Uitslag van gehouden Moopingen. Predikbeurten. Marktberichten. Vakschool van Meisjes voor Helder en Omstreken. Oudeschild28 Juni Snelle ontioikkeltng. Genck, het stille, eeDzame dorp, te midden van de groote heidevlakte van de Limburgsche Kempen, tusschen Has selt en Maaseik, dat voor den oorlog, geen 200U inwoners telde, en alleen door artisten en borstlijders werd bezocht, ontwikkelt zich thans, met reuzensnel heid, tot een aanzienlijke industrie-stad. Sedert aldaar steenkolen werden ontdekt, en verscheidene schachten reeds in exploi tatie werden gebracht (o m. te Winter slag, Waterschei en Zwartberg) rijzen de fabrieken, electrische centrales en tuin wijken als bij tooverslag uit den grond en neemt de bevolking dagelijks met tientallen toe. Reeds telt Ga*ck meer dan 10.000 inwoners, waaronder vele honderden Walen, een 1000-tal Neder landers, 500 Polen, 250 Tsjechen, 700 Russen, enz. en de „rush" blijkt nog maar te beginnen. Radio en de kerk. De draadlooze telefonie stelt in staat het spreken en zingen op grooten afstand zoo duidelijk te doen hooren, alsof men erbij stond. Zelfs het ademhalen van den spreker kan worden gehoord. Dr. v. Lonkhuizen spoort de landbou wers in Amerika, die veelal op grooten afstand wonen, aan, zich door aanleg van een radiotoestel, dat geen hooge kosten meebrengt, in de gelegenheid te stellen des Zondags een predikatie te hooren. R o 11. Dure bloemetjes. Om korenbloemen machtig te worden, ontzag een dame te Huizen zich niet over aanzienlijken afstand hot koren te vertreden. Een polilie-agent, die dit zag maakte proces-verbaal tegen de bloemen plukster op. Een idiaal gemeente. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben den gemeenteraad van Wijra- britseradeel medegedeeld, dat zij het door dien raad aangenomen vloekverbod ter vernietiging aan de Kroon hebben voor gedragen, daar het in strijd is met het algemeen belang. Dezelfde gemeenteraad neeft, zooals men weet, aan de R9geering verzocht een rijksvloekverbod in te voeren en adhaesie'oetuigingen van andere gemeen ten verzocht Van de gemeente Vlieland is daarop bericht ontvaugen dat in die gemeente nooit wordt gevloekt. Onder Zoeterwoude bij Leiden neemt het mond- en klauwzeer onder het vee op onrustbarende wijze toe. Droevig ongeluk. Door de stoomtram in de Spoorstraat te Breda, is overreden een 7-jarig zoontje van den heer S. Het kind wilde op dc tram springen ,en geraakte'toen ouder de wielen. Door een merkteeken aan da kleeitjis herkenden de ouders het kind, zoodanig was het lijkje verminkt Een geneesheer„kon< slechts den dood constateeren. De dambebouwing. Naar de Tel. verneemt, heeft de Com missie van Bystand voor Publieko Wer ken te Amsterdam zich vereenigo met een voordracht van Burgem en Wetb. om het midden-Damterrein iu eitpacht te geven aan de firma Brenuinkmfyer. Een overeenkomstig voorstel aan den Raad is reeds dezer dagen te wachtrn. Is de Tel. goed ingelicht, dan beteekent dit besluit nog niet, dat ae uitgifte van het terrein aan de fii ma Brenninkmtyer vaststaat, aangezien er blijkbaar nog steeds een meerderheid bij Burgem en Weth. en den Raad voor een uamhotel is, mits de Hotel Combinatie voor de openbare behandeling aantoont, dat de volledige financiering van het bouwplan is verzekerd. Op het oogenblik staat de zaak n. 1. zoo dat de bouweredieten zijn gegaran deerd, doch dat Burgem. en Weth. nog niet in het bezit zijn van de door hen gewenschte verklaring van bankiers, waarhij de aflossing dier bouweredieten door het uitgeven van een obligatie leening is verzekerd. Alioeer veranderd. Met een gevoel