Van week tot week. INGEZONDEN STUKKEN. 21—28 April. Een groot gedeelte van de achterliggende parlementaire werkweek was gewijd aan de behandeling van de werkloosheidsinter pellatie van den boer Van den Tempel in de Tweede Kamer. De moeilijke kwestie der werkloosheidsvoorziening is weer eens van alle kanten bekeken en waarschijnlijk zal dat nog wel eeniue malen geschieden, voordat het groo e kwaad geweken is. De minister heeft weer heel wat over zijn maatregelen moeten booren en ZEx. heeft meteen gelegenheid gehad om zijn houding te verdedigen. Ea de Kamer heeft ten slotte de ingediende moties, van den interpellant en van den heer Van Ravestein verworpen, nadat de minister toegezegd had, de gegeven wenken te zullen overwegen en enkele on billijkheden te zullen wegnemen Ook deelde hij mede f30000 beschikbaar te hebben gesteld, opdat in Mei 100 werkloozen naar Canada kunnen reizen, waar thans gebrek is aan arbeidskrachten. De teekenaar van „Het Volk* gaf dezer dagen den kop van den heer Van den Tempel met het vragend onderschrift „Hoe vaak zal ik nog over de werkloosheid moeten interpelleeren* Niet onaardig ge vonden. Intusschen is bet te hopen, dat de toestanden binnen niet te langen tijd zooveel verbeteren, dat de werkloosheids specialiteit der soc. dem. er nooit weer over behoeft te interpelleeren. Al moeten weer dadelijk bijzeggen, dat het er nog niet veel naar ïykl. Behalve over de werkloozen, heeft de Tweede Kamer het ook nog even over de Kieswet gehad. Het eveniedig kiesstelsel voor de Eerste Kamer is nu aangenomen en als de beeren Senatoren er zelf niet te veel bezwaren tegi n hebben, zal h( t bin nenkort worden ingevoerd Verder deed de Kamer wat „kleingoed" af, waarbij zijden minister van financiën nog eveu een neder laagje bezorgde, waarop deze wel niet zal hebben gerekend. De Kamer toch verwierp met 50 tegen 14 stemmen de door de regee ring voorgestelde regeling met de exploi- tante van de domaniale mijnen, de Aken- Maastrichtsche Spoorwegmaatschappij, De regeering is eigenaar van de mijnen en deze worden geëxploiteerd door genoemde maatschappij, waarvoor deze een zeker be drag betalen moet. De exploitatie levert ttgenwoordig echter et-n tekort op en daarom wilde de regeering de voorwaarden gemak kelijker maken. De Kamer dacht er echter anders over, waarschijnlijk omdat de aan deelhouders in 1919 een nieuw met de rëgeering gesloten contract hebben ver- verworpen Voor minister de Geér was de verwerping wel zeer onaangenaam, omdat ook „zijn eigen menechen" hem in den steek lieten Eq nog wel zonder dat daaraan een voldoende motiveering was vooraf gegaan. In de Eerste Kamer bleef men nog voort gaan met de behandeling der Staatsbegroo- ting. En men heeft daarover weer ellen lange verslagen kunnen lezeo. Buiten- landsche Zaken en Oorlog kregen hun te- slag en aaarbij viel er heel wat te praten. Vooral over d6 buitenlandsche politiek der regeering is no?al wat gezegd, zonder dat het met het tigenljjke begrootingswerk veel had uit te staan. o oo Komt er thans een nieuw aanbod van Duiischland? Die vraag beheerscht op het oogenblik s'erk de buiteniandeche politiek, Men weet, dat de Britsche minister Curson openlijk in dezen een wenk heeft gegeven aan de Duitsche regeering. En blijkbaar zal aan dien wenk gevolg worden gegeven. De Duitsche regeering hei ft laten bekmd maken, dat zij de rede van Curson zal beantwoorden en ze is dadelijk begonnen met het houden van besprekit gen met de leiders van verschillende groepen, wier medewerking niet kan worden gemist, On derhandelingen wtrden gevoerd met de vertegenwoordigers van de Duitsche indu strie en de banken, alsmede met die van de vakbonden en de politieke parijen. En ook werden tusschen Berlijn en Londen diplomatieke besprekingen gehouden door tusschenkomst der gezanteD. Natuurlfik loopen er thans allerlei geruchten, opti mistische en pessimistische. Er ecbjjnen zich nogal groole moeilijkheden voor te doen, om tot een bepaalde aanbieding te komen. Bijjkbaar pleegt de regeering officieus overleg met de Engelscho ;regee- ring, om zich van de steun van deze voor een eventueel aanbod te