*emengd Nieuws INGEZONDEN STUKKEN. goede genius evenwicht had gebracht in de stand der geldmiddelen In velband met sommige aangelegen beden en met het oog op de belangen der vereeoiging, gat het bestuur te ken nen, waar de heeren Lap en Dros perio diek moesten aftreden, verkiezing van een geheel nieuw bestuur gewenscht te achten Werd aanvankelijk daarop ingegaan, de vergadering kwam daarop ten slotte terug en op aandrang uit de vergadering verklaarde het bestuur zich in zijn ge heel weer ter beschikking. Het was door een en ander vrij laat geworden, eer de lichtbeelden op het doek kwamen, prachtige iichtbee.den uit de verschillende centra van bloemen-, groenten-, boom- en fruitkweekerij in ons land. De heef Klimp gaf daarbij inlichtingen, die, hoe ook de platen voor zichzelf spraken, zeet veel ter verduidelijking bijdroegen. We bezochten in zijn gezelschap Aals meer, Langedijk, Boskoop, Westland, de Streek, ja zelfs de Veeukoloniën, en kweekerijen onder glas in elke vorm Het woord van dank, aan het slot door de voorz. aan de heer Klimp gebracht, werd door de vergadering met applaus onderstreept. Muziek en zang, aanvankelijk mede op het programma, moesten om redenen van flnancieele aard achterwege blijven. Het huren van een piano bracht, hoewel de kosten daarvoor betrekkelijk laag waren, te booge uitgaaf mede, voor de nog niet-kapitaalkrachtige vereeoiging. Volksonderwijs-schoolreisjes. In de Zijper Courant lezen wij in „Brieven uit het Zuiden" van een besluit van de vereeniging Volksonderwijs, om te probeeren op de Veluwe, in de buurt van Ommeren, te Amsterdam en op één der Waddeneilanden een soort „kamp", (geen tenten, doch hoogst waarschijnlijk houten barakk m,) te stich ten, ruimte biedende aan ongeveer 50 personen. Vanuit dat „kamp" kuunen dan uitstapjes in de omgeving gemaakt. De commissie wil gaarne van allen, die in het plan belangstelle i, bewijzen van sympathie ontvangen. Ook raadge vingen zullen haar welkom zijn. Oudercommissies, onderwijzers en allen, die iets voor het kinderwerk voelen kunnen zich in verbinding stellen met mevr. Ant. Tuininga, le Hugo de Groot straat 11, Amsterdam. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Maarten Eelman te Haarlem is bevorderd tot majoor-brigade-comman- dant der Rijksveldwacht te Ommen. Tennisclub Deuce". Zaterdagavond bad iu bote. Texel een algemeene vergadering plaats vau de tennisclub „Deuce". Na de opening van de vergadering door de voorz. leest de secretaresse mej. J. Schumaker, de notulen der vorige ver gadering voor. Deze worden onveranderd vastgesteld. Daarna deelt de voorz. mede, dat 2 leden voor hun lidmaatschap hebben bedankt en 7 nieuwe loden zich opgaven. Bij acclamatie wordt tot toelating der laatsten besloten. Op voorstel van de voorz. wordt be sloten, de herstellingen aan de tennisbaan gedurende de kermisweek tQ laten ge schieden. Gewoonlijk wordt er dan toch niet gespeeld. Daar de contributie voor vacantieleden naar algemeen oordeel, belachelijk laag is, wordt deze gebracht van f 1per week op f 2, Gedurende drie maanden kan men lid worden voor f 7.50. Voor de huur van het terrein, waarop de tennisbaan gelegd is, is voor de tijd van 10 jaren een contract aangegaan. Per jaar moet f 25 huur betaald worden. Besloten wordt, evenals het vorig jaar ook dezen zomer een wedstrijd te houden. Hiervoor wordt een wedstrijdencommis sie benoemd bestaande uit: mej. E Dijt en de heeren Siegenthaler en van Wamel, en een feestcommissie, bestaande uit de dames mevr. Siegenthaler en Mej. Schu maker, en de heeren Jansen, Alberts en Vrouwes. De heer Vrouwes stelt de vraag of er voor de wedstrijd genoeg ballen aanwe zig zijn. De vooiz. deelt mede, dat 9 nieuwe ballen zijn aangekocht. Ook is een nieuw net besteld en zal een z.g. club racket worden aangeschaft. Nog wordt op voorstel van den heer v. Wamel besloten, ook met andere