Honig's ^Maïzena INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. De hitte. De landarbeider P. Zoetelief alhier, werd tengevolge de hitte bewusteloos van hethooiland thuisgebracht en over leed kort daarna. De heer Nic. Bruin DJz. van hier, leerling der H.B.S. te Helder, deed met goel gevolg eindexamen. Onze vroegere plaatsgenoot, Jac. Baumann, thans te Amsterdam, slaagde deze week voor het arts-examen. De hitte. Sinds het bestaan der Filiaal-Inrich ting van het Kon. Ned. Meteorol Instituut te Amsterdam werd gister de hoogste temperatuur in Juni afgelezen Op den toren werd afgelezen 32 gr. 1 C was tot nu toe 51 gr. 8; beneden 32 gr. 5, was tot nu toe 31 gr. 7 C. Ongevallen door de hitte. Amsterdam, 11 Juli. In de Foelie straat is een vrouw, door de warmte bevangen. Twee hoog is zij van do trap gevallen en inwendig zwaar gekneusd. Per auto-brancard is zij naar het Binnen gasthuis vervoerd. Kampen, 11 Juli. Een boerenarbei der, wonende alhier, werd tydens het hooien op het Kampereiland door een zonnesteek getroffen. De ontboden dokter kón slechts den dood constateeren. Nieuwkuik, 11 Juli. De 20 jarige knecht in den landbouw Sneiders, uit Elshout, is bij het hooirijden door de hitte bevangen en overleden. Bevangen door de warmte stortte gister middag een stroodekker te Aardenburg van het dak eener graanschuur. De man werd dood opgenomen. De nijd der menschen toont aan, hoeveel aan hun geluk ontbreekt, en hun bestendige bemoeizucht met het doen en laten van anderen, hoezeer zij zich vervelen. Een meevallertje. Dezer dagen is er ingebroken in een boerderij te Hoogland. Vermist werd o.a. een effectentrommel met inhoud. Thans beeft men in een boscbje, vlak bij de boerderij, de trommel terugge vonden. De geheele inhoud, circa 1 20,000 bleek nog aanwezig te zijn. Men weet nog niet wie de inbraak heeft gepleegd. Arbeid is des lichaams voeder en des geestes hoeder. Dure regenten. Een van de-verschijnselen van den tegenwoordigen tijd is, dat de bestuur dersambten hoe langer hoe beter moeten worden betaald. Ministers. Kamerleden, Gedeputeerden, Wethouders, Gemeente raadsleden, zij laten allen hun kostbare diensten goed honoreeren. Iu Maastricht heeft in de katholieke kiesvereeniging de heer van Term er een en ander over gezegd en omdat men blijkbaar niet overtuigd was heeft hij er in „de Limb Koerier" de becijfering nog eens van gegeven. De berekening is als volgtHet tracte- ment van een wethouder te Maastricht is f3500 per jaar. Gaat af 15{Ct pre miebetaling alzoo f 525. Rest dus f 2975 vrij salaris. Maakt over 4 jaar 4 maal 2976 is f 11,900. Het pensioen na vier dienstjaren is 4 maal f175 per jaar, zijnde f700 Uit geniet de ex-titularis in het bedoelde geval gedurende dertig jaren, In 't geheel ontvangt bij dus 30 maal f 700 is f21000. Aan traktement en pensioen heeft bij dus aan het einde zjjns levens (wordt by 70 jaar of ouder, dan wordt het bedrag nog hooger) ontvangen f 11,900 plus f21,000 is f32,9 0 Ueze vierjarige dienst, zside de heer van Term, komt de gemeente te staan op een som van bij de f33 000, zoo lat elk dienstjaar haar op meer dan f8000 en, het weduwonpensioen meegerekend, wel op dichtbij de 190u0 zal komen te staan. Eq dat voor vier jaren dienst. Maakt per jaar f 8225. Reken bier het wedu- wenpensioen bij dan komt men tot het bedrag van tusschen de 8 en 90o gulden. Goedkoop zijn ze niet, onze huidige regeerders. Als ze nu nog maar goed werk leveren, dan is het nog tot daar- aantoe. (De Tijd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. moet aan hooge eischen vol doen. Het moet zuiver, licht verteerbaar en toch voedzaam