Gemengd Meuw» Ingezonden stukken. Predikbeurten. Marktberichten. ADVERTENTIEN. De schendende kinderhand. Ons beroep op ouders en opvoeders, dit voorjaar gedaan, heeft niet kunnen ver- hindereu, dat een tweetal jonge boomen aan de verbindingsweg Schilderweg Waal- derweg, ergerlijk zijn beschadigd. Van verschillende zijden werd ons van dat feit mededeeling gedaan met het drin gend verzoek nogmaals met aandrang de mooie laan, in opkomst, in de bescherming van het publiek aan te bevelen. Volgaarne voldoen wy daaraan. We z(jn overtuigd, dat de jeugd dergelijk vandalenwerk in onnadenkenheid verricht. De kinderen te wyzen op het ongepaste van zulke handelingen, zal niet zonder uit werking zjjn en, vertrouwen wij, een her haling zeker voorkomen. De verbindingsweg is een groote verbe tering voor het verkeer, wanneer de laan zal worden wat ze belooft, zal het ook tot verfraaiing van ons dorp kunnen zyn. Dat ieder daartoe medewerke. Oudeschild, 9 Mei. Het ss. „De Dageraad" hetwelk Zater dag weder in de dienst waa gesteld, is wegens macbinescbade weder uit de vaart genomen, en ligt te Helder om gerepareerd te worden. De dienst Texel—Helder wordt onderhouden door bet s.s. „Taracbel ling" De eerste nieuwe aardappelen De tuinbouwers D. v. d. Berg en Th. IJkema, uit Kleinlankum, onder Frane- ker, hebben aan den Commissaris der Ko ningin te Leeuwarden, de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan geboden. Dit is vroeg. Verleden jaar werden de eerste nieuwe aardappelen op 11 Mei aangeboden. Ter bestrijding eener to Hasselt heerscbende mazelen epidemie zijn alle scholen voorloopig gesloten. Tragisch. Bij den thuis werkenden sigarenmaker Panis, te Breda, omstond brand op den als werkplaats ingerichten zolder. De brandweer was het vuur spoedig meester. Tragisch was, dat de bewoner beneden op sterven lag en tijdens het overbren gen naar een naburig pand den geest gat. De 2'/i jarige G. J. K, uit de Pastoorswaranda te 's Hage, is, terwijl de moeder even naar het ziekenhuis was om haar man te bezoeken en het toezicht over naar kind aan een 17-jarig nichtje had toevertrouwd, in een rioolput geval len en gestikt. Het nichtje was even naar buiten geloopen, toen het ongeval geschiedde. De koopman D. v. d. W. te Hooge- veen, kreeg voor enkele dagen een wondje aan z(jn band, waarop hij aan vankelijk weinig acht sloeg. Toen het begon te zweren, is hij in het Ziekenhuis opgenomen, waar hy tengevolge van bloedvergiftiging is overleden. De landbouwersknecht C. de V., te St. Kruis (Zeeuwsch Vlaanderen), die be hulpzaam was bij het dorschen met een dorschmachme, kreeg een stuk van een drijfriem, die was gesprongen, in het oog. Waarschijnlijk zal hij zijn oog moeten missen. Een opvoeder moet te allen tijie ernstige vragen van een kind ernstig be antwoorden. De heer B te Bussum raapte van 10 boerekippeo in de maana Maart 243 eieren de heer K. te Naai den van 10 Wit Wyandotten in dezelfde maand 270 eieren. Autc-ongeluk. Te Stadskanaal zijn door de auto van den heer Vuit Groningen een 16-jarig meisje en een 14 jarige jongen, het zoonlje en het dochtertje van den heer Dreuth uit Pekela, ernstig aangereden. ne heer V., die zelf stuurde, raakte, toeu een hond onder de auto raakte, bet stuur kwijl, waardoor de auto op het fietspad terecht kwam. waar juist de 2 kinderen reden. Beiden werden van de fiets gesmakt, het m-isje met de borst tegen een boom. De kinderen bleven bewusteloos liggeD. Hu fietsen waren totaal vernield. Het meisje moest per ziekenauto naar baar woning woiden gebracht. Een der wielen van de fiets zat ver wrongen in de machine der auto, terwijl een kindei mandje achterop, waarin juist vóór bet ongeluk een kindje was weg gebracht, totail was vermorzeld. Moeders past toch op je Iroost. Te Middelburg heeft een nn isje van 15 maanden, tijdens de afwezigheid van haar moeder een stoel, waarop een kan kokeDde kolfle stond, omgetrokken. De kleine werd met hevige brandwonden overdekt naar het gasthuis vervoerd, waar ze na smartelijk lijden van eenige uren is overleden. Gespleten bankbiljetten. Bij de politie te Maastricht is een bankbiljet van f 10 gedeponeerd, dat door een winkelier aldaar van een onbekende in betaling was aangenomen. Het is echter slechts de helft van een bank biljet, n. 1. de voorzijde. Blijkbaar kun nen deze bankbiljetten, door de minder waardige kwaliteit papier, die voor de vervaardiging is gebruikt, in tw&e helften voor- en achterzijde worden gespleten. Daar men vermoedt, dat er meer van deze geschonden bankbiljetten in omloop zijn, verdient het aanbeveling geen „op gevouwen bankbiljetten in betaling aan te nemen. Verbetering van grasland. De heer Rijkslandbouwconsulent te Haarlem, schrijft in het Alg Ned. Land bouwblad Veehouders in de provincie