c;ubs wedstrijden te houden. Uuloting van 2 aandjelen moe., vol gens het reglement in October plaats nnbben Daar er echter voldoende geld in kas is, stelt de voorz. voor, reeds nu één uit te loten. Dit voorstel wordt goedgekeurd, waarop de uitloting plaats heeft. Daar niemand meer iets te vragen of te zeggen heeft, wordt de vergadering daarna gesloten. Texel II—de Mok. 4—2. De Cocksdorp. Onze vroegere j plaatsgenoot, de heer C. Bakker Gz. deed vorige week met gunstig gevolg examen voor diploma A machinist groote stoomvaart. Een ooievaar is op ons overigens zoo vogelrijk eiland geen alledaagsche gast. Groot was dan ook de verwondering en belangstelling zoowel bij oud als bij jong, toen dezer dagen zoo'n exemplaar van de orde der moerasvogels met zijn lauge roode pooten in statige glijvlucht boven ons dorp daalde en zich dood kalm op een schoorsteen van een der huizen nederzette. Na zich eenigen tijd te hebben laten bezichtigen vertrok het dier weer. Dat de ooievaar in vele streken de bescherming van den mensch ondervindt, werd ook hier bewezen, doordat een van de dorpsbewoners in allerijl een staak met platvorm oprichtte, om het dier ge legenheid te geven, zijn tenten op te slaan. De ciconix alla heeft echter tot nog toe van deze vriendelijke uitnoodi- gmg geen gebruik gemaakt,., doch is waarschijnlijk naar een rjjker kikkerland vertrokken. Als een bijzonderheid uit de vogel wereld dient vermeld, dat alhier door den heer J. R. een nest met 0 kievits eieren is gevonden. Naar kleur en te9- kening te oordeelen van één vogel af komstig. Eierland, 13 April. Een spelend knaapje, zoontje van den arbeider K., werd Zondag j. 1. bij de smederij van den heer C. Dros Bz. door de motorrijder B. aangereden. Met een gapende hoofdwonde werd het kind opgenomen en door de heer Dros per zijspan wagen naar ;de Cocksdorp vervoerd, waar Dr. Keidel heelkundige hulp yerleende. Het patientje maakt het thans goed het geval zij echter voor motorrijders een les, om vooral op dergelijke kruis punten de zoo noodige voorzichtigheid te betrachten. Oudeschild, 16 April. Zondag had een ernstig ongeval plaats. Een dochtertje van den heer Kuip kwam met de flets te vallen op den weg bewes ten Oudeschild. De val was zoo ernstig dat zij bewusteloos werd opgenomen, en bij de bewoners op de Noordkaap binnen gebracht, waar bleök dat medische hulp noodzakelijk was. Avontuur van een postduif. De heer A. J. Roelofs Jr. te Echteld, vermiste eenigen tijd geleden een postduif. Dezer dagen ontving hij bericht, dat het dier te Culemborg was opgevangen. Aan haar poot had de duif een briefje, waar uit bleek, dat zij door kapitein Keeler uit Gnmsby, 130 mijlen in zee, aan boord van zijn schip „Refrendo" was opge vangen en 4 dagen later, toen het schip nog op 90 mijlen uit de kust had afge legd, weder was losgelaten. Klaploopers. Te Borne zijn twee personen uit Hen gelo gearresteerd en ter beschikking der Justitie gesteld, die elke week nog met steun lijsten hepen voor de stakers der Ned. Kantfabriek te Hengelo, (een sta king die al lang voorbij is), en de ont vangen gelden ten eigen bate aanwenden. Een dwerg getrouwd met een dikke dame. De uitersten rakeo elkaar. Te Islington (Londen) is onlangs het huwelijk voltrok ken tusschen den circus-dwerg Robert Grodin en de „dikke dame" van de wereld- kermis in de Agricultural Hall te Londen miss Ruby Trixy De bruidegom, die 41 jaar oud is, weegt 38 pond en is slechts 3 voet lang, terwijl de bruid 325 pond weegt en 21 jaar oud is. Te Hoogezand is de cartonfabriek van de firma Beukema en Co. verbrand. Er ging 1 Va millioen K G. stroo verloren. Een 160 tal personen kwamen door dezen brand zonder werk. De raad der gemeente Edam besloot belasting te heffen op vrachtauto's, aan hang wagens en autobussen. Het rooken van sigaretten is zeer nadeelig, maar voor hen, die aan een hartgebrek lijden, zeer noodlottig. Cijfers uit de hoofdstad. 