zijn. Deze drie eigenschappen zijn op gelukkige wijze ver- eenigd in Honig's Maizena. Let op de sluitzegels als bewijs van echtheid. De meester vroeg aan Sammetje hoeveel dagen er in 't jaar waren. Sammetje dacht een tydje na, en zei toen Zeven, meester. Ik vroeg iu een jaar, niet in een week, zei de onderwijzer. Weer was 't even stil en toen telde Sammetje op zijn vingers: Maandag, Dinsdag, Woensdag, Don derdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag, ze ven, meester en als er nog andere dagen ziju, dan heb ik er nooit van gehoord> De gelegenheid maakt niet alleen den dief, zij maakt ook den held. Heel wat menschen zijn pessimist voor hungenoegen. Slachtoffers van de warmte. Te Delfzijl is tengevo Ige der warmte Zaterdagavond bezweken de employé v. d. Ploeg van de N. V. Schuiten vaarders- Vereeniging. Nog een paar andere personen aldaar zijn tengevolge der hitte ernstig onge steld. Droevig ongeluk. De motorschipper Joh. Vermeer, uit Spijkenisse, was met een lading soda uit Frankrijk naar Rotterdam op weg. Nog op Fransch grondgebied sprong, toen het schip zou worden vastgemt-erd, een staaldraad. Een 3-jarig dochtertje van den schipper, dat op het dek liep te spelen, werd zoodanig dom den staal draad tegen den hals getroffen, dat de dood onmiddellijk intrad. De schipper zelf heeft eenige jaren geleden, bij een soortgelijk ongeluk een been verloren. Hef splitsen van bankpapier. De Minister van Financiën heeft op de vragen van den heer Bulten betref fende het nemen van maatregelen, waar door de mogelijkheid tot het splitsen van de Nederl. bankbiljetten van f 10 in 2 bladen wordt voorkomen, o. a. geant woord, dat uit de inlichtingen, verstrekt door de directie der Nederl. Bank blijkt, dat het niet juist is, dat de biljetten van f10 uit 2 op elkaar geplakte papieren zouden bestaan. Wel kan erkend dat alle papier van zekere dikte splijtbaar is. Die splijtbaarheid is grooter bij papieren met ingewikkeld watermerk, doordat de papiermassa minder hevig kan worden geschud gedurende de vorming van de papierbaan. De splitsing der bedoelde biljetten kan echter niet intreden door het normale gebruik in het geldverkeer. In verband met de mogelijkheid, om door het toepassen van kunstgrepen de biljetten in twee dealen te splitsen, zijn door de directie der Bank reeds meer dan l'/j jaar geleden maatregelen geno men tot verbetering van ,het voor de biljetten vervaardiging aangewende papier Hoewel het papier door het doen be drukken aan beide zjjden en met het oog op het watermerk, een zekere on- aoorschijuendheid en „dikte behoeft, is deze dikte toch dermate verminderd, dat de thans in omloop te brengen bil jetten van f 10 genebt mogen worden niet door aanwending van eenvoudige hulpmiddelen splitsbaar te zijn. Schend je neus 1 De 22 jarige J. V., was te Haarlem bezig met het .essen van vaten bier. Hij moest deze in een kelder brengen. Op een gegeven oogenblik is de man uitgegleden en naar beneden gevallen, waarna een vat, dat bij achter zich langs de treden sleepte, tegen zijn neus terecht kwam. Het gevolg was, dat zijn neus been werd gebroken, terwijl een bran dende sigaar, die hij in ziju mond had, in de neusholte drong. V. werd naar het Diaconessenhuis ver voerd om te worden geopereerd. Zijn toestand is niet ongevaarlijk. Zondagavond circa 6 uur brak boven Apeldoorn een onweer los, vergezeld van een hevige regenbui. Er vielen ook hagel korrels van ongemeene grootte. Die hageisteenen waren kleine stukjes ijs, de grootste hadden een gewicht van bijna 10 gr. Vooral de broeiramen bij de kweeke- rijen moesten het ontgelden er zijn heel wat ruiten gebroken. De