Honiö's Puddingen Verandering INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. De fokveedag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. van spijs doet eten, zegt*—t het spreekwoord. Eiken dag een anderen Honig's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maizena, geeft een aangename afwisse-. ling bij de maaltijden. Loting voor de lichting 1924. Een mensch kan veel verdrageD, maar een voortdurend koele huiselijke omgeving ondermijnt hem langzaam maar zeker. Gevaarlijke autobussen. Zaterdag is van een der autobussen, die den dienst Beverwijk—Wijk aan Zee onderhouden, tijdens het rijden één der wielen afgeloopen. De bus kantelde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dit is in 14 dagen tijds reeds de 3de maal dat bij dezen dienst een soortgelijk ongeluk gebeurt. Voor eiken milicien één arts. „Het Centrum" is over de bbzuiniging zooals die door verschillende departemen ten wordt toegepast, niet tevreden. Bij militaire zaken vooral heett men omtrent de zoo dringend noodige bezui niging al heel rare ideeën. Het nieuwste feit, dat ons ter' oore kwam, spreekt boekdoelen. In het militair hospitaal te Utrecht waren Zaterdag 11 Augustus aanwezig 15 patiëateD en 13 dienstdoende officie ren van gezondheid. Daarbij komt, dat van de 15 patiënten, wier ziekten alle van zeer onschuldigeu aard is, er zeven z g. loopende patiënten zijn, die de kazerne slapen. Verloopen zilverbons. De Minister van Financiën brengt ter algemeens kennis, dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 (St-bl. no. 70), die ingetrokken zil vet bons van f2.50 (model 1915), alsmede de ingetrok ken zilverbons van fl (model 1916, als nog tot en met 31 December '9'3 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiëa te Amsterdam (Heerengracht 344/49. Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender Ter bevordering vau een spoedige afdoening zullen de inzen ders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een post wissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortiDgsfoimuiier van den postcbèque-en girodienst, ten boloopo van het oedrag der door hen ingezonden zilverbous. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gelegenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van f 1,1 2 50 en f5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van f en f2.50 van hot nieuwste type. Van de laatst bedoelde zilverbons, welke dus niet be hoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van f 1 de dagteekening van 1 Februari 1920, terwijl de boos van f 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Mijnheer de Redacteur. Vergun ons een plaatsje in uw blad, voor het volgende. Naar Terschelling. Voor de oudste leerlingen. JUBELKLANKEN. HOEZEEvoor volwassenen Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 17 tot en met 24 Aug. 1923. GEVONDEN VOORWERPEN. (Godeponeerd ten raadhuize). 2 centuurs, 1 veldflesch en 1 portemonnaie met inhoud. Zondag 26 Augustus 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Koog, v.m. half 11 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, 's av. 8 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, n.m. 3 uur Eerw. Heer P. Visser, theol. cand. Utrecht. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. A. K. Krabbe theol. cand. Meppel. Maandcollecte v/d kerk. