h N9. 3737, Zaterdag 25 Augustus 1923; 36'" Jaargang. Nieuws Advertentieblad. Spoor- en Bootdiengt. B itan d. Ms hlsti reiscliysf Woensdag- enZaterdagmorgen Advertentiën daag» voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN 11 ASVKRTENTIEN worden aangenomen bi} de Utig. Fisua LAN9EV8LÏ k ROOM, Farkstrant, Bone o» Tim Licht op Dienstregeling 1 Juni 1923. Verkrijgbaar in 24 Wfuren. Landbouw en bezuiniging. AbOKtxementtpry» per 8 maanden* oor den Burg 50 Cts. Franco per post door gebeel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. COURANT. Prpt der AdnertenMni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 25 tot en met Vrijdag 31 Augustus. voor rijwielen 8,40 uur, voor rijtuigen 9,10 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 23 Aug. v.m. 7,03 Vrijdag 24 8.09 Zaterdag 25 8,59 Zondag 26 9,40 Maandag 27 10,17 Dinsdag 28 10,51 Woensdag 29 .11,25 Des namiddags ls bet ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7l/s uur. Voor postwisséls, kwltantign, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Zomertijd. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— 8,30 vm. 2 30 5.30 nm Helder 7,— 10,15 vm. 4,15 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 8,30 vm. 5,30 nm. van Helder i 7,9,30 6,45 jVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49+ 9,04 7,30 sneltrein 9.04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57§ 9,37 9,11 H.21 12,28§ 2,41 3i04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 H.05 11,21+ 12.57 Niet op Zon- en feestdagen 'f AHeen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Van wetten en geld en van nog meer. Het zou misschien voor een aankomend jurist, die zich eens wat bekwamen wil in het staatsrecht, wel de moeite waard zijn, om hier in Duitschland eens een tijdje in de r£geering te zitten. Want dat was nog eens een gelegenheid om het wetten maken te leeren. En al te diep hoef je hier over een wet niet na te denken, want je kunt hem eerst maken en dan eens in de prac tijk bezien. En als hij dan niet bevalt, dan trek je de wet maar weer in, al heeft dezelve ook een maand of een dergelijke tijdruimte geleefd. En dan hebben de wettenmakers eenige oefening gehad in het maken van wetten en het parlement heeft er tweemaal lang en breed over kunnen beraadslagen, eerst over hel amen- deeren en aannemen van de wet en dan over het afschaffen. En heel wat menscheD meeoen neg, dat je met het maken en afdanken van een wet weer op het neutrale punt terug bent. Je bent niet op het neutrale punt terug en bovendien, je krijgt ook wel iets erg rollerigs, met dat maken en afmaken van wetten. Het wettensysteem komt wel een beetje op losse schroeven terecht Nu zijn ze hier wel een beetje gewend aan die losse schroeven, omdat alles in je oomid dellijke omgeving ook op losse schroeven staat door het telkens veranderen van de geldswaarde. Een eenvoudig winkel bedrijf, een huishouden, alles verandert elke dag steeds weer, doordat men steeds rekent met andere getallen. En zoo raakt men zoo langzamerhand wel een beetje gewend aan losheid. Maar om nog eens op het neutrale punt terug te komen. Een wet die gemaakt wordt en afgedankt wordt, heeft geleefd en heeft invloed gehad. Evengoed als er van een mensch iets uit kan gaan tusschen zijn geboorte en stervensuur. Een wet werkt na, ook nadat die wet niet meer bestaat, dat zal wel zooiets zijn, wat je in de natuurkunde geloof ik inertie noemt. Men mocht geen devisen koopen en aan gezien de marken een wat vreemd bezit zijn, zocht men andere wegen, en kocht zaakwaarden, of ging speculeeren of maakte zijn bezit aan marken op. Maar dit werden al heel gauw gewoonten, omdat koopzucht, en speculatiezucht en opmaakzucht de mensch al heel gauw eigen schijnen te worden. Het koopen van zaakwaarden was een practische manier om tenminste je bezit te redden, maar het leidde tot koopen, immer maar koopen. En aangezien er heel veel kleeren gekocht werden, raakte men gewend, o, zoo gauw al, aan veel en mooie kleeren en van die gewoonte doet men zoo gauw geen afstand. En van speculeeren kwam men tot meer letterlijk spelen. En de gewone beursspe culatie was ook niet zoo gemakkelijk be reikbaar voor eenvoudige menschen. Maar van die beursspeculatie hadden ook de meer eenvoudigen dit begrepende marken houden alleen waarde, als het aantal, dat je in je zak hebt, voortdurend stijgt. En in het