Ueinengd Nieuws. scheidt, ze zijn allen een, door de betoo- vering, die van muziek en zang uitgaat. Alles rondom ademt vrede en geluk, liefde en vriendschap... Daar klioken musketschoten. Zij bre ken de betoovering wekken uit de heer lijke rust, brengen een bittere ontgooche ling. Wreed herinneren die schoten ons, dat daarbuiten het gebouw een andere wereld is. Een wereld van verdeeldheid, vaa strijd en1 verbittering, van baat en nijd. Schrille tegenstelling 1 Binnen de mu ren van het keikgebouw een heerlijk concert, onmiddellijk onder die muren schietoefeningen van de Vrijwillige Land storm. Beeld van het leven I Blijde vreugd naast schrijnende smart. Verblindende rijkdom Daast afzichtelijke armoede. Onze stemming was de fantasie, de werkelijkheid is anders. Toch deed het ons Zaterdagavond goed in het rijk der faDtasie te wezen, dat het muziekeDsemble ons wist te schep pen. Het gezelschap heeft velen aan zich verplicht. De heer J. Groenewoud, Brigadier Rijksveldwachter, alhier, is met ingang van 1 Augustus bevorderd tot Brigadier- Majoor der Rijksveldwachters Brigade commandant te Spijkenisse. De Fokpaardendag, welke Vrijdag j. 1. te Eierland werd gehouden had de volgende uitslag Merrieveulens 1 Laura Eig. Abr. Steendijk 2 B9a P. Stoepker Hengstveulens 1 Lion Eig. Abr. Steendijk 2 Leendert Eén-jarige merriën 1 Julia v. Eierland Eig. P. Dros Bz. 2 Maartje v. C. J. Geense 3 Keetje Abr. Stesndij-r 4 Juf v. Eierland P Dros Bz. Twee-jarige merriën 1 Texelia Eig N. Dros 3 Mimi P. Dros Bz. 4 Mina C. J. Geense Drie-jaiige merriën: 1 Bertha Eig. Abr. Breesnee 2 Alfaria J. de Wolf. De bazar. Het gebouw EbeD Haëzer was her schapen in een feestzaal, toen we heden middag daar binnenstapten. Smaakvol versierd, was het genoele gebouw gevuld met inrichtingen voor vermaak, verpoozing, werd daar aan alle zijden de gelegenheid geboden om zijn beurs te ontlasten, ten bate van het goede doel, versterking der geldmiddelen van de Hervormde kerk te onzer plaatse. Bij de intrede wordt een klein offer gevraagd. De toegangsprijs is luttel, Dinsdag was het ten dubbeltje, Woens dag en Donderdag slechts vijt cents. Dit offer is een gedwongen offer, de overige zijD geheel vrijwillig. Wij moeten er direct echter aan toevoegen, dat de dames-verkoopsters niet aflaten een aanslag op onze portemonnaie te doen. En dat is goed ook, de bazar is er voor op touw gezet. Van alle zijden kwamen artikelen in, om tijdens de bazar in klinkeode munt te woiden omgezet. Allereerst moeten we noemen de prach tige verzameling handwerken, als zooveel bewijzen van kunrtvaa d gheid der in zendsters, keurig naaldwerk, maar ook heel practiscbe stukken, kinderkleedicg- stukken, prachtige bedspreien en wat dies meer zij. De afdeeling galanterieën dient ook genoemd, voorwerpen van kunst en smaak in bonte verscheidenheid. Een smaakvolle bloementent, bevattende bouquetjes en bloemstukken, door ge oefende hand vervaardigd. De verkoop centrale van suikergoed en chocolade werken is ruim voorzien en biedt voor elk een zoete mond. Voor verpoozing zijn allerlei inrich tingen daargesteld. De sjoelbak ontbreekt niet, evenmin de viscbteut. In de tuin geeft een schiettent aau de schutters gelegenheid van hunne bekwaamheid blijk te geven. Daar is ook de thee-salon ingericht, waar, mede onder het lommer van het geboomte, een rustig zitje wordt aangeboden, onder het genot van een versnapering. Noemen wij verder nog vooral de grabbelton, die fraaie prijzen-heet. te be vatten, voorts de tent voor rookartikelen, tabak en sigaren en om vooral niet te vergeten, de grootn pop luisterende naar de Daam van Dat geven wij U te raden Stap op en laat je wegen, heeren 1 Muziek verhoogt de gezelligheid. Een bezoek is alleszins aan te bevelen. ODze plaatsgenoot, de heer L. Gielis is met ingaDg van 4 Augustus, aange steld tot agent van politie te Helder. Eerste Nationale Legwedstrijd voor eenden en eerste gewestelijke legwed strijd voor hoenders in Noord-Holland. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de Algemeene Noord flollandsche Pluimveevereeniging en hebben, wat be treft de eenden in de eerste plaats ten doel te demonstreeren, dat bij doelmatige voe ding, huisvesting en verzorging de eenden veel en veel meer eieren kunnen leggen, veel productiever zijn dus, dan algemeen wordt aangenomen, ja, dat zij in vele ge vallen hoenders overtreffen. Teneinde dit groote doel te bereiken, is het beheer van den legwedstrijd opgedra gen aan een der bekwaamste eendenfokkers in Noord-Holland, de heer Cs. Bankersen, West-Graftdijk, iemand, die de behoeften en nooden der eenden kent als die van zich zelf en wiens eerlijkheid en correctheid boven allen twjjfel is verheven. De eenden zullen worden geplaatst op een terrein, waar nimmer eenden zijn ge houden en waar overvloedig frisch water- is. Zij zullen worden gehuisvest, vast zittend in rennen, gedeeltelijk op het land, gedeeltelijk in het water aangebracht, op de wijze als in Noord-Holland algemeen eenden voor eierproductie worden gehouden. Er zullen ten hoogste 7toornen a 7 stuks in één ren en één hok worden onder gebracht; de hokken zullen zoodanig wor den ingericht, dat op een behoorlijke eier- leg in de wintermaanden mag worden, gerekend, hetgeen van de allergrootste' beteekenis is, daar eenden in den winter, in 't bijzonde? in JNoord-Holland niet leggen. De voeding zal zoo economisch mogelijk worden geregeld, want de wed strijd wordt als een bedrjjf opgezet en de bedrijfsrésultaten zullen sterk op de voor grond worden geplaatst en uitvoerig wor den gepubliceerd. Alle eendensoorten zullen kunnen deel nemen zjj zulleu echter werden verdeeld in twee klassen, n.l. in a. Noord Holland sche eendensoorten en b. andere eenden rassen voor beide klassen zullen fraaie prijzen, o.m. bekers, medailles en geld prijzen worden beschikbaar gesteld. Ingezonden moeten worden 6 eeDden met een reserveeend, dus totaal 7 stuks zonder woerd. De hoogste autoriteiten in den lande zien met belangstelling de resultaten van dezen legwedstrijd tesemoet; men beschouwt ze als een zaak van groot nationaal belang. De legwedstrijd voor hoenders heeft ten doel de kippenhouderij in Noord Holland op hooger peil te brengen. Ook hier zullen vooral de praktische bedrijfsresultaten op den voorgrond worden gesteld. De hoenders zullen worden gehouden vastzittend in ren nen, huisvesting en voeding zullen worden ingericht en geregeld naar de moderne begrippen en eischen daaromtrent, doch zooveel mogelijk in overeenstemming met de gewone wijze van hoenders-houden in Noord-Holland Ingezonden kunnen worden 6 hennen met een reserve hen, dus totaal 7 stuks zonder haan. Ook voor dezen wedstrijd zullen mooie prijzen en geldprijzen worden uitgeloofd. De legcjjfers van ieder dei- ingezonden dieren en de bedrijfsresultaten zullen geregeld in binnen- en buitenland wordeD gepubliceerd. De leiding van deze wedstrijden is opge dragen aan den heer B. van Asperen Ver- venne, H. Ass. Rijkspluimveeconsulent voor Noord- en Zuidholland en Zeeland, Kamper foelieplein 2 te's Gravenhage. alwaar regle menten en inschrijvingsbiljetten verkrijg baar zijn. De inschrijvingen zijn opengesteld toten met 15 Augustus, de wedstrijden zullen aanvangen 15 October 1923 en eindigen 14 October 1924. Oudeschild, 23 Juli. Zondagmiddag, had begunstigd door goed weder, de aangekondigde muziek uitvoering plaats van het TeAelsch Fan farecorps. Op het „pleintje," een zeer geschikte plaats voor dergelijke uitvoe ringen, was een tent opgeslagen, waarin stoelen geplaatst waren, zoodat de leden behoorlijk konden zitten. Een flink pro gramma werd afgewerkt, waaronder ver schillende nummers, welke goed voldeden In 't bijzonder z potpourri's vielen zeer in den smask. De groote belangstelling is zeker wol een bewijs, dat deze uit voering zeer op prijs werd gesteld. Directeur en leden van het corps, hebben de bewoners vari Oudeschild een aange name middag