B i n n e n 1 a n d. Gemengd Nieuws. Van week tot week. 100 JARIG 1823 - 1923 «Li de wijn te duur zou kunnen worden, waarom dan niet sterker geprotesteerd tegen het feit, dat de Duitsche regeering nu al tien procent Steuer legt op de wijn Want dit is ook een zware belasting. Maar och, of men in Rijnland zoo bang is, voor de wijnafzet? Het is meer een angst, die gesuggereerd moet worden om aan te vullen, waar een tekort aan natio naal voelen is. De kwestie Rijnrepubliek is misschien een van de brandendste kwesties in de tegenwoordige internationale politiek. En daarom hoop ik nog even op het boekje van Herman van Hamm terug te komen. Want hy heeft het wel in de eerste plaats over de wynbouw, maar toch niet alleen daarover. NINE MINNEMA. Delecke, Westfalen. 28 Juli—4 Augustus. We echrfifen reeds weer Augustus. Nog enkele weken en we bebbon al weder de gevreesde r in de maand en dan nog een paar weekjes en officieel zal de zotter tot het verleden bebooren. Tot nog toe heeft hy ons weinig goeds gebracht. Ab normale koude, afgewisseld door een hitte golf. 't Is tot nog toe één groote teleur stelling geworden met den zomer inzon derheid voor de duizenden, die hun vacantie „in armoede" moeten doorbrengen, zooals het spraakgebruik zegt, als men van den eenen dag naar den anderen uitkijkt naar beter weer. Erger daD teleurstellend is de zomer voor de velen in den lande, die het juist van den zomer moeten hebben en nu hun inkomsten zien verminderen. Het mag geen wonder heeten, dat er veel geklaagd wordt. En toch één blik naar bet Oosten en onze klacht verstomt. Wy merken hier in ons ongeschonden goede landje nog zoo weinig van de groote ellende, die toch maar weinige uren van ons af wordt geleden, door den sterken economischen achteruitgang en de snelle en ongehoorde waardevermindering van het geld. Een ontzettende verarming is er ingetreden en in breede kringen der bevolking wordt honger en kommer geleden. Augustus is de oogstmaand do maand waarin de oogstwagens ryden, maar zal er brood genoeg zjjn in den komenden winter zal er geld zyn om brood te koopen, nu een enkel pond duizenden kost? De toestand in Duitscbland wordt gaande weg wanhopiger en niemand kan zeggen, welke gevolgen dit kan hebben in de naaste toekomst. Van het handvol menschen, dat de wereld schijnt te regeeren, is geen heil te verwachten. Zy zelf weten den weg niet. Daarvan is de Britsche regeeringsver- klaiing en wat daarmede verband houdt ook het bewys. Het vormt het groote onderwerp van den dag. Het Britsche Kabinet heeft, voordat het parlement tot November met vacantie uiteenging, in Hooger- en Lagerhuis een verklaring afgelegd, omtrent de antwoorden der geallieerden op de Britsche nota, inzake bet jongste Duitsche aanbod. En daarmee is dan offioieel bevestigd, wat reeds eerder uit de geruchten viel op te maken, dat er tusschen Engeland eenerzyds en Frankrijk en België anderzijds, geen overeenstemming is verkregen, omtrent een gemeenschappe lijk antwoord op de Duitsche nota. De Britsche regeering he9ft zoo werd in de regeeringsverklaring gezegd de meest zorgvolle en nauwkeurige aandacht aan de antwoorden van Frankrijk en België besteed en betreurt het, ofschoon zy ten volle erkent de vriendschappeiyke taal, waarin die antwoorden zijn vervat en den hartelijken geest dien zy ademen, er niet het materiaal in te vinden voor het zenden van een gemeenschappelijk antwoord op de Duitsche nota, aan welks verzending zy toch zoo bijzondere waarde hecht. Zoodat de wagen voor de zooveelste maal op dood spoor is geloopen, —o—o—o In de Vereen. Staten heerscht de nationale rouw over het plotselinv verscheiden van Warden Harding, president 'der grooto republiek. Zooals men zal weten, werd de president, terwyi by een groote verkie zingsveldtocht Daar het Westen had onder- Domen, door een ernstige ziekte over vallen. Men vervoerde hem naar San Fransisco, waar een