INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. AÜVEETENTIEISL Texel lil—H.R.C. V 1 -7. Texel III moest maar eventjes met 7—1 het onderspit delven tegen het 5e elftal van de roodhemden. Vanaf het begin wasHEC in de meerderheid en door het steeds te ver terugtrekken der achterhoede hadden de meeste aanvallen succes. Volgende keer beter, hoor jongelui Texel II H.R.C. IV 1-0. Texel II wist een ipatige overwinning te behalen op het 4e elftal van H R C. Re strijd ging vrijwel gelijk op, met by tus schenpoozen een weinig overwicht van een der partyen. Texel wist de leiding te nemen en deze door taai verdedigen te behouden. De T-keeper verrichtte goed werk en wan neer er niet zoo ijselijk was gekankerd, was de overwinning wel grooter geweest. Texel IGeel-Wit I. 01. Eindelijk de lang verwachte wedstrijd om revanche tegen Geel Wit I. Beide ploegen verschenen met 2 of 3 invallers en wanneer G. W. den bal aan het rollen brengt, zien wij direct, dat Texel de zege niet cadeau zal geven. Het spel is vlug en aantrekkelijk. Oome Siemen is weer laags het lyntje present en verricht zeer goed werk. De aanvallen van G.W. worden door de voortreffelijk spelende Texel achterhoede steeds onschadelijk gemaakt. H. Ran wordt door G.W. goed bewaakt en kan zich daar door niet loswerken. Nic wordt aan de andere zijde goed vastgehouden, zoodat de schutters niets kunnen uitrichten. Rust treedt in met 0—0. Na rust is G. W. direct in de meerder - derheid. De verdediging van Texel werkt echter op volle krachttelkens wordt weer een gevaarlijke aanval onschadelijk ge maakt. De voorhoede van T. kan niet loskomen en wij denken reeds, dat de wed strijd zal eindigen, zooals hy was begon nen, als de G.W. midvoor plotseling met een tam, doch voor Bakker moeilijk te keeren schot, zijn club de leiding weet te geven. Een kort daarop aan G.W. toege kende strafschop wordt door hen gemist. Einde kwam alzoo met een magere over winning vooi G.W., waarmede beide partyen meer dan tevreden kunnen zijn Door onderling gekanker werd ook hier aan het spel veel afbreuk gedaan. Kan dat nu niet anders, heeren Laat ieder voor zich toch zooveel mogelyk zijn best doen en critiek overlaten aan de buitenstaanders. Anders zal het nog een kankerploeg worden. Baden in zee. Waar de Burgemeester van Bergen een zeer doeltreffende publicatie heeft uitgevaardigd, inzake het baden in zee, meenen wij goed te doen, deze ook voor hier over te nemen In deze publicatie wordt de aandacht gevestigd op het volgende Bij het baden in de Noordzee is voor zichtigheid steeds geboden. Baadt men onder toezicht, dan volge men stipt de aanwijzingen van den bad meester. Baadt men zonder toezicht, dan geve men er zich rekenschap van dat in het Noordzeestrand dikwijls oneffenheden (kuilen en dergelijkt) voor komen dat eb en vloed soms een stroomsnel heid van 1 3K.M. per uur veroorzaken dat de afstanden op zee dikwijls kleiner schijnen dan ze in werkelijkheid zijn dat het derhalve geraden is, indien men geen geoefend zwemmer is lo. niet verder in zee te gaan, dan tot het water aan het middel rij kt en bij krachtigen golfslag niet in zee te gaan 2o. bij laag water niet te gaan baden aan de zeezijde van de onder water zijnde zandbank (2e bank), daar men bij opko mend water de tusschen de bank en het strand gelegen diepte (zwin) wel eens niet meer zoude kunnen doorwaden indien men geoefend zwmmer is: lo. niet in zee te zwemmen dan zoo dicht mogelijk langs het strand, opdat hulpverleemng niet uitgesloten zij, indien men deze zoude behoeven 2o. steeds rekening te houden met den