, zoodat T.E.S.O. zoo goed als on bezwaard heeft wat ze bezit. Bij de deze week te 's Gravenhage ge houden examens slaagde voor 3de stuurmau groote stoomvaart de heeren M. P. Moelker en H. Bruin Cz. leerlingen van de Zeevaartschool alhier. Bij het 29 Maart j.l. gehouden eindexamén werd het diploma o.a. uitgereikt aan de leerling der tweede klasse A. J. Eelman van hier. Er werden vier afgewezen. Ons wordt medegedeeld, dat Texelsch Fanfarecorps Maandag a.s. 2e Paaschdag, 's middags half 3 een ommegang met muziek door ons dorp denkt te doen. Moge goed weer de uitvoering van dat voornemen begunstigen. Door den heer Hendriksma, alhier, is een zeldzaam vette koe geslacht. Bij bekkenslag werd bekend gemaakt, dat degene, die het juiste gewicht aan vet of het naast er aan raadde, een rollade cadeau zou ontvangen. Het bleek, dat dit gewicht 177'/5 pond bedroeg en dat de heer W. Bakker Dz. de gelukkige winnaar was. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De paaschmorgen gloort I juich volk'ren der [aard Uw Heiland den dood overwonnen Gehoond en gepijnigd, zoo wreed en ontaard, Van moorders hun daad onbezonnen. De meester, hoe edel, hoe groot ookhij [sneeft 1 Doch Gode zij dank voor het paaschfeest: hij [leeft I De paaschmorgen gloortOntwaak en geniet I Gods lente roept alles ten leven Wat Gode behoort, dat sterft immers niet, Dit zij als een wenk ons gegeven. De geest van den Heiland, beziele ons spoor; De zon van het paaschfeest, zij licht ons dan [voor 1 Er. als dan deez' vriendlijke paaschmorgen [gloort Och dat wij hem dankbaar herdenken Gewijd aan den meester, wiens geest en wiens [woord, De zielrust aan ieder wou schenken. Juich daarom, o menschheid I als veel u begeeft I Dat elk dan op 't paaschfeest Hem loveHij [leeftl IJmuiden, 31 Maart 1923. Chr. C. V1SMAN. Aan de redactie der Texelsche Courant. In de Alkmaarsche Courant van 20 Maart komt een bericht voor over bevloeiïng van weiden; ik acht het zoo belangrijk dal ik u verzoek het in uw blad te willen overnemen, de kwestie is maar of er zoet of zout water wordt opgepompt, want aan zout water is hier geen gebrek. Mijn vriendelijke groeten en mijn dank voor de plaatsing. D. W. CON1NCK WESTENBERG. „Zo^als wij de vorige week meldden werd op het land van den heer H. Bakker Hz. een installatie gemaakt voor het bevloeien van wei landen. Tot dat doel is een put geboord van 250 voet diepte waaruit met een motor het water in de greppels wordt geperst met een capaciteit van 60,000 liter per uur. Onder groote belangstelling had het proef- pompen plaats en in korten tijd was een groot gedeelte weiland bevloeid. Doordat de greppels niet waterpas gemaakt waren had de opstuwing van grondwater niet gelijk plaats doch dit is slechts een kwestie van gelijk maken der greppels. Naar wij vernemen kan er zeer gemakkelijk 6 hectaren mee bevloeid worden. Blijkt deze proef te voldoen dan zal dat zeker navolging vinden." Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding der Arb. Organisatie's en de daaruit voortvloeiende praatjes, dat de organisaties niets waard zijn. Deze redeneering hoort men nog van de Arbeiders zelf. Hoe men zoo kan spreken is 'mij nief erg duidelijk: het loon voor de losse arbeiders is op het oogenblik 25 cents per uur, doch er wordt gezegd, „die en die werken voor minder. Dat is zoo, maar vergeet niet, dat dit minder waardige arbeiders zijn, ziekelijk of aan den tragen kant. Dat zijn, zou ik meenen, menschen die wij dan ook liefst niet in de organisatie hebben als lid. Een organisatie, die goed functioneert is van groot belang, wanneer de leden zelf maar mede werken ze is niet voor één, maar voor allen. Dus dan ook aaneengeslotenallen in uw af- deeling, zoodoende zijn wij sterk. Alles is immers vereenigd bakkers, slagers, fabri kanten. middenstanders, werkgevers waarom wij dan niet. Ik wil nog even zeggen„Arbeiders van Texel, los of vast, kent uw belangen ook bij het uitbrengen van uw stem." Nogmaals mijn dank voor de verleende plaats ruimte. Een oud voorzitter, C. ZEGERS. Ik verzoek u beleefd, eenige plaatsruimte in uw blad, als antwoord aan den heer Pisart. In 1919 voor de gemeenteraadsverkiezingen, werd ik door eenige heeren bezocht, waaronder ook de heer Pisartdie bij mij wenschten te vergaderen voor de Vrijz. Dem. Bond. Daar ik geen lid was, werd mij gèvraagd lid te worden en voldeed hieraan, zoo kwam de Vrijz. Dem. Bond uit en stelde een groot aantal can- didaten. Allen waren Vrijzinnig Democraat. De tijdsomstandigheden brachten de onderste lagen der bevolking meer naar de oppervlakte en daardoor ontstonden wetten in 't belang van de hoofd- en handarbeidersdaar de Vrijz. Dem. Bond voorstander is voor een regeering uit en door het volk gekozen, werkte de partij ook aan deze wetten mede. Zpo werd de Vrijz. Dem. Bond op Texel voor velen, die zich democraat noemden, te benauwd, en verlieten de partij, waaronder ook het bestuur, maar is aan de leden nooit bericht. In 1923 voor de gemeenteraadsverkiezingen, komen eenige