verzekeren. We lezen thans in een bericht uit Berlijn, dat de regeering met een plan gereed is ge komen, volgens hetwelk een aanbod van 30 milliard zal worden gedaan, terwijl teven3 waarborgen zullen worden gegeven voor de veiligheid van Frankrijk. We zullen er spoedig wel meer van hooren. —o—o—o— Het Staatsgerechtshof te Leipzig beeft zien in de afseloopen week beziggehouden met het hooger beroep, dat door de „Deutsch Völkiscbe partei" ingesteld is tegen de be sluiten van de Pruisische, Saksische en Tnüringscbe regieringen, waarbij de partij ontbonden werd verklaard. Het Staats- gtiecD hot stelde vast, dat het verbieden van een partij mogelijk is krachtens de wet tot bescherming der republiek en tevens, dat er tegen de Deutsch Vö kische Freiheitspartei ernstige bezwaren bestaan. In afwachting echter van het proces, dat tegen een der militaire leiders van deze partij, Rossnach, hangende is, werd de uitspraak uitgesteld. —o—o—o— Goed nieuws komt er uit Ierland, waar het einde van den burgeroorlog thans zeer Dabü schijnt te zijn. Het hoofdkwartier der opstandelingen heeft .stakiög der vij andelijkheden gelast, in afwachting van onderhandelingen, die over den vrede zullen worden aangeknoopt met de Viij staatsche regeering. De Valera heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin bjj de voorwaarden mededeelt voor den vrede. Afgezien van de vraag, of deze voorwaar den door de Vrijstaatsche regeefing zullen worden aangenomen, mag worden gecon stateerd, dat de Valera z(jn rol heeft uit gespeeld. Het krachtig optreden der Vrij staatsche troepen heeft zijn gelederen zoo zeer gedund, dat bij zijn verzet zal moeten opgeven, of den „beldebdood" sterven. Dit laatste, hoe eervol ook, heeft toch alt(Jd nog z(jn onaangename zijde voor de be trokkenen. —o-o o- Te Genève heeft de Volkenbondsrasd vergaderd en een der onderwerpen, die er behandeld werden, was de hulpverleening aan Oostenrijk. Mr. Zimmerman, vergezeld van den minister president Seipel, woonde de beraadslagingen bij. De Raad keu'de de herstelplannen van Mr. 'Zimmerman goed en gaf tevens zijn goedkeuring aan het plan van de internationale leening van 650 millioen gouden kronen. In een be spreking, die onze landgenoot met Neder- landsche persvertegenwoordigers had. toon de hij zich zeer hoopvol gestemd. Oosten rijk gaat een goede toekomst tegemoet en hij hoopte en verwachtte tevens, dat er voor'de leening voldoende deelname zal zijn. Ook van Nederland verwachtte b(J in dezen veel medewerking. Het geld voor het herstel van Oostenrijk besteed zou goed besteed zjjn en rendabel en veilig. —o—o—o— In Italië heeft men zooiets als éen minis- teri6ele crisis, die echter door Mussolini op zeer radicale wijze is opgelost. In het Kabinet hadden zitting eenige leden van de Volksparty. Deze party had openlijk haar instemming betuigd met de politiek van Mussolini, maar in de Kamer en ook daar buiten was er in den laatsten tyd nogal critiek losgekomen. Dit gaf Mussolini aan leiding de leden van de Volksparlij in zijn Kabinet voor de keuze te stellen, te bedan keu voor hun lidmaatschap of af te treden als ministers. De betrokken ministers vroe gen uitstel, om overleg met de fractie te plegen, wat doorMussolini werd toegestaan. De fractie der Volkspartij nam toen een resolutie aan, waarin zij de politiek van Mussolini onderschreef, maar zich toch voor de toekomst het recht van critiek en ini tiatief voorbehield. Mussolini was daarmee niet content en verleende de betrokken ministersontslag. Meteen deelde by mede, dat de ledige zetels niet weer vervuld zou den worden en dat was meteen een goede bezuiniging. Ook gaf hij te verstaan, dat het aantal Kamerleden moet worden ver minderd. Op die manier kon er nog heel wat geld bespaard worden en 't zou er wel niet minder om gaan. - Door ons werd een der lijsten voor de verkiezingen van de gemeenteraad aangegeven als van de Christelijke arbei ders organisatie afkomstig. Ons blijkt, dat foutief te zijn, bedoelde lijst gaat uit van een arbeidersgroep. Onze plaatgenoot, (ie heer A.J. Eel man, deed vorige week met goed gevolg vakexamen voor de postdienst. Sport. De oefeningen namen vorige week een aanvang. De gymnastiekvereeni- ging bestaat en aan de eerste turc- lessen namen 162 leden deel, verdeeld als volgt Dames boven 18 jaar, [hoofdafd. 