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half elf ds. Koster. Purmerend, 21 Augustus. 803 Runderen waaronder 350 vette koeien f 1,a ooc Gelde koeien Melkkoeien 68 Stieren. 80 Vette kalveren per Kg. 0,90 172 Nuchtere kalveren 10, 573 Schapen 35, 834 Lammeren 25, 485 Vette varkens per K.G. 0,72 f 1,30 p. K.G. 200 a 200 a 49 Magere varkens Kipeieren Schagen, 23 Augustus. Uit de Schager Crt. 113 Vette koeien 53 Gelde koeien 25 Kalfkoeien 184 Lammeren 58 Vette varkens 152 Biggen Boter Kipeieren per 100 18,- 7,- f 300 240 340 24,- 0,68 18, 1,60 6,25 f 1,10 f 42,- f 48,— f 35, f 0,76 f 36,- f 8,— Barometers en vooral weerhuisjes gaven niet heel veel moed. 't Weer beloofde niet veel goeds en in de herinnering van enkelen doemden on willekeurig op beelden uit het verleden, beelden van een verregende fokveedag. Erg aanlokkelijk zijn die beelden niet en het is niet te verwon deren, dat de stemming niet zoo heel optimis tisch was. Maar onze boeren hebben niet te klagen gehad. Schitterend geslaagd is de schapen- fokveedag in alle opzichten. Hoeveelheid en hoedanigheid van het ingezondene vee was uitstekend of wel kwantiteit en kwaliteit tieten niet te wenschen over. Het weer evenmin. Een frissche wind en heldere zon en bijgevolg veel belangstelling. Belangstelltng niet alleen van ons eiland, maar vooral ook van daar buiten. Uit Friesland kwamen kijkers en koopers over en als bewijs dat de waarde van goed fokvee wordt ingezien, kan zeker genoemd, dat de eerste prijswinners rubriek 4 fokschapen, voor een som van f 100 per stuk van eigenaar verwisselden. Ramlammeren werden verkocht tot hooge prijzen, wij hoorden zelfs van een koopsom van f125,— gewagen. Overigens moet gezegd, dat de handel niet beduidend was, wat wel te bejammeren is. Onze schaapveehouders hadden [hun beste krachten ingespannen. Prachtige dieren waren aange voerd, keurige collecties, geregistreerd als on geregistreerd, niet alleen voor de gevraagde rubrieken, maar ook ter opluistering van de fokveedag. We laten hieronder de uitslag van de keuring volgen. De rubriek eenjarige rammen, geregistreerd telde 10 nummers, waarvan de le prijs A werd toegekend aan no. 7, eigenaar de heerjb. Zui- dewind, le prijs B aan no 6, eigenaar de heer P. Keijser, 2e prijs aan no. 5, eigenaar de heer G. Schraag, en 3e prijs aan no, 8, eigenaar de heer P. C. Hin. Van deniet-geregistreerde eenjarige rammen, werd de le prijs toegekend aan no. 14 van de heer A. Brans en de 3e prijs aan no. 12 eigenaar de heer D. H. Bruin. In deze rubriek werd de 2e prijs niet uitgereikt. Van de gereg. 2-jarige rammen verkregen de le prijs no. 17, eigenaar de heer Jac. Eel- man Gz., de 2e prijs no. 21a, eigenaar de heer Jb. Eetman Dz. en de 3e prijs no. 21b, eige naar de heer A. Commandeur. In de groep niet-geregistreerde 2-jarige ram men werden geen prijzen toegekend. Oudere rammen, geregistreerd, le prijs no. 26, eigenaar de heer P. C. Hin, 2e prijs no. 32, eigendom van de heeren Gebr. Keijser en 3e prijs no. 30 eigendom van de firma C. R. Keij ser Co. Voor niet-geregistreerde oudere rammen ver wierf de le prijs no. 50 eigenaar de heer C. Dijt 2e prijs no. 47, eigenaar de heer J. Eelman Kz., 3e prijs no. 46, eigenaar de heer J. Keijser Az. De rubriek schaap met een ramlan geregi streerd, telde 36 nummers. Hiervan werd de le prijs toegekend aan inzending no. 53 