Van week tot week INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. het volgende resultaat opgeleverd. 5-12 Mei. De schoonmaak isgelukkig 1achter den rug. maar... de kachel is weer op z(jn plaats moeten worden gezet. En gister ratelde de harde hagel tegen onze ruiten en was het of de wiuter teruggekeerd was om, nijdig over zooveel lenteheerlijkheid, met z^n ruwe groote handen het teere lentegroen en de schoone lentebloesem neer te slaan. En we dachten als vanzelf weer aan dat liedje van de Genestet over onze Noordsche Mei zoo arm aan zonne schijn, die als November kan zijn, koud en guur. En misschien hebben we,'t overbrengend op den tijd, die we op internationaal gebied beleven, ook wel gedacht aan de lepte van den vrede, die gekomen heet te zijn, na den bitteren, zwarten, langen oorlogswinter en er toch niet is, —o—o—o— Hoewel op het oogenblik, dat wij deze regels schrtjveD, de officieels antwoorden van Engeland en Italië op de Duitache nota nog niet gepubliceerd zijn, is toch wel zoo ongeveer het standpunt van beide bekend. Dit komt hierop neer, dat beiden betreuren, dat Frankrijk en België niet in overleg met de andere geallieerden hun houding hebben bepaald. Zoowel in het Engelscho Hooger- huis als in het Lagerhuis is dit officieel door de Britsche regeering medegedeeld. Verder is bekend, dat men, zoowel te Lon den als te Rome, de Duitsche voorstellen niet voldoende acht, doch ook m6ent, dat deze als aanknoopingspunt voor nieuwe onderhandelingen zouden kunnen worden benut. De Italiaanscbe reg6ering wii tot de Uuitsche het verzoe£ richten, om nieuwe, beter geformuleerde voorstellen te doen, Of in die richting eenig resultaat valt te bereiken zal binnenkort wel nader bljjken. o—o-o Te Lausanne gaan de zaken nog lang niet naar wensch. Resultaten van be- teekenis konden tol nog toe niet worden bereikt. De meeningsverschillen tusscben de Turken en de geallieerden schijnen wel zeer groot te zijn. Vooral de economische kwesties en die van de zeeëogten leveren groote moeilijkheden op. Groote opschudding is Donderdagavond gewekt door een moordaanslag, welke ge pleegd is op de Russische delegatie te Lausanne. Het hoofd der delegatie, Worofs- ky, de pasbenoemde Russische gezant te Rome, werd doodgeschoten, terwijl de twee andere delegatieleden, Abrers en Diwilkofski, ernstig gewond W6rden. De dader liet zich gewillig arresteeren. Hij verklaarde uit wraak te hebben gehandeld, omdat de bolsjewrki z|jn vader en eenige andere bloedveiwanten hadden vermoord. —o—o—o— Tusscben Engeland en Rusland zijn erust'ge moeilijkheden gerezen, welke reeeds tengevolge hebben gehad, dat naar Moskou een nota is gezonden, waarin ge dreigd wordt met het afbreken der han delsbetrekkingen. indien niet binnen tien dagen aan de grieven der Britsche regee ring tegemoet gekomen wordt. Aan het afbreken dier betrekkingen valt nauwelijks meer te twijfelen. De grieven der Britsche regeering komen vooral hierop neer, dat de schadevergoedingen, die de Russische regeering beloofd heeft voor mishandelde en zelfs vermoorde Eogelscbe onderdanen, uitblijft dat de Russische regeoring in beleedigende termen heeft geantwoord op de Biitsche vertogen, iozake de godsdienst vervolgingen dat de Russen geweldadig optreden tegen Engelscbe treiters, die zich ter vischvangst wagen aan de kust van Moermansk, binnen de door de Russen eigeumachtig als territoriale greis vast gestelde twaalfm(jls zöie en vooral dat de Russen hun bolsjewistische en anti- Eogelsche agitatie voortzetten in Azië. Op het in den vorm van een nota ver vatte ultimatum verwacht de Britsche regeering binnen tien dagen, bescheid, maar dat dit gunstig zal zijn valt moeilijk te geloovtn, gezien bet feit, dat de Russen alweer een Britscnen treiler aangehouden en opgebracht nebben. De Britscne regee ring heeft daarin aanleiding gevonden om een oorlogsschip ter bescherming der visschers uit te zenden en aan den com mandant last te geven, Russisch geweld desnoods met geweld te keeren. In het Lagerhuis is dit besluit medege deeld en heeft het een protest tengevolge gehad van de Arbeiderspartij, wier woord voerders beweerden, dat bet