regen viel bij zulke stroomen neer, dat enkele straten, lanen en parken na eenigen tijd nog geheel ondor water stonden. H ooibroeil Dit jaar komen te Wassenaar zeer veel gevallen van zwaren hopibroei voor als gevolg van het niet rijp genoeg zijn van het hooi en van het zware gewas, dat ditmaal gewonnen wordt. Maandag is, op last van den brandweer, reeds de derde hooiberg leeggehaald moeten worj den en wel bij den landbouwer J, G aan den Rijksstraatweg. Het is voor de land bouwers een groote geruststelling dat, als zij merken, dat hun hooi aan het broeien gegaan is en er van kennis ge geven hebben aan de opperbrandmeester. bun hooi tweemaal per dag wordt gepeild, Indien de thermometer een warmte aan geeft 180 graden Fahrenheit, moet het hooi geheel worden uitgehaald, Blijkt echter, dat het reeds een temperatuur heeft van 185 graden, dan worden alle voorzorgsmaatregelen getroffen, o.a. door het aanwezig zijn van een motorbrand spuit met personeel, zoodat, als tijdens het verwerken van het hooi de vlam er in mocht slaan, direct vol water kan worden gegeven. Vad. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Bede om Hulp. Geachte Lezer en Lezeres, Er bestaan hier op ons eiland tal van ver- eenigingen, die al naar gelang het doel, dat zij nastreven, minder of meer uw sympathie en uw steun erlangen. Zonder ook maar 't minst afbreuk te doen aan welke instelling of vereeniging alhier ook, mogen wij toch zeker de Texelsche Algemeene Wijkverpleging onder de zeer nuttige en nood zakelijke achten en mogen wij hier dankbaar constateeren, dat zij steeds uw zeer gewaar deerde hulp en sympathie mocht ondervinden, én door uwe contributie en door de vrijwillige giften, die, dit moet erkend, soms zeer ruim vloeiden. Bijna 1500 leden telt de Wijkverpleging en 13 corporatién geven finantiëelen steun. En niettegenstaande al deze inkomsten, waaronder nog gerekend moet worden een bedrag van f 1500 als subsidie onzer Gemeente en f750 als subsidie van de commissie voor Wijkverpleging in Noord-Holland, kan de balans niet sluitend gemaakt worden. Gij zult in de Texelsche couranten in 't begin des jaars het verslag der Wijkverpleging gelezen hebben en ge hebt wellicht gedacht: dat staat er niet best voor met de Wijkverpleging. Maar daarna zijn uwe gedachten weer gegaan naar uw dagelijksche bezigheden en hebben andere zaken uw aan dacht getrokken en.... de Wijkverpleging mar cheert wel weer; we hooren er tenminste niets meer van. Het bestuur evenwel kan zoo niet denken en moet de zaak steeds onder de oogen blijven zien en zorgen dat, koste wat 't koste de Wijk verpleging kan blijven bestaan, want ze moet blijven bestaan. Dat zult u toch met ons volkomen eens zijn I Kan ze dat Dit hangt van u zelf af, althans voor een groot gedeelte. Dit jaar begonnen we met een tekort van r u i m f400.— En daar nu de inkomsten voor 1923 niet hooger zullen zijn en de uitgaven weinig lager dan die van 1922 daar zal ons tekort elk jaat grooter zijn als door vrijwillige bijdragen van alle Texelsche inwoners dezen hierin ons niet te hulp komen. Wat ons plan is: spoedig na 't verschijnen van deze courant zal over heel Texel een collecte ten bate der Wijkverpleging gehou den worden. Ieder geve daarin naar best vermogen. Veel kleintjes maken ook hier één groote. Stel ons niet teleur I Wij hebben het grootste vertrouwen in uwe milddadigheid. Gij doet een goed werk; immers de. Texelsche Wijkverpleging is in dienst der lijdende mensch- heid. Geef niet alleen uit eigen belang, maar geef ook ter wille van uw minder bedeelde mede burgers, die ook de goede hulp der Wijkver pleegsters kunnen