mz N°. 3733, Zaterdag 11 Augustus 1923; 36'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Mu rerachQnt Woensdag- en Zaterdagmorgen AbonnemenUprpi per S maanden. oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentlën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prii» der Aitertenliini Van I tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qrooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. y? POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen do Uiig. Tittuk L ANd SVELI ft BE R O OII, Farfutraat, BuuorTirit Licht op Van Zaterdag 11 tot en met Vrijdag Augustus. voor rijwielen 9,— uur, voor rijtuigen 9,30 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 9 Aug. v.m. 7,12 Vrijdag 10 8,09 Zaterdag 11, 8,55 Zondag 12 9,35 Maandag 13 10,13 Dinsdag 14 10,51 Woensdag 15 ,11,32 Des namiddags ls het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur" Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwltantiên, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1923. Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,8,30 vm. 2 30 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder: 7,— 9,30 6,45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,326 9,04 6.49t 9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54** 6,- 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57§ 9,37 9,11 11,21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 11,05 11,21 i* 12.57 Niet op Zon- en feestdagen Alleen op Zon- en Feestdagen, t Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. EEN VERGADERING. Oberbürgermeister Hamm uit Reckling ausen zou te Arnsberg spreken. Over Rhurbezetting. En daar Recklinghausen el een der steden is, die het meeste jjden onder de bezetting, beloofde het een elangrijke avond te zullen worden. De avond ging uit van de Liga3), had us een propagandistiéch bedoelen. Ja, stuurlijk was de bedoeling propaganda, ant och, heel veel nieuws zou er niet erteld kunnen worden. Arnsberg ligt ook n de Rhur ligt maar een paar kilo eters van het bezette gebied af - en us hooren we er dagelijks van. Niet Heen uit kranten, maar ook in gesprekken, rnsberg, Perle des Sauerlandes, is een an de vacantieoorden van het groote hurindustriegebied. Dus was de avond propagandistisch be oeld. Maar, wat wel heel jammer was, was geen moeite gedaan om buiten- taanders te bereiken, de zaal was vol, ink vol, maar zoover ik na kon gaan aren het allen menschen uit het stadje, enschen, die het van te voren al met e spreker eens waren. Er was'heelemaal een moeite gedaan om contact te krijgen et de aanwezige buitenlanders, wat met otellijsten gemakkelijk genoeg geweest u zijn. En toch bleek me later, dat het stuur van de Liga heel graag contact et buitenlanders wil natuurlijk, waatdit is immers juist de propaganda, die resul taat hebben kan. De zaal stroomde vol, dat is altijd een genoeglijk gezicht, er was een jonge man die tot het bestuur behoorde en voor de vergadering maar steeds vergenoegd dooi de zaal liep. Natuurlijk ben je vergenoegd als je ziet, dat de spreker niet voor stoelen en banken zal spreken. Toen werden de brochures op tafel ge legd het is een prettig gevoel, als je dat allemaal ziet doen en er niets mee te maken hebt. Politiek is toch wel aardig, als je het bekijkt alleen maar bekijkt. Nu, en toen lagen de brochures er en ik wachtte dat ze er mee rond zouden gaan (wat is het toch lastig als je aan vergade ringen gewend bent). De spreker kwam laat, ze hadden in die tijd heel wat brochures kunnen verkoopen. Ea, ze deden het niet, en ook niet in een pauze onder de vergadering. Na de ver gadering zeiden ze, dat we voor aan de tafel brochures konden krijgen en aan die vriendelijke uitnoodiging gaven 2 menschen gehoor: een oud mijnheertje en ik. Zonde van het geld, dat Z6 hadden kunnen krij gen voor hun propaganda, maar bovenal zonde van de brochures. Want die waren allicht weer in een honderd verschillende huizen gekomen en wellicht waren ze dan ook eens geraakt in handen van niet geestverwanten. En voor die schrijf je toch au fond brochures. Och, dat zijn zoo allemaal van die ge dachten, die door je hoofd gaan, als je zoo wanhopig veel vergaderingen hebt meege maakt en als de spreker laat komt. Een eigenaardigheid van veel Duitsche vergaderingenhet samen zingen. De tekst wordt gedrukt op het program. En nagenoeg altijd is er Deutschland über Alles bij. Tegenwoordig dan met het vierde couplet, dat verleden jaar door een Duitsch Amerikaan gemaakt is en waarin gezegd wordt (juister uitgedrukt g e z o n g e n), dal een Duitscher nu in het ongeluk zijn vaderland nog meer liefhebben moet. Da: samenzingen werkt sterk in op de stemming, alleen voel je je als niet Duit- 'scher wel even eigenaardig. Ik was uit de aard der zaak de