van verbazing en af gunst hebben velen in We9t-Europa de laatste dagen keDnls genomen van be richten uit Amerika over de felle hitte aldaar, speciaal in de Oostelijke staten. Er zouden tal van gevallen zjjn geweest van overlijden tengtvolge van de hitte. Maar thans schijnt het met die Ameri kaansche hittegolf alweer gedaan te zijn. Er wAaien thans uit het noorden koude winden en het weer in de Ver. Staten, althans in de oostelijke helft, is weer bepaald koel. Veel invloed op dezen omslag van de temperatuur wordt toegekend aan bet feit, dat de van Spitsbergen en Groenland en uit de Baffia baai om de Zuid drijvende ijsbergen dit jaar veel verder zuidelijk voorkomen dan normaal is. Spelevaren met een droef einde. Zondagavond voeren 2 jongelui van 19 en 2U jaar in het water van de Nassau- kade te Amsterdam. Bij de Rotterdam- merbrug gekomeD, hebben zij geprobeerd het bootje voort te bewegen door tegen de pijlers van de brug te duwen. Waar schijnlijk heeft het bootje toen zoo'n vaart gekregen, dat het onder de roeiers uitschoot en de beide jongemannen te water geraakten. Na veel moeite gelukte het de drenke lingen met behulp van dreggen op het droge te brengen. Bij den jongste kon den de levensgeesten weder worden opgewekt. De oudste bleek echter reeds te zijn overleden. Ernstige mishandeling Op 16 April liep een beambte van de havenpolitie te Amsterdam op de Prinsen gracht op het voetpad aan den waterkant. Achter hem werd hard gebeld door een wielrijder. Hij deed nog een pas naar den kant van het water. Toen de wiel rijder hem voorbij schoot voegde deze hem eenige onhebbelijke woorden toe, waarop de beambte zeide dat hij rechts van den weg liep en er ruimte genoeg was om te passeeren. De wielrijder is toen van zijn karretje gestapt en heeft den havenbeambte eenige geduchte slagen toegebracht o.a. op den kaak en in den nek, De man geraakte bewusteloos. Hij neeft 3 weken geen dienst kunnen doen en is thans nog niet geheel zonder pijn. Thans heeft de wielrijder terecht ge staan. Eisch 6 weken gevangenisstraf. Aan een wissen dood ontsnapt] De landbouwer 'J. Ter Haar uit Ruiner- wold bevond zich met paard en wagen op den Rijksweg bij Havelte, toen een stoomtram aankwam. Juist toen de tram zou passeeren, deed het paard een sprong in de richting van de tram en wierp Ter H. er voor. De machinist stopte, zoo snel hij kon en toen de tram een 50 meter verder tot stilstand kwam, dacht hij niet anders dan een verminkt lijk ond-r de machine te vinden. Hoe vreemd keek hij echter op, toen Ter H. levend onder de machine vandaan kroop. Ter H. had zich vastgegrepen aan een stang. Hij had slechts «en ïib gebroken en zijn néus was geblesseerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een lief zoontje. Zekere K. te Sliedrecbt, heeft de hulp ingeroepen van de politie, omdat zijn zoon hem een dusdanigen klap had gegeven, dat hij bewusteloos was neer gevallen. Toen hij woer bij kennis kwam miste bij circa f4000, uit een geldkistje. De politie toog op onderzoek uit en vond het geld onder de bedstede verbor gen. Hoewel het papieren geld door elkander lag, wordt niets vermist. De zomer is in 't land. Wegens de ongunstige weersgesteld heid en het feit dat er dientengevolge bijna geen menscben zwemmen, zal Zaterdag, indien de temperatuur Diet stijgt, het zwembad te Gorinchem worden gesloten. Slacldoffer van woest rijden. Op den strandboulevard te Scheve- ningen waren Zondagmorgen, toen het reeds vrij druk was, 2 motorrijders een wedstrijd aan het houden. Zij reden hierbij tusschen 60 en 80 K.M. Rechts op den weg bevond zich een