BmneaLand. zijn, dan noemt spr. dat een leugen. De voorz. roept de heer Beumkes over die uitdrukking tot de orde en de heer Beumkes vervolgt dan, dat de' noodige regeling nog niet door de heer Boon is getroffen met de kerkvoogdij van Oudeschild, evenmin als met de heer J. Bruin Az. als eigenaar. Hoe staat nu de zaak tusschen de heer de Groot als eigenaar en de heer Bruin als huurder, vraagt de voorz., want daarop komt het alleen aan. U kunt de grond krijgen, antwoordt de heer Beumkes. Dat heeft de heer Groot, reeds aan mij ver zekerd, zegt de heer Boon, maar er bijgevoegd dat de heer Beumkes een regeling met de huur der zou moeten treffen. Spr. verklaart verder dat alle eigenaren door hem ter zake zijn be zocht en hem ook door de kerkvoogdij, alle toezegging is gedaan. Wel moest nog toe stemming van de hoogere autoriteiten worden gevraagd, voor de verkoop van de grond, doch wanneer het algemeen belang dat vordert, zal die niet worden onthouden, verzekerde men. Bovendien was het niet zeker, dat de grond van de kerkvoogdij noodig zou zijn, waarom spr. tot de conclusie komt, dat de vertraging alleen berust bij de heer Beumkes, als ver tegenwoordiger van de heer de Groot. Laat de heer Boon, zegt de heer Beumkes daarop, al wat hij nu nog wil weten maar vragen bij de heer de Groot. Waartoe wordt besloten. 2. Aanbieding rekening uan het Alge meen Weeshuis cuer 1922. Wordt gesteld voor onderzoek in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Koning, de Vries en Kuip. Aanvankelijk heeft de heer de Vries bezwaren die opdracht, als arbeider met het oog op de werkzaamheden in de zomer, op zich te nemen maar verklaart ten slotte zich er niet aan te zullen onttrekken. 3 Financieele regelingen Algemeen Arm bestuur, dienst 1923. Op voorstel van de voorz. zonder nader onderzoek goedgekeurd. 4. Benoeming leden Schattingscommissie uoor de Rijksinkomstenbelasting. Periodiek aftredend zijn de heeren C. W- Bakker, Burg, Joh. Koning Sz., Oosterend, Jb- Roeper jbz., Burg en A. Boon, Oudeschild. Wegens gezondheidsredenen kan de heer C. W. Bakker niet voor herbenoeming in aanmer king komen. Aanbevolen worden resp. de I heeren W. J. Bakker, den Hoorn en C. Hin, ZuidhaffelJoh. Koning Sz., Oosterend en K. Vlaming, Nieuwe- schild Jb. Roeper Jbz. en J. C. Visser, Burg A. Boon en T. de Wijn, Oudeschild. Achtereenvolgens worden bij eerste stemming gekozen de heeren W. J. Bakker, Joh. Koning, Jb. Roeper en A. Boon. 5. Heffing uan tonnenbelasting. ZExc. de Minister van Binnenlandsche zaken is van oordeel, dat de belastingen voor diensten door de gemeente, zich moeten richten naar het gebruik dat van die diensten wordt gemaakt en dat daarbij de welstand van hem die er gebruik van maakt, in geen enkel opzicht mag mede tellen. Het besluit van 28 October '22 is dus niet voor goedkeuring vatbaar, waarom, het tarief door B. en W. is gewijzigd. De verordening wordt nu andermaal ter vaststelling aangeboden. Zonder discussie wordt het voorstel aange nomen. 6. Vergrooting uan den losural aan den Hoorderdijk In de vergadering van 28 October is besloten tot vergrooting van de loswal aan de Noorder- dijk met 40 Meter lengte, over te gaan, wanneer door de waterschappen Eijerland en de 30 pol ders elk in de kosten wordt bijgedragen, tenzij mocht blijken, dat de steiger door de verbetering van de vaargeul te de Cocksdorp dermate mocht worden ontlast, dat die vergroo ting niet noodzakelijk zou zijn. Het Dag. Bestuur van Eijerland had zich, evenals dat van de 30 polders, in beginsel voor die bijdrage uitgesproken. Van de 30 polders is bericht ingekomen dat de bijdrage is toe gestaan, onder voorwaarde dat ook door Eijer land in de kosten wordt gedragen. Hoofdingelanden van Eijerland maken bezwaar thans de bijdrage reeds te verstrekken, omdat men wil wachten wat de resultaten van de verbetering van de vaargeul te Cocksdorp voor de scheepvaart zullen zijn. B. en W. stellen in verband daarmede voor le met de