N*. 8723, Zaterdag 7 Juli 1923; 36"* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland, Gemengd Nieuws. l>lt klad verschuilt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnemenlspriji per S maandent oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. idvertentiën daags voor de uitgave vóór 4 nar nam. Prï$ der Adeertentiéni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. V POSTCHEQUE- en Q1RODIENST No. 652. ABONNEMENTEN es ASVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LAN GEVEL® A BS R O OII, Parkstraat, Boa« of T i n Licht op Vari Zaterdag 7 Juli tot en met Vrij dag 13 Juli. voor rijwielen 9,50 uur, voor rijtuigen 10,20 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 5 Juli v.m. 2,03 Vrijdag 6 2,49 Zaterdag 7 3,40 Zondag 8 4,41 Maandag 9 5,52 Dinsdag 10 6,55 Woensdag 11 7,49 Des namiddags Is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 71/. uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1923. Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— 8,30 vm. 2.40 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder7,9,30 6,45 (Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49+ 9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54»* 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57§ 9,37 9,11 11,21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 11,05 1*1,21 f 12,57 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. L. van den Berg te den Burg om vergunning tot oprichting van een be waarplaats van petroleum kadastraal bekend in Sectie K, no. 1946. Op Woensdag den 18 Juli 1928, des middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. TexeJ, den 4 Juli. 1923. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUTSING DAMSTE. TEXEL, 6 Juli 1923. Toggenburger geiten. Niet alleen door de invoer van man nelijke fokdieren van het Toggenburger ras meent de afdeeling Texel van de vereeniging tot verbetering van het gei tenras haar doel te bereiken, maar ook door de invoer van vrouwelijke fokdieren. Deze week zijn weer een tweetal vrouwelijke fokdieren hier aangekomen, die alle kenmerken van het ras dragen. Het uitgaansweer. Uitstekend weer troffen de leden van de motorschippers vereeniging het Noor den, die Dinsdag ons eiland bezochten, schitterend was de weersgesteldheid Woensdag en Donderdag toen de afge vaardigden van de Doopsgezinde Gemeen ten in Noordholland voor het houden van de Jaarvergadering van de Ring hier samenkwamen. De beide bezoeken brachten heel wat levendigheid en bewéging met zich en zijn ongetwijfeld als de inzet van meer dere dergelijke bezoeken te beschouwen. Een bezoek aan een eiland als het onze heeft voor de bewoners van het vaste land een groote bekoring en wanneer natuur zich op z'n best laat zien, zooals de laatste dagen, dan gaat er onge twijfeld reclame van uit voor het vreem- delingenbezoek. Onze inrichtingen voor maatschappelijk verkeerhotels, café's en pensions wachten de gasten. En ymze veehouders en landbouwers is het weer van de laatste dagen ook bizopder welkom. Er werd op gewacht. Zulk weer maakt hooi, bespaart heel wat arbeid en komt aan de groei van land- en tuinbouwproducten vooral ten goede. Treurig was het met de stand van sommige gewassen gesteld, thaDS gaan ze zienderoogen dag aan dag vooruit. Zoo kan er nog veel terechtkomen. Het uitgaansweer van onze dagen is allen aangenaam; de b9ide vorige jaren was dat lang niet het geval. De heer J. B. Tilrocy, geboren te Texel, ls te Amsterdam bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Conrad Busken Huet et la Littérature Francaise". Oudeschild, 3 Juli. De motorschippersvereeniging „Het Noorden" bracht heden een bezoek aan Texel, per s.s. „Texelstroom" van de firma C. Mets Zn. De „Texelstroom", voor deze gelegenheid geheel opgeschil derd, maakte met vlaggen in top en gepaivoiseerd, een prettigen indruk. Het laadruim was geheel met doek behangen, in het midden een mooi gedekte tafel, smaakvol met bloemtn getooid, zoodat het één met bet ander er recht feestelijk uitzag. Een strijkje, om de stemming er in te houden, ontbrak niet. Het gezelschap, van den Helder afgehaald, na aldaar eerst op de „Texelstroom" gekiekt te zyn, arriveerde te ruim 10 uur op Texel, waarna in de gereedstaande i auto's werd gestapt, en een rit werd j gemaakt naar den Burg. Om halftwee j vertrok de „Texelstroom" weder, met bestemming naar Wieringen, waar ook een autorit, zou worden gedaan, om dan nog diezelfden avond naar Enkhuizen op te stoomen en daar te overnachten. Den volgenden dag zouden Urk en Marken worden bezocht, vandaar gaat het naar Amsterdam en van A'dam door het kanaal naar Alkmaar, het eindpunt van de tocht. Vanaf 1 tot en met 4 Juli werden van hier verzonden 739 lammeren,80 schapen, 5 kalveren, 2 koeien, 7 varkens en 2 paarden. Oosterend, 5 Juli. Gisteren werd hier een vergadering gehouden ter bespreking van feestelijk heden bij gelegenheid van het zilveren jubileum van onze Koningin. Vooraf werd door de muziek van hier een rondgang docr het dorp gehouden tot opwekking voor de vergadering. Velen waren dan ook aanwezig. In beginsel werd besloten tot het houden van een