N°. 3697, Zaterdag 7 April 1923. 36*u Jaargang. nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Gemengd Nieuws» Uit blad verachflni Woensdag- onZaterdstrmonyra idvertentlën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN e* ABVKRTENTIEN worden aangenomen btj de Uitg. Eimua BANGEVELBA BE ROOI/, ParkstraatBonn or T i via HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 5 April v.m. 11,20 Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Dienstregeling 19 Maart 1923. Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft April). Nadruk verboden. STEMMINGSBEELDEN. Na den oorlog. Ontevreden visschers. Op een vergadering van den Chr. Zee liedenbond te Scheveningen is Dinsdag de volgende motie met algemeone stem men aangenomen De Scheveningsche treilervisschers, georganiseerd in den Chr. Zeeliedenbond gehoord de bespreking over de zeer ge- riDge verdiensten bi] deze vissoberij spreken als hun meening uit, dat de iO pCt. korting voor z g. molest verzeke ring geen reden van bestaan me Br heeft, üiingen aan op uitbreiding der commis sie-Bot temanne met een deskuutfige uit den kring der visschers ter beoord eeling van de onkosten, die de reedeiij in reke ning brengt en verzoeken landelijke en plaatselijke overheid met aandrang de regeling voor de treilervisscherij zoodanig te herzien, dat zij, die daaraan deelnemen, in niet ongunstiger omstandigheden komen te verkeeren dan de werklooze visschers, die op steunverleening zijn aangewezen. Melkconflict te Amsterdam. Zaterdagavond heeft de afdeeling Am sterdam eD Omstreken van den bond van melkveehouders een vergadering gehou den ter bespreking van het aanbod van den melkhandel om den melkprijs, waar tegen de boeren van Dinsdag at zouden leveren, te bepalen op li1/* cent franco stad. De boeren eischten 12 cent en hebben Zaterdagavond besloten niet in genoemd aanbod te treden, maar van Dinsdag af zelf weer me.k te gaan venten voor 10 cent per liter terwijl de melkhandel 17 en 18 cent per flesch vraagt. Desecre taris deelde mede dat het in de bedoeling van den bond ligt, om, hoe het conflict ook eindigt de melk zelf te blijven distri- bueeren. Het plan is, in de toekomst ook gepasteuriseerde melk direct aan het publiek te verkoopen, afkomstig van een fabriek van een boeren coöperatie te Wor- merveer. Staande de vergadering hebben zich 70 boeren opgegeven om de melk te gaan venten. Veldwachter aangevallen. Te Zuidbroek kregen 3 Muntendam- mers oneenigheid met een Rijksveldwach ter, wien zij een been stuk krabden en met messen zoodanig bewerkten, dat de man naar het ziekenhuis te Groningen moest worden vervoerd. De aanvallers zijn gearresteerd. Op eersten Paaschdag bemerkte een passagier op lfjn 16 in de FerdiDand Bolstraat te Amsterdam dat zijn vest opengesneden was. Een zakkenroller had van het gedrang gebruik gemaakt f 140, 100 mark en nog eenige papieren te rollen. Entreebewijzen uit een brief gestolen. Zoo groot was de belangstelling voor den .voetbal wedstr (Jd Nederland-Frankry k (te Amsterdam), dat men er op uit was de entiée bewijzen voor de „ontmoeting'1 te stelen. Zoo bleek het 0. a. dat eenige entrée's zoek geraakt waren uit een brief naar Den Haag. Natuurlijk was het gemakkelijk met behulp van de kennis der nummers de gestolen entree's Maandagmiddag in bet Stadion te achterhalen en het bleek dat zij in het bezit waren van een enthousi asten postbeambte, die er van gebruik had gemaakt om met zijn familie getuige te zijn van de Nederlandsche overwinning. De man gaf op dat hij de kaarten ge kocht had van een venter op straat, en een onderzoek te zijnen huize gaf geen aanwijzingen welke het tegendeel zouden kunnen bewijzen. Tel.J Koningsparade