stroom en mocht men meegevoerd wor den, er niet recht tegen in te zwemmen, doch te trachten er dwars uit te zwem men. Aan alle ouders: Laat een volwassen persoon het oog houden op uwe badende kinderen, daar deze zich geen voldoende rekemcbap zullen geven van de gevaren, verbonden aan het baden in de Noordzee. Drie jongelui vermist Sedert 6 dezer worden een 3 tal jonge lui uit Leiden, vrienden, die een tochtje per rywiel naar het oosten van ons land deden, vermist. Vermoedelijk zijn zij de Duitscbe grens overgetrokken en worden zij thans in Duitschland vastgehouden. He .ouders van eer. der knapen kreeg uit Venlo telefonisch bericht dat er f35 los geld moet worden betaald voor elk der -y wielen, die in l uitschland worden vastgehouden. De ouders hebben zich aan het Duit scbe consultaat beklaagd over deze ban del wijze. Teun Waarom draag jij altijd korte pijpen aan je broek, Jochem Jochem Dat zal ik je zeggen Teun; uit zuinigheid. Als ik ze kort draag, dan draag ik ze lang, maar draag ik ze lang, dan draag ik ze kort. Zigeuners. Langs onze Oostgrens trekken zigeuner karavanen rond. Verleden week probeerde een troep, ter sterkte van ettelijke 10-tallen en „gewapend" met een 8 tal beren op ver schillende plaatsen over de grens te komen. Het succes was echter gering. Bij de meeste grens overgangen was de politie op haar post en werden de onge- Doode gasten na vele en langdurige dreigementen teruggejaagd. Hier en daar echter wisten ze over de grens te komen en verschenen dan plotseling in een grensdorp, nat wekte nogal consternatie bij de bewoners, die 't heelemaal niet begrepen hadden op al die bruine men- schen en die logge beren. Een troep zigeuners wist door te drin gen tot bij het dorp Ottersum. Militaire politie was evenwel gauw bij de hand, maar 't ging niet zoo gemakkelijk om den troep tot terugtrekken te bewegen. Dat kostte heel wat moeite. De hoofdman een groote, sterke kerel, gaf eenvoudig weg op de bedreiging, om hem dood te schieten, als hij niet zorgde, dat de troep ophoepelde, ten antwoord Schiet me dan maar dood. Een 4 tal politiemannen laadden daar op hun geweren en toen de hoofdman zag, dat het ernst was de grendels klikklakten en de karabijnloopen waren op de beren gericht vond hij 't toch maar beter om weder over de grens te trekken. Na dien zijn ze niet meer ge zien, doch ze zullen wel ergons anders trachten ons land binnen te dringen. De wedloop der billiomen. De dollar werd Maandagavond in het vrije verkeer boven de twee millioen verhandeld. Terwijl in den laatsten tijd alleen de steden in het bezette gebied noodgeld mochten drukken, is zulks thans door het rijksrainisterie van financiën aan alle steden in Duitschland toegestaan. Dit staat in verband met de enorme be- hoelte aan kleingeld. De rijksdrukkerij legt zich namelijk, om sneller op te schieten, vooral op den aanmaak van groote stukken toe. In dit verband moet men overigens onder pasmunt biljetten van 100,£00 mark verstaan. Deze worden nu op 12 verschillende particuliere druk kerijen gedrukt, die zich met niets anders bezighouden. Zij zenden de biljetten in goederenwagons en vrachtauto's. Er wor den dagelijks voor 700 milliard van deze biljetten gedrukt. Maar, dat is nog niet genoeg, vandaar bovengenoemde mach tiging aan de steden om noodgeld te drukken. Intusschen zal ook het 100.000 mark biljet spoedig zoo weiDig waard zijn, dat het in het vei keer geen rol meer speelt. Men herinnert zich, dat in de eerste dagen van het biljet van 5 millioen eenige zwarigheid werd geopperd wegens de moeilijke inwisselbaarheid. Op deze be denkingen antwoordde toen een directeur van de Rijksbank, dat spoedig deze 5 millioen-mark-biljetten zelf kleingeld zouden worden. Zulks is nu reeds bijna het geval, nu 5 millioen niet meer waard zijn dan 10 mark vóór don oorlog. Men heeft natuurlijk geen tijd meer om zich over het uiterlijk van de dagelijks verschijnende nieuwe seriën veel hoofd brekens te maken, laat staan om ze in kleurendruk te vervaardigen. De nieuwe biljetten, die nog een week in omloop zullen worden gebracht, n.l. van 10. 