16 leden Meisjes van 14—18 jaar, voorber. „12 beneden 14 jaar, adspir. „29 Heeren boven 18 jaar (hoofd „46 Jongens van 14—18 jaar voorber. „19 beneden 14 jaar adspir. 40 In do hoofdatdeeling voor dames zijn nog eenige plaatsen open, evenals in de voorbereidingsatdeeliugen -voor jongens en meisjes, die echter waarschijnlijk reeds deze week zullen worden aange vuld. Het bestuur en de leiders hebben alle reden om over de aanvankelijke resul taten tevredon te zijn. Voetballen. Z V.S. Texel verloor Zaterdagmiddag met 3-1 van Z V,S. Helder en zag zich daardoor de door den heer Bossen uit geloofde medaille ontgaan. Ttxel 2 won Zondagmiddag met 5 O van een Geel Wit combinatie. Van Wamel nam hierbij 4 doelpunten voor zijn rekening. De Texol-adspiranten speelden Zondag ochtend tegen de Waal en kraakten deze even met 6-0. 1 Mei-dag. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de advertentie in dit nummer betreffende de 1 Mei-viering te Oude- schild. De opvoering van het bekende tooneel spel van Inte Onsman, „Het licht in den uacht", staat daarbij op het programma Vele kosten en moeite heeft de afaeeling zich daarvoor getroost. Dat de leden en geestverwanten dat toonen op prijs te stellen door hunne tegenwoordigheid. Een onfortuinlijk motorrijder. Tengevolge van het springen van een band is de heer F. van Ameide (uit 's Hertogenbosch op den Brakelschen weg met zijn motorrijwiel, op welks duozitting zich de heer v. d. Pluijm uit Den Bosch bevond, tegen een boom ge reden. Beiden werden van het rijwiel ge slingerd en bleven bewusteloos liggen. Zij werden naar het gasthuis te Vugt overgebracht, waar bleek, dat de heer v. Ameide beide beenen gebroken had. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De heer v. d. Pluijm kreeg geen noemens waardige verwondingen. Onlangs heeft de heer v. A. een 80- jarige vrouw en en een kind overreden. De wichelroede. Sinds de oprichting der stoomzuivel- fabriek te Grijpskerk had men steeds gebrek aan goed boter-wasch water. Nortonputten van 100, 110 a 120 M. waren er geslagen, doch steeds was het water zout en ijzerhoudend. Thans is dat anders geworden. Een Duitscher heeft met zijn wichel roede, bestaande eenvoudig uit een wil gentakje, een plaats weten te vinden, welke heerlijk en voldoende water voor de fabriek zal opleveren. Na twee dagen zoekens was de plek ontdekt en kan met zuiver boter-wasch- water worden gespoeld. Aprilletje. Grilliger maand April heeft men nog zelden beleefd. Toen het hier warmer dan normaal was, sneeuwde, hagelde en vroor het in Spanje En nu het hier guur is, wordt h9t daar alarmeerend warm. Te Santander, Tartasa en Murcia heeft men al 33 graden celsius gehaald. De Zomertijd. In de „St.-Ct." is opgenomen een Kon. Besluit, bepalende dat in 1923 de ver vroeging met een uur van den wette- lijken tijd zal aanvangen den eersten Juni. Trouw van een paard. Voor eenige dagen verkocht de heer C H. te Bergen een paard, waarmede de nieuwe eigenaar vertrok naar den He der. De nieuwe eigenaar kon deze week constateeren dat zijn paard naar zijn ouden baas was teruggekeerd. De afstand bedroeg niet minder dan 40 K.M. Een oplichtster gearresteerd 1 Een inspecteur van de Centrale Recher che te 's Gravenhage, heelt in een hotel aldaar aangehouden de 29 jarige vrouw J. G. M. Th. B. zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Deze dame leidde een zeer avontuur lijk leven. Onder verschillende namen, logeerde zij in dure hotels en wist personen te bewegen haar gelden af te staan. Een Hagenaar heeft zij f 700 afgetrog geld. Zij droeg steeds een rouwgewaad. Door gaans vertelde zij, dat zij in geldelijke moeilijkheden verkeerde. Zij is thans naar het Huis van Bewa ring gebracht. Een goedkoope huwelijksreis Kort geleden zoo leest men in de Hongaarsch Hollandsche Revue, van Boe dapest bezocht een sinds langen tijd in Nederland woonaehtige Hongaarsche heer Boedapest, vergezeld door zijn bruid om daar voor