zendeD van het oorlogsschip een nieuwen oorlog be- teekent. Minister Mc Neill trachtte de ge moederen gerust te stellen door te ver klaren, dat de regeering niet aan oorlog dacht en dat de lostructies die aan den commandant van het schip werden ge geven, de gebruikelijke instructies in der gelijke gevallen waren. Uit alles blijkt mtusschen wel, dat de toestand mtscheD Londen en Moskou zeer geepaooen is. De inzameling in deze gemeente van bij dragen voor het aan te bieden Nationaal hulde blijk aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar zilveren regeeiingsjubileuin, heeft Wijk B 109.30 E 54,10 S 45,30 H 62,65 K 30,25 O 41,20 W 12,75 Totaal f 355,55 Gaarne wordt aan deze mededeeling een hartelijk woord van dank verbonden voor de medewerking in deze aangelegenheid van ver schillende zijden ondervonden. B. D. De Cocks dorp12 Mei. De aangekondigde vergadering van kiesplichtige arbeiders van Eierland was maar matig bezocht. Nadat de vergadering met eeo kort woord door den heer van Ree was geopend verkreeg de heer Gomes van Oost het woord, die in een uitvoerig pleidooi trachtte duidelijk te maken, waarom er arbeiders naar den gemeenteraad moeten worden afgevaardigd. Na 69n korte inleiding begon spr, met te zeggen, dat er aan de behartiging van de arbeidersbelangen in onzeD gemeente raad nog al eens iets ODtbreekt, dat er voor sommige zaken geld in overvloed is, terwijl er voor de werklooze arbeiders nog zoo bitter weinig wordt gedaan. Spr. haalde hierbij tot voorbeeld aan, de verkorte weg van den Burg naar Oudescbild, die de gemeente f 50,000 heeft gekost. Spr. was van naeening, dat de kosten van dezen weg lang niet opwegen tegen de voordeelen. Op som mige plaatsen op Texel, o a. te Oost moet men 's winters door de modder waden, om zijn woning te bereiken, hier is verbetering meer noodig De Zeevaartschool noemt spr. een vloek voor Texel, waardoor reeds veel ellende is gesticht. Een inrichting, die onze gemeente veel geld kost, terwijl er be trekkelijk weinig Texelaars zijn, die er van profiteeren. Om deze en andere redenen, zegt spr., willen de arbeiders medezeggingschap hebben in het beheer van de geldmiddelen onzer gemeonte. Sommigen beweren wel eens. dat arbeiders niet3 waard zijn in den raad, omdat ze niet voldoende ontwikkeld zijn, spr. is eebter van meening, dat er toch onder de arbeiders ook wel menschen zijn met een gezond verstand en een helder oordeel, die in staat zijn de belan gen van hen, die ze vertegenwoordigen te* bepleiten en te verdedigen. Op politiek terrein gekomen, meent spr. met de christen democraten niet geheel mee te kunnen gaan. Ook met de sociaal-democraten, die vroeger door hem werden gehuldigd, is hij bedrogen uitgekomen. Spr. noemt de sociaal democraten kweekers van een ambtenarenkorps met hooge tracte- menten. De gemeenten Purmerend, Zaandam en Krommenie worden hier tot voor beeld gesteld. Deze gemeenten, die een rood bestuur hebben, gaan gebukt onder zware lasteD, omdat er maar uitkeering op uitkeering is gedaan, zonder te vra gen of de inkomsten zulks toelieten. De achturige atbeidsdag en de vrije Zaterdagmiddag worden door spr. ver oordeeld, omdat die sociale vrijheden ten slotte den arbeider drukken. Als de arbeiders eeo afgevaardigde naar den gemeenteraad zenden, dan moet die afgevaardigde geen politieke partij vertegenwooidigen, hij moet er heeDgaan, kleurloos, als vertegenwoor diger van de arbbiders. Met een op wekking om toch vooral op No. 1 van de lijst der arbeiders te stemmen, besluit spr. zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, wordt door geen der aan wezigen gebruik gemaakt. In zijn sluitingswoord geeft de heer van Ree te kennen, dat hij het met den heer Gomes niet geheel eens is, omtrent de kleurloosheid van den afgevaardigde. Als hij door de arbeiders tot gemeente raadslid wordt gekozen, dan zal hij wel degelijk kleur moeten bekennen; hij zal er dan heengaan als behoorende tot de rechtsche partijen, doch hij zal er geen beginselstrijd, maar esn belangenstrijd voeren. Eenige weken geleden werd de lO jarige G. Borger te Wijtgaard door een auto overreden. Het vemje moest in het