Noord- Holland (behalve Terschelling, Vlieland en de streek ten Oosten van den Amstel) die kennis wenschen te maken met een methode om grasland, dat in de laatste jaren of eerder is aangelegd en een te dunnen stand vertoont, te verbeteren, worden uitgenlmdigd zich spoedig te wenden tot den consulent, per brief of briefkaart met opgave van oppervlakte en toestand, het jaar van aaüleg en het gebruikte 'mengsel. Pech. Zoonlief bad 2 kievitseieren gevonden vader nam ze mee ter markt en verkocht ze daarvoor 25 cent per stuk. Tot zijn verwondering werd er proces vei baal tegen hem opgemaakt omdat hij na 1 Mei kievitseieren verhandelde. Het waren nog wel de eerste kievits eieren, die hij verhandelde. In de maand Mei moet men reeds de rupsen vangen, die nu hun vernielings werk aanvangen. Wie dit doet verzorgt zijn hof. Te Elden (by Ambem) is een droe vig ongeluk getreurd. Het dochtertje van den heer A, uit Huissen, viel uitdein vollen vaart zijnde stoomtram, met het noodlottig gevolg, dat het kind werd overreden en gedood. Liefhebbers genoeg. 1 Voor de openvallende betrekking van brievengaarder te Vries(Drentbe) hebben zich ongeveer 200 sollicitanten aange meld. Te Barneveld is het al net eender, daar siju 180 sollicitanten voor de be trekking van gemeente architect. Afgeschaft. In de zitting van de Tweede Kamer van j.l. Woensdag is een wetsontwerp aangenomen, waarbij de tot dusver bij verkoopingen gebruikelijke mijDkoop-, in zet-, bod-, hoog- en strijkgelden zijn af geschaft. Voortaan dus geen verkoo pingen meer met strijkgelden. Wanneer de Eerste Kamer althans hare goedkeuring er aan hecht. De nieuwe drankwet 1 In de Eerste Kamer heeft Minister Aalberse bij de begrooting van Arbeid meegedeeld, dat bij bezig is met het ont werpen van een nieuwe Diankwet, die veel eenvoudiger zal zijn dan de bestaande. Binnen niet al te langen tijd zal de indiening kunnen worden tegemoetgezien. Een zomertijd voorstander. Te Strijeu is Zondag in de Ned. Herv. keik o.a. gecollecteerd een zilverbon van f2,60, waarbij een briefje was gevoegd, waai op stond „Uit dankbaarheid voor de aanneming van den zomertijd." Hondentrouw. Een geitenhoeder uit Lavardens in Zuid Frankrijk was een dezer dagen 's morgens vroeg met zijn kudde de bergen iugegaan. 's Avonds om 10 uur keerden de geiten, nog slecbts vergezeld vaa èéu herdershond, in het dorp terug. Den volgenden morgen trok men op onderzoek uit, hetgeen leid Je tot de ont dekking van 'tlijk van den herder, die gestorven was aan een hartkwaal. Vlak bij hem lagen in het gras weggedoken zijn beide honden. De eene bad wacht gehouden bij het lijk van den meester, de ander had den vorigen avond de geiten eerst naar het dorp gebracht en was toen bij den „bano" tei ugg* komm. Een meevallertje. De gewezen Duitsche keizer is. naar uit Doorn wordt gemeld, nu toch in de Rijks en gemeentebelasting aangeslagen met terugwerkende kracht tot zijn komst aldaar, naar een inkomen van f 125,UUO. Omdat hij met prinses Hermine onder huwelijksvoorwaarden is getrouwd, is deze afzonderlijk aangeslagen en wel naar een inkomen van f100,000. Tel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Een praatje. HuisvrouwLust je een kop koffie ArbeiderHeel graag, vrouw, een kop koffie verkwikt. BaasEn laat ik eerst je geld maar geven. Alsjeblieft, zoo is 't goed, nietwaar? Arb, Dank je wel, baas. Wat zal moeder blij zijn, dat ik weer wat thuis breng. HuisvrouwDat denk ik ook. Arb. Ja, ja, 't is toch maar naar, te willen werken en geen werk te kunnen krijgen. Jonge, jonge, d'r komt zooveel kijken. Waren de loonen maar zoo, dat je van je verdienste wat kon overleggen, dan zou 't nog al gaan. Maar ook dan moet moeder de vrouw de dubbeltjes om- keeren, voordat ze iets durft uit te geven. Baas: Ja, man, rooskleurig is de toestand niet. Ik geef je volkomen gelijk. En 't is niet zoo gemakkelijk daarin verandering te brengen. Vakorganisaties mogen veel goeds doen, dat stem ik toe, doch ijzer met handen breken kan ze ook niet. Arb. Neen, maar iets anders is het, of niet iets meer voor den arbeidersstand gedaan had kunnen worden. B. O, daarom gaan jullie aan politiek doen? A. Politiek Wel neen Politiek 1 Wat geef Ik om politiek I B. Je hebt dan zeker ook niet gelezen, wat den laatsten tijd in onze Texelsche Courant stond. Hoe de heeren Dogger en Keijser tegen Boswijk schreven? A. Óch neen I Nou laat ik niet jokken. Gelezen heb ik het wel, maar zoo, dat ik den inhoud er niet meer van weet. Dit is me bijgebleven, dat ze lang niet vriendelijk tegen elkaar waren. De een verdacht den ander van napraterij en de derde zeiJe maakt propaganda voor je zelf!" Weet ik, wat fraais al meer. Was het nu alleen zakelijk gebleven, misschien dat het meer indruk op me gemaakt zou hebben. Mis schien dat ik er dan iets van onthouden zou hebben. Maar, noem je dat politiek B. Neen, ik stem toe, zulke hatelijkheden en persoonlijkheden moeten niet in de courant staan. Zoo kan men in drift eens spreken, doch schrijven moest men 't niet. Op 't oogenblik staat er geen stukje meer in. 