N°. 8735, Zaterdag 18 Augustus 1923; SO1" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst Binnenland. Gemengd Nieuws. Ou klad verschijnt Woensdag- nZiterdiintoriceii TEXELSCHE COURANT. Abennemenltpr yt per 8 maanden, oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertcutlën daags voor de uitgave vóór 1 aar nam. Prj/t der Adtertentiên', Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN es AÖVERTENTIEN wordes aangenomen bQ do TJitg. Timva LANGEVIL** »S R O O II, Parkstraat, Buss oiTtim Licht op Van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Augustus. voor rijwielen 8,50 uur, voor rijtuigen 9,20 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 16 Aug. v.m. 12,14 Vrijdag 17 12,59 Zaterdag 18 1,22 Zondag 19 2,13 Maandag 20 3,10 Dinsdag 21 4,19 Woensdag 22 5,44 Des namiddags is het ongeveer een hall uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/j uur. Voor postwissels, kwltantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond^a 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1923. Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,—8,30 vm. 2 30 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder: 7,9,30 6,45 (Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49f 9.04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54" 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57§ 9,37 9,11 11,21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49 8,05 9,16 11,05 11,211 12.57 Niet op Zon- en feestdagen Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Dienstplicht. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 8 Augustus 1923 No. 96 op de aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst betref fende de hieronder genoemde ingeschrevenen der lichting 1924 uit deze gemeente de volgende uitspraken hebben gedaan L. Dijker, J. Eelman, S. J. de Waal en L. Witte, voor goed van den dienst vrijgesteld wegens broederdienst. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor doorzending van het verzoekschrift. Voorzooveel betreft uitspraken door Gedepu teerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen dezelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Texel, 15 Augustus 1923. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Wat Iedere maand te doen geeft ('2e helft Augustus.) Nadruk verboden. De knollen zijn in het stoppelland ge zaaid, het meest wel als nateelt der rogge. Zij worden toch, ofschoon ook wel op de klei, het meest op zandgrond geteeld. Daar is de veehouderij belangrijk, weiden treft men er dikwijls weinig aan, en door middel van het vee kan men de produkten van den akker zoo voordeelig mogelijk in geld omzetten. De knollen, of het „gruun*, zoo als ze in den volksmond heeten, hebben een ernstige concurrente gekregen in de serra- della, en ook door den zeer toegenomen verbouw van voederbieten en mangels is de teelt der knollen, welke het land uitputten en om den „knollensmaak* der melk gevreesd zijn, afgenomen. Toch werden in 1920 nog 38593 HA met stoppelknollen beteeld, het meest in Gelderland12315 H A, en Noordbrabant met 10923 H A, daarna volgt Overijsel met 7369 H A, De bemesting kan zoowel met stal- als met kunstmest geschiedenis de voorvrucht goed bemest, dan kan men zaaien in den onbemesten stoppel, en geve men vóór het eggen 100—150 K G Chili per H A. Was bemesting noodig, dan heeft men behalve kalizout 20 pCt. (400 KG) en super (400 K Gvoor het omploegen, bij het zaaien de helft Chili (75100 K Ggegeven en geve men de rest voor het eggen. Dat eggen dient te geschieden als de knollen enkele centimeters hoog zijndaardoor worden ze gedund, krjjgen lucht en ruimte, waardoor men niet alleen loof, maar