bezette gebied moeten de speeltafels des avonds op straat staan, zoo lezen we het hier in de kranten en het is heel eenvoudig spelen, maar spelen is het en om vrij groote getallen gaat het ook gauw. En dat noemt men dan hier Monte Carlc manieren en wil daarmee dan te kennen geven, dat het spelen hier is ingevoerd onder Fransche invloed. Dit is wel een onbillijke beoordeeling, want het spelen is gekomen hier met de speelzucht en niet omgekeerd, wat anders meestal het geval is, en de speelzucht is gekomen door het steeds in waarde zakken van de marken, door het feit, dat je in geld, binnenlandsch geld (en dat is de mark nog altijd voor den Duitscher) niet sparen kunt en je kunt immers gerust spelen, de factor verlies telt haast niet meer mee, als je verliest, dan ben je nog net zoo ver, als wanneer je je mark zuinig bewaart. Geld uitgeven, men staat er hier voor. Zondag 5 Augustus stond de dollar op iets meer dan een millioen. Midden in de week steeg hij tot zes millioen. Zaterdag was de dollar weer gezakt, maar daar houdt men hier nooit rekening mee (men houdt alleen rekening met de stijging, zeker omdat de daling toch altijd voorbijgaande is) De dollar was dus ongeveer zesmaal zoo hoog geworden en aangezien de prijzen hier oogenblikkelijk achter den dollar aan gaan, was alles vee) duurder geworden. Wel niet oogenblikkelijk zesmaal zoo duur, dat duurt nog wel een week, maar drie en viermaal zoo duur was het leven wel ineens. Nu stijgen de loonen en salarissen ook wel met de dollar, maar ze stijgen altijd langzamer en later die stijging komt altijd achteraan. Men dacht dus, dat de Zondag van 12 Augustus zou staan in het teeken van armoede, de prijzen sterk verhoogd, de loonen nog niet en overal waar maar Wald, Wasser en Gebirge was hier in den omtrek, was het zoo vol, als het de geheele zomer niet was geweest. En nu is het water wel kosteloos in de bergmeren. En bergen en woud kun je ook gratis betreden, maar je hebt de onkosten van het reizen en de consumptie En, alle café's zaten propvol. Veel voller nog dan het vorige jaar. Toen kreeg men nog vaak van moeder de vrouw een zakje koffie (boonen koffie of Ersatz) mee, haalde eigens een flesch water, maakte een vuurtje tusschen stee nen, enz. Dat ziet men veel en veel minder en veel voller zjjn de café's, hoewel een glas bier bijv. in de loop van tien dagen acht maal zoo duur werd. Dat gaat nog harder dan de dollar. Het was Zondag vol, vermoeiend vol, rijen en rijen auto's en motorfietsen en gewone fietsen. En dan nog de heel vele wandelaars en zy, die gekomen waren met trein en tram en postauto. En als men al die vroolijkheid en al het royale gedoe van de Zondag ziet, krjjgt men eenigszins de indruk, dat de menschen van verleden jaar veel ryker zjjn geworden. En zoo is het niet, maar de armen (en daartoe behoort een groot deel der arbeiders en der ambtenaren) zijn zoo arm, dat ze alleen nog maar leven voor een voortdurend kamp tegen honger en gebrek. Maar daarnaast is een categorie gekomen, die veel, heel veel schijnt te verdienen, ze komen voort uit allo rangen en standen (wij hebben in Holland dat verschijnsel trouwens ook gezien in de oorlog) en die veel verdienenden geven veeluiten maken hun contant geld, dat ze over hebben op en ze vullen in de week de bioscopen in de groote steden. En wij krijgen ze des Zondags op visite. En z(j geven naar het buitenland de indruk dat het in Duitschland zoo slecht nog niet is. En midden in de joligheid komt in ons dorp van bergen en woud en water plotse- seling een vrachtauto met vijftig zwaar bewapende soldaten. Ze noemen dat hier politieik denk, dat ze dat te Versailles hebben afgesproken, maar ik hou me nog maar aan de Hollandsche benaming en noem zoo'n mijnheer met een geweer een soldaat. En ook het feit, .dat die politie er hier onderofficieren en officieren op na houdt doet me nog maar het woord soldaat kiezen De „communisten" zouden een aanval doen. Men verwacht hier nog altijd de revolutie als een geregelde gebeurtenis, die netjes van te voren word.t aangekondigd. Men denkt niet aan de mogelijkheid, dat de hongerlijdende bevolking van de groote steden eenvoudig losbreekt, onder of zonder communistische of andere leiding. Men verwacht hier altjjd nog een revolutie uit principe en niet een revolutie uit honger en ellende. En de vijftig soldaten zijn hier de mid dag gebleven en er is van een