is duur. Bij het jongste bezoek van den Zweed j scheD koning heeft ons landje de som van 10 mille (f 10,000) verspild. Nog geen kleinigheid, voorwaar. Parade ma ken is mooi, maar den belastingbetaler komt het in de beurs. Te Amsterdam werden twee militaire muziekcorpsen voor drie dagen geënga geerd. Gemiddeld kost elke muzikant per dag f 6 aan toelage, waarmede alleen voor de muziek is besteed een bedrag vaD f 1000 (plm 55 man in totaal) benevens logies voor Rijkskosten. Daarenboven werd 100-tal huzaren met paarden, alkomstig uit Amersfoort behoor lijk geëncadreerd, voor drie volle dagen ondergebracht, officieren en kader geno ten ook toelage van f 11 tot f6 per dag. Het vervoer van den troep en paarden per .spoor v.v. heeft honderden guldens gekost en het eenige wat deze troep heeft uitgevoeid is het betrekken van een eere- peleton, .een plechtigheid waarmede hoog stens een uur gemoeid is. In Den Haag hetzelfde. Het detache ment uit Breda, ter sterkte van 100 man, kwam evene9D3 voor drie volle dagen in de residentie, terwijl vervoer per spoor voor en na de plechtigheid zeer goed mogelijk was. Ook het muziekcorps uit Breda bleef drie volle dagen, om twee volksliederen te spelen. In hooge militaire kringen kan men zeer tevreden zijn over het succes, schrijft de Tel. Alles is schitterend geloopen, al heeft het Rijk er een g09ie 10 mille voor verspeeld. N.H.Ct. In de collecte in de Chr. Ger. f» kerk te Noordeloos is een bankbiljet van f 1000 gevonden. Luivetitrouio Door M J. Winters te Uithoorn, weid 4 jaar geledon een postduif verkocht am iem md te Amsterdam. Thans kwam bet beest bij zijn vroegeren eigenaar terug j met een gebreken poot en zooder ring. TEXELSCHE COURANT. Abennemtnttprvi per 3 maanden. oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prüi der AdverlenMm Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENST.No. 652. Idcht op 7 April tot en met Vrij- Van Zaterdag dag 13 April. voor rijwielen 7,21 uur, voor rijtuigen 7,51 uur Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 6 7 8 9 10 11 12 12,32 1.26 2,30 3,52 5,18 Des namiddags Is het ongeveer een hall uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwltantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur [Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel Helder Op Zon van Texel van Helder "6,— 8,30 vm. 2 40 5.30 nm 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 en Feestdagen 6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. 7,- 9,30 6,45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49t 9.04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ »2,10 12,41 3-23 2.03ft 4.39 3,52» 5,59 4,17§ 6.41 7,20 9,20 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21§ 3,36 7,56§ 9,40 9.13 11.21 12,28§ 2,44 3,11 6'16 5525 8,04 10,49 H,21t '2,59 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Maart heeft zich goed gehouden: hij gaf ons zijn zomersche dagen en hij was daarbij toch in- en terughoudend, zoodat de planten niet te vroeg uitbotten. Van April verwachten we nu, dat hij ons mild Lenteweer brengt, 't Is nu de tijd om naar buiten te gaan, zoo wel voor den land- als voor den tuinbouwer. Hoe meer we thans op den akker en in den hof kunnen zijn, des te beter. Ijl de eerste helft dezer maand kunnen we gerst en haver zaaien vlas zomerspurrie en zomerkooi, voorts erwten en boonen poten. Echter mag bij dit alles de veehouder de zorg voor zijn vee niet verminde ren noch de voeding noch het schoonhouden van' de dieren koeien en varkens, en het rossen der paarden. Zijn paarden neme hij in acht als zij bezweet van den akker in den stal terug komen de stal mag niet te koud zijn. Gaan zij daarentegen