Gemengd Meuws. Uilslag van gehouden Moopingen. volgens spr. de 34ste maal dat het Meifeest ls gevierd en niettegenstaande de economisch slechte toestand van de hedendaagsche tijd, met zijn werkeloos heid enz. vieren toch op 1 Mei alle leden der S.D.A.P. hun Meifeest. „De leuzen aan dit Meifeest verbonden noemde spr. „Socialisatie" en „Ontwapening", over welke onderwerpen door hem het een en ander werd gesproken. Hierna volgde een zangnummer, door den heer v. d. Ham en mej. G. Vlas en een van den heer v. d. Ham alleen. Beide stukjes werden op de piano begeleid door mej. A. Visman, terwijl bij het eerste stukje mej. M. Zegel de vioolpartij verzorgde. Nu volgde de hoofdschotel van het pro gramma n 1. „Het Licht in den Nacht" van Inte Onsman, een stuk dat zich aan de leuze „ontwapening" aanpast. Waar de meeste rollen door dezelfde personen vertolkt werden als bij de vorige opvoe ring, was het succes verzekerd. Het programma werd besloten met een tableau. Zeer zeker kan de S.D.A.P met genoegen op dezen avond terugzien. Het bal hield de danslustigen nog eenigen tijd bijeen. Openluchtsamenkomsten Leger des Heils. Donderdag a,s Hemelvaartsdag houdt blijkens advertentie in dit nummer, het Leger des Heils een groote kampdag in onze gemeente. 's Morgens te 10 uur zal nabij de melen aan de haven te Oudeschild een open- luchtsamenkomst worden gehouden. Na middags een groote demonstratie in de dennenbosschen bij Fonteinsnoi aan de Westermient en 's avonds 7 uur epn sluitingssamenkomst in het gebouw Eben Huëzer. Eigen muziekkorps en zangkoor zullen de bijeenkomsten opluisteren. Moge goed weer een en ander begun stigen. Posterijen. Op Hemelvaartsdag is het post- en telegraafkantoor te den Burg voor alle diensten geopend als op Zondagen, de hulpkantoren alleen voor den postdienst 8—9, het hulpkantoor te Oudeschild ook voor telegraaf en telefoon. Over het geheele eiland zal, in aan sluiting op de eerste boot, één bestelling worden uitgevoerd, waarin evenwel geen drukwerken en pakketten worden opgenomen. Sport. Texel -H.K C. 1 8. Zondag was er weer eens korfbal wedstrijd op het programma, wat een aardige afwisseling bleek te zijn. HKC kwam nogal versterkt uit. We zagen tenminste spelers uit het le en 2e en uit lagere afdeeliogen. Het begin is direct voor HKC en reeds spoedig is het 2 0. De omwisse ling brengt eenige verandering in het spel, doch Texel mist de noodige routine, steeds op, tegen en naast de mand. HKC weet dan ook voor de rust rog 2 maal te doelpunten en leidt dan al reeds met 4-0. Na de rust hetzelfde spelletje van kat en muis. Texel zwoegt en f jouwt, doch heelt geen succes. HKC speelt schitte rend, vooral de spelers uit het le laten zien, dat ook korfbal de noodige routine en vlugheid vereischt. Schitterende staaltjes samenspel kregen wij te zien. De stand wordt successievelijk tot 8-0 opgevoerd. Dit is Ali echter te erg en onverwachts weet zij voor Texel de eer te redden, wat niet wegneemt, dat Texel leelijk in de pan gehakt is, boewei ze uit deze wedstiijd veel beeft kunDen leeren. We hopen dan ook, dat deze les niet tevergeefs is geweest. Texel II-V. V. de Mok. 3-4. Texel II moest in een aantrekkelijken vlug gespeelden wedstrijd, in de vlieg menschen zijn meerdere erkennen. Een der olflcieren deed den aftrap en al spoedig zit de Mok voor het Texel- do el, doch de beproefde verdediging geeft geen kans. Het spel van de Mok is zeer enthousiast en de strijd is het aanschouwen overwaard. De Mok-voor- hoede is zeer actief, het spel van de rechtshuiton en linksbinnen viel zeer op. Texel werkt zich sporadisch los en de Muk-verdediging grijpt steeds krachtig in waar gevaar dreigt. Spoedig neemt de Mok dan ook de leiding. Na de aftrap neemt Texel het offensief over, doch de Mok-verdediging retourneert wederom eo zet de voorhoede aan het werk, die even voor de rust den voor sprong weet te vergrooten. Rust 2 0 voor d- Mok Na de rust