Gemeenteraad van Texel. Gem engd N ieu w vrijwillige ouderdomsverzekering. Deze laatste komt de spr. heel uit de booze voor. Met een beroep op de medewerking van de aanwezigen, sluit de secretaris der afdeeling, die de leiding had, de vergadering. Bertels' Oliefabrieken te Amster dam werd op de Landbouw Tentoon stelling te Vorden bekroond met Eere- prijs met Zilveren Medaille voor hare inzending der bekende Bertels' Lijnzaad koekjes met Suiker, Cleveland's Eggsmeaj een Ochtendvoeder met een zeer hoog gehalte aan eiervormende stoffen, en een verbeterde droogvoederbak voor kippen, waarvan ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H M. Koningin Wilhelmina 100.000 stuks gratis worden geleverd, n 1. bij iedere 50 kilo Cleveland's Eggsmeal een gratis droogvoederbak. De storm. Meerdere slachtoffers heeft de zee de vorige week geöischt, de storm deed op de Noordzee, boven Borkum bet Duitsche stoomschip „Kloepfel" van de reederij Krupp te Rotterdam vergaan. Veertig menschen in de kracht van bet leven kwamen daarbij omalleen de kapitein werd gered, door de beman ning van de Nederlandsche trawler „Java". Circus Westfalia. Het stormweer van de vorige week was ook oorzaak, dat het circus West falia hier niet tijdig kon arriveeren. Zaterdagmiddag bereikte het gezel schap ons eiland en bij bekkenslag werd kennis gegeven, dat de openingsvoorstel ling op Zondagavond zou plaats hebben. De openingsvoorstelling was goed be zocht er werd schitterend gewerkt. Sehier ongelooflijke staaltjes van honden- dressuur werden vertoond. Bewondering werd afgedwongen door de prestaties van de koorddanseres, schoolrijders en artisten gaven schitterende proeven van bekwaamheid, terwijl de clowns door gepaste grappen de vroolijkheid wisten op te wekken. Herhaaldelijk weerklonk daverend applaus en een gulle lach. Oak Maandag viel de circus een goed bezoek ten deel. Dinsdag en Woensdag (zie advertentie) wordteen geheel nieuw programma gegeven. Een bezoek aan het circus is alleszins aan te bevelen. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Aug. 1923. Ingelegd 11291,45 Terugbetaald 6073,54 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7124. Jubileumfeesten te Koog. De Koogerfeesten vormen ditmaal de inzet en ale de feesten die volgen het ook zoo goed zullen hebben wat de weersgesteld heid betreft, dan is er al veel gewoDnen. Schitterend weer begunstigde Vrijdag de feestelijkheden en van alle plaatsen vao ons eiland waren da belangstellenden opge komen. Dexfeesteiykheden te Koog mogen zich dan ook keer op keer in een goede roep verheugeD. Men weet te Koog zijn gasten te ontvangen ëo strand en duinen bevorderen niet weinig hat bezoek. Het vijfspan trok aller belangstelling tot zich. De feesten te Koog z(jo geslaagd Hieronder volgt de uiisla? van de ver schillende wedstrijden en volksspelen op Vrijdag Scboonrtjden met paard en kar le prf)s de hr. M. J. Kikkert 2e C. de Wit 3e C Witte. Hardrenn'en met paard onder de man le pr£js de hr. N Kikkert 2e J. H Kikkert 3e J Eelmeo. Ringsteken met paard en kar: le prijs mej Van Rossum* de hr. M. S Lange veld 2e prijs mej. G. Ee'man de hr. N. Kikkert. 