vergrooting te wachten tot Eijerland zich bereid verklaart 'n de kosten bij te dragen 2e de bijdrage van de 30 polders op genoemde voorwaarde te aanvaarden3e B. en W. het noodige crediet, in het geheel f9000 te verleenen. Met dat voorstel zegt de heer Vlaming zich niet te kunnen vereenigen, de beslissing zou daarmee worden gesteld in handen van het Waterschap Eijerland en dat acht spr. niet ge- wenscht. Bij voortduring zal blijken, zegt de heer Vlaming, dat de loswal niet aan de be staande behoefte kan voldoen. In het afgeloopen seizoen werden nog aardappelen en stroo van vlak bij Cocksdorp over de loswal aan de Noorderdijk uitgevoerd. Spr. stelt voor de ver grooting in ieder geval uit te voeren, hetzij met, hetzij zonder financieele hulp van andere corporaties. Van hetzelfde gevoelen verklaart zich de heer Koning, die het zaak acht van algemeen belang. De heer Kikkert vestigt er de aandacht op, dat' een besluit, als door de heeren Vlaming en Koning bedoeld, beteekent, dat ook de bij drage van de 30 polders vervalt, omdat die afhankelijk is gesteld van het al of niet ver leenen van de gevraagde bijdrage door Eijerland. Met de bewering van de heer Koning, dat de loswal is een zaak van algemeen belang, is de heer Keesom het niet eens, slechts een ge deelte van Texel is er bij gebaat. Spr. zou het bejammeren, wanneer over een paar jaar b. v. zou blijken dat het niet had moeten gebeuren, wijst nog op de mogelijkheid van de haven binnendijks met een vaart naar Eierland en verklaart zich voor het voorstel van B en W. In het voorstel B en W ziet de heer de Vries weer het gevaar van de plannen van zich afschuiven door B en W. Spr acht de zaak urgent en steunt het voorstel Vlaming—Koning. Mijn idee, zegt de heer de Graaf, vindt ik in het preadvies van B en W weergegeven. Dat veldvruchten als door de heer Vlaming genoemd over de loswal worden uitgevoerd vindt zijn oorzaak in seizoen-drukte, die ook te hooge eischen stelt aan de loswal. Voor tot vergrooting van de loswal wordt overgegaan, zou spr. de plannen willen herzien met het oog op de gebrekkige ruimte voor het verkeer aan de steiger. Wanneer de loswal 40 meter wordt vergroot is er ook zooveel meer ruimte, zegt de heer Vlaming tot de heer de Graaf. De schippers willen niet naar de Cocksdorp. Gewenscht acht spr. dat de opritten van een afrastering worden voorzien. Het ontbreken daarvan sluit z.i. een groot gevaar in zich. Nadat de heeren Koning en Vlaming nog bij herhaling hun voorstel hebben verdedigd en de heeren Keesom, Dijt en Kikkert zich daartegen hebben uitgesproken, geeft de heer Boon de heeren Vlaming en Koning in overweging hun voorstel in te trekken. Hoewel aanvankelijk aarzelend, wordt door hen tenslotte goedge vonden de zaak tot December aan te houden. Aan de heer Vlaming wordt nog toegezegd dat de afrastering van de opritten nu reeds zal worden aangebracht. 7. Aanstelling uan schoolartsen. Reeds herhaaldelijk maakte het onder werp schoolartsen in de Raad een punt van bespreking uit. Op grond vooral van de kosten werd tot heden dat instituut nog niet in onze gemeente ingevoerd. In verband met de regeling in de nabu rige gemeente Helder stellen B en W voor in beginsel te besluiten, dat de taak van de schoolartsen in onze gemeente zich zal bepalen tot een controle over de schoolkin deren, in die zin, dat de geneesheer om de twee maanden de scholen zal bezoeken om dan te onderzoeken die leerlingen, wier gezondheidstoestand volgens het oordeel van de onderwijzer gevaar of schade kan veroorzaken voor andere leerlingen, dan wel door ziekelijke aandoeningen stoornis in het onderwijs teweegbrengen. Het ligt voorts in de bedoeling het onder zoek aan de zes scholen in wjjkEen wijk O op te dragen aan de gemeente geneesheer te Cocksdorp, aan de overige scholen aan de gemeentegeneesheer te den Burg gevestigd. Zonder noemenswaardige discussie wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. 