legt Texel er een extra schepje op en wi et spoedig tweemaal achtereen te doelpunten. De Mok doet er du nog vier scheppen op en weet wederom spoedig de leiding te nemen. Die extra scheppen schijnen de Mok goed gedaan te hebben, want er wordt nu met dubbele kracht gewerkt. Het'spel van Texel daarentegen wordt lam en saai, de door de middenlinie opgezette aanvallen, worden bij het doel door treuzelen en te langzaam doorzetten, door de voortreffelijke verdediging der vliegmenschen onschadelijk gemaakt. Wanneer de achterhoede van Texel te ver is opgedrongen, weet de Mok met een snelle aanval nogmaals te doel punten. Dit is Texel te bar, alles wordt er nu opgezet, doch de Mok verdedigt met man en macht. Het spel wordt forsch en de noodige vrije schoppen zijn het gevolg. Plotseling weet Klaas met een prachtscbot, dat door den Mok- keeper verkeerd beoordeeld wordt, op fraaie wijze te doelpunten. De medaille was echter verkeken, daar na de aftrap het eindsignaal klonk. Het was een aardige wedstrijd, die door de sterkste werd gewonnen. De Mok bracht een prachtige ploeg in het veld, waaraan wel meerdere clubs een klu'fie zullen krijgen. Het spel was zeer enthousiast. Texel II speelde in 'een treuzelvorm, er werd zeker gedacht, o, dat winnen we toch wel. Ze hebben echter in dit geval buiten de waard gerekend en von- don een enthousiast sterke tegenstan der. De Mok wilde winnen en dat zej. t bij voetbal zeer veel. Texel 3-Texel 4 7-1. Jongens, jongens wat zijn jelui ge kraakt o pardon, in de pin gehakt, bedoel ik. Met 7 1 moesten de Tex. baby's het voor haar oudere zusjes afleggen. Hoe wel er niet om getreurd is, want na afloop zongen zij broederlijk samen van „Hou er den moed maar in". Hou vol dan ook maar, hoor jongens. Texel 3 heeft ook wel eens aan jelui verloren, nietwaar. Ben Hoorn8 Mei. Alhier is een korfbalclub opgericht, waarvan de heer Bouwman de leidiDg op zich heeft genomen, plm. 60 led6n hebben zich opgegeven. Wat ver gezocht. Voor het kantongerecht te Wagenin- gen heeft terechtgestaan de voerman W. W. uit Ede, beklaagd van het vervoer van brieven, voor Arnhemsche winke liers bestemd. Beklaagde verklaarde, dat het bestel brieven waren en dat hij voor het mede- nemen geen geld ontving, maar wel de bestelling mede terugnam. Alle boden doen overal hetzelfde. De kantonrechter veroordeelde be klaagde tot f2 boete of 2 dagen hechtenis en gaf hem den raad niet met het vervoer door te gaan, daar er scherp op zal worden gelet. Diesel-motor uit elkaar gesprongen. Een ernstig ongeval is gebeurd in de buurtschap Koppen nabij Winterswijk. De molenaar Oook, die voor eenige dagen een uit Duitschland afkomstige Dieselmotor in gebruik had en waarmee thans voor het eerst gemalen zou wor den, is door het sprir gen van den lucht- ketel zoo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad Een zoon van den monteur Ten Have werd de buik opengereten. Ook bij hem trad de dood onmiddellijk in. De aanwezige broeder van den mole naar werd gewond, doch niet gevaarlijk. Een vierde persoon kwam met den schrik vrij. Geneeskundige hulp was spoedig aaD wezig. Oonk laat een vrouw en 8 kin deren achter. Het geheele motorgebouw is een ruïne. De luchtdrukketel, waarop 40 - 60 atmos feren druk stonden, was van zijn plaats gerukt en door een muur gesliDgerd. In spoecleischende gevallen 1 Op een der stations in Limburg staan op de deur van een apartementje, dat gewoonlijk met de letters W.C. wordt aangeduid, de woorden geschilderd sleu tel te verkiijgen bij den portier." Onbekenden hebben dezer dagen daar onder geschi derd In spoedeischende gevallen zich rechtstreeks te wenden tot den Directeur-Generaal te Utrecht." Tel. Haring voor hel grijpen. Wegens den hoogen waterstand had een golfbieker langs den d_k aan den Noord-West kant van het eiland Marken eenig9 dagen onder water gestaan. Toen Zondag het water was gezakt, bleek dat zeer veel haringen zich nog