Binnenland. femengd ie u ws de regeeringsverklariog is Dog vrij lang geweest, maar Theunis heeft ten alotte toch de gebruikelijke motie van vertrouwen gekregen. Deze motie werd aangenomen met 94 tegen 63 stemmen en 12 onthou dingen. De meerderheid waarmee de motie aan genomen werd, is niet heel groot en men kan dan ook bezwaarlijk zeggen, dat de toekomst van het herboren Kabinet Theu nis zoo zeker is. Vooral niet, als men in aanmerking neemt dat een groep liberalen wel voorstemde, doch onder uitdrukkelijke verklaring, dat zij zich het recht voorbe hielden, nader over het ontwerp betreffende de Gentsche hoogeschool te spreken, o—o—o— De Paus heeft zich tot de Duitsche rsgcering gewend met een protest tegen de sabotage, waartoe bet lijdelijk verzet in het bezette gebied meer en meer over slaat. De aanleiding daartoe was de aanslag die op den Belgischen trein met verlof gangers, op de brug by Duisburg werd gepleegd, waardoor een aantal Belgische soldaten het leven verloor. Door den paus werd tot de Duitsche regeering het verzoek gericht, om aan de sabotage een einde te maken, door opheffing van het verzet in het bezette gebied. Aan dit laatste zal de regeering te Berlijn wel niet voldoen. Dr Cuno heeft in de laatste dagen meer dan eens verklaard, dat Duitschland het wapen van het lijdelijk verzet niet uit handen kan geven, voordat FraDkryk waarborgen heeft gegeven voor bet ontruimen van het bezette gebied. Wel echter zou de Duitsche regeering tegen de daden van sabotage kunnen optreden en daarover is in de laatste dagen te Berlijn dan ook ge- gesproken. Ook had Dr. Cuno daarover een bespreking met den pauselijken nun tius mgr. Pacelli. By die gelegenheid verklaarde bij, dat do regeering de daden van sabotage en de aanslagen afkeurt, doch dat zy niet in staat is deze zonder meer te verhinderen, gezien de onrustige en vijandige stemming van de bevolking tegen de Fransch6n en Belgen in het bezette gebied» De regeering zal echter een ver klaring publiceeren, waarin zy zal laten uitkomen, dat de daden van sabotage moeten worden gesteld op rekening, hetzij van afzonderiyke personen of organisaties. Te Gecève is in de afgeloopen week de Raad van den Volkenbond bijeengekomen, onder leidiDg van den Italiaanscben oud- minister-president Salandra. Belangryke besprekingen hebben reeds plaats gehad en een vermeldenswaardig succes werd verkregen door Lord Robert Cecil, door de aanneming van zyn voorstel om de be raadslagingen van den Raad in het vervolg in het openbaar te doen plaats hebben. Dit voorstel werd aanvankelyk nogal heftig bestreden door den Franschen vertegen woordiger Hanotaux en warm verdedigd door Branting. Nadat Cecil en Hanotaux samen gezellig geluncht hadden, was ech ter de zaak beklonken. Een zeer belangryke kwestie, waarmee de volkenbondsraad zich bezighoudt is die van het Saargebiod. Het Saargebied wordt namens den Volkenbond bestuurd door een commissie, die echter al heel weinig de democratische gevoelens van den Volken bond tot uiting laat komeD. Zy staat onder Franscben invloed en de voorzitter, die de leiding heeft, houdt dan ook veel meer voeling met Parys dan met Genève. En critiek werd niet geduld ook niet van de bevolking. Buiten de Volkenbond om werden maar maatregelen getroffen, die van ingrypenden aard waren en enkel het doel schenen te hebben de Fransche belan gen te dienen. De klachten der Saarbevol- king klonken tenslotte door tot Londen en tusschen de Londensche en Parysche bladen had dit een scherpe polemiek tengevolge. Over een en ander is te Genève in de laatste dagen openbaar van gedachten gewisse'd én Cecil wi^t daarbij met veel tact een botsing met Hanotaux te vermijden, maar zal toch gedaan krygen, dat er omtrtnt de