verschaft en wij zullen hopen, da' het corps zich nog menigmaal hier zal Jatan hooren. De' Coclisdorp22 Juli. Er g ng maar een roep uit over het opireden van het Muziek Ensemble m li. N d Her v Kei k alhier„Eenig mooi 1" Op dien uitroep van bewondeiing volgde echter onmiddellijk een van teleurstel ling „Jammer, dat er niet meer publiek was. Wij zouden haast willen zegen „Schan delijk, dat er niet meer publiek was. Zulk mooi spel mag niet voor stoelen en banken gegeven worden, dat verdient een uitverkochte zaal. Al beschikken we niet allen over een even groot muzikaal gevoel, het doel in aanmerking genomen, hadden er veel meer plaatsen bezet moeten zijn. Hedenmiddag had een voetbal wedstrijd plaats tusschen een combinatie I en II van O V V en C V C I. Precies 3 uur werd afgetrapt. De aanvallen van OVV waren tal rijker dan die van C V C, doch ze liepen steeds vast op de achterhoede van CVC. Kreeg Koning eens een enkele maal vrij schot, dan belandde de bal steeds tus schen de handschoenen van den keeper. Na een half uur spelen nam OVV de leiding met een laag schot in den rechter benedenhoek. De rust ging in met 1—0 in het voordeel van OVV. Na de rust werd van beide zijden flink aangepakt. Hoe v. d. Slikke en Koning ook hun beot deden, het gelukte hun niet te doelpunten. Een kwartier voor het einde zorgde Oele voor den gelijkmaker. Zoo kwam het einde met gelijk spel 1-1. Bijenteelt op de Veluwe. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbld: Stond het er voor de bijenhouders tot begin Juli nog treurig bij, gedurende de abnormale hitte, waaronder de men- schen zoo zeer te lijden hadden, hebben de bijen wonderen verricht. Korven ter zwaarte van 40, 50 en zelfs 60 pond zijn thans geen zeldzaamheid. En naar het zich laat aanzien, zal de tijd, waarop gewoonlijk de honing uit de korven wordt gehaald, zelfs niet kunnen worden afge wacht. Ie normale jaren geschiedt dit namelijk niet voor 10 Augustus. Een nieuio klokkenspel voor St. Quentin. Gedurende den oorlog stalen de Duit- schers te Sint Quentin de carillon-klok ken, waarop de oovolking zeer gesteld was, uit den tofea. De stad Mechelen besloot on middellijk na de wapenstilstand, door midael van een publieke inschrijving aan St. Quentin een nieuw carrillon aan te bieden. Gisteren heeft te Leuven het gieten van de vijf grootste klokken plaats gehad. Alle Belgische carillonnisten wa ren bij deze ceremonie tegenwoordig de burgemeester vau St Quentin wierp in het kokende broos eemge zilveren mun ten en een gouden riug; daarna off irde de 75-jarige carillonnist vanSt Quentin in de klokkenspijs de medailles die hij in de carillon-wedstrijden had gewonnen. Alle carillonnisten knielden daarop neer en maakten het teeken des kruises. De klokken werden gegoten en toen speelde de carillonnist van St. Quentin deMar- sailleise op een klokkenspel, dat gereed was voor de verzending naar een andere stad, waarna de carillonnist van Ouden- aerde de Brabaogonne ten gehoore gaf, verhaalt de Tel. Protest van de Duitsche regeering. De Duitsche regeering heeft te Parijs en Brussel geprotesteerd tegen het zon der rechtsgronden afsluiten van het ver keer tusschen het bezette en onbezette gebied. Aan de Duitsche vertegenwoor digers te Londen. Rome, Washington en 't Vaticaan zijn gelijke instructies gege ven. Wij zijn gezworen kameraden. Te Ermelo marcheerde een troep infan terie uit Harderwijk, toen twee soldaten ruzie kregen. Onder het marcheeren keerde de eene zich om en gaf met de kolf van zijn geweer den man achter hem een slag op het hoofd. Het gevolg was, dat deze bewusteloos in elkaar zakte en later per brancard naar het hospitaal te Harderwijk werd overgebracht. Volgens getuigen was de ruzie ont staan, doordat de achterste den voor hem marcheerende op de hielen trapte. De dader is in arrest gesteld. Dood door hitte een ongeval? De Raad van Arbeid te Middelburg heeft medegedeeld, in verband met de berichten, omtrent doodsgevallen