N°. 3721, Zaterdag 30 Juni 1923; 36'" Jaargang. leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdionst. B i b b e o 1 a o ct Gemengd Nieuws lilt blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idvertentlën daags voor de uitgave vóór 1 our nam. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN» ASVERTENTIEN worden aangenomen by de Dito r»sw LAN8ÏVÏL14 S R O O IJ, Parkstraat, Bun» oiTitn Dienstregeling 1 Juni 1923. Oefening brandweer te Oosterend. Dinsdag 3 Juli 1923 eene oefening met en eene beproeving van de te Oosterend gestationneerde brandweer zal worden gehouden. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van GEBRS. LAFÉBER te den Burg om op het per ceel, kadastraal bekend in sectie K, No. 1304, een benzinebewaarplaat3 temogen oprichten, door hen voorwaardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 27 Juni 1928. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgomaster, JONKER. BUYSING DAMSTE. JACHT. De Burgemeester van Texel maakt bekend dat de volgende publicatie is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, d.d. 20 Juni 1923, No. 142 Gelet op art. 11 der Jagtwet; Brengt ter kennis van belanghebben den dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend op Maandag 23 Juli 1923 met zonsopgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 25 Juni 1923. De Commissaris der KoniDgin in de provincie Noordholland, ,A. RöELL. Texel, 28 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. TEXEL, 29 Juni 1923. Kermis. Wat is groot? Wat is klein? Wat is veel? Wat is weinig? De persoonlijk heid van d9 beoordeelaar speelt een groote rol, n.l. of men is olifant b.v. of muis, milüonnair ot bedelaar, al loopt zelfs onder geiijken het oordeel daarom trent nogal eens uiteen. Is de kermis druk of niet druk, we zullen de beantwoording ven die vraag in het midden laten. Vast willen wij leggen, dat de bioscoop Regter en de Jong in geen geval over gebrek aan belargstelliog heeft te klagen. De bios coop trekt, de bioscoop Regter en de Jong doet dat in sterke mate. Geen wonder trouwens, de firma heeft hier een geves tigde naam en ontziet moeite noch kosten om die goede naam te behouden. Dat heeft die firma steeds getoond, dat tooDt ze nu weer. (Zie de advertentie in dit nummer). We zouden met deze eenvoudige me- dedeeling kunnen volstaan. De film The Kid (Het Jochie) van Charlie ChapliD, met Jackie Coogan in de titelrol is over bekend en -beroemd. Toch laten wij een tweetal recensies lit bekeDde dagbladen hier volgen: Over de film ,,'t Jochie" lezen wij in de Avondpost Eindelijk het lang verwachte, lang ver beide „Het Jochie". De beste film van Charlie Chaplin, reeds maanden en maan den in het buitenland vertoond. Een film. waarvan de grondtoon ern stig is, en waarin tooneeltjes voorkomen van een zoo groote innigheid en gevoelig heid en toch meestal tegelijkertijd buitengewoon humoristisch dat Char lie daarmee wel op schitterende manier heeft getoond, meer te beteekenen dan de meeste van z'n collega's. Alleen een groot acteur, in den waren zin van het woord, is in staat, op de uiterst sobere manier, waarop Charlie Chaplin dat doet zulk in elk opzicht subliem spel te geven, als in „Het Jochie" geschiedt. In de „Maasbode" „Tbe Kid", „Het Jochie". Nu we de film gezien hebben, willen we gaarne het succes, dat Charlie's meesterwerk in het buitenland heeft gehad, onderschrijven- Het spel van den kleinen vondeling is intelligent en met Charlie vormt hij een onvergetelijk paar, dat de bezoekersom beurten doet lachen of wel ontroeren. De intrige is zeer gauw verteld. In het labyrinth' van puin en vuil, waar Charlie zijn dagen slijt, doet hij op zekeren dag een vondsteen in doeken gewik keld jongetje. Dit is alles. De rest laat zich niet vertellen. Witte Kruis. N. N. de Waal f 1,50. C. V. Oosterend f 2,50. Een edelachtbaredie zich zelf du peerde. Bij de jongste periodieke raadsverkie zingen te Bolsward werd o.m. gekozen de heer J. J. Reinders (C.-H die bij schrijven van 9 Juni hiervoor bedankte. In een brief van 12 Juni kwam hij op dit besluit terug, doch te laat, daar inmiddels reeds aan Ged. Staten bericht gezonden was van het niet-aanvaarden zijner benoeming. Het centraal stem bureau heeft thans in zija plaats gekozen verklaard den heer T.. FormaD, no. 3 op de lijst der Christ.-Hist. Gevolg van slordigheid. De Coöperatieve Landbouwvereeniging „Ons Belang", te Oldenbroek, zit thans met een tekort van f 60,000 in groote financieele moeilijkheden. De bedrijfslei der is geschorst. Verregaande slordig heid zou de oorzaak van dezen tegen spoed zijn. Weer met de zeis maaien Door den aanhoudenden regen zijn vHe hooilanden in Fii.sland zoo dra^-ig, dat de paarden er t et ve keeren kunt en, om de maannachines te trekken. Hit gras wordt nu met de zeis door maaiers gemaaid, wat veel langzamor gaat. Doch menig arbeider krijgt er werk door. Scheer je weg, of ik zal mijn man roepen, snauwde een weinig beminnelijke vrouw tegen een bedelaar die een stuk brood vroeg. O, nee, antwoordde de man, dat zul je niet doen, want hij is niet thuis. Hoe weet je dat vroeg de vrouw. Omdat, antwoordde de man, terwijl hij 't tuinhek uitging, omdat iemand die een vrouw als jij getrouwd heeft, alleen met elenstijd thuis is. Nog steeds mijnen. Aan het Noorderstrand op Vlieland is een mijn aangespoeld, die door militairen onschadelijk is gemaakt. Vredepostzegels. In de staat Minnevotah (N.