bestuurszaken in het Saargebied een enquête zal worden ingesteld. o o o Uit Engeland en Duitschland beidq ko men stakingsbericbten. In Engeland is onder de bootwerkers eeD z g. wilde staking uitgebroken tegen het a ivies van de be sturen der vakbonden in, welke groote afmetingen heeft aangf-notnen. En in Duitschland hebben de metaalbewerkers, als gevolg van de daling van de mark, een algemeene staking geproclameerd, die blij kens de berichten ernstig om zich heen grÜPt- T^EXEL 10 Juli fv.23. Schoolreisje. Vanmorgen heel vroeg waren ze al uit de veeren en moeder heeft geen twee maal behoeven te roepen. En opgewekt en vroolijk, dat ze ditmaal naar school gingetl Het genot van de reis, die hen wachtte, het blijde vooruitzicht, bracht de glans van vergenoegdheid op de ge zichten. In wagens en auto's ging de reis naar Oudeschild, een verfrisscheDde tocht in de vroege morgen, een heerlijk zeereisje tot Helder, verder per trein naar Am sterdam. Vroolijk en welgemoed keerden ze hedenavond per extraboot weer terug, het tochtje langs de havenwerken van Amsterdam was het onderwerp van alle verhalen. Hongaarsche kinderen. Een twintigtal Hongaarsche kleinen aanvaarden ook Dinsdag de tocht naar hun land terug. Pleegouders en belangstellenden, onder de indruk van het gebeuren, deden de kinderen uitgeleide tot de Gi oeneplaats, zingend en tot afscheid wuivend vertrok ken die per autobus. De heer A. L. Bakker, Hormans hoeve alhier, leerling van de H. B. S. te Alkmaar, .deed vorige week met goed gevolg eindexamen. Muziek. Texelsch Fanfarecorps is voornemens Zondagmiddag een bezoek aan den Hoorn te breDgen en daar eenige muzieknum mers ten beste te geven. Verzend geen geld per brief. Bij de politie te 's Hertogenbosch is aangifte gedaan door een kassiersfirma aldaar, dat Maandag door haar een brief met f 4000 is gepost voor Amsterdam, welke niet aan het adres is besteld. Abusievelijk was de brief niet aange- teekend. Redder verdronken. Op de thuisreis van het Zwarte Water naar Urk is schipper C P. van 't praam- schip „Dankbaarheid" overboord ge slagen. Hij wist 't zwaard te bereiken en werd door zijn vrouw gered, maar de 62 jarige Urkerknecht L. H. is ver moedelijk bij een poging tot redding te water geraakt en verdronken. Net eei\ echtgenoot. Een klein meisje ging op visite in een groot buis, waar een statige SiDt Bernardshond wel den grootsten indruk op haar maakte. Zij sloten vriendschap en de Sint Bernard werd door het meisje meegenomen om een wandeÜDg in den tuin te maken. Hij liep goedig naast haar en liet toe, dat zij haar handje voortdurend op zijn nek liet rusten. De kleine meid was vol lof over het goede karakter van den bond. „Hij liep naast me," zei ze „net als een echtge noot 1" Een mooie prijs. De paardenhandel begint in Noord- Brabant weer te herleven. Een B-jarig merriepaard van G. Bax te Zevenbergen is verkocht voor f 2500. De 8-jarige Bertha Schumacher te Harlingen is bij hot baden in zee ver dronken. Treurige dood. De veehouder Treur, te Mijdrecht, zou met een lier zijn hooiberg opwinden. De lier schoot echter terug, waardoor de man met den slinger een klap in zijn gezicht kreeg De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. Aangereden. Toen Woensdagmiddag de 8-jarige C. R uit de Oranjestraat te Schiedam plot seling een rijweg overstak, vermoedelijk om achterop een vrachtauto te springen werd hij aangereden door eeD motor rijder, P. J. R uit Rotterdam, met het eevolg, dat een banale op hot stuur van het motorrijwiel het jongentje in het hoofd drong. Op advies van een dokter werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, is overleden. De 22-jarige zoon van den land bouwer H., wonende t9 Dieze bij Zwolle, heeft een hooiberg van zijn