plotselinge dood hem overviei. Terwyi hij zioh weer zooveel beter gevoelde, dat bij kon luisteren naar hetgeen zyn vrouw hem uit een tydschrift voorlas, overviel hem een beroerte, die oogeoblikkelijk een einde aan zyn leven maakte. Harding deed den 4 Maart 1921 als president zijn intrede in het Witte Huis, nadat hij door de kiesmannen den tweeden Maandag in Januari gekozen was. Zyn verkiezing werd beschouwd als een neder laag voor de politiek'van Wilson en een uitspraak van het Amerikransche volk tegen den vrede van Versailles en den Volkenbond, de idealisti-che schepping van Wilson nog wel. In de rede, waarmede Harding zyn ambt aanvaardde, verklaarde hy, dat de politiek zijner regeering zou zijn, zich niet te mengen in de Europeesche aangelegenheden. Hy weigerde niet alleen deelname aan eenig militair verbond, maar ook, om eenige economische verplichting jegens het buitenland op zich te nemen. Ed Harding is zijn programma getrouw nagekomen. Hy heeft zich aan den grooten nood in Europa niet gestoord en van een kwytschelding van schulden zy het ook slechts voor een gedeelte waardoor het schadevergoedingsvraagstuk stellig eerder tot haar oplossing zou zijn gebracht, wilde hy niet weten, oudanks het feit, dat Ame rika schepen vol goud aan de oorlog ver diend heeft. Het eenige goede wat van president Har ding kan worden gezegd, is, dat hy door het bijeenroepen van de ontwapeningscon ferentie te Washington een ernstige poging heeft ondernomen, om de wereld voor nieuwe ooilogsjammeren te behoeden. In hoever die pogiDg een gunstig resultaat heeft gehad, moet nog door de toekomst worden uitgemaakt. Thans is president Harding afgeroepen van het tooneel en de vice-president Calvin Coolidge zal in zyn plaats treden. Reeds heeft deze den eed afgelegd. Calvin Coolidge is vrijwel „een onbeschreven blad", d.w.z, men weet zoo goed als niets van hem. Hy is tot nog toe nooit op den voorgrond ge treden. Algemeen wordt echter verwacht, dat hy, wat de binnen- en buitenlandsche politiek betreft, de voetstappen van zijn voorganger zal drukken. Hy heeft nog zitting tot Maart 1925, tot zoolang loopt de termijn, voordat 6en nieuwe president het Witte Huis kan betreden. TEXEL. 7 Augustus 1923. Een ongeval. Zaterdagavond had in de Koogerstraat een ODgeval plaats, dat betrekkelijk heel goed is afgeloopeD. Een paard, gespannen voor een twee wielig tijtuig, geraakte door een of andere oorzaak van het rechte pad en met de kop door een der ruiten in de woonka mer van de heer Adr. Bakker Adrz., aldaar. Het dier verwondde zichzelf daarbij zoo ernstig, dat het Maandag is afgemaakt. Overigens bepaalde het ongeval zich tot materieele schade. Te 's Gravenhage deed met goed gevolg examen voor akte N XVI (wis- en zeevaartkunde) eerste gedeelte, de heer P. Vijn, leeraar aan de Zeevaart school alhier. Heilsleger. Tengevolge van onvoldoende publi citeit was de openluchtsamenkomst Za terdagavond zoo zuinig bezocht, dat deze geen voortgang kon hebben. Die teleurstelling heeft evenwel het leger niet verslagen. Muziekkorps en zangkoor gaven toen in ons dorp eenige nummers ten beste, alzoo zooals het hier heet, van de nood een deugd makend. Aan belangstelling heeft het daarbij niet ontbroken. Wat men verzuimde te halen aan het Koogereinde, is het publiek aan huis bezorgd, dat is te zeggen muziek en zang. Het gesproken woord is achterwege gebleven. Bij de rondgang werd gecollecteerd. Misschien zijn de kosten op deze wijze nog eenigszins gedokteen mislukking was het echter ongetwijfeld. Een verzoek om in ons nummer van Zaterdag nog te herinneren aan de samenkomst, bereikte ons na het afdruk ken van ons blad. Texel III—Zeemeeuw I. 1—1 Reeds om 1U uur wordt deze wedstrijd gespeeld en verschijnen beiden ploegen volledig. Direct wordt goed aangepakt en de strijd gaat vrijwel gelijk op. Voor bet doel wordt meestal te lang getreuzeld, waardoor doelpunten voorloopig