Gemengd Nieuws. „Dat het u welga." Met een toepasselijk woord, voor leder afzonderlijk, worden daarna door de heer Lap de diploma's uitgereikt. Aan de leerling P. Lugtigheid van de B klasse werd een prijs uitgereikt van de vereeniging ter bevordering van het zeevaartkundig onderwijs, en aan de leerling J. Kikkert van de A-klasse was eeen prijs toegekend, uitgeloofd door Z Exc. de Minister van OK. en W. Nadat de heer Lap ook de jongelui van de overgangsexamens heeft toege sproken, neemt de directeur, de heer Bossen, nog even het woord, en geeft de jongelui een ernstige vermaning mee Verder deelt spr. mee, dat de leerlingen van de B-klasse waarschijnlijk het voor deel zullen hebben, om na hun vaartijd zich het diploma 3de stuurman zonder examen te zien uitgereikt. Bij de overgangsexamens zijn geslaagd G. W. v. d. Brandhof A. P. C. Eecen H. Eelman Th. Smits J. Stuifbergen A. A, de Winter G. v. Asperen H. J. Bekking J. W. Boerma J. de Bruijn M. D. Cappel W. J. Immink H. B. Jansse P. Knip P. Knottenbelt F. v. d. Kooi R. Lambermont P. Omes C. A. E. van Rhee Tot de B-klasse van dit leerjaar worden toegelaten de leerlingen Eecen, Eelman, Stuifbergen, de Winter, v. d. Brandhof en Smits. Neem de leerlingen van de B-klasso van het vorig jaar tot een voor beeld, zegt de heer Bossen, ten voordeele van jezelf en tot genoegen van j6 ouders. Alle leerlingen van de B-klasse hadden een gemiddelde boven 6, enkelen boven 7 en niet één voor wiskunde minder dan 57». Met een woord van dank aan burge meester, commissie van toezicht, leeraren, belangstellende en de vertegenwoordigers van de pers, eindigt spr. Muziek-ensemble Meeuwse. Het bovengenoemd muziekgezelschap dat telkenjare onze gemeente bezoekt, om voor het een of andere goede doel een uitvoering te geven, komt ook nu weer naar ons eiland over. De muziekliefhebbers in onze gemeente zullen zeker geen opwekking tot het bezoeken der uitvoeringen noodig hebben en wij volstaan dus met te verwijzen naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. Zanguitvoering. Donderdagavond half negen geeft het Gemengd Koor den Burg een eerste uit voering in Bet Park. Wij laten hieronder het programma volgen 1. Aan mijn Vaderland Harting 2. Bede Dan de Lange 3. Lied van den boer 4. Wiegelied Richard Hol 5. Nu sijt wellecomme 6. Bede voor het Vaderland (1585) 7. De Nachtegaal Mendelssohn 8. Eendracht maakt Macht 9. Serenade van een landsknecht Orlando Lasso 10. Afscheid van 't woud Mendelssohn 11. Gelukkig Vaderland Valerius 12. Sneeuwklokjes Zijderlaan 13. Des winters als het reghent 14. Opwaarts 15. Bruidsvaart in Hardanger Halfdan Kjerulf 16. Moet je varen. ATTENTIE. Wijziging dienstregeling T.E.S.O. Blijkens adverieatie in dit nummer wordt de dienstregeling met ingaug Donderdag 19 Juli gewijzigd. Het vertrek van de boot 2,40 n m wordt dan 10 minuten vervroegd en gesteld op 2,30 n.m. Naar wij vernemen, is deze wijziging gevolg van het ingezonden stuk in ons vorig nummer. Het onderschrift, door ons daarbij geplaatst, was niet gebuei juist. Tusschen het vertrek boor van Tex3l en spoor van Helder is op alle correspondeerende treinen een tijd- luimte van meer dan anderhalf uur, behalve die van 3,54 n.m. Wel vertrekt 20 minuten later nog een trein, 4,15 n.m. doch deze geeft geen aansluiting met het zuiden van ods land. Of de heer Voorhoeve van Haarlem nu slachtoffer is geworden in deze zin, is ons Diet bekend. De directie van T E S O heeft in het schrijven aanleiding gevonden het vertrek, zooals gezegd, 10 miouteü te vervroegen. In ons volgend nummer zullen wij de dienstregeling aan het hoofd van ons blad wijzigenze was nu reeds afgedrukt. Den Hoorn, 15 