den Boedapester burgelij ken stand zijn huwelijk te sluiten. Genoemde heer kwam, gedreven door Hollandsche spaarzaamheid en met Hon gaarsche vindingrijkheid tot dit besluit. In Holland kost n.l. het kerkelijk hu welijk f950, terwijl men bovendien nog bij den burgerlijken stand het noodige moet betalen. In Hongaarsche kronen vertegenwoor digt dit alles te zamen een bedrag van ongeveer 1.700.000 Op deze wijze maakte het jonge echt paar tevens zijn huwelijksreis, terwijl alle onkosten sam-n niet meer dan 30u Hol landsche guldens bleken te bedragen. Misschien biedt zich nog wel een on dernemer aan, die geneigd is onder den titel Huwelijk met gratis huwelijkreis, voor dergelijke huwelijken' propaganda te maken. Een juffrouw uit Ooltgensplaat te Amsterdam Och, och, wat 'n groote stad. Wat moet het hier lang duren eer een praatje de ronde heeft gedaan. Te Lekkeikerk geraakte het bijna 2-jarig zoontje van den heer T. Berger aan den .Tiendweg te water. Hoewel het vrij spoedig eruit werd gehaald kon den de levensgeesten niet meer worden opgewekt. De belasting op biljarten bij par ticulieren heeft over 1920 opgebracht f51.000 en over 1921 f 41.000. Zaken zijn zaken. Dat liefde voor de ouders en voor zaken niet altijd samengaan, leert het volgende aardige „Dagboekblaadje" van D. in „School en Huis" „Hedenochtend de jongste mijner ge achte zonen aangetroffen als typograaf. In aktie met het „zelfdrukkerijtje* van de oudste. „Wat druk je?" „Onze elftallen." Het blijkt ditmaal met hun voetba'- klub zo erg menens te zijn, als 't nog nooit geweest is. Al minstens zes tien leden. Ik kan donateur worden, voor een dubbeltje per maand, en heb daar wel oren naar „Maar als jullie Eerste klas worden..." Ik wacht, om hem gelegenheid te geven een klein bescheidenheidje in 't midden te brengeD, doch bij negeert die gelegenheid straal „Als jullie Eerste klas worden moet ik een tribune plaats hebben". „Voor je dubbeltje ia de maand vraagt ie koel. „Natuurlik". „Als we gek zijn." Ik sta toch weer verbluft;ik meende jongens in 't algemeen zo'n beetje te kennen. Maar dit vindt ik toch weer koiosaal, «lat deballotteert ijskoud z'n oue heer wegens betaling van te lage kontributie uit de eerste klas-club zijner toekomst fantasie." Kievitseieren. Kievit, wat was het koud, nietwaai? En waar gij van warmte en zon houdt, is het je niet kwalijk te nemen, dat je dit voorjaar slechts met een middelmatig aantal eieren voor den dag zijt gekomen 58,000. In rond getal, het schikt nogal. En ge hebt ze op prijs weten te houaen de laatste veertien dagen steeds boven het kwartje. Zoo is er nog een kapitaaltje van f 15,000 besomd. Zoo maar opgeraapt van Friesland's kouden grond.. Verleden jaar, toen het voorjaar nog kouder was, zijn de cijfers aanmerkelijk lager gebleven. Toen noteerden we 36,000 eieren en een opbrengst van slechts f8300 Waartegen 1920 afsteekt maar toen was het ook een record-jaar met 108,000 oieren en een opbrengst van f22,400. Verleden jaar kocht men tegen 't laatst een kievitsei voor 15 cent; thans is het 18 d 25 cent. Geen wonder, dat de kievit minachtend over de wiek slaat, als ze een boerenkip ziet, die eieren produceeren moet voor 5 a 6 cents per stuk. De kievit wil er 4 a 5 maal zooveel voor hebben. N. v. Fr. Tweelingen van 89 jaar. De gebroeders Kerkhof zijn tweelingen en hebben den leeftijd van ruim 89 jaren bereikt. Niettegenstaande dezen hoogen leeftijd zijn zij nog geheel valide en in besten welstand. Eenige dagen geleden maakten zij de reis van Avezaath naar Nijmegen, waar zij met hnn tweetjes hebben gemarkt. Wel een paar krasse oudjes. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Ende het geschiedde in den Jaere onzes Heeren 1923 en daaromtrent, dateenVrjj- heitsbont veel van sich spreecken dee, Er was oorlogh geweest, om wie de magcht hebben sou. En er was oock een tijt ge weest dat de libberalen de magcht hadden en daarom hadden die gansch veel respeckt voor magcht. En ieder die geen magcht had en niet soo'n libberaal was mos sijn mond houwe. Maaf dat deeën se allemaal niet, en teen

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2