St. BoDifacius ziekenhuis te Leeuwar den worden opgenomen. Ongeveer 3 weken heeft hij daar bewusteloos gelegen. Langzamerhand is hij weer bij kennis gekomen en dezer dagen heeft hij zijn spraakvermogen teruggekregen. Het levensgevaar wordt thans als geweken Oesctiouwd. Geen liefhebbers. Men schrijft uit Arnhem Van gemeentewege is een openbare verpachting gehouden van een op het Velperplein gebouwde openbare privaat inrichting. Het bleek evenwel dat er geen enkele liefhebber was. Wat nu? De gelogenheid kan in gebruik genomen worden, doch de beheerder of beheerster ontbreekt. Zal nu hiervoor een nieuwe gemeentelijke functie in het leven geroe pen worden Om linnen van katoen te onder scheiden, behoeft men slechts een klein stukje met olie in te wrijven. Linnen wordt hierdoor doorschijnend als geolied papier katoen blytt wit en ondoorschij nend. Te Loosdrecbt zat bij een boer een eend dicht bij het huis te broeden. De bewoners gingen geregeld eens kijken hoe het met het dier stond. Dit scheen het beest niet te bevallen en zonder dat iemand er iets van be merkte, heeft het haar nest met eieren naar een andere plaats versjouwd, waar niemand haar kan zien. De bezitter van een eigen laan te Laren (Noord-Holland) heeft het aardige idee gehad op verschillende punten in de laan plankjes aan de boomen te be vestigen, met aardige versjes. Zoo staat aan bet begin van de laan 'k Verzoek u, maak het bosch niet vuil. Werp uw papieren in deez' kuil Gjj moogt dan waod'len hier in ruil Slachtoffers van den Spaansclien schatgraver. Ondanks de telkens herhaalde waar schuwingen in de dagbladen zijn 2 perso nen de dupe geworden van den Spaan- schen schatgraver. Een handelaar in bouwmaterialen te Buinerveen OQtving een brief uit Spanje welks inhoud hierop neerkwam Een vermoge de Spanjaard was in gijzeliog gesteld wegens een faillissement. Zijn koffers, waarin zich waardevolle papieren o a. 3 cheques ter waarde van f450,000 bevonden, stonden in de gevangenis. Wanneer do betrokken aannemer er eenig geld voor over had, zou het beslag op de koff trs opgeheven worden, voor welke assistentie de arres tant f 150,000 over had. De aannemer wist een vriend over te halen met hem mee te gaan Daar Madrid Te Brussel gingen zij een kennis opzoeken en inviteerden hem mede te gaan naar Spanje ten einde daar 'als tolk op te treden. Met z'n dtkën zetten zij de reis voort. Te Madrid wachtten ze eenige dagen en toen verscheen de cipier van de gevangenis. Na eenig praten betaalden de aannemer en zijn Hollandsche vriend hem 12000 peseta's, waarna de cipier zeide, de zegels der koffers te zullen ver breken. Eenigen tijd later kwam de bewaarder terug en overhandigde hun 3 cheques. Zeer verheugd keerden de Hollanders terug en waanden zich reeds rijk. Te Amstordam aangekomen begaven ze zich naar een bank op de Heeren gracht' 9n vroegen welke waarde een der cheques had. De bankbediende dacht met een poging tot oplichting te doen te hebben en belde de politie op. Spoedig verscheen een inspecteur, die het 2-tal meeDam en verboorde. De heeren keken zeer verwonderd op toen ze boorden, dat ze slachtoffers waren geworden van den bekenden Spaanschen schatgraver. Ongeveer f8000 lichter keerden zjj naar hun woonplaats terug. Belastingontduiken. De gemeenteontvanger uit Heer bij Maastricht heeft zich wegens te lage aan gifte bij de belastingen moeten verant woorden. Hij had van den gemeentearchitect 'h van diens loon voor het maken van plannen voor huizenbouw bedongen en dat op die wijze verkregen geld, ruim f5000 niet bij zijn inkomsten aangege ven. Eisch 3 maarden gevangenisstraf. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Een praatje. II. Arbeider: Goënavond, buurman. Vroeg thuis vanavond BuurmanJa, een vroegertje mag wel eens, nietwaar Arb. Dat denk ik ook."'t Komt een arbeider toe. Ik zeg maar; 't moet. toch raar gaan,als 't je altijd tegenloopt. Maar zeg, weet jij, hoe wij aan die arbeiders- candidaten komen Ik ben niet op de vergade ring geweest. B. Zeker weet ik dat. Maar hoe vraag je dat zoo op eigenaardige toon? 