Juli. Zondag gaf Texelsch fanfarecorps, be gunstigd door goed weder de hier aan gekondigde uitvoering. VeleD hebben van de muziek genoten. Wij hopen dat het corps ons nog menig maal zoo'n aangenamen middag moge bezorgen. Oudeschild, 15 Juli. Een zoontje van den heer D. Vlas, dat aan de havenmond naar het zwem men zat te kijkeD, viel van den steiger. Het mocht den heer P. Backer Az, ge lukken de kleiDe spoedig weder op het droge te brengen. In de „Dennen" onder Emmen (Drente) heeft zich een kolonie gevormd, waarin de bewoners in eigen getimmerten keten verblijven, zonder dat het gemeentebestuur iets daartegen kondoen. Thans echter is het gemeentebestuur genoodzaakt er binnenxort een hulpschool te stichten. De heer v. d. Berg, te Noordwijker- hout, vond bij het spitten een aantal groote munten van het jaar 1684. Zij bezitten waarschijnlijk een groote waar de. Liefde en wijn gaan zoet naar binnen, maar hebben dikwijls een bitteren nasmaak. De imkers in den Gelderschen Ach terhoek zijn zeer tevreden over den toe stand van hun bijenvolken, waartoe 't warme weer meewerkt. Men verwacht dat de honigopbrengst die van het rijke honigjaar 1916 zal overtreffen. De nagemaakte verkeersagent. Men schrijft uit Loosduineu Voor den verkeersagent, die bij de Witbrug zijn zware taak uitstekend verricht, heeft men een stellage gemaakt, zoodat hij naar weerszijden een goed uitzicht heeft, 's Avonds wordt die post ingetrokken. Een kwajongen uit de buurt vond dat etn mooi postje voor hem. Van een krant wordt een manchet gemaakt en zwarte strepen daarop getrokken. De agent is weg, de jongen bestijgt de tribune. Een vrachtauto nadert. De hand omhoog, de auto blijft staan. Van de andere zfjde komt een zwaar beladen wagen hand omhoog. Ook de wagen blijft staan. Meer auto's en wagens komen aan, maar alle stoppen, zoodat aan weerszijden een heele fi'é staat. De arm gaat omlaag en de eene rij komt in beweging. Ook de aDdeve rij krijgt een sein van voortgaan. Midden op de brug een hopelooze verwarring alles in elkaar. De jongen is weg. Nu staat er op de tribune: „Verboden toe gang." (NCit.) Een tobber is de wreede schepper van zijn eigen zorgen. Vroege eieren. Een kippenhouder in den omtrok van Wassenaar meldt als oen bijzonder heid dat een zijner kippen op een leeftijd van 2 maanden en 3 weken baar eerste ei heeft gelegd. Gewoonlijk legt een kip haar eerste ei op zijn vroegst bij een leef tijd van 4 maanden. Een mooi gewhs De eigenaardige weersgesteldheid van den voor-zomer heeft de haver in Oost Drente blijkbaar goed gedaan. Het gewas staat zoo schoon en zwaar als in geen jaren h?t geval was en van de gevreesde haverziekte is geen spoor te bemerken. Naast de rogge belooft de haver ditmaal zeer veel. Gebrs. Palths, Almelo. De directie der Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij, voorbeen Gebr. Palthe, te Almelo was oulaogs gelijk wij meldden 'wegens slapte in haar bedrijf genoodzaakt 35 arbeidsters, niet te Almelo woonachtig, te ontslaan. Door een opleving iu haar bedrijf heeft zij thans een deel daarvan weer kunnen te werk stellen, terwijl eveneens de tijdelijk op wachtgeld gestelde gehuwde arbeid sters thans weer in dienst zijn genomen. Een duur ritje. Dezer dagen stond op den straatweg Zutfen Deventer een politieman de snel heid van auto's en motorrijwielen te con troleeren. Hij riep een moterrijder aan die te snel reed, maai de aangeroepene stoorde zich daaraan niet en reed in dezelfde vaart voort. Een poosje later kwam die man weer in fliuKe vaart, terug; toen greep de politieman hem bij zijn jas en dwong hem om te stoppen. do motorrijder weigerde aanvankelijk om zijn naam te noemen en zijn