-Amer). maakt de heer J. W. Hamilton te St. Paul propaganda voor de uitgifte door de ver schillende staten van vredepostzegels. Hij maakt er opmerkzaam op, dat het 25-jarig regeeringsjubileum van onze KoniDgin een buitengewoon geschikte gelegenheid is om vredeszegels uit te geven en ver onderstelt dat het de Koningin aange naam zal zijn ter gelegenheid van baar jubileum deze propaganda voor den vrede te kannen steunen. Het Tijdschrift voor posterijen en tele grafie sympatiseerd met het denkbeeld en geeft in overweging van 1 September tot 1 Januari 1924, de bestaande zegels van 5, 10, 12,6 en 20 cent, alsmede de buitenlandsche briefkaarten buiten ge bruik te stellen en daarvoor vredeszegels in de plaats uit te geven. Op het een zou kunnen worden afgedrukt de beelte nis van Hugo de Groot (Grotius) met een randschriftLa paix par droit inter national Op een ander het Vredespaleis met randschrift: Palais de la paix. Op een derde een vredes- of de Christus figuur, die twee vechtende menschen scheidt, met randschriftPax vobiscuum. Kindervoedsel en -uiterlijk. Sommig voedsel heet zeer nadeelig te zijn voor het uiterlijk van kleine kin deren. Als men ze te veel laat snoepen tusschen hun tweede en tiende jaar krijgen zij een z. g. „suikermond" dikke grove lippenna hun tiende jaar kan het geen kwaad meerdan is de mond gevormd. Ook vegetarisch voedsel geeft kinderen een merkteeken, waarvan zij niet meer worden verlostwanneer de ouders aan de kleuters uitsluitend plantaardig voed sel verstrekken, krijgen de jonge ge zichtjes rimpelsdie nooit meer verdwijnen. Natuurlijk is het vegetarisch eten op zichzelf bestmaar een kind, dat groeit en zich nog vormt, heeft vet noodig. Zelden geven vegetariërs een voldoende hoeveelheid boter, room, enz. er bij, om bet tekort van vleesch aan te vullen. Het gezichtsvel verdroogt dan en gaat rimpelen. Er is dus geen schade aan de gezondheid, doch aan het uiterlijk ver oorzaakt. Amandelen, die voor 75 pet. uit vet bestaan, kunnen vegetarische kinderen ook helpen maar dan moeten zij er verbazend veal van eten. Ten slotte is thee geen geschikte drank voor kindereD. Daar verschrompelt het jonge tandyleesGh van. Geef ze liever water vier glazen frisch water per dag is uitstekend voor de hersentjesVv at olie voor de machine is, is water voor het menschelijk lichaam het verhindert het weefsel om aan elkiar vast te plakken. TEXELSCHE COURANT. Abonnementspryi per 3 «toonden, oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prü* der ddeartentiin', Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, Licht op Van Zaterdag 30 Juni tot en met Vrij dag 6 Juli. voor rijwielen 9,54 uur, voor rijtuigen 10,24 uur "^HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 28 Juni v.m. 9,14 Vrijdag 29 0,02 Zaterdag 30 J0.47 Zondag 1 Juli 'M' Maandag 2 12,14 Dinsdag 3 '2,58 Woensdag 4 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uiir. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— 8,30 vm. 2 40 5.30 nm Helder 7,- 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder7,9,30 6,45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49t 9.04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54**- 6,- 4.15§ 6,40 7,25 9.31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,!9§ 8,35 7,57§ 9,37 911 11,21 ,2'28§ firn 3.04 '6.19 6,49 8,05 9,16 H.05 11,21 f 12,57 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel Gelet op artikel 8 der Verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente; Maken bekend, dat op Zij roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit op, om op gemelden dag des namiddags ten 7ure (zomertijd) bij het brand spuithuisje te Oosterend alhier aanwezig te Z'onder de dienstplichtigen bij de brandspui ten worden verstaan de pompers bij de zuig- en perspomp en reserveslangenleidersde slangenleiders en reservepompers de pijpleidersde reparateurs de lapzakdragersde lantaarndragersde manschappen bij de brandhaken en zeilen de opperporders en pordersde manschappen bij de geredde goederen en voorts de comman deurs en plaatsvervangende commandeurs ,van alle afdeelingen. De dienstplichtigen worden hierbij herinnerd &A. artikel 9 der brandweerverordening, lui dende Bij de beproeving der spuit of bij brand, blijft ieder dienstplichtige op de hem aange wezen plaats en is verplicht de hem opgedra gen taak ordelijk en met overleg uit te voeren, totdat hij daarvan wordt ontslagen door den- gene, die over hem het bevel voert. B. artikel 10 dier verordening luidende Hij, die van de oefeningen verlangt vrijge steld te worden, moet vooraf daarvan kennis geven aan den brandmeester zijner spuit, aan wien de beslissing is overgelaten. C. artikel 242 der verordening van politie, luidende De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening, de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere Boven hen gestelde personen, stipt en onmiddellijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefening op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zon der geldige reden niet verlaten, dan met goed vinden hunner superieuren. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste i 25,— subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, 27 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voornmd,. BUIJSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1