genieten. Aanvaard bij voorbaat onzen oprechten dank U, geachte redactie, voor uwe bereidwillig heid, steeds ten bate der Wijkverpleging getoond hartelijk dankzeggend, Hoogachtend, Namens 't Bestuur der Tex. Algem. Wijkverpl. P^Bossen, Voorzitter W. H. Willemsen, Secretaris. Texel, 14 Juli 1923. Haarlem, 11 Juli 1923. Geachte Redacteur. Ten behoeve van bezoekers van het scboone eiland Texel, kan deze mede- deeling nuttig zijn. Bij hun thuiskomst overdenken zij het kostelijke genot dat zij hebben gesmaakt, door de heerlijke lucht, de rijke flora en de vriendelijke omgeving. Dit alles zou des te meer waardeeriDg vinden, indien de vertrekuren der boot van Oudeschild een kwartier kon den worden vervroegd. Waar van auto of fiets geen gebruik wordt gemaakt, ziet men de trein bij aankomst aan het station, vertrekken. Moge deze wenk door belanghebbenden worden overwogen, om het publiek te kunnen dienen. Hoogachtend, H. C. VOORHOEVE Jac. Wij hebben bovenstaand plaatsruimte verleend, doch kunnen de opmerking van de geachte inzender niet onderschrij ven. Tusschen het vertrek van de boot en dat van de trein ligt een tijdsruimte van I'/j uur, wat o.i. in normale om standigheden ruim voldoende is. De Uitg. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op do maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring ge grond kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is hét noodig, dat het gras wer kelijk hooi zij, alvorens het wordt binnen gehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooiofstroo er tusschen worden gebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi- Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) tetaperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van tenminste één luchtkanap.1 te zjjn voor zien. dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaar lijke broei meer zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maatregelen zijn geno men. Tenslotte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is' tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel: le- gevangenisstraf of hechtenis van ten hoog ste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door gemeen gevaar voor goederen ontstaat 2e gevahgenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat; 3e gevangenisstraf of hechtenis van ten hoog ste een jaar indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Texel, 13 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voornmd, BUIJSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER, Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 7 tot en met 13 Juli 1923. GEBOREN: Max Gerard, z.v. GerardJohan Bernard Mulder en Maria van Gelder, Aaltje Cornelia, d.v. Jacob Plaatsman en Tetje Kok, Cornells, z.v. Jan Zoete lief en Johanna Margaretha Barhorst, Gerardus Theodorus, z.v. Gerhardus Leber en Cornelia Anna Witte, Jannetje Cornelia, d.v. Willem Bakker en Keetje Veeger. ONDERTROUWDAlbert Wepko Réinier van de Wint en Margaretha Louisa van der Poll. GETROUWDJan Johannes van Leeuwen en Dirkje Vlas. OVERLEDENJacob Dekker, oud 67 jaar, gehuwd met Christina de RidderPieter Zoetelief, oud 66 jaar, weduwnaar van Cornelia Zoetelief. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een houten pijp. Schagen, 12 Juli. Uit de Schager Crt. 61 Vette koeien f 275 a f 525 43 Gelde koeien 200 a f 400 15 Kalf koeien 200 a f 475 Een neger moest voor het gerecht verschijnen. Wat zijt ge van beioep? vroeg de magistraat. „Wel, mijnheer de rechier, ik boor de wormgaten in een fabriek waar antieke meubelen worden vervaardigd."

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2