ook knollen kan oogsten. Daar zijn ook vee houders, die, om vroeg inden herfst groen- voeder te hebben met opzet dik zaaien en onder het knolzaad wat spurriezaad men gen. In den tuin Ge hebt maandbloeiers (aard beien) en wilt daarvan voorttelen De beste krijgt ge van zaad. Pluk daartoe de grootste en mooiste aardbeien, die goed rijp zijn, leg ze in een pot of een bakje en laat ze geheel verrotten. Wasch dan het zaad, dat overblijft wat uit, laat het in de zon drogen en zaai het direct. Het welriekend Viooltje en andere vaste planten, die 's winters buiten overblijven, moeten nu verplant of gescheurd worden, de verplante dragen rijker dan de niet-verplante. DeCinerania's worden vaak, als ze uitgebloeid zijn, weg gedaan. Dit behoeft niet, Wel echter krijgt men van nieuw zaad betere en groo- tere soorten, maar men kan ook, als men wil, de oude planten nog gebruiken. Men zet ze dan 's zomers in een hoekje van den tuin bijelkaar en houdt ze wat vochtig, ze zaaien dan zichzelf, zoodat er vele jonge plantjes komen, die men kan oppotten, ze bloeien dan in het voorjaar weer. Ook de oude planten groeien van onder uit, zoodat ze kunnen worden gescheurd en eveneens opgepot. Om den geheelen winter door kropsla te hebben, moet onder glas worden gezaaid, broeigeel soort. De aarde zij vooral zuiver, anders vallen de plantjes weg vooris goed vochtig; het zaad mag maar even onder den grond komen, anders ver stikt het licht. Na het zaaien een raam opleggen en met een mat tegen de zon bedekken. In meloenen- en komkommer bakken, die leeg komen, kan postelein gezaaid worden, 't zij voor direct gebruik of voor den inmaak. Grond goed omspitten en natmaken. Men kan nog andijvie plan ten groote, dikke struiken mag men even wel niet verwachten. De bruine boonen kunnen ongeveer rijp zijn, pluk de stammen uit, doe er de bladeren af. bind eenige stammen met de wortels aan elkaar en hang ze, om wat te drogen aan latten en heggen. Nu en dan omkeeren is geraden. Als ze wat droog zijn, dan binnen brengen en op een droge plaats hangen Men kan ze ook dadelijk uitdorschen. Enkele appel en peersoorten beginnen te rijpen, hoofd zakeljjk zijn het de zachte soorten. Behandel ze dus voorzichtig, pluk ze een voor een, en leg ze op een droge plaats goed uit elkander- De huisvrouw zorgt veelal voor het zaaien van bloemen, Vele zaden rijpen nu almen plukke ze af, droge ze op een vel papier, beware ze in grauw papier- zakken (met den naam van iedere zaad soort op of in den zaken make ze in den a.s. winter schoon. TEXEL, 17 Augustus 1923 Voor de akte van bevoegdheid tot het geven van Nijverheidsonderwijs N XV (zeemanschap) 2e gedeelte is ge slaagd onze vroegere plaatsgenoot, thans leeraar aan de Zeevaartschool te Amster dam, de heer P. Groot, aldaar, voor akte van bevoegdheid N XVI (zeevaartkunde) le gedeelte is geslaagd de heer P. Vijn, leeraar aan de Zeevaartschool alhier. Wijkverpleging. De collecte gehouden ten bate van de Wijkverpleging alhier, heeft te de Cocks- dorp opgebracht f31, in Eierland f 18,-. Oudeschild. Van 13 tot 16 Augustus werden van hier verzonden 605 lammeren, 332 schapen, 13 koeien, 19 varkens, 4 kalveren, 3 paarden. Groot auto-ongeluk bij Lourdes in Frankrijk. Te St. Sauveur wilde de bestuurder van een auto uitwijken voor een vrouw, waarbij de wagen van den weg afraakte en in een afgrond viel van 70 M. diepte. De automobiel, vervoerde 22 Neder- landsche toeristen, onder leiding van een gids, afgestapt in het hotel Angleterre te Lourdes. Zij namen een auto die bestuurd werd door een chauffeur Leon Auge, een zeer serieus man, om een uitstapje te doen naar Gavarnie. De heenreis ge schiedae zonder incident. Om 5 uur n.m. keerde