rijbewijs te vertoonen, maar tenslotte moest hij wel. Het was de 2i jarige A. uit Deventer. Even later passeerde weer een motor rijder en toen riep A. deze aan goed op te passen, „want de politie is aan 't controleeren". Dat was weer een straf bare handeling. En zoo kreeg de weer barstige motorrijder A. 4 processen-ver baal, n 1 1 wegens te snel rijden2 wegens het niet voldoen aan een ambte lijk bevel om te stoppen3 wegens het niet op de eerste vordering zijn rijbewijs en nummer te toonen 4 wegens het bemoeilijken van een ambtelijke hande ling. Zutf. Ct. Van je vrienden moet je het héb ben. Onder de duizenden, die Amsterdam Zondag waren ontvlucht, behoorde ook de heer S., kunsthandelaar, aldaar. Hij was met 2 vrienden te Zandvoort, om eens een dag heerlijk te genieten. Tot het grootste genot behoorde na tuurlijk ook een zeebad en het stille strand werd daarvoor uitgekozen. Na het verfrisschende zeebad bemerkte de heer S. echter, dat hij zijn portemonnaie kwijt was. Bij personen, die in den omtrek za ten van het stapeltje kleedingstukken, werd navraag gedaan, maar niemand kon inlichtingen geven. Ten einde raad heeft de heer S. zich tot de politie gewend,, vergezeld van zijn vrienden, die zijn aanklacht konden steu nen. Uit de verschillende gegevens, die werden verkregen, leek het noodig, de vrienden eens aan een nader onderzoek te onderwerpen. Dat bleek een goede gedachte, want op een van hen werd de portemonnaie gevonden, verborgen in de portefeuille. Dezen vriend werd nip een plaatsje op het Zandvoortscbe politie-bureau ge geven en zeker zal hij nog lang een minder prettige herinnering over zijn uitstapje naar Zandvoort bewaren 1 O. H. Ct. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van ontvanger der gemeente Rheden hebben zich niet min der dau 276 sollicitanten aangemeld. De hitte. In verband met de abnormale hitte in de vorige week, zouden de vacanties op de openbare lagere en bewaarscholen te 'sGravenhage in plaats van op 23 Juli reeds Maaudag 16 Juli beginnen. In de buis. Tusschen Grootebroek en Enkbuizen liggen thans, hieren daar langs den straat weg, de buizen voor de waterleiding. Twee knaapjes trachtten door een buis te kruipen, maar in 't midden gekomen kon de eerste noch voor-, nochachteruit. Den achterste trok men aau de beenen er uit. De tweede zat muurvast, zoodat de buis moest worden doorgezaagd. Bont en blauw kwam 't knaapje weer te voor schijn. Heer hug oioaar d. 10 Juli. De heer St., broodbakker te Koedijk, is door de hitte bezweken. Slachtoffer van de hitte. Te Wogaum is Dinsdagavond de hooier Jb. Veeken door een zonnesteek getroffen. Hij overleed spoedig daarna. Door een hond gered Toen een schipper in de Boorn (Fries land) zeilde, rolde zijn 4 jarige kind in de rivier. Toevallig passeerde de heer P. K. De Groot, uit Akkrum, met zijn her dershond. De heer De Groot, die van het gebeurde getuige was, had slechts „zoek" te commaud9eren om het dier te doen begrijpen wat er van hem werd gevraagd. Nog voordat de schipper, die, aan het roer zittende, niets had gemerkt, van het onheil op do hoogte was gekomen, had de boud het kind opgevischt en bij zyn meester gebracht. Noodweer in Engeland. Zaterdag heeft inj Midland een hevig onweder gewoed, gepaard gaaDde met vreeselijke stortregens en overstroomin gen. In Birmingham werd een brug weg geslagen. In het distrit Burto on Trent werden huizen verwoest; de bewoners moesten door middel van lijnen gered worden. Politieagenten zwommen van huis tot huis. In Birmingham hadden sensationeele reddingsgevallen plaats. Moeders wierpen haar kinderen uit het raam in de armen der politieagenten. Strandgevaar. Door den Eersten