vader in brand gestoken, nadat hij wegens onge noegen uit het huis was geloopen. Behalve de hooiberg verbrandden 8 groote schuren met alles wat er in was, benevens een varken. Verzekering dekt de schade. Gelukkig was de windrich ting gunstig, anders was de geheele boer derij afgebrand. Door een stier aangevallen. Toen de landbouwer H. Buiten Kzn., te Ruinewold zijn stier uit den stal liet, werd hij plotseling door het dier aange vallen. De stier drukte hem met de ho rens tegen een muur. B. wist door een handige beweging weg te komen, sprong in een greppel, waarin de stier hem volgde, snelde toen naar een buurman, doch werd weer achtervolgd en gestooten door den slier. Inmiddels had de dienst bode van B. de tegenwoordigheid van geest, een koestaldeur te openen en B. daar binnen te trekken. De deur kon nog juist wordon dicht getrokken. Ge lukkig maar, want het beest rende met zulk een kracht tegen de deur aan, dat het kozijn brak en een stuk van den muur scheurde. B. heeft inwendig zware kneuzingen bekomen, boveDdien is zyn oog ernstig beschadigd en zijn kleeren aan flarden gescheurd. N.v.h.N. Motor-ongeluk De heer R. uit Gilze, die Zondag bij het Liesbosch te Princenhage met zijn motor in botsing kwam met dien van den heer v. d V. uit Breda, is in het Lu ciagesticht te Princenhage overleden, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen. De vermiste brief 1 De vermiste brief met f4000, die niet aangeteekend naar Amsterdam was ver zonden, is door de afzendende kassiers firma terugontvangen. De geadresseerde had strafport moeten betalen en daarom den brief geweigerd. Piet Nolting. f Te Amsterdam is na een vrij lang durig lijden op 71-jarigen leeftijd over leden het bekende Vrijz. Democr. Raads lid, de heer Piet Nolting. De heer Nolting is 23 Juli 1852 te Amsterdam geboren. In 1891 deed hij als radicaal zijn intrede in den Amsterdamschen Raad. In 1897 vaardigde een der Amsterdamsche dis tricten hem af naar de Tweede Kamer. Hierin had hij zitting tot in 1909. Van den Amsterdamschen Raad heeft Nolting tot zijn dood toe onafgebroken deel uit gemaakt. Liefhebbers genoeg. Voor de vacature van onderwijzer of onderwijzeres aan een school te Zalt- bommel hebben zich 96 sollicitanten aangemeld. Veel animo. Voor de vacante betrekking van op zichter-teekenaar bij de gemeentewerken te Kampen, hebben zich niet minder dan 341 sollicitanten aangemeld. H anzebank-wee. De beheerder van de Hanzebank te Hilversum, is in verband met de aan den dag gekomen onregelmatigheden gearres teerd. Eondentrouro. Een agent van politie t9 Soest had kort geleden een hond gekocht van iemand uit Velp. Nadat het dier een week bij zijn nieuwen eigenaar was, wist het op de vlucht te gaan. Alleilei pogingen werden door den nieuwen eigenaar in het werk gesteld het dier, dat in de Soester duinen en te Soesterberg rond zwierf te vaDgen, doch deze mislukten, blijkbaar, omdat het beest in een nieuwe omgeving was en vreemde menschen zag. Na 3 weken zwerven, kwam de bond te Driebergen aan en liep eenige dagen achtereen in den omtrek vaD een buiten plaats rond. De eigenaar van den hond, hiermede in kennis gesteld, begaf zich naar Driebergen, waar ook den vroegeren eigenaar van den hond uit Velp was aangekomen. Deze wierp het dier, dat rond liep, een worst toe. Na hieraan te hebben geroken, liet het beest, dat ge heel vermagerd was, de worst liggeD, doch liep naar zijn ouden baas toe, en kende hem dadelijk. Het vloog zijn ouden baas van blijdschap bijna omver en uitte wel een kwartier achtereen zijn gevoe lens van vreugde. H b 1. Denk om de tramrails. Een dame uit Rheden kwam met haar rijwiel tusschen de tramrails, waar deze dwars over den Rijksweg liggen. Zij viel en bekwam ernstige