uitblijven. Voor de rust wist Zeemeeuw eenmaal te doelpunten. Na de rust hetzelfde spel, met beide partijen beurtelings in de meerderheid. Uit een prachtig genomen hoekschop weet Texel met een mooie kopbal gelijk te maken. Hierin komt geen verandering meerde uitslag geeft de juiste verhouding aan. Texel II-J.V.C. I. 0-4. Direct ontwikkelt zich een vlug aan trekkelijk spel, met J V C in de meer derheid. Texel b°gint zenuwachtig en kan den waren vorm niet vinden. JVC speelt schitterend en weet spoedig te doelpunten. Texel probeert het ook, doch kan het niet verder brengen dan de schitterend spelende J achterhoede, om dat voor het doel te veel getreuzeld wordt. Voor dë rust weet JVC den stand tot 3-0 op te voeren met schitterend ge maakte doelpunten. Na de rust is de opstelling van Texel gewijzigd. Het gaat nu direct veel beter, doch de aanvallen stranden meestal op buitenspel of de J-achterhoede. Nogmaals weet J V C te doelpunten en hoe Texel ook zwoegt, het welverdiende tegenpuntje blijft uit, zoodat de Julianadorpers deze aardige wedstrijd met 4—0 winnen. Wij hopen JVCnog eens terug te zien. Texel I-Helder I en II. 3—1. Helder 2 was versterkt met 3 of 4 spelers van Helder 1 en Texel met N. Ran en Kuiper. Op advies van den scheidsrechter wordt deze, wedstrijd vriendschappelijk gespeeld, inplaats van als nederlaagwedstrijd. Wanneer de heer Vlam beginnen laat, ontwikkelt zich een aangenaam spel met Texel in de meer derheid. De Tex.-voorhoede gaat steeds prachtig combineerend en goed gesteund door de middenliuie op de Helder veste af. De keeper is hier echter uit het goede hout gesneden en keert voorloopig het gevaar. Uit een worsteling voor het doel weet Kiljan met een tam schot Texel de leiding te bezorgen. Helder brengt nu eens een bezoek bij het Texel-doel, doch de verdediging is als van ouds. Het spel is vlug en zeer geanimeerd. Texel blijft in de meerderheid en H. Ran weet met een geweldig schot den voorsprong te vergrooten. Na de thee (Gerrit) direct wederom hetzelfde spel. Het Texel-elftal speelde een prachtige partij voetbal. Er werd goed samenspel geleverd. Demidhalf was als van ouds de uitblinker. Prachtige staaltjes voetbal kregen we van hem te zien en het spel werd op een productieve wijze door hem verdeeld. De gebroeders werkten schitterend, in een razend vlug tempo. Met een hard schot weet Henk nogmaals den H keeper te verschalken. Dit is Helder te bar. Alles wordt er op gezet, om ten minste de eer te redden en bij een worsteling voor het doel, waarbij de Texol-keeper te laat is uitgeloopen, weet Helder het verdiende tegenpuntje te maken. Met 3-1 kwam het einde van deze in alle opzichten aardige wedstrijd. Helder gaf goed partij, doch was niet tegen de vlugge voorhoede opgewassen. De middenlinie speelde als nooit te voren. Het verdedigen en steunen der voorhoede was af. De verdediging als vanouds en keeper in vorm. Wanneer Zondag H R CI komt, dan hetzelfde spel Heeren 1 Dan ja dan 111 Paardenspel. Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid, dat nog deze maand een groot paardenspel ons eiland zal bezoeken om er eenige voorstellingen te geven. Witte Kruis. H. K. den Burg f 1,25. Jubileum-feesten. De jubileum-feesten te den Burg zul len zich, naar wij vernemen, bepalen tot één dag. Voor twee dagen feest waren de geldelijke bijdragen, volgens oordeel van de commissie, niet voldoende. De bedragen waarvoor is geteekend zullen dezer dagen worden in ontvangst genomen, waarbij gelegenheid wordt ge boden het toegezegde bedrag nog te ver- hoogen. Oosterend, 6 Augustus. Oosterend met de omstreken staan in bet teeken van de Jubileumfeesten. Za terdag werd een vergadering gehouden, die ruim bezocht kon heeten. Hier W9rd meegedeeld, dat de lijsten voor inzameling bevredigende resultaten hebben gegeven, zoodat tot uitwerking der plannen kon worden overgegaan. Besloten werd, nadat nog een viertal