uit den stal naar buiten, dan is n ietwat lagere staltemperatuur gewenscht. Een geregeld toezicht van den veehouder op voeding en verdere verzorging wordt stellig beloond het spreekwoord „het oog des meesters maakt het paard vet", is ten volle waar. De dieren zijn ook dankbaar voor een zachte, goede behan deling. Met welk genoegen werken we nu in den hol 1 Met het mooie weer scheppen we er behagen in te zaaien en te poten, te schoffelen en te harken, alles in en om den hof op te knappen. Ook de boschjes worden doorgeschoffeld, of als ze erg vuil zijn, omgespit cn geharkt; evenzoo wordt de grond tusschen de heesters en struiken om gelegd, het gazon of het grasveld van bladeien en sprikkcn (sprokkels) gereinigd. En in den hof is er dagelijks meer te doen. Men kan spinazie zaaien en raapstelen, kropsla, wortelen, radijs, enz., zijn ze halfweg dan zaait men op nieuw. om zoo gedurende langen tijd er van te profiteeren. Dat gaat echter met spinazie en raapstelen niet den geheelen zomer doorals de dagen warmer worden, dan gaan ze spoedig doorschieten. Doperwten kan men wel leggen tot Julimen legt nieuwe, als de boven den grond staande een paar blaadjes hebben. Zoo kan men ook doen bij capucijners en peulsoorien. Erwten teelt men liefst ieder jaar op een andere plaats. Denk om de nachtvorsten. Vaak verras sen ze ons en veroorzaken schade, als we er heel niet op bedacht zijn. Beschut dus uw perzik- en abrikozenboomen en dek vooral ook de planten, waarvan de bladeren het glas raken, als de vorst hierover gaat, dan zijn ze bedorven Neem ook de bakken in acht, waarvan ge de ramen al hebt afgenomen. Perziken en abriko zen beschut men door dunne, doorzichtige schut sels, die dag en nacht blijven hangen. Deze gaan bij nacht de uitstraling tegen en temperen overdag de scherpe zon. Men plaats ook wel erwten of boonenrijzen tegen den boom, totdat de vruchten gespeend zijn en de bladeren flink zijn uitgegroeid. Een tobbe met water onder den boom wil ook wel de vorst van den bloeien- den boom afhouden, ook doen natte turven of plaggen wel denzelfden dienst. In Duitschland en Amerika legt men vuren aan in boomgaarden men bezigt daarvoor stoffen, welke langzaam smeulen en een dichten rook verspreiden voch tige turf, vochtig stroo, groene takken, bladeren enz. Men legt die vuren aan kort voor zons opgang, als de temperatuur het sterkst daalt. Hoe minder wind er is des te beter treft het middel doel. Ook heeft men, naar het heet, den laatsten tijd in Amerika goede resultaten ver kregen door in den vroegen morgen tusschen de vruchtboomen, op niet te groote afstanden, kleine haarden met kolenvuur aan te leggen. Uw knolgewassen Canna's, Dahlia's e.a., die op een droge plaats bewaard zijn, moeten thans aan den groei gebracht worden. Ge kunt ze ingraven in den grond, maar dan hebt ge er niet spoedig plezier van. Beter is het daarom ze achter een bak te leggen, waar de grond altijd eenigszins warm is. Het is hier in Brussel „na den oorlog". Dat het misschien ook „voor den oorlog" is, schijnt men niet zoo aan te voelen. Dat in de Rhur-expeditie een oorlogsfactor is, het is, alsof men het ternauwernood weet. (Hierover een volgende keer nader.) Men voelt zich hier na den oorlog. En nu na den oorlog is er een rust gekomen. Een rust en een leegte. Er zijn geen genoeg emoties meer. De jaren na 1914 waren vol te vol van emotie. Maar nu achteraf zien zoo velen het gevaar als iets moois, iets levends. Dit spiegelt zich af in verhaaltjes, die als tusschenstukjes worden geplaatst in de bladen. Wel eigenaardig is het, dat de gewone feuille tons met moord en doodslag en geschaakte gravinnen zich handhaven als voor den oorlog, als was er niets