8. Leuering uan electriciteit aan het R.K. Kerkbestuur. O.p voorstel van B en W wordt besloten met het R.K. kerkbestuur te den Burg een contract aan te gaan tot het'leveren van stroom ter behoeve van een door genoemd kerkbestuur bij de RK. kerk te plaatsen batterij, uitsluitend voor de verlichting van genoemd kerkgebouw tegen 10 cents per K.W.U. De tegenwoordige noodinstallatie van het gemeente-bedrijf is niet in staat recht streeks de benoodigde stroom te leveren. Het laden van de batterij zal kunnen ge schieden op uren dat het bedrijf niet vol- belast is, waarom B. en W. voorstellen hen tot het aangaan van een overeenkomst, aanvankelijk voor vijf jaar, als door hen in ontwerp overgelegd. bonder discussie wordt de gevraagde machtiging verleend. 9. Bestemming ouerschot plaatselijke in komstenbelasting ouer 1922/1923. Sedert vaststelling van de begrooting 1923 werd besloten tot verbreeding Koogerweg en Hollewalsweg, aankoop rij- slag achter de Weverstraat en werd aan B en W. crediet verleeud voor tewerkstelling van werkloozen bij het Staatsboschbediijf. Aanhangig is de vergrooting van de loswal Noorden, vernieuwing havenbeschoeiïng en verbreeding haventerrein zullen aan de orde komen en maatregelen tot verruiming van werkgelegenheid zullen met het oog op de werkloosheid moeten worden genomen. Een en ander zal de dienst 1923 bezwa ren met rond f23.500,—. De gewone inkomsten over 1923 zullen dit jaar beduidend meer opbrengen dan is geraamd, zoodat de genoemde uitgaven uit de gewone inkomsten kunnen worden be streden en nog zal, wanneer men de dieDst evenals in 1922 met een batig saldo van f15000,— zal sluiten en f6000,worden bestemd voor aanvulling inkomstenbelas ting 1923/24, er een bedrag beschikbaar blijven van ongeveer f 19.000,— Dat bedrag zou kunnen worden aange wend, aldus B. en W., le tot extra aflos sing van geldleeningen, waardoor over de eerstvolgende jaren f1000,rente per jaar worden bespaard2e. in kas worden ge houden om eventueele tekorten in volgende jaren te dekken3e een gedeelte der in komstenbelasting zou kunnen worden terug betaald en 4e het overschot en eventueele overschotten van andere jaren zouden kun nen worden bestemd tot uitvoering van werken, die binnen niet te lang tijdsverloop aan de orde zullen komen. Aan deze laatste oplossing zouden B. en W. de voorkeur willen geven en zij noemen daarbij opvolgendraming Aanschaffing nieuwe vuilniswagen f 400,— Bestrating straatbermen de Koog 400, Nieuwe deklaag hav&n-Burgzicht 5000,— Aanleg weg achter Oudeschild 3200,— Rioleering aldaar 15C0, Rijwielpad naar het Vliegkamp 2325,— Bestrating Schildereind den Burg 2000,— Aanleg riool aldaar 900, Bestrating verlengde Peperstr. Oo.'iterend 325,— Vervanging ged. keien door klinkers den Hoorn 300,— Verbreeding grintweg te Oosterend bij de Kort 100,— Aanleg riool aldaar 150, id. bij tuin A. Eeiman, Oosterend 90,— Aanleg speeltuin o. 1. school den Burg 700,— Verbreeding weg Vogelenzang 175,— id. glop Vlessing 150, Aanleg riool Cocksdorp 650,— Bestrating Waalderweg Burg 500, Aanleg riool Gasthuisstr. 225,— plm. f 19090,— Wanneer aanneming van het voorstel van B en W niet beteekent het crediet voor deze zaken daarbjj goed te keuren, zegt de heer Vlaming daarmede wel accoord te kunnen gaan, waarop de voorz. toelicht, dat dit alleen het geval is wat betreft de vuilniswagen, alle andere zaken zullen nog nader ter tafel komen. Voor een ziekenhuis zou de heer de Vries het overschot willen bestemmen. Over de straat te den Hoorn spreekt de heer Beumkes, terwijl de heer Boon pleit voor terugbe taling aan de belastingbetaler, wanneer eerst nog aan de arbeiders, die als werk loozen tegen f 2.30 per dag voor de gemeente hebben gewerkt, een toeslag van f 1,— per dag is verstrekt. De voorz. zegt tegen de heer de Vries, dat deskundigen ten opzichte van een ziekenhuis niet zoo optimistisch gestemd zijn, dan de heer de Vries. Aan het verzoek van de heer Beumkes kan nog worden voldaan. Tot de heer Boon zegt de