3e prijs mej J den Braven de hr. Job. Langeveld. Ringsteken op fietsen le pr(js mej. T Bruin 2> de hr. M Koorn Cz. 3« J Keijser. S'oelendans voor oogehuwdnn le prijs mej M Tatenhove 2e G. Eelman 3e T. Koorn. Zaterdag liet het» weer veel te wenschen over, zoo zelfs, dat de volksspelen in uit zicht gesteld, 's middags niet konden plaats hebben. Het feest voor de schoolkinderen was er echter niet minder om en ook 'a avonds slaagde bet best. In gen kring of beter met ingezetenen van Koog en naaste cmgevitig was men gezellig byeen. Bij de stoelendans voor gehuwden viel de eerste prijs ten deel aan mej. J. v. d. Wal- Spigt, de 2e prijs aan mej. N Epe Kelder- hois. Van de ongehuwden behaalde bf) de stoelendans mej. A. Maas de le prijs, terwijl de 2e pr(js aan mej. Nelly Burgman ten deel viel. Een geanimeerd bal volgde. Oosterend4 September. Gisteren speelden de voetbalclubs O.V.V. I, van hier en S.V.S. I van Helder een voetbalwedstrijd, waarbfj O.V.V. overwon met 3 2. Deze club was goed op dreef; S.V.S. speelde met 10 man, waarbij enkele invallers. Gehouden Dinsdag 4 September 1923 voormiddags elf uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, Burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig alle ledende heeren Bakker, Keesom, Vlaming, Boon, Epe, de Graaf, R. P. Keijser, S. Keijzer, D. C. Dros, A. Vonk, J. J. v. d. Ree, L. Roeper en C. Stoepker. Na opening van de vergadering leggen de heeren Bakker, Keijser, Boon en Roeper de vereischte belofte en verklaring, de overige leden de zuiveringseed en de eed van trouw af. De voorz. heet alle leden welkom, in het bizonder de nieuwe leden, waarbij hij de heer Dros als een oude bekende mag begroeten. Spr. hoopt dat alle nieuwe leden zich hier spoedig zullen thuisgevoelen, niet om het hier aardig of gezellig te vinden, maar om werk zaam te zijn in het belang der gemeente. De herkozen leden, wenscht de vootz. geluk met het hernieuwd mandaat. Nieuwe moeilijk heden zegt spr. zullen zich voordoen, doch hij twijfelt niet om met de noodige lust en opge wektheid en het belang der gemeente voor oogen, zullen ook de moeielijkheden in de toe komst worden overwonnen. Als oudste lid brengt de heer Keesom dank aan de voorz. voor de waardeerende woorden tot de leden gericht en spreekt de hoop uit, dat het hem gegeven mag zijn ook deze 4 jaar in goede samenwerking met voorzitter en leden te mogen zitting hebben. De heer Dros dankt voor de begroeting en hoopt ook nu in goede samenwerking de belan gen van de gemeente te dienen. De heer de Graaf brengt zijn persoonlijke dank. De heer Roeper brengt ook dank aan de voorz. Spr. zegt verbaasd te staan op zoo hooge leeftijd, als het ware in de avond van zijn leven, tot lid van dit college te worden gekozen. Aanvankelijk had spr. gemeend, dat in zijn plaats beter een jongere, meer ontwikkelde kracht gekozen ware. Het belang van de gemeente dreef hem de benoeming aan te nemen, mocht spr. eens een goed plan hebben en zijn krachten zouden tekort schieten, dan doet spr hierbij een beroep op de medewerking van de raad en vooral van de voorz. Spr. is deze morgen ontwaakt met de ge dachte, dat het is een gewichtige dag en heeft zich toen herinnerd een tekstwoord nog kort geleden door de predikant zijner gemeente be handeld „Eén is Uw meester, gij zijt allen broeders." Dat is een heerlijke gedachte, zegt spr. en drukt de hoop uit, dat die geest, de geest van broederschap in deze vergadering moge leven dig blijven. Tot de heer Keesom, als oudste van het college, richt spr. het verzoek om met hem als oudste broeders het voorbeeld te zullen geven. Wanneer de voorzitter dan tot bekorting aanmaant, eindigt de heer Roeper met de verklaring, met de genoemde goede bedoeling zijn plaats hier te aanvaarden. Voorlezing van de notulen volgtze worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Benoeming