eenige, die niet mee zong (ik kon toch moeilijk Deutschland über Alles zingen) en ze keken me aan, alsof ik minstens ein Franzoos was. Bürgermeister Hamm, o nee, Oberbürger meister (gelukkig maakte de voorzitter telkens dezelfde fout en vergat ook de Ober er bij te noemen) sprak uitstekend. En er was wat poezie in daar verlang je wel eens naar, vooral in dit land, waar men nagenoeg altijd over geld en duurte praat (wat ook wel weer begrijpelijk is.) „Duitschland ligt eigenaardig tusschen vijanden iD het westen én het Bolsjewisme in het oosten". En wel is het inderdaad merkwaardig, dat Europa niet mee voelt, hoe Duitschland is in een „Schwebe" toe stand en in uiterste nood toch wellicht nog een bondgenoot zal aanvaarden, die rijk en machtig is, al is dan met dat rijk en machtig tevens het communisme verbonden. Rus land heeft een opgevoerd militairisme en dat zou immers Duitschland kunnen drijven tot een oostelijke oriënteering. En Duitsch land plus Rusland samen Maar laat ik bij Oberbürgermeister Hamm blijven. Hij sprak uitstekend en vergeleek Duitschland bij de mijnwerker, die elke dag weer in de mijn gaat en elke dag als het ware zijn doodskleed aantrekt. Maar zijn berglamp brandt en hij roept zijn kame raden als groet toe: „GlüGk auf!" Een zeer duidelijk beeld van het schrik aanjagende van de bezetting werd gegeven. Ze trekken zich wat terug uit de groote steden, want daar is hun aantal niet over- heerschend genoeg.' „Daar spelen ze zoo nu en dan gastrollen, halen banken leeg en arresteeren vooraanstaande personen." De bezetting leeft voornamelijk in de kleinere plaatsen. Recklinghausen met 60,000 inwoners heeft een binnenstad met ongeveer 12,000 inwoners. En in die binnen stad een ongeveer gelijk aantal Franschen waaronder drie generaais. Dit is een feit, wat een bepaalde politiek uitdrukt. Heel lang werd er niet stilgestaan bij de bepaalde feiten die we allemaal uit de bla den kennen. Maar naast die feiten staat Aan onze Lux-verbruikers deelen wij hier door mede, dat de bekende Lux-uitknipsels vanaf heden tot 31 December 1923 geldig zullen zijn, ter verkrijging van alle ge schenken, voorkomende in den Sunlight- en Vim-Catalogus. Sunlight-, Lux- en Vim-uitknipsels zullen dus van nu af aan. door elkaar, geldig zijn ter verkrijging van geschenken. Vraagt ons Geschenkenalbum! het andere, de voortdurende toestand van benauwing en beklemming, die is in een stad met zoo groote bezetting. Dat geeft gebrek aan vrijheid, aan ruimte en leidt bijna als vanzelf tot botsingen. (Het is nog te verwonderen, dat er zooveel kalmte blijft heerschen). Het doodschieten van het zevenjarig jon getje, in begin Juni, werd door' de spreker ook beschouwd als een ongeluk, En juist om deze cpvatting, die hier werkelijk zeer gematigd genoemd kan worden, hecht ik zooveel waarde aan wat hij verder zei. Want men hoort hier nog immer spreken van de Franschen, die kinderen doodschie ten en het jongetje is nu al geworden tot een ontzaggelijk meervoud. Echter stelde de spreker en m i. heel te recht toch de legerleiding .aansprakelijk voor dit feit en andere dergelijke feiten Er komen vrij veel „ongelukken" voor en men mag zich afvragen of men aan een soldaat niet de eisch mag stellen, dat hij eenigszins weet wat een geweer is en een kogel. Om een reden was ik blij, dat er geen meer buitenlanders waren. De spieker rekende op een gehoor van uitsluitend Duitschers en noemde dus ook de Duitsche tekortkom-ngen. In het onbezette gebied zegt men het is zoo erg niet, zei hij bitter En dat kon ik sterk meevoelen. Want zelfs op de randen om het bezette gebied is al een joligheid en een vroolykheid, die je niet begrijpt. En bitter voegde de spreker er aan toe, dat men zich in onbezet Duitschland meer interesseert voor een sportwedstrijd of een nieuwe dans, die in Berljjn gedanst wordt. En dit is helaas waar al is het mis schien wat te algemeen gezegd en dit is wellicht wel het treurigste verschijnsel hier in dit land. En als immer in de wereldgeschiedenis rijst ook hier weer de groote vraag: Gaat een land onder, omdat het zich meer interesseert, voor sport en dans dan voor groote economische en staatkundige vragen, of gaat een land zich maar interesseeren voor sport3) en dans, omdat het toch onder gaat? En misschien kunnen we in plaats van „land" ook lezen .een beschaving" of „het westelijk deel van het vasteland van Europa". NINE MINNEMA. Burgemeester Hamm is uitgezet uit 'tRuhrgcbied en spreekt nu op propaganda vergaderingen. 3) Op de Liga korn. ik in een volgend artikel terug. •L Hipr wordt natuurlijk bedoeld de over dreven belangstelling voer sport. TEXELSCHE COURANT. OE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN. Pabrikanten van SUNLIOMT en VIM.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1