personen aan de commissie waren toe gevoegd, tot een tweedaagsch feest. Den eerstén dag zal een optocht gehouden worden naar den Burg, waarbij een ruiterwacht en verschillende andere op luisteringen, terwyl het hoofddeel van den stoet een voorstelling zal geven van „Het Verbond der Edelen*. Voor deelname gaven zich reeds een groot aantal personen op. Verder bestaat nog gelegenheid zich aan te melden. Besloten werd, om ook perso nen uit Eierland toe te laten, daar men daar zoovele personen heeft, die zich steeds voor Oosterepd interesseeren. Den tweeden dag zal een voorstelling gegeven worden van de inneming van den Briel. Hiervoor zal men zich later kunnen aangeven. Vastgesteld werd in overeenstemming met de visschers, dat de feesten gehou- den zullen worden .op 6 en 7 September. Heden zal de commissie opDieuw ver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. JUBILEUM R^lülS gaderen, om de begrooting op te maken en de feestelijkheden voor kinderen en andere volksyermakelijkheden te bespre ken. De voorzitter bracht dank aan de velen, die aanwezig waren en sprak zijn baste wenschen uit voor het slagen van een prettig en eendrachtig feest,, terwyl ge ëindigd werd met het zingen van„In naam van Oranje, doet open de poort". Nog zij gemeld, dat het muziekcorps opluistering zal geven en men onder de leiding van de heeren Kikkert en Bakker zich oefent tot het zingen van meer stemmige liederen. Hij sprak in raadselen Een boer reisde met sijn zoontje per tram, toen de conducteur hem in verband met al of niet vrij reizen naar de leeftijd van de jongen informeerde. De jongen is vijfmaal zoo oud als z'n zusje, z'n moeder vijfmaal zoo oud als hij, ik tweemaal zoo oud als z'n moeder en met z'n vieren zijn we samen zoo oud als grootmoeder, die vandaag haar een en tachtigste jaardag viert, ant woordde de boer. De conducteur wist het tóen precies. Weet gij het ook? Een rood adres aan H.M. de Koningin. In de Raadszitting van de gemeente Apeldoorn op Donderdag 26 Julij.l. is besloten bm aan het comité feest 1923 een subsidie uit de gemeentekas te ver- leenen, groot f3750. De sociaal-democratische Raadsfractie van Apeldoorn zegt in een adres aan de Koningin, dat ze in normale omstandig heden geen aanleiding in dit feit alleen zou hebben gevonden om kich tot H. M. te wenden. Haar adres vindt dan ook zyn oorzaak in het feit, dat in genoemde raadszitting tevens is besloten de loonen van de gemeentelijke werkverschaffing aanmerkelijk te verminderen en de ouden van dagen, n.l die boven de 65 jaar, geheel te ontslaan. Adressante meent dat het Regeerings- jubileum van Apeldoorn Koninklijk zou kunnen worden gevierd, wanneer de subsidie bleef in de gemeentekas en zou worden gebruikt tot verzachting van het lot der werkloozen en zij wendt zich tot H. M. met het verzoek aan den Gemeenteraad van Apeldoorn en aan het feest comité 1923 aldaar als Haar wensch te kennen te geven dat geen subsidie uit de gemeentekas zal worden benut ter viering van het Regeerings-jubileum. Lang onderweg. De heer G. de Vries, te Leeuwarden, heeft een prentbriefkaart ontvangen, die 20 November 3911 per post was verzon den uit Middelburg. Hoewel de kaart was gefrankeerd met 1 cents postzegel, behoefde de ontvanger geen strafport te betalen. Te Waspik is de 17-jarige A. Lan- gerwerf door het op hol slaan van de paarden voor zijn wagen onder dit voer tuig geraakt. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. Kerk gedeeltelijk ingestort. Zondagmorgen werden de omwonenden der Groote Kerk te Geertruidenberg op geschrikt door een geweldig lawaai. Het bleek, dat een groot gedeelte van de lijs t van de koorbeuk gedeeltelijk naast, ge deeltelijk door de midden beuk was ge stort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De toestand waarin zich de koor- en O o-O— SEPTEMBER y. - w v.- WEEJPERKARSPf!

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2