verwondin gen aan het hoofd. Zij kon zich echter nog naar Dr. Warren te de Steeg begeven, die hulp verleende. Schoolreizen. De meerdaagsche schoolreizen naar Vlieland dank zij ook het uitstekende weder, slaagden uitmuntend. Reeds drie groepen vonden hulsvesting in het ruime frissche gebouw nog zeven groepen staan voorloopig op de lijst. Allen zijn vol lof over de heerlijke reis, de hartelijke ont vangst, de goede voediDg en huisvesting en het nooitvolprezen strand. Ook de Leeuwarder Vacantiekolonie heeft voor den duur van eenige weken haar koloniehuis betrokken. N. Harl. Ct. Terschellinger Stoomvaart Mij. Naar w ij j.l. Dinsdag reeds mededeelden, is de postdienst Eilanden Harlinger, over genomen door de reederij G. Doek- sen en Zonen te West-Terschelling. De nieuwe directie heeft al dadelijk een uitbreiding van den dienst tot stand ge bracht, welke op het volgende neer komt: Gedurende de maanden Juli en Augus tus zullen de „Minister Kraus" en de „Juliana" den dienst Harlingen Vlie land Terschelling onderhouden, waar door de visa versa-reis wordt verdubbeld. Dit is in den vacantietijd een groote ver betering van uit Harlingen kan men nu 's morgens 9 uur („Juliana") en 's na middags 1.30 („Kraus") naar de eilanden vertrekken, terwijl de afvaart van daar plaats heeft 's morgens 7 uur („Kraus") en 's avonds 6 uur („JuliaDa"). Zondags is de afvaart van Terschelling om 4 uur 's namiddags. Dat deze nieuwe dienstregeling door het reizend publiek zal worden welkom geheeten, behoeft wel geen nader betoog. Met de warmte van deze dagen toch neemt iedereen een reisje naar de eilan den wel eens in zijn aandacht op. N, Harl. Ct. De ivarmte. Men zou ietwat spottend - de op merking kunnen maken, dat de warmte plotseling is losgebarsten, schrijft dr. J. H. J. Vos in de „Tel." En als ons, bij wijze van het inhalen van een achter stand, nog te wachten staat, wat o a. New-York heeft doorgemaakt, dan zullen we ons over de kwantiteit niet te be klagen hebben. Maar of ook de kwali teit der warmte op de algemeene in stemming zal mogen rekenen, kan met reden worden betwijfeld. Het schijnt daar in de Dieuwe wereld raar te zijn toegegaan, want vele ongevallen, en ook sterfgevallen zijn er in de laatste weken vandaar gemeld. En onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar de zomers van 1911 en 1912, toen ik als officier van gezondheid het kamp van Zeist meemaakte. En nog zie ik, naast vele alleraangenaamste herinneringen, als een donkere schaduw over het verleden de vele gevallen van flauwte, die bij de militairen optradeD. Dat geeft mij aanleiding een beschou wing hieraan te wijden en eenige wen ken te geven, die misschien van eenig nut kunnen zijn. Ik zocht indertijd de oorzaak der on gevallen in de allereerste plaats in de onoordeelkundige kleeding, die tot broei ing en warmtestuwing aanleiding gaf. Losse, niet snoerende kle6deren, die voldoende speling laten voor een ver- frisschenden luchtstroom zijn op warme dagen een eerste eisch. Daarnaast dient men meer te drinken dan gewoonlijk, vooral wanneer men gedwongen is in de zon te verblijven. Aan koude dranken, waaraan oogen- schijnlijk groote behoefte bestaat, is minder waarde te hechten, dan aan lauwwarme koffie, maar vooral thee in dien toestand, bewijst uitnemende diens ten. Ook daarom is het beter, koude dran ken en ijs ïd overmaat te vermijden, om dat ze de neiging tot maag- en darm- catarrhen, die in den zomer toch al aanwezig is, in belangrijke mate ver sterken en daarmede de vatbaarheid voor bepaalde ziekteD. Tenslotte zij er op gewezen, dat veel kwaad kan wordon voorkomen door het nu en dan verfrisscheu van de polsen, liefst in stioomend water. 0 0—0

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2