Wethouders. Bij eerste stemming wordt met 9 stemmen tegen 4 op de heer Keesom, herkozen de heer Bakker. Op de desbetreffende vraag van de voorz. verklaart de heer Bakker niet te aarzelen, om de benoeming aan te nemen. Spr. brengt dank voor het bij vernieuwing betoond vertrouwen en herinnert aan zijn belofte straks afgelegd, om de belangen der gemeente te zullen voor staan. De voorz. feliciteert de heer Bakker en zegt niet te twijfelen of de samenwefking met hem als voorzitter van het college van B. en W. zal ook voortaan zoo goed zijn als ze steeds was. Bij de volgende stemming wordt tot wet houder gekozen de heer R. P. Keijser met 8 stemmen, tegen 3 op de heer Keesom en 2 op de heer Dros uitgebracht. De lieer Keijser verklaart de benoeming aan te nemen. De voorz. wenscht de heer Keijser geluk en wijst op de bijzondere beteekenis, als nieuw lid tot de functie van wethouder te worden gekozen. De heer Keijser dankt de voorz. en brengt van deze plaats ook dank voor het groot aantal stemmen op hem uitgebracht, een achtste deel van het aantal kiezers, zegt spr. heeft mij hier heen gebracht. Dat spr. thans door de meer derheid ook tot wethouder is gekozen ook daar voor is spr. erkentelijk en spreekt de hoop uit dat men in hem zal vinden wat men verwacht en dat door hem met de voorz. en zijn mede wethouder in goede samenwerking het belang der gemeente mag worden gediend. 3. Ingekomen stukken De voorzitter doet voorlezing en mededeeling van a. Schrijven van de heer C. Keijser Hz. hou dende aanneming benoeming tot regent van het Algemeen Weeshuis b. Missive van Ged. Staten houdende goed keuring van het raadsbesluit inzake tonnenbe- lasting. Sub. Jagen b aangenomen voor kennisgeving, c. Adres van de Texelsche Onderwijzersver- eeniging inzake het vervolgonderwijs. Komt bij punt 10 ter tafel. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1922. Op voorstel van de commissie van onderzoek wordt de rekening bij acclamatie goedgekeurd. 5. Voorloopige uaststelling gemeentereke ning ouer 1922. De gemeenterekening, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f295.783,29 en een batig saldo van f 22.908,98 wordt op advies van de commissie van onderzoek voorloopig vastgesteld. 6. Aanbieding gemeentebegrooting ouer Gesteld in handen van een commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Keesom, Stoepker en Boon, terwijl voorts, de begrooting zal circuleeren bij alle leden. 7. Idem begrooting uoor het Algemeen Armbestuur ouer 1924. Wordt aangeboden tot een bedrag van f 10.081,56 in ontvangst en uitgaaf, waarbij ge rekend op een subsidie uit de gemeentekas ad f4250,— (voor 1923 werd een subsidie toege staan van f5500.—, voor 1922 zelfs f7000,—) In handen van een commissie bestaande uit de heeren de Graaf, Epe en Vonk. 8. Benoeming leden commissie uan bij stand uoor het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf. Na drie stemmingen wordt bij loting de heer Keesom gekozen, herhaaldelijk behalen de hee ren Keesom en Dros evenveel stemmen. Bij volgende stemming wordt de heer Dros gekozen. 