20 en 60 millioen, zullen er dan ook juist zoo uitzien als de biljetten van 1 en van 5 millioen, namelijk als bedrukte velletjes blocnoten papier. Behalve de rijksdrukkerij zijn er in het geheel 60 particuliere drukkerijen dag en nacht aan het drukken van bankbiljetten. Iu de laatste dagen van de vorige week bad men de products op 4 billioen per dag gebracht. Men hoopt nu, mede door de invoeiiig vau nieuwe bankbiljetten van 50 millioen enz. van de week de nroductie nog dubbel zoo hoog te krijgen. Vandaaa zijn 5 billioen mark papiergeld in omloop gebracht. Morgen zullen het 6 billioen zyn. Van overmorgen tot het einde van de week zullen dagelijks 8 billioen mark papiergeld worden gedrukt. N. R. Crt. Drink geen slootwater De arbeider D. Mulder, uit Apeldoorn, die op het hooiland werkzaam was en om zijn dorst te lesschen water heeft gedronken uit een sloot, moet wellicht zijn roekeloosheid met den dood bekoopen. Hij gevoelde zich bij zijn thuiskomst ernstig ongesteld, waarom hij naar het Ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toe stand is hoogst bedenkelijk. Je moet er van houden 1 Te Loosduinen zatde83 jarige P., een hartstochtelijk visscher, in een der slot- ton te visschen, toen zijn dobber het sein gaf, dat er een „knaap" aan den haak zat. Voordat zijn mede-hengelaars ter hulp gekomen waren, liet de oude man zich te water glijden en baalde, tot zijn borst in het water staande, het visch- snoer aan en zoo den visch, een brasem van 4 pond, op het droge. Met vereende krachten werd P. weer op den wal ge bracht. De wonderen der natuur. Zondagmiddag was het te Medembiik zoo helder over zee, dat men duidelijk den toren van Hindeloopen en zelfs de torens in de stad Helder kon zien. De geheele kust aan de overzijde der Zui derzee was zeer duidelijk waar te nemen. Zeer velen genoten van dit mooie ver gezicht, dat volgens de schippers bijna niet voorkomt. Het auto-ongeluk bij St. Sauveur. Iemand, die de auto eenige oogenbük- ken voor de ramp heeft gezien, verklaart dat de groote wagen hem in wilde vaart is gepasseerd. De bestuurder hing voor overgebogen over het stuur, hetgeen doet vermoeden, dat de man door een zonnesteek was getroffen en misschien reeds was overleden Dit zou den dollen rit naar den afgrond verklaren. De correspondent wijst dan op het steeds dreigende gevaar van de kronkel wegen over de hellingen in het gebergte. Van 's morgens vroeg tot 's avond3 laat rijden er toeiisten-auto's en kleinere auto's langs die wegen, die door de opge worpen stofwolken voor voetgangers vrij wel onbegaanbaar zijn geworden. Men verwondert zich er eenvoudig over, dat er niet reeds meer ongelukken zyn voor gevallen. Voor den oorlog had men te Lourdes 32 toeristen-auto's en thans telt men er niet minder dan 148. Het verkeer is er, daar de wegen gevaarlijk en boven dien vrij smal zijn, veel te druk. Als bijzonderheid diene nog het vol gende Een der vreemdelingen te Lourdes had een 400 francs bij elkaar gebracht om ze den koenen redder van den heer Kuypers ter hand te stellen. De eenvou dige bergbewoner