voorz., dat er moreel wel iets voor zijn voorstel is te zeggen, doch dat er een administratieve rompslomp van je welste aan vastzit, terwijl het toch geven en weer geven is en alleen de billijkheid tegenover hen, die dit jaar vertrekken uit onze gemeente, teruggave van het teveel betaalde zou vorderen. Het teveel aan belastingen is een gevolg van de nieuwe regeling, kan steeds voor komen en heeft zich overal voorgedaan, terwyl spr. bijna geen gemeenten bekend zijn die tot teruggave besloten. Vorig jaar, zegt de heer Keesom, heb ik gesputterd tegen het vermenigvuldigings- cijfer 2, dat naar mijn meening P/j moest wezen. Toch zou spr. ook nu geen lager cijfer dan P/a durven stellen Voor de werkverruiming een hooger bedrag uit te trekken bepleit de heer de Graaf en aanleg fietspad naar Mok en Vuurtoren. In plaats van f5000,— wil de heer Hemelrijk f 15000 voor werkverruiming beschikbaar stellen, waarop de voorz. opmerjrt, dat het niet aangaat thans al een hooger bedrag te stellen, wanneer het noodig blijkt, kan evengoed een hooger bedrag worden be steed dan is uitgetrokken. Met 11 tegen 2 stemmen wordt het voor stel B. en W aangenomen, tegen stemmen de heeren Boon en Hemelrijk. 10. Vaststelling uermeniguuldigingscijfer plaatselijke inkomstenbelasting uoor 1923/1924. Zonder discussie wordt op voorstel van B. en W. besloten het vermenigvuldigings- cijfer te stellen op P/a- 11. Financieele regelingen dienst 1922. Bij acclamatie goedgekeurd. Bij de rondvraag betoogt de heer de Graaf de wenschelijkheid om bij gelegenheid van het regeeringsjubileum meer eenheid te brengen en verzoekt de voorz. als hoofd der gemeente, de leiding te willen nemen. De voorz. acht dat een vrij penible kwestie die niet aan de orde is en waarover hij zich liever niet uitspreekt. O ver vee op de begraafplaats van Oude schild spreekt de heer de Vries Naar de vorderingen betreffende het groot electrisch bedrijf informeert de heer Beumkes. De begraafplaats te Oudeschild is niet van de gemeente, echter zegt de voorz. onderzoek toe, Voor het Electrisch bedrijf komt deze dagen een ingenieur over. Sluiting. Wat iedere maand te doen geeft. (le helft Juni.) Nadruk verboden. JuniZomermaand. Moge zij haar zo- mersch karakter niet verloochenen, want na al den regen is er thans grocte behoefte aan warmte. Het vee heeft het koud gehad in de weide, en in den melkemmer was het heel goed te merken. In den regel, als er genoeg gras is in de w ei, zooals thans gelukkig in de meeste streken het geval was, neemt in het begin van den weidegang de melkgift der koeien toe, om na 2, 3 weken weer te dalen. Een corres pondent van de „Tel." in Dortmund ge zeten, verhaalde eenige maanden geleden, dat zijn Duitsche gastheer, een groot grondbezitter, er op bedacht was geweest om die aanvankelijke meeropbrengst der melk te doen voortduren, en dat hem dit door een krachtiger, doelmatige bemesting, vooral ook van stikstofmest, ook was ge lukt, zeer in zijn voordeel. In deze rich ting schijnt dus nog wat te doen te zyn. Juni is een maand van drukke werkzaam heden, van wieden en schoffelen, "van hakken en aanaarden of verhoogen. Men geve echter wel acht, bij welk weer men dit doet. Is het weer Dat, of verkeert de grond in een natten toestand, dan schoffele men niet. De grond zou daarbij worden vastgetrapt en de groei der planten zou worden gestuit. Voor het schoffelen, ter vernietiging ook van onkruid, kan een schoffelmachine uitnemend dienst doen, hiermee werkt men goedkoop en vlug' Het eggen der aardappelen, dat in sommige streken gebeurt, achten wij niet doelmatig, dewijl hierdoor licht stengels worden ge! kneusd of gebroken. Beter vinden we, dat de aardappels, na het opkomen, direct worden gehakt of geschoffeld. Wordt niet aangeaard, maar de vlakcultuur uitgeoefend, zooals in de Veenkoloniën en Friesland veelal geschiedt, dan moet het hakken oi schoffelen later I of 2 maal herhaald wor den. Over het aanaarden is al heel wat