9. Benoeming leden uan de commissie inzake landbouwonderwijs. Na weer herhaalde stemmingen, resp. loting worden gekozen de heer Vlaming en Dros. 10. Regeling uan het ueruolgonderwijs. De kosten van vervolgonderwijs zullen voor taan niet meer door het Rijk worden gedragen. De betreffende minister betoogtdat het nut van het vervolgonderwijs niet evenredig is aan de kosten dat door invoering van het 7e leerjaar er minder behoefte aan vervolgonderwijs be staat en dat art. 11 van de Nijverheidsonder wijswet, voor hen, die voor bedrijf of nering behoefte hebben aan verdere ontwikkeling, ge legenheid biedt daarin door cursussen te voorzien. Waar nu de kosten van het vervolgonderwijs geheel voor rekening van de gemeente zullen komen, hebben B. en W. zich tot een taak gesteld die niet hooger te doen zijn, dan nood zakelijk is. Van hoofden en onderwijzeressen is bericht ingekomen, dat zij bereid zijn het onderwijs te geven tegen een vergoeding van f 1,50 per uur. B. en W. komen in verband met de aantallen leerlingen voor de onderscheiden laatste cursussen opgegeven, tot het oordeel, dat minstens 12 leerlingen voor elke cursus voor vervolgonderwijs dienen te worden opge geven. Aan de hand van de genoemde cijfers komen zij tot de conclusie dat het dan mogelijk zal zijn een cursus te houden te den Burg, te den Hoorn, te Oudeschild, te Oost of Oosterend, te Midden-Eierland of te Zuid-Eierland en te de Cocksdorp. De kosten zouden per cursus, 25 weken, bedragen2 uur handwerkles per week en 6 uur in de overige vakken, is 25 maal 8 maal f 1,50 is f300,Gerekend op acht cursussen zouden deze te zamen een uitgaaf vorderen van f2400—, als gevolg een uitkeering van f 800, voor bizonder onderwijs, wordt dat in het geheel f3200,—. B. en W. achten niet gemotiveerd verder te gaan. De heer de Graaf kan zich heel wel met de beschouwingen van B. en W. vereenigen, doch zou het vereischte aantal leerlingen willen be paald zien op 10 en het lesgeld op f 1,— per uur. Omdat de heer Keijser overtuigd is, dat het voorstel nogal discussie zal uitlokken, wordt door hem voorgesteld, de beslissing in deze aan te houden tot de volgende vergadering. De voorz. wijst er op, dat dit vertraging zou meebrengen en wil liever thans een be slissing nemen. Uitvoerig wordt over het voorstel van ge dachten gewisseld, tal van meeningen komen naar voren, doch het slot is, dat op voorstel van de voorz. wordt besloten, dit jaar de proef te nemen als door B. en W. voorgesteld, met dat verschil, dat op advies van de heer S. Keijzer de cursus wordt bekort tot vier maanden, zoo mogelijk. De verordening wordt bij acclamatie aange nomen, doch op voorstel van de heeren Dros en Boon en met instemming van de vergadering, wordt hier en daar ingelascht, dat de leden van de raad bevoegd zijn op beslissing van B. en W., in de verordening genoemd, terug te komen. Bij do rondvraag bepleit de heir de Graaf, in verband met de herhaalde stemmingen, het wenschelijke van een aanbeveling en geeft in overweging de weg naar de Vuur toren door de gemeente met medewerking van het polderbestuur te doen beharden. Tijd ontbrak, zegt de voorz., anders bad U reeds een voorstel in deze geeet bereikt. Het is te voorzien, dat de verbetering van de weg naar de Vuurtoren totstandkomt. B en W hebben de heer Inspecteur van het Loodswezen beloofd, aan Uwe vergade ring te zullen voorstellen een subsidie van f 10C0, voor de beharding toe te staan. De heer Vlaming voert hierop het woord doch ie voor ons onverstaanbaar. Het gevaar voor oogelukken met auto's en stoomfietsen is bjj de ingang van het dorp de Waal groot, vooral b(j het kerkhof der Herv. Gemeente. Met het oog op de veiligheid vooral ook van de schoolkinderen, etelt de heer Roeper voor, te trachten verbetering in die toestand te krijgen. Spr. twijfelt niet of bet kerkbestuur zal tot medewerking bereid zijn. Op het ge deelte van het kerkhof, dat aan de straat grenst, is nooit een graf gedolven, meent