heeren naar Oudeschild, waar onder ook de heer Pisart en roepen eenige menschen bijeen, om te vergaderen in de „Zeven Provinciën", omtrent de' Vrijzinnige Kiesver eeniging, en konden een afdeeling oprichten. Daar ik bestuurslid ben van de Vrijz. Dem. Bond, had ik van deze vergadering gehoord en ging later met de ledenlijst bij de leden op bezoek, en kwam tot de ontdekking, dat de leden in de nieuwe vereeniging waren opge nomen, maar in de meening verkeerden, dat de Vrijz. Dem. Bond ook in deze vereeniging was opgenomen, daar hun dit niet duidelijk is geworden. Ik heb hun gezegd, dat dit [niet het geval was en dat de Vrijz. Kiesvereeniging 't zelfde is. als de Vrijheidsbond. De Vrijheidsbond of wel vrijzinnige partij, wilde alle vrijzinnigen in één partij vereenigen, om de partij sterker te maken tegen zwart en rood, het is op een mislukking uitgeloopen, daar bij de stemming voor de Tweede Kamer, de conservatieve Vrij zinnigen op rechts gestemd hebben, en rechts zoodoende een groote overwinning bezorgden. Alleen de Vrijz. Democraten zijn hun eigen weg gegaan en schitterend geslaagd op Texel behaalde de Vrijz. Dem. Bond (Marchant) 557 stemmen en de lijst Vrijheidsbond (Dressel- huis) 109 stemmen, wel een bewijs, dat ze op Texel niet te vinden waren voor een Vrijzin nige Kiesvereeniging. Echter hebben de heeren wel een vrijzinnige kiesvereeniging opgericht met 't zelfde doel als de Vrijheidsbond, alle vrijzinnigen in één partij te vereenigen, om de partij sterker te maken tegen zwart en rood. Wat niet mogelijk is, gezien de uitslag als boven. Ik laat het oordeel aan de leden over, of in het schrijven van den heer Pisart, het woord laster op zijn plaats is. Dankend voor de verleende plaatsruimte. Achtend, Oudeschild, Maart '23. J. DOGGER Hz. 'n Deel van uw lezers hier was het niet geheel eens met ds. Raabe in uw blad van Woensdag en in wiens stuk Nederland een luilekkerland werd genoemd. En ik had me reeds op aandringen van anderen mee, neerge zet, om plaats voor hun en mijn opinie te vragen, doch zie er van af. 'k Heb echter iets anders, 'k Stond verleden week in Zuid-Limburg aan de Duitsche grens, met een groot reclamebord. Opschrift: voor f 5000 breng ik de Franschen heel Duitschland uit. Bekijk, attentie geen gebrek, 't Bestaat niet, 't kan niet, meende de een. Ja, toch, het moet kunnen, want zooals 't nu gaat kan 't ook niet, meende een ander. Meer bizonder is, dat ik op het kantje af bereikte, wat ik noodig had, d.w.z. niet de f 5000, maar de medewerking van een enkele Duitscher. waarmee de rest te bereiken wes. En nu wou ik het volgende wel eens voor stellen. 't Is geen f 5000 wat ik noodig heb, maar denk ik de zaak zoover gevorderd, dat met f 200 de stoot te geven is, voor wat niet alleen wat Hongaarsche kindertjes kan helpen, doch wat heel Europa In 't reine en tof wel vaart terug kan brengen, in zeer korte termijn. De groote mogelijkheid ontstaat, doordat Duitschland en Frankrijk etc. op het doode punt tegenover elkaar staan, wat de kans schoon maakt voor elk derde element, dat meer bij de welvaart van Duitschland en Frankrijk beide dan bij de machtkwestie ge ïnteresseerd is om tusschenbeide te komen. En wie is nu eens zoo vriendelijk om moeite te doen, om dat luttele bedrag voor dat goeie doel bijeen te krijgen? In geval van slagen, verplicht ik me ook nog om binnen het jaar 25 maal dat bedrag terug te betalen, terwijl ik me verder verplicht om vóór betalen van rente en aflossing zoo spoedig mogelijk te zorgen. Zeker, Braam is Braam, maar solide. Wie helpt in dezen Dankend, Uw dw. H. BRAAM. OVERLEDEN: Kors Saris. 83jaar, weduwnaar van Dirkje Salm. Bregje Buissen, 91 jaar, weduwe van Tijs Buijs. Purmerend, 27 Maart. 752 Runderen waaronder: 185 vette koeien f 0,75 af 1,25 p. K.G. 557 Gelde koeien 175 a f 475 Melkkoeien 175 'a f 475 10 Stieren. 35 Vette kalveren per Kg. 1,40 a f 1,65 1392 Nuchtere kalveren 10,— a f 40,— 735 Schapen 28,— a f 50,— Lammeren 0,— a f 0,— 205 Vette varkens per K.G. 0,96 af 1,02 57 Magere varkens 30,- a f 55,- Kipeieren 4,50 a f 5,50 Schagen, 29 Maart. Uit de Schager Crt. 30 Vette koeien f 200 a f 475 67 Gelde koeien 200 a f 325 60 Kalfkoeien 300 a f 530 00 Lammeren 0,a f 0, 4 Magere varkens 45,— a f 52,'— 41 Vette varkens 0,92 af 1,02 83 Biggen 26,— a f 37, - Boter 1,80 a f 2,30 Kipeieren per 100 4,— a f 5,— ZELFONDERZOEK 113 Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug Hebt gij donkere zwellingen onder deoogen? Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en voch tig weer Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijdslaat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige betrouw bare voorbehoedmiddel, verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, wa terzucht, rheumathiek. steenvorming en urinezuur-vergiftiging.Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voorkoming van nier ziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per doos. 23

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2