door de hitte Aangezien 1 Mei 1923 de Landbou won gevallenwet in werking is gitredon en alle landarbeiders onder de bopalicgen dezer wet vallen, is 'het niet ondienstig te vermelden, dat, indipn het overlijden heeft plaats gehad gedurende den arbeid, bij het gaan naar huis of naar het werk het niet onwaarschijnlijk is, dat dit over lijden als een 'oDgevalsgebeurtenis zal worden beschouwd, waardoor o.m. recht op weduwen- en 'weezenrente kan ont staan. Het verdient aanbeveling van elk ge val aangifte te doen. Hetzelfde geldt van arbeiders, die val len onder de industrieele Ongevallenwet. R.N. Stille potters. Het ruim 70jarig echtpaar L. te Alphen aan de Rijn, dat sedert enkele jaren onderstand genoot van het Kerke lijk en Burgerlijk Armbestuur, verliet eenige dagen geleden zijn woning om elders verpleegd te worden. Bij onder zoek in de meer dan vervuilde woning, werd ruim duizend gulden gevonden, verborgen gedeeltelijk in een kist, ge deeltelijk in trommeltjes. Onder gloeiend zand begraven. In de Villeruptfabrieken te Parijs heeft de arbeider Pietro Marucci onder bijzon dere omstandigheden den dood gevonden. Een gietijzeren buis van 4 ton was gegoten en moest worden opgetrokken om het zand, dat zich er binnenin be vond, te laten wegloopen. Door een onbekende oorzaak bleef de buis, die onmiddellijk na deze bewerking moest worden neergelaten, haperen. Marucci, die wilde nagaan wat er aan mankeerde, naderde de massa, toen plotseling htt gloeiende zand uit den buis neerviel en den ongelukkige begroef. Om een beetje vuur. Zondag kregen op het Velperplein te Arnhem twee vrienden, die te veel aan Bacchus geofferd hadden, twist met een ander, die zijn lachen niet kon bedwin gen over de wijze, waarop de vrienden elkaar van vuur bedienden. Een der vrienden wilde den lachenden jongeling te lijf, doch kreeg van deze zoo'n slag, dat hij over den grond tui melde. Nummer twee onderging, toen hij zijn vriend wilde helpen, hetzelfde lot. Ten tweede male probeerden de vrien den den niet meer lachenden doch bok- senden tegenstander aan te vallen, wat tot gevolg had, dat een der aanvallers door een vuistslag van zijn tegenstan der zoodanig getroffen werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Een cigarettenrookster van dertien jaar. Een dertienjarige leerlinge van een der Londensche scholen werd dezer dagen in de klas betrapt op het rooken van een cigaret. Zij vertelde de leerares, dat zij' nog vier doosjes vol thuis had en dat zij de cigaretten in eiken winkel kon krijgen. Ook lag zij 's nachts in bed te rooken, als haar ouders sliepen. De politie heeft thans nieuwe maatregelen genomen tegen den ongeoorloofden verkoop van cigaretten aan minderjarigen. Op heeterdaad hetrapt. Een alleenwonend man te Hoogvliet miste telkens geld, dat ontvreemd moest zijo, terwijl hij naar zijn land was. Eerst verdacht hij er een onschuldige van. Eindelijk riep hij de hulp van de politie.in. Jan, als gewoon, ging naar zijn land, sloot de deur, doch liet den veldwachter binnen de woning. Na eeuig wachten kwam de dader. Door een raampje kwam hij binnen, liep regelrecht in de armen van den dienaar van de H. Hermandad en bekende, dat bij er vroeger al meer geweest was. Hij had meer dan f 100 ontvreemd. De veldwachter nam Kees mee naar de „nor" en bracht hem 's middags weg Daar Rotterdam. Een liefhebber-bedelaar. Sedert eenige dagen trok in Villanueva nu Geltru (in Spanje, tusschen Barcelona en Tarragona) een bedelaar de aandacht, 's Nachts sliep hij in een wrak op het straüd Hij verklaarde de Nederlandsche violist Th. Warner te zijn en „voor zijn genoegen" als bedelaar door Spanje te trekken. Het concert dat hij gaf, be wees zijn artistieke gaven. Wie verzint nieuwe records We dansen nu al 90 uur,fluiten 11 uur, rijden 112 uur in een razende raceauto, terwijl de banden begoten moe ten woiden wie belpt nieuwe record- makeryen verzinnen? 2 Mira

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2