tusschen de waterkeering en het eiland bevonden. De Markers hebben hiervan gebruik gemaakt om de hariogen met de hand te vaDgen. Er waren er die op deze wijze 400 haringen wisten te bemachtigen. Kranige redding. Te Leeuwarden raakte de 54-jarige mevrouw De Vries in de Dokkumer Ee haar dochter sproDg haar na, maar dreigde eveneens te verdrinken. Zeker waren beiden om het leven gekomen als niet twee mannen, v. d. Wal en v. Dijk, den moed hadden gehad om zich té water te begeven en zoo de b9ide vrouwen te redden. De oude dame was reeds bewusteloos, doch men slaagde er nog in, haar weer bij te brengen. Let nu op de bladluizen 1 Wie geregeld zijn planten inspecteert, houdt ze den heelen zomer vrij van luis. Spuiten met een oplossing van 2 pCt. groene zeep en 1 pCt. brandspi- titus, dus 2 ons zeep en 1 d.L.feen maatje) spiritus op 10 L. water is aan te beve len ter verdrijving der bladluizen. Zeldzaam eerlijk 1 Ruim een jaar geleden verzond de eier- koopman C. D te Barneveld in een zijner kisten met eieren, bij vergissing, ook ee n zakje met ruim f 25 Daar Londen. Hoe vreemd keek hij op, toen hij de zer dagen in een ledige kist, hem uit Engeland toegezonden, ook zijn geld beurs met nog precies denzelfd9n inhoud, terug vond. Bij Druten is een kleine ballon ge-' vonden, die te Londen was opgelaten ter gelegenheid van het huwe ijk tusschen den hertog van York en lady Mary Eli sabeth Bowes-Lyon. Een koe van den landbouwer Haar man, te Almen (Gelderland) heeft het leven geschonken aan 2 kalveren, die 3amen niet minder dan 108 pond wegen Arme kleine In het Sarphatipark te Amsterdam was een kindje van 3 jaar in een vijver gevallen. Het werd naar het BiDnen Gasthuis gebracht en daar opgenomen, aangezien niemand wist, waar het kind woonde en het zelf ook geen bijzonder heden kon opgeven. Goed afgeloopen Aan den gevaarlijken overweg over den Hezenbergerweg te Hattem is een ODgeluk gebeurd, dat gezien het ernstige van het feit, goed is afgeloopen. G. d. reed op zijn fiets naar zijn werk, toen plotseling op eeDige meters afstand van den overweg een trein naderde. D9 man kwam over de rails, doch de trein greep het achterwiel, waardoor d van zijn fiets werd geslingerd en in de sloot terecht kwam. Wonder boven won der kwam de man er met slechts enkele builen en schrammen af. Zaterdag heeft te 'sGravenhage voor het, eerst de gemeentelijke stofzui ger voor de tramrails door de stad gereden. De machine voldoet uitstekend en maakt een geluid als een sirene. Vrouw in brand. De brandweer te Zwolle werd Zaterdag gewaarschuwd, dat in de Goudsteeg een uitslaande brand was ontstaan. Toen men ter plaatse kwam, vond men onder aan de trap do 88-jarige vrouw van den brievenbesteller H. J. Smidt. Ze had ernstige brandwonden aan beeDen en gezicht en werd per politie-brancard naar het Sophia Ziekenhuis vervoerd. De moeder van het slachtoffer heeft, t09o zij haar dochter te hulp wilde komen brandwonden aan den arm opgeloopen. Vrouw S- moet petroleum over haar kleeren hebben gekregen, die daarna op onverklaai bare wijze in brand zijn gevlo gen. Geheel in vlammen gehuld, vluchtte zij en viel van de trap. se toestand van de patiënt is zeer ernstig, men vreest voor haar leven. bijvoorbeeld het uitgebrachte aantal stem men hen recht geeft op vier zetels? Krijgen we dan twee leden van den Burg en vervolgens twee uit een ander dorp of neemt men dan vier leden uit den Burg? Ik meen reeds meermalen begrepen te hebben, dat het bestuur der kiesvereeni- ging dit den kiezers niet erg duidelijk beeft gemaakt. Het komt ons goed voor, deze vraag dadelijk te beantwoorden, opdat geen aanleiding tot misverstand blijve be staan Wanneer lijsten worden verbonden is de verdeeling der zetels bij de wet geregeld. Elke lijst is volkomen gelijkberechtigd. Zelfs de eisch, dat een lijst van de kiesdeeler haalt, is daarbij vervallen. Notaris MULDER te Texel. op Zaterdag 5 Mei in „het Wapen