N*. 3701 Zaterdag 21 April 1923. 36'" Jaargaiik. Nieuws- er 4 d verten ti« blad. Spotr- en Bootdienst. HARTEN VROUW. Binnenland. Gemengd Nieuws, FEUILLETON. OU klid verschQni •'owndif- t~n£nierditfmonrci Abonnementtpryi pgr 3 maande* oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertenttën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam Prït der Adtgrtgnttin Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. V POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN os AlVEBTBNTIEN worden aangenouen bQ is Uiig. Fimma LANGEVELB4 BE R O OII, Parkstraat, Bon* orTntti Licht op Van Zaterdag 21 April tot en met Vrij dag 27 April. voor rijwielen 7,44 uur, voor rijtuigen 8,14 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 19 April v.m. 10,30 Vrijdag 20 .11,02 Zaterdag 21 .11,37 Zondag 22 12. Maandag 23 12,38 Dinsdag 24 1,30 Woensdag 25 2,36 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur |Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 19 Maart 1923. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— 8,30 vm. 2 40 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder7,9,30 6,45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9.04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 4 3,23 2.03ft <-39 3,52** 5,59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. ÖjVan Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 8,36 7,56§ 9,40 9,13 11.21 12,28§ 2,44 3,11 6,16 5,52§ 8,04 8,543 10,49 U,21f 12,59 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag w Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Novelle van HELLMUTH MIELKE. Nadruk verboden. 19.) Jules luisterde onverschillig toe, wat hem werd opgedragen. Hy had een leeljjk, plat gezicht met kleine spleetoogjes en maakte niet alleen door zijn gedeeltelijk gescheurd? kleeding een verwaarloosden indruk. „Maar pas op, dat je niet weer op straat blijft rondslenteren, Julesriepen de kler ken hem nog achterna, waarop Jules, zon der een hoed op te zetten, Alsen vooruit- draafde. Hun weg ging in de richting der Boule vards. Alsen, die medelijden met den jongen had, sprak hem aan, terwijl hij hem naar zijn naam vroeg. De jongen vertrok zijn gezicht en antwoordde alleen maar „Jules". Op de vraag naar zijn vaders naam gaf hij geen antwoord. „Waarom laat je je zoo'n behandeling toch welgevallen? Beklaag je toch bij mijn heer Pichet „O." mompelde Jules, meer voor zichzelf dan voor Alsen, „mijnheer Pichet is goed Alsen herinnerde zich plotseling de in lichtingen, die Frémoire hem over eender klerken van Pichet had medegedeeld. Dat Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft April). Nadruk verboden. Ja, nu hebben we 't alweer ondervon den April doet wat hy wil. Hjj gaf ons mooi, vroolyk, zonnig weer, maar ook grimmig koude luchten, vrij sterke nacht vorsten, en echte Maartsche sneeuwbuien. Maar met dat alde Lente komt gewis, en heel de Natuur ontwaakt. En de ar beid buiten neemt overal met den dag toe. Op den akker poot men aardappels, zaait men suikerbieten en wortelzaad, kool raap- en mangelwortelzaad. Bieten eischen «en zware bemesting, die, als stalmest wordt gegeven, zoo vroegtijdig mogelijk moet worden aangewend. Hoe later de stalmest wordt ondergebouwd, des te slechter komen in den regel de bieton op en des te meer vertakte bieten krjjgt men. Men ploege den stalmest niet dieper dan 25 c.M. onder. Aardappelen vragen ook een goede bemesting, echter niet zoo rijk als bieten De beste oogsten verkrijgt men bij stal- en kunstmest te' samen, in goede, oordeelkundige verhouding. Ook met kunstmest en groenbemesting krygt men uitstekende resultaten. De bij aard appelen voorkomende schurftziekte wordt door kalk en mergel bevorderd en let wel het meest, als die meststoffen by de voor vrucht zijn aangewend. Ook voor veld- wortelen wende men de stalmest vroeg tijdig aan, om vertakking der wortelen te voorkomen. Dit gewas is zeer dankbaar voor een kalkbemesting. üalk kan eveneens uitstekende diensten bewijzen bij koolrapen, en wel tegen de knolvoetzwam. Hiertegen bemeste men 8 A 4000 k.g. per hectare. KoolrapeD verdragen stalmest zeer goedm«t voordeel kan men er kunstmest aan toevoegen. Geeft men alleen kunstmest, dan kan men