tweedaagsch feestop den eersten dag een historischeu optocht naar Den Burgden tweeden dag meer feestelijkheden op eigen dorp. Gekozen werd een commissie van 19 personen, die de plannen nader zal uit werken. De data voor het feest zijn nog niet vastgesteld, doch het meest werd gevoeld voor 4 en 6 September. De stemming was opgewekt en ge tuigde van eendrachtszin. In de put gevallen. De 84-jarige Koehorst te Oldenzaal, is toen bij zich even buiten zijn woning wilde begeven, in de put gevallen en verdronken. Over den kop gegaan. Zondag zou een koppelwedstrijd voor wielrenners over 100 K.M. worden ge houden in de buurt van Boemster. Plot seling brak van het rijwiel van een der rijders de voorvork en de man kwam met een smak op de straat terecht. Hevig bloedend werd hij bewusteloos opgeno men. Zonder bij kennis te zijn gekomen is hij per boot naar een der gasthuizen te Amsterdam vervoerd. Van het oude ras. Een tweetal vrouwen uit Dongjum waren Dinsdag j 1. ter visite naar Har- lingen getogen, zij besloten den dag mee te nemen, men was nu eenmaal in Harns, wie wist wanneer men er weer kwam. Er werd gezegd 's avond tien uur rijdt er een trein den Franeker kant uit. Toen het al wat laat ging worden, begaven de vrouwen zich naar het stati on, doch daar moesten ze vernemen, dat er geen trein meer zoo laat lief) alleen Zondags. Was me dit een teleurstelling. En daar hadden ze nog wel beloofd, dat ze thuis zouden komen. Goede raad was duur, doch na lang wikken en wegen besloten ze, de reis per voet te onder nemen, en aldus togen 's avonds na 10 uur twee vrouwen, van wie er een bijna 80 jaren was, naar de Dongjumer contreie een afstand van drie jaren gaans. Geen lust iu feestvieren. In de vergadering van den Raad van Rijssen in Overijsel, is behandeld een verzoek van het bestuur der Oranjever- eeniging om een subsidie van 75 cent per kind voor een kinderfeest, dat ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum der Koningint zal worden gehouden. Deze aanvraag werd, volgens het „Vad. hoftig bestreden door deu wet houder Baan, die van al dat feestvieren niets dan ellende voorzag. Hy verwees ten deze naar wat er is gebeurd na de groote feesten in 1913. Toen brak de vreeseliike oorlog uit. De toorn des hemels blijft niet uit na al dat onheilig feestvieren, meende hij, terwijl hij ein digde met de profetieMen zal eens zien wat er gebeurt Intusschen heeft de Raad het er maar op gewaagd en besloten de gevraagde subsidie, slechts eenigszins verminderd, te verleenen. Doodelijk ongeluk bij hel hooien. Een 17 jarige boerenknecht te Ger- sloot (Fr.), bezig met de booihark, is door het knappen van de paardenstren- gen zóó ernstig verwond, dat hij is overleden. Een zonderlinge zomer. In de boomgaarden te Klaaswaal staan verscheidene pereboomen te prijken met bloesem en vruchten. Aan enkele takken ziet men zelfs bloesem en vrucht naast elkander. Schip omgeslagen. In den nacht van Zondag op Maandag is in het Apeldoornsch Dierensche ka naal nabij de Spankerensche brug een met pakken papier beladen schip omge slagen. Om den schipper van een met kunst mest geladen schip, dat een te grooten diepgang had, gelegenheid te geven te passeeren, had de papierschipper een 50- tal zakken kunstmest overgenomen en aan zijn dek op het papier gelegd. Daar door werd de deklading topzwaar, met het gevolg, dat de lading verschoof en het schip omviel. De deklast kwam voor een groot deel in het water terecht, terwijl het schip op zij kwam te liggen. Met touwen aan de boomen wordt nu voorkomen, dat het schip verder kantelt. Met het lichten der lading is dadelijk Maandagmorgen een aanvang gemaakt. Het zal echter wel een paar dagen duren, voor de lading is gelost en de pakken papier en kunst mest zijn opgevischt. Tot zoolang is de vaart van Apeldoorn naar Dieren en omgekeerd gestremd. Het noodlot der autobussen. In verband met de vernieling van de wegen in Noord-Holland, hebben Gedep. Staten besloten met ingang van 1 Aug. a.s. over te gaan tot afsluiting van alle wegen in de provincie Nood-Holland voor het verkeer met vrachtauto's, waaronder ook de autobussen, met uitzondering van de Rijkswegen en de wegen, ge legen in de kommen der gemeenten, voor zoover deze laatste geen provinciale wegen zijn. Door Gedep.^Staten kan op bepaalde voorwaatden ontheffing yan dit besluit worden verleend. Te Culemborg heeft m6n in een stoelenfabriek te midden van vele in werking zijnde machines een nestje met jonge zwaluwen gevonden. Een middel tegen vloelcen. „De Telegraaf" schrijft „Op Vlieland wordt niet gevloekt" zoo kon men dezer dagen lezen. Doch hieruit behoeft men nu allerminst af te leiden, dat dus in de andere deelen van Nederland ook een algeheele verscherping tegen het vloeken noodzakelijk is, om tot zulk een resultaat te komen, aldus schrijft men uit Vlieland. Want Vlieland doet het zonder vloekverbod Het middel isMen heeft eenvoudig in de laatste jaren eenige der meest beruchte vloekers belast met kerkelijke functies en nu laten ze hot ambtshalve in het openbaar na, h9tgeen hdt vloeken] hier tot een minimum heeft teruggebracht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1