't Lijkt wel, of je niet erg op je gemak bent. A. Neen, dat zal ik je zeggen. Toen ik Zaterdagavond bij mijn baas in huis zat, om mijn zuur verdiend loon in ontvangst te nemen, sprak hij er van, dat wij wel aan politiek moeten doen, maar niet als arbeiders-organisatie. En nou weet je wel, ik kan dat allemaal niet zoo gemakkelijk zeggen als jij, maar zeg, had hij gelijk of niet B. Janbuur, weet je niet, dat mijnheer Reitsma lid van ons Hoofdbestuur, reeds maanden ge leden gezegd heeft, dat wij niet aan politiek mogen doen. Dat is bij de Christelijke Landarb. Bond verboden. Die onderscheidt, in tegen stelling van den Moderne Bond, die hier vroeger was, vakorganisatie en politiek. Dat zijn twee verschillende dingen. Zouden wij het dus toch doen, dan vervielen we in dezelfde fout van vroeger en toonden daarmee hardleersch te zijn. A. En er zijn toch candidaten gekomen I B. Jawel, maar niet van de vakorganisatie. Die heeft er zich niet mee bemoeid. Dat hebben wij gedaan bulten de vereeniging om. Enkelen hebben goed gevonden candidaat te zijn, ande ren hebben alles daartoe in orde gemaakt en zoo hebben we 5 candidaten voor den Gemeente raad. A. Dus als lid van de organisatie ben ik daarvan geheel vrij B. Ja zeker. A. Wat zegt mijnheer Reitsma daarvan? B. Die kan daartegen niets doen. A. Maar zeg, dat wordt een raar geval. Moeten ze nu allen één der arbeiders stemmen B. Ja, natuurlijk I Wat andersZullen wij dan niet het beste voor ons zelf kunnen zorgen Wat doen ze voor ons? A. Maar daar zijn toch in onze organisatie menschen van verschillende kerken of laat ik liever zeggen van verschillende richting. Zoo praten ze toch in de politiek, is 't niet B. Partijen, moet je zeggen. A. Nou ja, hoe zit dat nu? Hebben die andere partijen ook candidaten, die wij in 't dagelijksch leven arbeider noemen B. Ja zeker, dat hebben ze. Maar of ze kans hebben, is de vraag. A. Hoe moet de stemming nu gaan, volgens mijnheer Reitsma? B. Die zei ons, dat iedere arbeider moet stemmen volgens zijn eigen overtuiging op de partij, waartoe hij behoort. En dat de organi satie zich daarmee niet bemoeien mag. Dat is de taak der kiesvereeniging. Hij bedoelt dus dat wij er ons buiten moeten houden en dat een Chr. democraat stemmen moet op een candidaat van zijn partij, een Anti-revolutionair stemt dus op een Anti-revolutionair, en een Chr. Historische op een Chr. Historische. A. Heeft hij geen gelijk, zeg Er. zei hij niets van de linksche partijen B. Je doet me twee vragen gelijk. Niet te veel in eens. Van links sprak hij niet, omdat die mijnheer Reitsma bestuurslid is van den Ned. Chrlstelijken Landarb. Bond en natuurlijk veronderstelt, dat alle aangeslotenen rechts stemmen. Of hij gelijk heeft Wat zal ik daarvan zeggen Ik denk van wel, doch ik vrees, dat wij op die manier geen onzer arbeiders ooit lid van den Gemeente raad zien worden. A. Maar, de organisate is toch niet schuldig aan het stellen van den arbeiders-candidaat, hé B. Neen. A. Gelukkig, dat ik dat goed weet, ik zal het m'n baas morgen wel eens even onder den neus wrijven. En nu ga ik naar binnen, want ik moet nog „koppie doen", B. Eet smakelijk. A. Dank je. Zondag 20 Mei 1923. (Ie Pinksterdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. Raabe. Collecte voor de Zending. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer Zendingscollecte. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Raabe. Oosterend, n m. 3 uur ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, v.m. .10 uur ds. Schellenberg. Zendingscollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Prof. Dr. C. v. Gelderen van Amsterdam Zendingscollecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Doop, Maandag 21 Mei (2e Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE, Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Collecte voor de Zending. Koog, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. C. Ferguson van Durgerdam Zendingscollecte. Cocksdorp, vm. 10 uur de hr. H. Gorderu van Amsterdam Zendingscollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Prof. Dr. C. v. Gelderen van Amsterd; m DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vn). 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2