jacht een keizerlijke vlag weggehaald door de com munisten. En er is er een gevangen geno men en de menschen veroordeelden én de communisten én de keizerlijke vlag. Wart met verleden en eventueele toekomst had je niet te maken, vonden ze en het heden dat is nog: Ebert. En des avonds waren de soldaten en de communisten weer weg en we hadden zelfs geen enkele politieagent meer. En toch toen zou het noodig geweeet zijn niet dat we vijftig man en vjjftig geweren noodig hadden gehad, maat zoo'n paar politie agenten. die zoo'n beetje orde konden hou den. Want de vertrekkende postauto's werden cp een eigenaardige manier be stormden alleen wie goed dringen kon kreeg een plaatsje En het verwondert me nog dat er geen enkel kind is doodgedrukt of dood is gevallen want de kinderen wer den evenals de volwassen -ook op het da< van de auto gezet en de kinderen werden maar zoo'n beetje naar boven gebald. Toen had ik als goede Hollander wel eens een paar agenten willen zien oro de menschen op een rijtje te zetten. Maar de vijftig zwaar gewapenden waren allang weer yveg och die vonden het inpakken van een drom menschen in postauto''3 natuurlijk onbelangrijk, omdat ze geen politie waren, maar soldaten. Westfalen. NINE MLNNEMA. „MAAR VROUWTJE ALWEER EEN NIEUW TOILETJE „WELMEEN,ALLEEN HAAR GEvwirmT." TwinK verschafte haar de mooie nieuwe kleur, die 2uj al zoo lang had willen- heb. bendoch rnoar sieeds niel had kunnen krijgen. TEXEL 24 Augus us De gevaren van de weg. Lang ni;t denkbeeldig zijn de gevaren van de weg, v aoral voor de voetg ang;er. Het verkeer heeft zich overal uitgebreid en hebben wij nu DE LEVER'S 7.ECP MAATSCHAPPIJ. VLAAWDINGE.N j r&lnLunten van *5uJ7]i$hè 6/7 LwC leagzczisu* v.' wvyrrcDurszamHe niet te klagen over het rammelen der wagens, het nadeel voor onze veiligheid is er aan ver bonden, dat we de voertuigen niet hooren aan komen. Eén oogenblik onze aandacht afgeleid, het kan ons noodlottig zijn. Vooral de voetganger heeft op eigen veiligheid te letten. Woensdagavond, bij eenige drukte op de weg, werd ter hoogte van het Groentje aan het Schildereind, de heer D. Witte JDz. aangereden door een fietsrijder en kwam daarbij zoo nood lottig te vallen, dat de aangeredene bewusteloos in zijn woning werd binnengedragen en het ergste te vreezen scheen. Die vrees is niet direct gegrond gebleken. Een rustige nacht is gevolgd en het laat zich aanzien dat de heer W., behalve eenige ont vellingen van lichte aard, geen nadeetige ge volgen van het ongeval zal ondervinden. Gedurende de laatste 25 jaren is door de Regeering ongetwijfeld veel voor den landbouw gedaan en de resultaten hiervan zijn niet uit gebleven. Waar thans de omstandigheden beper king van de Staatsuitgaven echter gebiedend noodzakelijk maken, worden subsidiën ingehou den, kredieten besnoeid, zelfs scholen opgehe ven en wordt dus op elke mogelijke manier getracht de uitgaven te beperken tot het aller noodzakelijkste. Hiermede is een periode aan gebroken, die ongetwijfeld einstige gevolgen voor den landbouw, en dus voor de Maat schappij, zal hebben, en veel zal hierbij afhan gen van de houding der betrokkenen, d.i. van de landbouwers en hunne organisaties. Het is in verband hiermede, dat ik wil wijzen op de opheffing van de land-entuintouwwinterscho- len, respectievelijk te Tiel en Alkmaar, omdat hierin een ernstige waarschuwing voor de landbouwpraktijk ligt opgesloten. Geeft thans nu het nog tijd is, blijken dat gr uwe landbouw- onderwijs-inrichtingen op prijs stelt. Uwe belangstelling is de kurk waarep deze inrichtin gen drijven. Zorgt ge niet voor voldoende bezoek, de Regeering zal uit deze laksche hou ding hare conclusiën weten te trekken en de gelegenheid, te komen tot beperking van hare uitgaven, niet ongebruikt voonij laten gaan. Landbouwers in Noordholland, nog is er gelegenheid uw zoons beter toe te rusten voor de komende moeilijke tijden, door hen twee winterhalfjaren naar de landbcuwwinterschool te Schagen te zenden, nog is liervoor slechts f 15,per winterhalfjaar schoolgeld verschul digd, want nog worden de leerkrachten door het Rijk betaald. Van uwe houding zal echter vooral afhangen, of de Regeering deze uitgaven als noodzakelijk zal blijven beschouwen. Inlichtingen over de school worden schriftelijk en desgewcnscht ook mondeling verschaft door den directeur S. SMEDING.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1