spreker. Het doet de voorz genoegen dit oordeel van de heer Roeper te vernemen. In B. en W. kwam dat onderwerp meermalen ter sprake. Sluiting. Eet wondere geneesmiddel. Het Brabantsche land met zijn prach tige bosschen en veenen is rijk aan verbalen en legenden. Een dezer vind ik zoo eenvoudig en toch tevens zoo veelzeggend, dat ik ze even den lezers wil meedeelen. In den Brabantscben Zandhoek woonde in zijn armoedige woninkje boer Kersten met zijn vrouw, die als zeer gierig bekend stond. En op zekeren dag, toen Kersten met zijn hobbelenden wagen met hoogopge- bouwde wielen ter markt was, en moeder de vrouw alleeu thuis was, kwam mijn heer de pasteor op bezoek. Weldra was ons boerinnoke met den gemoedelijken geestelijke, die zijn volkje zoo goed kende, in gesprek, en toen laatstgenoemde eens informeerde naar de boerderij, vertelde moeder de vrouw „Ja, m'nbeer de pastor, dat gaat alles wel goede, maar ons dat veruen, dat willen maar niet groeien. W eet gij geen middeltjen om dat dierken aan den groei te maken Even dacht de goedmoedige oude pastoor na en zei toen „Wel ja! dat zal wel gaan. Ik weet een steen, een wondersteen. 't Is een groote kei, die daar ligt naast het zandpad Die kei moet ge ophalen en in da trog van de zeug doen. Maar 't is een won dere steen. Zoolang ie onder het vocht ligt beeft hij wondere kracht, maar komt hij boven, dan is zijn groeikracht verloren. Haal dus de keisteen doe hem in de trog en vul deze met „slobber", tot de steen onder ligt. En dan moet gij zorgen, dat de steen steeds onder blijft." Toen na een paar maanden de goedige pastoor eens kwam informeeren naar 't „verken", dat maar niet wou groeien, klonk het: „Gij hebt 'et geraden, heer pastoor, hij wordt vet als modder!'* Ned. Landb. Weekbl. Sympathie, Toen de man van den ijswagen uit het huis kwam vond hij een jongen op een van zijn ijsblokken zitten. „Wat doe je daar?' riep de matt, „ga er af 1" De jongen hief zijn betraand gezicht op „Ben jij ook eeu jongen geweest „Natuurlijk," zei de man. „En bon j'9 nooit uit school gebleven?" vioeg het ventje. „Ook wel eens,# zei do msn, „maar wat zou dat?" „En heeft j9 vader je toen nooit voor je broek gegeven?" snikte de jongen. „Blijf maar zitten, vent, nu begrijp ik 't." u Onvoorzichtig. Een dame, wonende aan den Utr°cbt- scben Straatwog, te Hilversum, liet op een tuintafeltje een citybag mat f 1000 staan. Even later haar zorgeloosheid bemerkende, bleek de tasch te zijn ver dwenen. Le royale Hollander. Bet „Hbld. v. Antwerpen" vertelt het volgende vermakelijke voorval Ieder, die zich een air van vreemdeling wil geven, kan het stadhuis van Brussel bezoeken, op voorwaarde dat hij, vooraf gaandelijk een franc stortte, teu behoeve van de staatskas. Tot hiertoe was dit altijd gegaan, gekenmerkt door do groot ste eentonigheideen Hollander is er dezer dagen in gelukt ietwat opgewekt heid te veroorzaken in die operatie. Royaal haalde meneer een nikkelstuk van 25 centiemen voor den dag en stak het vooruit om zijn ticket in ontvangst te nemen. Een frank, zei de bediende. Hé wel, een frank. Ziehier, weder voer onze Noorderbroeder, terug zijn nikkelstuk vooruitschuivend. Maar dat is geen franc, strubbelde de bediende tegen; ziet ge dat dan niet En toen kwam het er 'uit. Zeker, zie ik dat. Maar men heeft me wiis gemaakt dat uw franc Dog maar 25 centiemen waard is, daarom geef ik u 25 centiemen Vrouwen zijn over het a'g meen scherper van gezicht den manaon.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2