men terug. De chauffeur die door het felle zonlicht werd verblind zag plotseling, dat zich een vrouw vlak voor de auto op den weg bevond en remde zoo krachtig, dat de auto zijwaarts zwaaide en tegen de borstwering aan sloeg, die vernield werd. De wagen stortte met de reizigers in de diepte. Slechts een der inzittenden, de heer M. Kuypers, beeft er het leven afgebracht. Het telegram, dat de heer Kuypers aan zijn zwager te Haarlem heeft ge stuurd, luidde vertaald De geheele club omgekomen bij auto-ongelük. Ik alleen overlevend. Gezondheid goed." Door tusscbenkomst van het Ministerie van Buitunlandsche Zaken vernam dn familie, dat de toestand ,van den heer Kyupers bevredigend is.Vermoedelijk heeft hij één been gebroken en drie rib ben gekneusd. De veelbelovende zoon schrijft aaD zijn vadeidie al dikwijls heeft moeteD „opdokken", zooals zoonlief dat noemt, waarom den ouden heer de lust daartoe vergaan is een laconiek gestelden briefop de eerste bladzijde nameljjk staat niets anders, dan met groote vette letter „Wie heeft geld noodig?' En onderaan staat slechts gescbreven „Uw Karei". De vader schrijft op de andere pagina in zijn verwoedheid met evengroote vette letters „Wie is een ellendige doordraaier?" En onderaan staat slechts geschreven „Je Vader". Het bioscoopgevaar. Een 18 jarig meisje, logeerende ten huize van dr. S, te Leiden, had met een der huisgenooten 'n bioscoopvoorste! ling bijgewoond en daar o a gezien, dat eeu meisje in wanhoop uit ood raam sprong. Dit heef: haar blijkbaar zoodanip vervuld, dat zij 's Dachts slapende hel iodikaut vernet en uit hst raam spioog. - „scW* - Y\eeie LEVER'5 iEEP MV VLftARDipCEN Fabrikanten van Lux en Twïnk., De jongedame werd bewusteloos en ern stig. gewond opgenomen. Motorongeluk. Toen de advocaat, mr. I. Wobbe uit Tilburg, met zijn motor over den Breda- scbenweg in de richting van Tilburg reed is bij, misleid door een stotwolk van een voorbijgereden auto, in botsing gekomen met een kar, tengevolge waarvan zijn linkerbeen werd verbrijzeld en hij aan het hoofd zeer ernstig werd gewond. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Twee Amsterdamscbe deerntjes waren naar Muiderberg geüetst om eens lekker te gaan pootje baden. Van pootje baden kwam zwemmen, de kleeren ble ven op de flotsen gebonden, dicht bij een badsteiger, achter. Na volop van het zeewater te hebben genoten, zochten de jongedames de fiet sen weer op. Maar o wee 1 deze bleken met de kleeren verdwenen Medelijdende menscben vindt men overal. Heeren collecteerden en dames zo;hten elk een stukje goed dat zij konden missen. Reeds was meer dan f 50 gecollec teerd, toen bij een anderen steiger de fietsen werden teruggevondenHet geld werd nu aan den burgemeester van Muiderberg afge dragen. Prettig kampeeren. Te Bussum ontmoette een politie-agent te middernacht een man :n.... nachtge waad. Bij onderzoek bleek hij te zijn de 43 jarige F. uit Utrecht, die met een vriend en hun beider echtgeDooten in een ruime tent op het Valkeveensche strand gekampeerd waren. Bij een woor denwisseling had de vrieni'. F. op bloote voeten de tent uitgejaagd, zoodat de man bij de Bussumsche politie bescherming kwam zoeken. Te veel zeehonden. De Regeering looft premiön uit voor het dooden van zeehonden, die eerste botdieven zijn en herhaaldelijk de fuiken der zeevisscbers vernielden om de zich daarin bevindende bot te rooven. Voor den Oosthoek vac Groningen moeten de gedoode zeehonden aau het gemeentehuis te Finsterwolde worden aangeboden ter bekoming der Rijkspre mie. Vroeger werden in die buurt herhaalde lijk zeehonden gedood, doch de laatste jaren niet meer.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1