Hulpdienst te Sche- veniDgen zijn eenige kinderen behandeld, die op het strand met hun bloote voeten in glas hadden getrapt. Een kellner van hotel „De drie Ko lommen" te Aalsmeer, de 52-jarige N. v, d. W. was met een zoontje van den hotel houder in een sloot achter het hotel aan 't roeien, toen door oübekende oorzaak, beiden in 't water geraakten. Het kind kon worden gered, doch v. d. W. niet meer. Een fmancieele débacle, In de Dinsdag te Groningen gehouden vergadering van pandbriefhouders van de Algemeene Groningsche Scheepbypo- theek was een groot aantal belanghebben den opgekomen. De voorzitter deed uitkomen dat be halve het geheele aandeelenkapitaal nog 2 millioen gulden f (2.000.000 vaa het pandbrievenkapitaal als verloren moet worden beschouwd. Met instemming der vergadering werd een commissie benoemd welke zoo spoe dig mogelijk een onderhoud met de direc tie zal aanvragen, waarna op 24 Augustus opnieuw een .vergaderiDg zal worden ge houden. Bij het zeilen verdronken. Tijdens het onweer van Zondag zeilde met een kleine zeilboot de heer R. uit Dordrecht met zijn 24-jarige verloofde Anna H. van Gorinchem. Ter hoogte van Hardinxveld overviel hen een zware storm en een rukwind sloeg het vaartuigje om ver. Hoewel beiden goede zwemmers waren, verdronken zij. De lijken zijn nog niet opgehaald. Ontsporing door het uitzetten van rails. Door het uitzetten der rails is de goede ren trein van de Geld. Westfaalsche Stoomtram bij het klooster te Bredevoort ontspoord, do trein, die van een vrij aan zienlijke hoogte naar omlaag kwam, kwam dwars over de rails te staan. De inhoud van een wagen met zand kwam in een sloot terecht. Een der wagons was zoo goed als doorgebroken. De materieels schade is nogal groot. De dienst onder vond weinig stoornis. De icarmte en het reizen. Hoewel het reisseizoen lang niet druk is en men maar zelden overvolle coupés, laat staan treinen, treft, is het reizen met deze hitte allesbehalve aangenaam. Merkwaardig is het, hoe de hooge temperatuur de meuschen laks maakt tegenover alles, behalve wat verademing beduidt of althans lijkt. Oogeneerd nemen dames de meest genante houdingen aan in een kleedij, die men vroeger voor een badpakje had aaDgezien. Maling krijgen echter ook de mannelijke reizigers aan al, wat decorum heet. Tot in de eerste klasse toe ziet men passagiers zonder boord in hun overhemd in een hoek hangen, niet meer gehinderd door de vraag, wat voor indruk ze op hun medereizigers of reizigsters maken. De dorst is de groote kwelgeest, die rondwaart door de treinen. Vooral op de lange trajecten. Aan de groote stations mei veel door gaand verkeer is het angstig om te zien hoe heele troepen reizigers uit de binnen komende treinen storten en zich werpen op de wagentjes met drinkwaren en de fonteinen met water. Fiesschsn vol nat worden meegesleept de coupé in en de strijd tusschen dorst en plicht is zoo groot, dat soms tien tallen drinkers in de reeds wegrijdende treinen springen. Juist in zulke omstandigheden bemerkt men, hoe weinig initiatief hier in Holland is, terwijl men op de stations over de grenzen vaak overloopen wordt door venters met vruchten, kan men hier zelfs rustig door het kersenland treinen, zonder dat op een enkele plaats na iemand probeert die voor de dorst zoo kostelijke vruchten bij het reizend publiek voor goed geld in te ruimen. brengen. „Weest beleefd, niet kruiperig." Beleefdheid wordt geSischt, kruiperigheid door ieder aan boord verfoeid. „Weest een goed scheepsmakker tegenover ieder, ongeacht de kleur van zijn huid," opdat ge de achting voor uzelf niet be hoeft te verliezen. a

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2