weigerde echter het geld aan te nemen en hy zeide eenvou digweg Dank u wel, mijnheer. Al mijn kameraden zouden net als ik hebben gehandeld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Jubileumliederen voor jeugdige schoolkinderen. Wijze: Ev. gezang 267. U zee'gne Godl In 't heilrijkst lot, Geliefde Koninginnel Voor ons bewaard, Door God gespaard, Gij I ed'le volksvriendinne I U zij tot loon, Op Uwen troon, Een kwarteeuw reeds gegeven, Zoo bidden wij, Verheugd en blij, Blijf lang voor ons nog leven. U Koningin I Zij onze min, Uw heilstaat, Uwe woning, En wij verblijd, Ons hart gewijd Aan U voor eerbetooning. Zoo leef dan lang, In eiken rang, Moog' heel Uw volk U eeren, En over 't kind Dat trouw U mint Wilt Gij nog lang regeeren I bis Lieve kindertonen, Jub'len overal; Waar maar menschen wonen, Zelfs op berg in dal. Lieve Koninginne Op Uw kwarteeuwfeest, Toont een elk de minne, In oprechten geest. Lieve kindermonden, Willen een van geest, Lof en lied verkonden, Op Uw kroningsfeest. Lisp'len alle keelen, Lieve Koningin, Wilt Gij met ons deelen, Onze trouwe min Blijdschap op dit heden, Vreugde overal; Feest in dorp en steden, Vlaggen zonder tal. Blijf nog lang regeeren, Over 't Hollandsch kind, Dat U trouw blijft eeren, Dat U trouw nog mint. Chr. C. VISMAN. bis bis Loting voor den Dienstplicht. De Burgemeester van Texel verwit tigt, met verwijzing naar de door hem gedane openbare kennisgeving, de inge schrevenen voor deze gemeente voor de lichting 1924, dat de loting voor ge noemde lichting voor deze gemeente zal plaats hebben in het Gymnastieklokaal der O L. school te den Burg op Woensdag, den 12 September 1923, des voormiddags te half twaalf. Texel, 18 Augustus 1923. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAM3TE. Blijdschap. Voor oudere leerlingen. WijzeVader 'k wil gaan reizen Lieve kinderkoren, Klinken blij van zin In ons aller ooren, Heil U 1 Koningin 1 Heil U 1 toegezongen In dit feestlijk uur, Staam'len onze tongen, Heil! Uw wijs bestuur. bis Zondag 26 Augustus 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Eerw. Heer P. Visser theol. cand. Utrecht. Koog, v.m. half 11 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, 'sav. 8 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, n.m. 3 uur Eerw. Heer P. Visser, theol. cand. Utrecht. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. A. K. Krabbe theol. cand. Meppel. Maandcollecte v/d kerk. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half elf ds. Koster. Alkmaar, 17 Augustus. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 814 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe 12,— a 14, Rogge 7,75 a Gerst chevalier 11,50 a 12,75 Gerst 7,75 a 8.35 Haver 9,50 a 12,— 3ruineboonen 23,— a Groote groene erwten 15,— a 30,— Grauwe erwten a Karwijzaad 78,— a 81.— Texel, 20 Augustus. 3 Paarden a 1 Veulens a 8 Koeien 275,— a 325,— 1 Pinken a 175,- 118 Schapen 35,— a 45,— 204 Lammeren 25,— a 32, 4 Graskalveren 125,— a 150,— 4 Nuchtere kalveren f 17,—a f 25,— 18 Biggen f 15,— a f 20,— Eierveiling, 20 Augustus. Aangevoerd werden 130 partijen, 16300 stuks. Kipeieren f 6,70 a f 8,10 per 100 stuks jonge hanen f 0,40 a f 0,85. oude kippen f 1,05 a f O,—. Een flacon Foster's Maagpilien bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Fosters Maagpilien dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. 304 ONDERTROUWD NICO STEIJGERWALT en ANNIE EELMAN. Medan Deli, Ned. Indië, 9. Zandvoort, Kostverloren 31, Huwelijksvoltrekking 4 Sept. a. s.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2