veranderd in de psyche der menschen. Nu, oorlogsverhalen. Laat ik u van een paar eens den inhoud weergeven. Een jongmensch, twintig jaar oud, komt 's nachts laat thuis. Zijn moeder is nog .wakker, wat hem irriteert. Dan, als ze toch enen praten, blijkt, dat hij heeft gespeeld, grof ge speeld, en grof verloren. Ze begrijpt niet, hoe haar kind zoo is. En spreekt van zijn vader, zijn broer, die helden waren. Dan wordt het hem te machtig en hij zegt uit, zijn snakken naar emotie. Hij was twaalf jaar, toen de oorlog begon, zijn vader ging, later zijn broer. Moeder en kind wachtten eiken dag met spanning op bericht. De vader viel, de broer viel, het jongste kind snakte toch om heen te gaan naar de groote emotie, de oorlog. Toen kwam de vrede, maar in.de jongen van zestien jaren was ontwaakt de zucht naar avonturen. Vier jaar lang had hij in spanning doorleefd, nu was er geen span ning. Nu had hij gespeeld, om toch emotie te hebben. De moeder sprak weer van de vader, de broer. En ze zag den oorlog, zooals men haar had geleerd die te zien, eenvoudig en begrijpelijk. Haar man, haar zoon waren ge storven om het land, hun huis te redden. Welnu, zei de jongste zoon, vanavond heb ik zooveel verloren, dat je het huis zal moeten verkoopen. 't Is een schetsje, wat doet denken aan „kind dezer eeuw." Na de Napoleontijd had Europa, en vooral ook Frankrijk, ook een op groeiend geslacht, dat hunkerde naar emoties. En nu is men niet klaar, als men van „slappe lingen" spreekt. Dit verhaaltje geeft een ziels toestand weer, die veel meer gecompliceerd is. En het is dit hunkeren naar emoties, wat de vrijwilligers zal doen toestroomen als er oorlog is. Vrijwilligers, die niet eens zullen vragen, heeft mijn land recht of niet. Ze willen alleen emotie, omdat ze opgevoed zijn in emotievolle tijiLn. En deze jonge mannen, ze zijn, in al hun zwakheid, een gevaar voor Europa. Want ze zullen de oorlog aandurven en ze zullen de oorlog propageeren, zelfs zon der dat het waarom en waartoe hun belang inboezemt. Een tweede verhaaltje: een soldaat, die terug kwam. Nu, het was geen soldaat toen hij terugkwam, hij had het tot luitenant gebracht. Hij was werkman In een autofabrick, werd aviateur in den oorlog, schoot gauw na eikaar twee Duitsche vliegers neer, was dus een held, werd gefêteerd en een beroemde zangeres ver klaarde zich zijn marraine, peettante. De oorlog was voorbij, de jonge man keerde weer naar zijn werkplaats, nog een half jaartje' en men was absoluut vergeten, dat hij eens een held was geweest, hij legde als vroeger, de laatste hand aan de auto's, regelde de motor, leverde af. Toen, eens, bracht hij een auto naar een rijke Amerikaan. Mijnheer was uit, mevrouw zou de auto bekijken. Mevrouw de jonge man herkende zijn marraine, maar zij heikende „haar held" niet. En zei iets goeds van de auto en zei tegen een bediende, dat men den man, die de auto gebracht had, 100 frs. fooi geven moest. Toen heeft „de held" dienst genomen in een leger in de koloniën. Daar begon weer een leven van avonturen en daar kon de held weer held worden. Ook dit is een gemoedstoestand van velen. Het weerkeeren in het gewone leven valt niet mee. En ook dit is een verschijnsel wat te denken geeft. Zoo licht zegt men, na een oorlog komt zoo gauw geen nieuwe oorlog. Deze verhaaltjes geven te denken, 't Geeft ook te denken, dat ze in groote krants oplaag verspreid werden. Want velen zullen zichzelf herkennen in deze eenvoudige geschiedenisjes. En dat [is een gevaar, dat rnen niet onder schatten moet in deze tijd, die nu niet bepaald alles overheerschend neigt naar de vrede. NINE MINNEMA. Bruxelles, Maart 1923.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1