aanwenden per H.A.3 A 4 baal kalizout 40 pet., 6 A 8 baal zw. ammoniak en 1% A 2 baal chili. In den tuin zaait men thans aiet meer onder glas, maar in den vollen grond, op de plaats voor de planten .bestemd. Flox Drummondi, Violieren, Reseda, Scha- biosa en andere soorten bloemen, welke voor snijbloemen geschikt zijn, kunnen aan den grond worden toevertrouwd, nadat de bedden diep zijn omgespit en flink bemest met verganen paardenmest en koemest. Den grond een weinig vast plakken tegen het uitdrogen Men zette de plantjes niet te dicht op elkaar, wat uitdunnen is dus goed. Men giete de groenbakken, en doe dit bij koud weer des morgens. Zou men dit by avond doen, dan koelde dit voor den nacht te veel af. Wacht niet te lang om rijzen bij de erwten te zettenals de planteD te hoog opschieten, vallen ze door elkaar, was dus de jongen, die het salaris voor zijn zieken vader trok. „Hoe is het toch met je vader, Jules?" „Vader is ziek, heel erg ziek." „En je moeder verpleegt hem zeker, niet waar „Een moeder heb ik niet," antwoordde Jules op onverschilligen toon en trok een leelijk gezicht, waarlijk niet van wege Al- sen's vraag, maar tegen twee jongens aan den anderen kant van de straat, die bem uitdagend uitjouwden. Vóór Alsen erop ver dacht was, was hij getuige van een klein vuistgevecht, dat zich midden in het drukke verkeer tusschen de drie bengels ontspon en pas door zijn tusschenkomst werd be eindigd. Jules, die evenals bij vorige gevechten, ook nu weer kennis met de straatsteenen had gemaakt, brak los in allerlei verwen- schingen, waaruit Alsen slechts zoover kon wijs worden, dat zijn beide tegenstanders hem een gedeelte uit zijn mand moesten hehben weggekaapt. De mededeeling, dat Jules iets had uit te staan met een mand, verrastte Alsen en op zijn verdere vragen vernam hy, dat Jules als zooveel kinderen en halfvolwassen 's avonds nog inde cafe's met lucifers ging venten. „Wie is er dan tbuis bij je zieken vader Een vrouw, die mij het eten geeft tante Ursula „Hoe lang is je vader nu al ziek?" „O, al heel lang al meer dan een jaar. waardoor ze veel lijden. Tusschen twee ryen erwten, welko een voet van elkaar zijn, plaatst men de rijzen, die van onder met fijn hout moeten worden aangevuld, waardoor de erwten vlugger kunnen om hoog gaan. Radijs groeit ongeveer overalapart of tusschen sla, wortelen, schorseneeren echter niet te dicht zaaien. Op den kouden grond zaait men het eerst de witte broeiradijs. Hebt ge meloenen in een warmen bak, dan kunnen ze nu al vrucht beginnen te zetten. Zie, zoodra ze beginnen te bloeien, goed toe. Een paar leden boven elke vrucht knypt gj) de ran ken in. Persikboomen aan muur of schutting tegen het Zuiden hebben het soms te warmplaats er dan b.v. takken of iets anders voorbesproei ze by warm weer des avonds en herhaal dit over dag; dit is meteen goed tegen luis of spin. Van de koude planten (Zonule's, Pelargo niums, Fuchsia's e.a.) kunnen we einde dezer maand of begin Mei de ramen af nemen, dek ze evenwel by nacht eenigs- zins. Molshoopen in het gazon ontsie ren zoodra de jonge mollen beginnen te werken, vange men zedeze laten zich gemakkelijker vangen dan de oude. TEXEL, 20 April 1928. De Hongaarsche kinderen. Woensdagavond arriveerden de bijna 80 kinderen in onze gemeente. Ze zagen er voor het meerendeel vermoeid uit en bij een deel vooral, was het door gestane leed wel van het uiterlijk te lezen. De kinderen arriveerden hier onder geleide van leden van het comité alhier, die ze te Utrecht in ontvangst hadden genomen. Het moeilijke was vooral de taal. Slechts enkele van de kinderen spraken ook Duitsch, een sprak zelfs ook Hol- landscb en diende daardoor herhaaldelijk als tolk. De pleegouders waren te [den Burg aan het gebouw Eben Haêzer aanwezig, echter niet allen konden een pleegkind meekrijgen, zes of zeven kinderen wa ren minder gearriveerd, dan er ge vraagd waren. Het is te hopen, dat de kleinen zich maar spoedig thuis zullen gevoelen, bet bezwaar van de taal zal dan zeker gauwer dan men denkt, zijn opgeheven. Als hij eerst maar dood wasMaar daar Jules toch wel een vermoeden had, dat deze uitroep van tamelijk veel gevoelloosheid getuigde, zonder verdere toelichtingen, voeg de hij er aan