eige naar de heer P. C. Hin. Aan inzending no. 67 eigenaars de heeren Gebr. Keijser viel de 2e prijs ten deel. 3e prijs aan inzending no. 68 van dezelfde eigenaren, terwijl aan de inzen dingen no, 72, eigenaar de heer J. H. Kikkert Gz. en inzending 81 eigenaar de heer Jb. S. Keijser, beide een bestuursprijs werd toegekend. Rubriek, schaap met 1 ramlam, niet geregi streerd, 40 nummers, le prijs, inzending no. 126 eigenaar de heer C. Bruin, 2e prijs, inzending no. 107, eigenaar de heer C. Dijt en 3e prijs no. 90, eigenaar de heer J. Roeper Jcz. Schaap met 2 lammeren, waarvan minstens één ramlam geregistreerd, 31 nummers, le prijs inzending no. 132, eigenaar de heer Jac. Eelman Gz., 2e prijs inzending no. 139 eigenaar de heer G. Schraag en 3e prijs inzending no. 129, eigenaars de heeren Gebr. Keijser. Voor schaap met 2 lammeren, waarvan min stens één ramlam, niet-geregistreerd, viel de le prijs ten deel aan inzending no. 156, eigenaar de heer C. S. Keijser, de 2e prijs niet toegekend, 3e prijs inzending no. 159, eigenaar de heeren Gebr. Keijser. De rubriek 4 ooilammeren, geregistreerd, telde 10 nummers, le prijs no. 166, eigenaar de heer P. C. Hin, 2e prijs no. 170a, eigenaar de heer M. Zuidewind, 3e prijs no. 167, de firma C. R. Keijser Co. Rubriek 4 ooilammeren, niet-geregistreerd, 13 nummers, le prijs no. 179, eigenaar de heer W. T. Bakker, 2e en 3e prijs, resp. nos. 182 en 183, eigenaar de heer C. Dijt. 4 éénjarige fokschapen, geregistreerd, le en 2e prijs resp. aan inzendingen nos. 184 en 185, eigendom van de fa. C. R. Keijser Co.; de 3e prijs niet toegekend. 4 éénjarige fokschapen, niet-geregistreerd. le en 2e prijs resp. aan inzendingen no. 189 en 188, eigenaar de heer C. Dijt, 3e prijs aan inzending no. 190, eigenaar de heer C. Keijser Hz. Voor 4 oudere fokschapen, geregistreerd, vielen le en 2e prijs ten deel aan de beide inzendingen, resp. nos. 191 en 192 van de fa. C. R. Keijser Co Van deze schapen werden zooals reeds ge noemd vier verkocht tegen een prijs van f 100 per stuk. Voor 4 oudere fokschapen, niet-geregistreerd, werd een 2e prijs toegekend aan de eenige inzending no. 193, eigenaar de heer C. Dijt. Iets nieuws was de wolkeuring, waarvoor ook groote belangstelling is getoond. 82 vachten werden ingezonden, die alle waren uitgestald in het Waaggebouw, de uitslag van de keuring aan elke vacht op de kaart vermeld. De vee houders konden zoodoende zelf het verschil zien, wat betreft prima kwaliteit, eerste en tweede. In verband met kwaliteit, gewicht, rendement en waarde per K.G. was iedere vacht een cijfer toegekend. De eerste prijs viel ten deel aan de vlies van ram F 297, TI, KG., waardecijfer 434, eigenaar de heer H. Zijm; tweede prijs aan de vlies van ram F 249, 8 KG., waardecijfer 426, eigenaar de heer Jb. Eelman Gz.derde prijs aan de vlies van ram F 305, 7 KG., eigenaar de heer B. Dros. De dag van Woensdag was een geslaagde dag. O ad schild, 24 Augustus Deze week werden van hier verzonden678 lammeren, 359 schapen, 15 varkens, 7 koeien en 2 kalveren. KONiVS KinD'wr.V. Lijst houdende de namen der militieplich- tigen, die 12 September 1923 deelnemen aan de loting der militie voor de lichting 1924. Wegens broederdienst vrijgestelden, nemen niettemin aan de loting deel. 1 Adriaan Leonard Bakker 2 Cornelis Michiel Bakker 3 Cornelis Willem Bakker 4 Pieter Bakker (v.g.b.) 5 Johannes Anthonius Barhorst (v.g.b.) 6 Maarten Cornelis Boon (v.g.b.) 7 Jacob Borgman 8 Kors Breman 9 Lodewijk Franciscus Bremer 10 Gerbrand Brouwer (v.l.b.) 11 Jan Brouwer 12 Hendrik Bruijn 13 Pieter Bruijn 14 Cornelis Dekker 15 Klaas Dogger 16 Dirk Cornelis Drijver 17 Pieter Drijver (v.g.b.) 18 Leendert Dijker (v.g.b.) 19 Aris Jan Eelman 20 Cornelis Eelman 21 Cornelis Aris Eelman 22 Jan Eelman (v.g.b.) 23 Nan Eelman 24 Jan Willem Flens (v.g.b.) 25 Abraham Geus 26 Jacob Gomes 27 Johannes Hubertus Goossen 28 Lambertus Theodoor Graaf 29 Willem Cornelis de Graaf 30 Jan van den Hoek 31 Omer van Houte 32 Willem de Jong 33 Hendricus Kalis 34 Sijbrand Keijser (v.g.b.) 35 Jacob Kikkert (v.l.b.) 36 Jan Koopman (v.l.b.) 37 Poulus Kuiper (v.g.b.) 38 Cornelis Kuiter 39 Johannes Gerrit van der Kuijlen 40 Cornelis Pieter Moojen 41 Jacob Mosk 42 Teunis Pongers (t.o.) 43 Johan Wilhelm Schmidt 44 Cornelis Johannes Schoenmaker (v.g.b.) 45 Zeger Willem Stolk 46 Andries de Visser 47 Abraham Vos (v.g.b.) 48 Sijmon Johannes de Waal (v.g.b.) 49 Jan de Waard (v.l.b.) 50 Lammert de Waard 51 Cornelis van der Werve (v.g.b.) 52 Kleis Wetsteen 53 Cornelis Witte 54 Jacob Witte 55 Leonard Witte (v.g.b.) 56 Kassen Zegel 57 Hendricus Johannes Zijm 58 Simon Zijm V.g.b.voor goed vrijgesteld wegens broe derdienst; V.l.b.: voorloopig vrijgesteld we gens broederdienst; t.o.: tijdelijk ongeschikt. De Cocksclorp, 22 Augustus. Hedenavond werd de aangekondigde ver gadering van de afd. Texel van deS.D.A.P. in het lokaal van Gez. Buijs gehouden. Er waren slechts enkele personen aanwezig. Als spreker trad op de heer Boon van Oude- schild, die in goed gekozen woorden verschil lende maatschappelijke misstanden in het licht stelde en opwekte om hiertegen den strijd aan te binden. Spr. deelde mede, dat de afd. Texel van de S.D.A.P. had besloten, op het aanstaande con gres van de SDAP een voorstel in te dienen, om door middel van een petitonnement krach tig bij de regeering aan te dringen op premie- vrij staatspensioen. Óp Texel zullen dar. vooraf handteekeningen worden verzameld, die moeten dienbn tot steun voor den afgevaardigde, die genoemd voorstel op het congres zal moeten verdedigen. Spr. vertrouwt, dat ook niet-partijgenooten op Texel gaarne hun handteekening zullen geven, omdat het hier een zaak betreft van algemeen belang. Hierna besprak spr. de vragen: Is ouderdomsverzekering zonder premie betaling noodig? en is ouderdomsverzekering zonder premiebetaling mogelijk. Beide vragen meende spr. bevestigend te moeten beantwoorden. Nadat de door enkele personen gestelde vragen door spr. waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. (St.ct.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Zondag 19' Aug. maakten wij per s.s. Ter schelling een reisje naar Terschelling. Het weer was prachtig, 's Morgens om 7 uur vertrokken we van den Burg naar Oudeschild waar de boot om 8 uur aankwam. De fietsen werden in het ruim geladen en gingen wij aan boord. Te ongeveer 8,30 uur vertrokken we. Na een heerlijke zeereis kwamen we te 12 uur op Ter schelling aan. Schitterend ligt het dorp West- Terschelling aan den rand van de duinen. Eenige honderden menschen stonden aan de wal om ons welkom te heeten. Wij hadden gauw onze fiets en zijn langs een prachtige weg door Hee, Kaard, Baaiduinen naar Midsland gereden