't Kan ook niet anders of zulk geschrijf houdt vanzelf op. Maar, je zegt nu wel, dat je niet van politiek houdt, als arbeider en lid van de organisatie doe je er toch wel aan mee. A. Neen baas, geloof me, ik houd niet van politiek. Dat is goed voor baantjesjagers. Een liefhebberij, die de een kan doen en de ander kan nalaten. Maar mij bekoort het niet. B. Och zeg dat nou niet. A. Ja, ik meen het. B. Mogelijk wel, doch ge kunt er u niet aan onttrekken. Want door uw stemmen voor Kamer, Staten en straks voor den Gemeenteraad, doet ge reeds aan politiek. Politiek is regeer kunst. En, als ik nou zeg, dat ge wel aan politiek doet, dan bedoel ik de organisatie, waarvan ge lid zift, die zich wel terdege met politiek gaat bemoeien, want ze stelt zelfs can- didaten voor den Gemeenteraad. En, wat ik er meteen maar bij zeggen wil, dat moet niet. Politiek en vakorganisatie zijn twee. En vak organisatie moet niet aan politiek doen. Maar gij zelf, als mensch, als medeburger wel. A. Nou baas, daarover maak ik me nou niet warm. Later maar eens. Ik ga nou naar huis, want ze wachten me reeds meer dan een uur. Ik ben laat. Goênavond. B. Goedenavond. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 23 Mei 1923, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de Stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad Stemplicht. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd il tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplich ting opgelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eeng schriftelijke vermaning van den kanton rechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschre ven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvor dering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van Jjten hoogste een jaar. Texel, 11 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd De secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 5 tot en met 11 Mei 1923. GEBOREN Frederik, z.v. Carel Clenaens Barhofst en HeDderica Halsema. GEHUWDJobanDes Adolf van Enst en Antje Vos Jacob Bakker en Jantje Drijver. OVERLEDENCornelis Nicolaas Kuip Johsz., 16 jaar. Willem Bakker, 74 jaar, gehuwd met Uiltje Dogger. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 wekker, 1 vulpen. Zondag 13 Mei 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Bevestiging nieuwe leden. Extra collecte. 'sav. 7 uur ds. Raabe. H. Avondmaal. Koog, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Schellenberg, Oudeschild, n.m. half 3 ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. A. Wijngaarden Theol. cand. Dokkum, Collecte v. d. Theol. school te Kampen. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Purmerend, 8 Mei. 457 Runderen waaronder: 185 vette koeien f 1,— a f 1,35 p. K.G. 9fi. Gelde koeien 200 a f 500 Melkkoeien 200 a f 500 2 Stieren. 75 Vette kalveren per Kg. 1,40 a f 1,65 814 Nuchtere kalveren 10,a f 42,— 280 Schapen 40,a f 54, 649 Lammeren 15,a f 32, - 281 Vette varkens per K.G. 0,90 a f 0,95 131 Magere varkens 30,— a f 55,- Kipeieren 5,— a f 5,75 Schagen, 9 Mei. Uit de Schager Crt. 83 Vette koeien f 275 a f 550 115 Gelde koeien 200 a f 425 90 Kalfkoeien 250 a f 580 169 Lammeren 16,a f 31,50 2 Magere varkens 40,— a f 33 Vette varkens 0,76 a f 0,86 64 Biggen 25,— a f 33,— Boter 1,60 a f 1,80 Kipeieren per 100 4,50 a f 5,50 DE WERKELIJKE OORZAAK 119 VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekende naam voor pyn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeeleD. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig uri nezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nie ren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pyn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pynen in de dystreek noemt men ischias, in de rug spieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijnen bespeurt - een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug - of gij last krijgt van urinekwalen is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit {iet bloed de vergiften af te voeren, die rheu matiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroor zaken. Reeds meer dan 60 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per doos. 36 GETROUWD JACOB BAKKER Lz. en JANNIE DRIJVER die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vriendelijke belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Koogerveld, Texel, 11 Mei 1923. 1.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2