toe„Hij heeft altjjd van die vreeselijke pijnen en steunt, zoodat je 's nachts niet slapen kan. De menschen zeg gen het allemaal." Met deze woorden ging Jules een restau rant op de Boulevard binnen en verklaarde dat ze hier moesten wezen. Het was een keurig ingerichte lokaliteit, alhoewel er op dit uur zoo goed als niemand was. Zich niet bekommerende om de spiedende oogen van den Oberkelner, liep Jules door tot aan het buffet en zei plotssling„Daar zit mijnheer Pichet Aan een tafel zaten twee heeren in ge sprek bij een flesch wyn. De een van hen keek; opmerkzaam geworden, de binnen- tredenden onderzoekend aan. „Hola Jules, wat heb je nou voor nieuws Het was de hoofdvertegenwoordiger zooals Alsen bemerkte, een man tusschen de veertig en vijftig, met wat verboemelde, bieeke gelaatstrekken, klaarblijkelijk ge verfd kneveltje en idem hoofdhaar, in zijn geheel dandy achtig voorkomen meer op een sportsman dan op een zakenman ge lijkende zelfs een rozeknopje in het knoops gat ontbrak niet. Toen Alsen zich met enkele woorden aan hem voorstelde, veranderde zijn gezicht een oogenblik. Een uitdtukking vau onaange- Waarom blonde personeu gemakke lijk kaalhoofdig toorden. Zwarte haren z[)n sterker dan blonde haren en houden het dubbele gewicht van het blonde haar. Door een geleerde verworven gegevens duiden aan, dat men aan een enkel zwart haar een gewicht van 114 gram kan hangen. Blond haar scheurt veel gauwer, het eene gauwer dan het andere, al naar de kleur. Een geelblond haar kan nauwelijks 56 gram dragen, een bruin houdt al 84 gram en een donkerbruin 89 gram, zoDder te breken. Dit beteekent een giooteren levensduur voor het zwarte haar en ver klaart ook de overheerschende kaalhoof digheid bij de blondharigeD. Volgens deze geleerde zullen de menschen met pikzwarte haren zich nog in een prach- tigen haargroei verheugen, terwijl de blonden al laDg kaal zjjn. Er valt nog meer te bezuinigen. In de Sch. m. d. Bijbel bespreekt de redacteur E(mous) de vraag, waar de oud-leerlingen van kweek en normaal scholen blijven. Naar de schrijver zegt, komen velen nooit in de school terecht terwijl elk van hen toch den Staat 5 A 600 gulden gekost heelt. Hij acht het noodig, dat de bezuiniging haar aandacht daar eens aan wijdt. Op iedere 5 Nederlanders bezit er één een rijwiel. Op een stembiljet te Woudenberg stond Zoolang de stemdwang blijft bestaan. Zal mijn stem verloren gaan. Kleuren. 't Rose is liefde, 't geel is haat 't Blauw is trouw, en 't grauw bet k waad 't Groen is hope, hartstocht 't rood 't Wit is onschuld, 't zwart de dood Een gast zou mee eten en moeder had Bobbie, die nogal loslippig was, een dubbeltje gegeven, onder voorwaarde, dat hij niet zou spreken. Alles ging goed tot de pudding kwam. 't Was Bobbie's lievelingspudding en zijn vreugde was te groot om te 'zwijgen. Hij haalde het dubbeltje uit zijn zak, stak het zijn moeder toe en zei Hier is uw dubbeltje terug, moeder. Ik wou toch maar liever wat zeggen 1 name verrassing en ontevredenheid stond daarop duideljjk te lezen. Maar hy legde niettegenstaande een overdreven vriendelijk heid aan den dag en noodigde Alsen uit, plaats te nemen, terwyl hij hem tegelijker tijd in kennis bracht met den anderen heer, een zjjner „zakenvrienden". Deze, een lange, magere, uitgedroogde man met een huichelaars-gezicht nam al gauw afscheidAlsens tusschenkomst had klaarblijkelijk het onderhoud, dat beiden gevoerd hadden, gestoord. Pichet zag Jules by het buffet staan, alsof hy op iets wachtte, de kleine spleetoogjes, vol aandacht op een groote zeekreeft gericht, die hem verleide lijk toelachte. „Daar Jules, koop je maar een ontbyt!" Hy wierp hem een geldstuk toe, dat onder een tafel rolde, waarop Jules zich in zyn volle lengte op den grond liet vallen en onder de tafel rondsnuffelde als een hond, dien men een bot had toegeworpen. Alsen moest zich zelf bekennen, dat de behande ling door de beide klerken niet veel vrien delijker was geweest. Maar Jules had voor dergelijke onderscheidingen geen gevoel Het eerste wat Pichet na het vertrek van zijn „zakenvriend" deed was, Alsen uit ie noodigen voor een ontbyt, wat deze niet kon weigeren. (Wordt vervolgd TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1