waar we in het Wapen van Terschelling ons middag maal hebben genuttigd. Te 1 uur zijn we weer op de fiets gestapt en door Landrum, Formerum, Lies naar Hoorn gereden. Daarna nog door Oosterend naar de Dwarsdijk waar wij eenige oogsnblikken hebben vertoefd. Achter de Dwarsdijk ligt een groote uitgestrektheid land „Grie" genaamd, waar geen menschen wonen. Op het einde daarvan staat het badhotel. Daar zijn wij echter niet geweest daar de tijd te kort was. Van de Dwarsdijk zijn wij weer langs dezelfde weg teruggegaan naar West-Tersehelling, waar wij om 3,40 uur aankwamen. Daar zijn wij op de vuurtoren „De BrandariV geweest. Nu, wij waren blij dat we boven waren. Wat hadden we toen een prachtig gezicht over het eiland. In de toren is nog een verzameling van vogels en eieren. We waren nog lang niet uitgekeken, maar we moesten naar beneden om op tijd aan boord te zijn. Te 4.30 uur vertrokken we weer naar Texel, waar we 7,45 uur aankwamen. Ook hier was er veel belangstelling, om te zien wie er mee kwamen. Wij raden ieder aan om ook eens een kijkje te gaan nemen naar dat schoone eiland. U mijnheer de Redacteur hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. Eenige deelnemers. WijzeZie de leliën op het land. Jubelklanken 1 blij van geest, Voor de Koninginne, Voor het heug Kroningsfeest, Van de Volksvriendinne Jubelklanken rein van zin, Stort het uit in blijde min, O 1 dat elk Haar minne. Jubelklanken! Koningin! Ruischen door de dreven, Klein en groot! toont u Haar min, Heil zij Haar gegeven. Neerlands volk in blijden stond, Hoopt en fluistert in het rond, Lang zal Zij nog leven. Jubelklanken 1 galmt het uit, ln de reine zangen Galmt de mond, en galmt de luit, Nu in alle rangen. Koningin! regeer nog lang! Voor 't waarachtig volksbelang, Dit zij ons verlangen Wijze Het boerenvrijheidslied. Hoezee voor 't volk van Nederland Als vreugde heerscht in 't rond, Hoezeede feestzang, die den band Der liefde ons verkond. De blijde maar' zoolang verbeid, Die 'tJubelfeest ons schenkt; Is eind'lijk daar, wij zijn verblijd; Dat elk het dan herdenkt. °1S- Kom nu voor 't vorstenhuis gezongen hiep, hiep, enz. Van ware hulde thans doordrongen, hiep, hiep, enz. Hoezee 1 wij vieren lustig feest, Voor 't eerbaar Vorstenhuis Woon' nu een opgewekte geest, In school, paleis, en kluis, Dat oud en jong, én arm én rijk, Eendrachtig saam verheugd Mag deelen in dit huldeblijk; Dit schenkt ons ware vreugd. Dat elk dit feest dan lustig viere, hiep, hiep, enz. En Haar de eer'kroon lang nog siere, hiep, hiep, enz. HoezeePrinses en Koningin I Hoezee 1 den Prinsgemaal Wij hopen allen één van zin Dat welstand op hen daal'. Dat Nederland, van Oost tot West, Van 't Noorden tot aan 't Zuid, Alom de feestgalm geeft ten best, h. Die in deez' woorden sluit. Komt Nederlanders aangehevenhiep, hiep, enz. Dat Zij in wereldvrêe mag leven hiep, hiep, enz. Chr. C. VISMAN. GEBOREN: Pieter, zoon van Cornelis Tuinder en Grietje Huisman Gerardus Cornelis, zoon van Michiel Witte en Antonia Majoor. ONDERTROUWD: Pieter Wolse en Jantje Sluisman. GETROUWDJacob Backer en Jakoba van Liere. OVERLEDENJohan Wortman, oud zes maan den, zoon van Hermanus Wortman en Johanna KuitersDirk Witte, oud 69 jaren, gehuwd met Aaltje de Vries. 475 475 550 390 450 f 33,— f 0,75 f 25,— f 1,80 f 7,25

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2