van Amsterdam" te Oosterend, voor de erven van C. Kuiter Albz. en Martje Eelman a. een nieuw gebouwd woon- en winkel huis met schuurtje en tuin te Oost, samen groot 16 aren 22 centiaren Kooper Pieter Dogger Sz. te Oost voor f 1950,— b. een woonhuis met tuin te Oost, samen groot 3 aren 40 centiaren Kooper Jan Trap Jz. te Oosterend voor f 395,— c. een woonhuis met tuin te Oost, samen groot 2 aren 95 centiaren Kooper Jan Trap Jz. genoemd voor f 80,— d. een woonhuis met erf te Oosterend, samen groot 57 centiaren Kooper Arie Burger Pz. Sr. te Oosterend voor f 460,— Voor de erven J. Brouwer Kz. een erf te Oost, groot 5 aren 60 centiaren Kooper Dirk Brouwer Jz. te Oosterend voor f 160, en voor de erven D. Henkes en C. Brouwer een woonhuis met tuin te Oost, samen groot 5 aren Kooper Jan Timmer Pz. te Oosterend voor f, 290,— Brievenbus. Er worden veel ingezonden stukken geplaatst over de a s. gemeenteraadsver kiezingen. De bedoeling, die de zooge naamde vrijzinnige kiesvereeniging heeft met het combineeren van hare verschil lende candidaten lijstan is niet erg dui delijk. Zou een der b 'stuursleden der vrijz. kiesvereeniging nij en anderen misschien in dit blad 1 unnen inlichten hoe zij de zetels zullen erdt elen. Indien Lammerenmarkt. Burgemeester 'en Wethouders der gemeente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen alhier dit jaar worden gehouden op Dinsdag 22 Mei en Maandagen 28 Mei, 4, 11, 18 en 25 Juni a. s. De toelating tot deze markten geschiedt, bijzondere gevallen uitgezonderd, alleen, wan neer vooraf, hetzij mondeling, of schriftelijk de noodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen uitgezonderd op marktdagen gedurende de ge wone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags. b. des Maandags van 9 uur voormiddags tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het marktplein. c. bij den marktcontroleur, die daartoe daags voor den marktdag zitting zal houden van voormiddags 10,30 uur tot nam. 1,30 uur in ee" der.aan marktplein gelegen hotels. Zij die lammerenhokken bespreken worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te voldoen en GEPAST GELD mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter secretarie of door den marktmeester ont vangen na Zondagmiddag half 2 uur voor de markt op Maandag d. a. v. worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aan gevoerd des voormiddags tusschen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort te geschie den uitsluitend door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat, niet anders be reikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht, zoowel op den openbaren weg, als op het marktterrein, zich te onderwerpen aan de bevelen omtrent °.rd®.en regelmaat, als het rijden in een bepaalde richting, het oprijden, drijven en stilhouden, welke worden gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een «eregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voor koming van opstoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met het oog op onderzoek V3n 660 deu®delii'c veeartsenijkundig Alvorens vee op het marktterrein wordt toe gelaten, zal het bij den toegang van gemeente wege veeartsenijkundig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefening van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen of palen, staande op het marktterrein, uit te wisschen, onleesbaar te maken, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of num mers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterrein te brengen, te nebben, of daarvan weg te voeren. c. strooisel in de hokken te verwisselen, uit de hokken te verwijderen of in eenig ander hok te brengen. Z°"d<T vergunning van Buigemeestar en Wethouders is he. verbcden met het w :gvoe- ren der op l.et marktten ein aan vezige lamme ren voor 19,30 uur vaorm. ei n aanvang te maken.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2