geschreven. Wij willeD er nu alleen dit van zeggenop zandgrond werkt het meestal scbadelyk; vooral in droge zomers, En waar het gebeurt, moet het tjjdig ge daan wordendat is, als de planten zoo groot zijn als een ontbijtbordje. Bij machi naal rooien der aardappelen is het aan aarden noodig, en ook, wanneer men met een vork of schop rooit, gaat dit by aangeaarde aardappelen beter. In den hof. Nu mogen alle koude en warme planten naar buiten, ook de palmende laatste evenwel bij gunstig weer. Is dit ongunstig dan wachte men nog liever enkele dagen. Maak de bladen met een spons goed schoon en giet ze af Pal men zijn prachtige kas- en gazonplanten, Brengt men bloemen uit den pot in d«n vollen grond over, dan make men ze eerst goed nat, ze lijden dan minder. Zj|n de planten uit de kassen, dan is dit eeD mooie gelegenheid om de laatste eens terdeeg schoon te maken, 't Glaswerk, zoowel van binnen als van buiten, moet een goede beurt' hebbenhout- en muurwerk even eens. Dit staat niet alleen netjes, maar het komt ook de planten, welke gedurende den zomer de kassen versieren (Gloxinia's, Colenssen, Knolbegonia's e. aten goede, Druiven en perziken, die vroeg zijn aan gelegd, en goed verwarmd, moeten thans verder worden behandeld, d. w.z'zjj moeten worden aangebonden en van het overtollige hout ontdaan. By warm weer besproeieof bespuite men de perziken in de kas en luchte ze flink, want tegen warmte kunnen ze niet best. Wortelen en sla kan men ook nu nog zaaien, maar men spitte den grond goed om en make hem goed nat Dan niet direct zaaien, maar een dag laten liggen en dan na het zaaien een mat er over heen leggen. Komt het zaad op, dan de mat wegnemen en nogmaals gieten, 't Spreekt van zelf, dat deze zorg oplagen zwaren grond niet noodig is. Hebt g(j jonge asperge-bedden, houd dan nu met steken op, het volgend jaar zjjn dan de planten sterker. Op de oudere bedden kan men nog wel een paar weken doorgaan. 24 Juni is de datum, waarop men den rusttyd doet aanvangenwat verder opkomt laat men doorgroeien. Ging men nog door, dan zou men de planten als 't ware .doodsteken", en zou men ieder jaar minder krygen. TEXEL, 5 Juni 1928. De wereldreizigers. Gisteren arriveerden in onze gemeente de wereldreizigers Bosman en Thys uit Rotterdam, die het voornemen hebben een voetreis over de geheele wereld te maken en die met een rondreis door ons vaderland aanvangen. Zij bezoeken alle plaatsen boven 10,000 inwoners, afgezien van de vele andere, die ze op hun tocht doortrekken. Door verkoop van een ansichtkaart, waarop de beide reizigers staan afgebeeld, voorzien ze in hun levensonderhoudze hebben nu reeds meer dan 350 K.M. in Zuid- en Noordholland afgelegd. De reizigers vertrekken van hier over Vlieland en Terschelling naar Friesland. De tocht is 16 April uit Rotterdam aan gevangen, een schoenenfirma uit Rotterdam voorziet hen, voor de reclame, gratis van schoeisel. Schoolreisjes De Nutscommis8ie voor schoolreisjes ver zoekt ons mede te deelen, dat lysten voor bydragén deze week zullen worden aange boden. Met het oog op de uitbreiding, in uit zicht gesteld, beveelt de commissie aan de bijdragen mildelijk te doen toevloeien. Gift Witte Kruis. G. K. Ooslerend f3, Texelsch B elftal Geel-Wit II 4-1 Ondanks de aanhoudende regen vond deze wedetryd toch doorgaDg. Beide partijen verschenen met de noodige invallers. De regen en het natte veld deden aan het spel veel afbreuk. Texel is vanaf het begin in de meerderheid, hoewel het spel soms erg laksch was. De linkervleugel was zeer ge vaarlijk. Oome Siemen was goed op stoot en speelde een aardige partij. J. Bakker onder de lat verrichtte zeer goed werk, doch kan by een volgende gelegenheid wel eerder uitloopen. De verdediging en balf- linie werkten Daar behooren. De overwin ning was ruim verdiend. Geel Wit ITexelsch elftal A 5—0. Het A elftal op bezoek by Geel Wit te Helder moest in deze bun meerdere erkennen

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2