28,9 pet. der bevolking van Amster dam gaf zich bij de laatste volkstelling op als te behooren tot het Nederduitsch Hervormde Kerkgenootschap, 22,6 pet. tot het Roomsch Katholieke, 9,6 pet. tot de Nederlandsch- en 0,8 pet. tot de Por- tugeesch-IsraëlieteD, terwijl 21.7 pet. dus bijna een vierde deel mededeel den, dat zij niet geacht wilden worden, tot een kerkgenootschap te behooren (welk cijfer in 1909 nog slechts 11,8 pet. was.) Zure tronies. Dr. J. H. Gunning schrijft in Pniël Wat zijn we toch in ons vaderland rijk aan zure tronies. Als ik eens op de kerkgangers let, die ik in de verschil lende dorpen van ons mooie Walcheren vaak tegenkom, moet ik vaak denken „mensehen. waarom kijk jullie toch Diet wat vriendelijker De een lijkt wel of hij een ijzeren staaf heeft ingesliktals een paal loopt hij je voorbij Een ander doet onwillekeurig aan een patient van den tandarts denken als een arme kiespijulijder ziet bij zijn mede- menschen aan. Een derde schijnt wel op weg naar den ontvanger om zijn belasting te beta len dan zien velen er uit als een nijdige spin. Zou men het heusch aan die lieden zeggendat zij op weg zijn de blijde bood schap des heils te gaan vernemen en dat zij allen de taak hebben ontvangen mede werkers te zijn aan de zaligheid van anderen Ik herinner mij, dat ik eens op de Noordzee varende, den kapitein vroeg Waarom verft gij toch altijd de reddings boeien wit En 't antwoord luidde: Wel, meneer, als je't ongeluk hebt bij nacht in het water te raken, zou je in dat donkere water een zwarten red dingsgordel, ais ik je dien toewierp, heel niet zien, maar de witte kleur steekt altijd af tegen de zwarte golvendan kan je hem grijpen en gered worden. Kijk, lieve menschen, we moeten toch als Christenen allemaal een soort red- dingsgordels zijn. We zijn door onzen God in de woeste, donkere zee van dit leven uitgestuurd om de arme schipbreu kelingen te helpen aan boord te komen. Hoe zullen wij hen nu tot ons trekken als we zoo'n zure, sombere, zwarte tronie opzetten als vele vrome menschen ge woon zijn? God geve dat wij stralende gezichten krijgen, waarop de liefde van Christus te lezen staat. R.N. Bij Baarn is een nest gevonden met 5 kievitseieren, een aantal, dat maar zeer zelden in één nest wordt tan- ge ti often. De 7 lessing-fabrieken. De bekende Viessingsfabrieken (de voormalige aardappelcffogerijen die eenige tonnen gouds hebben gekost en het Rijk een tekort van 12 millioen hebben op geleverd) worden na jarenlang renteloos te hebben gestaao, verkocht. De gebouwen te Stadskanaal en Oude Pekela werden Zaterdag verkocht voor f 50.375 aan de heeren K. Hensema Kzn. en B. Bekkering te Musselkanaal. De geweldige fabrieksgebouwen, kan toren en directievilla's zijn nog in zeer goeden staat en beslaan vele hectaren grond. H b 1. Te Zaandam wilde iemand, die geen kiezer was, zijn stem uitbrengen voor zijn vrouw, die dit burgerrecht wèl had, doch zich op het oogenblik in Arnhem bevond. Toen hem beduid was. dat dat niet ging, stelde hij voor naar zijn vrouw een telegram te zenden met het verzoek hem vóór 5 uur te seinen op wie hij moest stemmsn Dan, meende hij, was de zaak toch in orde. Toen echter het stembureau ook hier tegen bezwaren had, was het bescheid: nou dan moet ze morgen maar zelf komen. Matigheid in alles is de zekerste sleutel tot een lange jeugd en een laDg leven. Het 4-jarig zoontje van A. Gunst to Goes, dat bij zijn grootmoeder te Kloetinge logeerde, werd, toen het den weg wilde oversteken, door een auto overreden en gedood. Gebeurd op een stembureau in Den Eaag. Oud vrouwtje ontvangt een stembiljet en vraagt wat ze daarmee moet doen. Voorzitter aptwoordt U moet diegene zoeken, die u stem men wil. Kjjk, in dat stemhokje. Vrouwtje loopt naar het stemhokje, vertoeft daar een poosje, komt naar den voorzitter terug, zeggend