wielrijder. Ter hoogte van den Schuitenweg wilde één der motorrenners hem rechts passeeren. De wielrijder week daarom naar links, maar werd toen door den anderen renner omvergereden, waardoor hij, de 43-jarige C. v. V., uit Den Haag, een beeDfractuur bekwam en een ernstige hoofdwond. Door den Geneeskundigen Dienst opge nomen, werd hij in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis vervoerd. Earns en...Hanze bank 1 Men vertelt ons J.l. Vrijdag was een boerenfamilie uit een dorpje uit den omtrek van Wommels naar hier getogen vader, moeder, zoon en dochter. Voor hun plezier of voor zaken Men wist 't niet, doch het laatste bleek waarschijnlijk. De stad doorkrui sende, stelden zij aan een behulpzamen stadgenoot, die hun den weg hier wees, de vraag „Ef der hjir in bank oer de kop wier Onze stadgenoot schrok, schrok gewel dig in eerste instantie, doch zich herin nerend dat onze stad in alles een roem van degelijkheid handhaaft, stelde de fami lie gerust, dat: „Onze banken voldoende safe waren." „Nou, mar sjuch" - verklaarde nader de boer „men het my sein det de Harnzerbank oer de kop rekke wier, en nouenz. De man had bij de geruchten over de Hanzebanken te's-Hertogenbosch gedacht dat het een bank alhier betrof. De Frie- sche betiteling van onze stad „Harns" kon tot een dergelijke interpretatie zeer wel aanleiding geven. Daarnade boer, gerustgesteld af. N. Harl. Ct. Een goede boodschapster. Dezer dagen, toen de sleepbootkapitein G. Duiker van Lemmer alhier met zijn sleepboot „Vooruit" lag', kwam hij tot de ontdekkmg dat hjj een dringende bood schap had vergeten voor de Lemmer. Om dit nu spoedig aan zijn vrouw, die te Lemmer woont, te berichten nam hij een zijoer postduiven, die hij geregeld aan boord heeft, en bevestigde een briefje met de boodschap, aan een der pooten van dit diertje. Los gelaten cirkelde de duif eenige malen boven de boot en ver dween toen in de richting Lemmer, waar ze ruim een uur later met hare bood schap, door de vrouw Duiker werd ge vangen. „Leeuw. Nwbl." Openstelling veeaanvoer op de markt Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 22 tot en met 29 Juni 1923. GEBORENSimon, z.v. Jan Zijm en van Maria Cornelia Schraag. ONDERTROUWDPieter Willem Koning en Hiltje Kuiter. Jakobus Johannes van Swinderen en Guurtje Bakker. GETROUWDDaniel van der Werve en Hendrica Hermina Barhorst. Theodorus Hendrikus Lawende en Cornelia Evelina Spigt. OVERLEDEN: Cornelis Witte, oud82jaren gehuwd met Jantje Zoetelief. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 rozenkrans, 1 kinderportemonnaie. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 18 tot 24 Juni. OVERLEDENTrijntje Tot, oud 23 jaar, echtgenoote van Arie Radder. Notaris MULDER te Texel, op Donderdag 28 Juni in café den Burg De hofstede „DE VLIJT" -. in polder Eierland bp Texel groot 38,63,30 heet. is ingezet als volgt: t. hofstede met schuur en land groot ongeveer 8,32,— heet. op f 6100, 2. arbeiderswoning met 52 aren land op f 1550,— 3. arbeiderswoning met land, groot 11,20,60 heet. op f 4750,— 4. een perceel land, groot ongev. 9,95— heet. op f 4600,— 5. arbeiderswoning met 4,57.50 heet. land op f 1925,— 6. een perceel land, groot ongev. 4,06.— heet. op f 1500,— Kooper W. Balk Wz., tejHoorn qq voor f 26010,— voor den heer H. Witte [Dz. een perceel land, genaamd Verkeerens- land, groot 1,05,90 heet. kooper Machiel Kuip voor f 2050,— Brievenbus. Moeten de bewoners van het Schildereind in het hardegrintwegstof omkomen? Wan neer wordt nu de weg daar ter plaatse met een stofbindend middel behandeld? Vorig jaar werd B. en W. daarvoor toch reeds geld toegestaan. B. Zondag 1 Juli 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. half 11 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, 'sav. 8 uur ds. Briimmer. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. B. v. d. Werff van Helder. H. Avondmaal. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen godsdienstoefening. 1 De aandacht wordt gevestigd op de aangifte voor cursussen in costume-naaien en naaien en verstellen van ondergoed te den Burg. De directrice der school zal| de aangifte houden (zie adv. in dit blad) en gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekken, ook over de nieuwe school te Helder (met Sept. te openen), waarin gelegenheid zal bestaan interne leerlingen op te nemen. De fancy-fair, gehouden ten voordeele der K. W. Bewaarschool, is een waar succes ge weest. De heer C. Schaap kon dit in zijn sluitings woord met vreugde constateeren, en bracht dan ook hartelijk dank aan allen, die tot dit welslagen hadden meegewerkt. In het bijzonder werd een woord van dank gebracht aan direc teur en leden van het fanfarecorps, dat Woens dag en Zondag de fancy-fair met muziek heeft opgeluisterd, hetgeen voor een vroolijke stem ming ten zeerste bevorderlijk was en door het publiek zeer op prijs werd gesteld. Het bestuur kan met genoegen op dit welgeslaagde feest terugzien. Vermeldenswaard is, dat door onge veer 170 personen naar den naam van een pop was geraden, doch door niemand de juiste naam was opgegeven. Vanaf 25 tot en met 28 Juni werden van hier verzonden: 1119 lammeren, 88 schapen, 8 kalveren, 1 koe en 14 varkens. De Docks dorp, 29 Juni. De vraag, welke wel eens gesteld is„Op welke wijze kunnen de jongens- en meisjes- vereenigingen met elkaar samenwerken", is voor de vereenigingen alhier geen vraag meer, daar reeds in de praktijk op verschillende wijzen een antwoord daarop gegeven is. Zoo ook deze week weer, toen de meisjesvereeni- ging een boottocht naar Vlieland organiseerde, waaraan behalve de jongelingsvereeniging var. hier ook nog deelnamen de meisjes- en jongelingsvereeniging van Zuid-Eicrland. Be gunstigd door mooi weer slaagde de tocht uitstekend. Allen waren hoogst voldaan, zelfs degenen, die er niet veel verwachting van hadden. Wel een bewijs, dat dit boottochtje in den smaak is gevallen. Moge er meerderen op volgen 1 Niet van onze gewone correspondent. van een lekkere saus ligt in het gebruik van een zeer zuivere grondstof. Neemt hiervoor Honig's Maizena. Er is geen betere. Let op dc sluitzegels als bewijs van echtheid. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen in herinnering, dat volgens de veror dening op de veemarkten te Texel, voor de markten, vallende na de groote lammeren- markten en voor 1 October 1923, het begin is bepaald op zeven uur en het einde op tien uur voormiddags. Texel, 29 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Purmerend, 26 Juni. 498 Runderen waaronder 280 vette koeien f„0,95 af 1,30 p. K.G. 2jo Gelde koeien 175 a f 450 Alelkkoeien 175 a f 450 5 Stieren. 113 Vette kalveren per Kg. 1,20 a f 1,50 245 Nuchtere kalveren 10,— a f 36,— 565 Schapen 45,— a f 56,— 362 Lammeren 16,— a f 30, 313 Vette varkens per K.G. 0,74 a f 0,79 33 Magere varkens 24,— a f 48- Kipeieren 5,— a f 5,50 Schagen, 28 Juni. Uit de Schager Crl 54 Vette koeien 16 Gelde koeien 12 Kalfkoeien 146 Lammeren Magere varkens 37 Vette varkens 121 Biggen Boter Kipeieren per 100 f 300 a f 540 200 a f 350 250 a f 485 22,— a f 30,— a f 0,68 a f 0,76 16,— a f 25,— 1,40 a f 1,60 4,75 a f 5,25

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2