Ik zie niemand 1 Ned. Een kiezer, die van Beverwijk naar Zaandam overgekomen was, bood, toen hij zijn stem had uitgebracht, aan het stembureau zijn nota aan, aangezien hij f5,20 kosten had gehad. Het kostte heel wat moeite, om hem aan het verstand te brengen, dat men daar niet aan deed. H b 1. Stemming v. d. Prov. Statm. Van Vlieland schrift men aan de N. Harl. Ct. Alhier werden voor leden der Prov, Staten in den kieskring Helder uitge bracht 213 geldige stemmen, waarvan 5 D.A.P. 151. V. D. 28. Chr. Hist. 13. A. R. 7. Chr. Dem. 7, Vrijheidsbond 4. R. K- 3. De nieuwe Gemeenteraad. Ingeleverd werd bij het stembureau slechts één candidatenlijst als volgt I J. W. Kroon 2 N. P. Visser. 3 W Blom. 4 K. Molenaar. 5 T. de Boer. 6 C Cupido. 7 P. Kooyman. 8 W. Bloem 9 A C. Kooyman. 10 E Schaafsma. II Mevr. van Terwisga-Koppenol. 12 D. Karssen. Er hoeft dus geen stemming plaats te hebben. De nummers 1 tot en met 7 vormen den nieuwen gemeenteraad. Nummers 8 tot en met 12 zijn plaats vervangende leden. Gezegend oord. Te Nieuw Vosmeer is slechts één lijst van candidaten voor den Gemeenteraad ingediend. Mijnheer de Redacteur. Vergezeld door eenige enthousiasten, kwamen de Vliegmenschen bij Texel II op bezoek, met het vaste voornemen, om er nu eens geen lolletje van te maken. Texel begint met 9 man en de Mok is vol ledig. Direct ontwikkelt zich een aardig vlug spel, met de Mok iets in de meerderheid. Spoe dig weet dan ook de snelle linksbuiten met een kalm schot de Mok de leiding te geven. Texel wordt nu volledig door invallen van Sikkerlee en H. Ran. Door beide partijen wordt hard gezwoegd en Sikkie maakt spoedig gelijk en kort daarop bezorgt dezelfde speler Texel de leiding. De Mok zet er echter aan de andere zijde alles op en maakt gelijk (ge toeter en fanfares der Vliegers). Rust treedt in met 2—2. Na de rust is Texel in de meerderheid, doch doordat het verband in de gelederen geheel zoek was, kon Texel dit niet in doelpunten uitdrukken. De Mok speelt fanatiek, vooral de voorhoede verricht zeer goed werk. De midvoor, linksbuiten en rechtsbinnen dienen genoemd te worden. Texel weet nog tweemaal te doel punten en daardoor welverdiend te winnen. De Mok beschikt nu over een goed elftal en speelde een fanatieke, vlugge wedstrijd. Wan neer de spelers beter aan elkaar gewend zijn, kan dit een goed elftal worden. H. K. C. 4—Texel. 2—4. De korfballers togen naar Helder om H KC4 te bekampen en wisten met een 4—2,zege huiswaarts te keeren. Allen voldeden zeer goed, doch er kan iniet genoeg op gewezen worden, dat allen steeds aan de oefeningen deelnemen. Dan gooien jelui niet zoo vaak tegen en op de mand, doch er in en daar gaat het toch om. Na afloop togen de dames en heeren naar Hulsduinen en hebben daar de blommetjes buiten gezet. Het was voor allen een aardige, gezellige dag, de laatste dag der competitie-wedstrijden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Ik zal deze maal kort zijn. De heer Dogger doet 't voorstellen, alsof de heer Pisart de schrij ver van mijn ingezonden stuk zou zijn.) Denkt u dat ik mijn naam zou zetten onder een stuk van een ander Dat er zulke personen zijn, daarvan ben ik overtuigd, maar tot zoo iets minderwaardigs leen i k mij niet. Dat de heer P., als voorzitter van de Vrijz Kiesv., in gelijken geest zal spreken, als ik heb geschreven, is zeer logisch. U hebt de vrijheidsbond nog vergeleken met een reddingsboot, die enz. Waar hebt u dat uit overgenomen De Statenverkiezingen zijn nu aan den gang; weest verzekerd, dat de heer Smeenge niet de eenige vrijheidsbonder in de le Kamer zal blijven. Ik zal uw stuk verder niet beantwoorden't raakte weer kant noch wal. Op verder geschrijf zal ik niet ingaan. Met beleefden dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, D. E. W. C. BOSWIJK. Den Burg, 12 April '23.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2