Puddingen De Smaak Gemengd JSfieuws, A. J. Dun Oudeschild. Nader vernemen wij nog, dat door de jury voor de etalage-wedetrljd een zeer eervolle vermelding werd toegekend aan de fa. Gebr. Lafeber, C. van Tongerlo en Gebr. Dros en een eervolle vermelding aan A Plaatsman, J. Reij, A. de Koningh. Mej. PereboomKooiman, I. Moerbeek, J A Zur Muhlen en P. Uitgeest. Van deze gelegenheid maken w|] gaarne gebruik, te trachten een ongewild scheeve zaak recht te zetten. W(j komen bij het doorlezen van de voorpagina tot de conclusie dat wij bfona alle mededingenden hebben genoemd. Het komt ons goed voor, de lijst geheel compleet te maken, opdat niemand zich gepasseerd achtte. De uitstalling van de lingerie- en mode zaak mej. PereboomKooiman dient als jubileum-uitstalling bizonder geroemd. Ais een etalage, die opviel door de groote ver scheidenheid van artikelen, dient de etalage van de galanterie zaak K. Slot genoemd, terwijl die van de drogisterij Bu(js weer speciaal een artikel naar voren bracht. Als wij dan de uitstalling van de sigaretihandel Barhorst het laatst noemen, is dat heusch niet, omdat die er eerst in de laatste plaats voor in aanmerking komtj^neen ze mocht gezien worden Goed weer was toch ook zoo gewenscht en wat men wenscht, gelooft men zoo graag. Bij de beoordeeling van de versierde fietsen had weer de jury een zware taak. Het fraaie stoomschip van mej. Annie KalisCd. zag zich de eerste prijs toegewezen met 99 punten, de groote vliegmachine van mej. Corrie Kikkert kreeg de 2e prijs met 99 punten, de 3e prijs viel ten deel aan de boerenwagen in oogsttuig van mej. Guurtje Zuidewind met 95 punten en de 4e prijs aan de vliegmachine van mej. Corrie Dros met 94 punten. De wedstrijden op het sportterrein slaagden bij uitnemendheid. Zakloopen voor jongens: le prijs A. van Groningen, 2e prijs N. Graaf, 3e prijs P. Dijt Rz. Hardloopen met hindernissen voor jongens van elke leeftijd: le prijs Jan Kiljan, 2e prijs D. Zuidewind Jz., 3e prijs A. Huizinga. Hardhoepelen jongens van 8—10 jaarle prijs Koen Koorn Dz., 2e prijs Maarten Koorn Jz., 3e prijs S. Dros. Hardloopen met hindernissen voor Jmeisjes van 13—16 jaar: le prijs Ali Roeper, 2e prijs Annie Kikkert, 3e prijs Neeltje Zuidewind. —0—0—0— Op de aangegeven tijd arriveerde de histo rische optocht van Oosterend. De feestcommissie zorgde op de Waalderweg voor de ontvangst en met het fanfarecorps en de versierde fietsen voorop, kwam de stoet ons dorp binnen. Een feestelijke inkomst was de stoet bereid, een eerepoort was er opgericht aan het uiteinde van de Waalderstraat, langs de nieuwe weg ging het langs Zeevaartschool, ook hier was alles in feestdos, gevelversiering tooide onge veer iedere woning aan het Schildereind, een eerepoort prijkte bij de Zeevaartschool, een andere ter hoogte van de Julianastraat door de Chr. Geheelonthouders riep de feestgenooten het welkom toe. Op de Groeneplaats was alles voor de ont vangst ingericht. De optocht van Oosterend maakte een schit terende indruk. Het geheel was een enorm stuk werk. De uitbeelding van het historisch mo ment van de aanbieding van het smeekschrift door het verbond der edelen bleek met zorg voorbereid en slaagde bij uitstek. De aanbie ding had plaats voor hotel Texel, waar de heer D. P. Bakker, waarnemend hoofd der ge meente als vertegenwoordiger der landsregee- ring, het stuk ontvangst nam. De graaf van Brederode, sprak de vertegen woordiger der regeering toe en richtte zich daar bij tevens tot de menigte. De heer Lievaart, die de graaf vaiuBrederode uitbeeldde, "bleek over een krachtig stemgeluid te beschikken, zoodat zijn toespraak voor een goed deel der omstanders woord voor woord was te volgen. Wij geven die toespraak hieronder ver kort weer. Edelachtbare Heer BurgemeesterGezag drager en gezaghandhaver in naam der Koningin, 't Is in uw persoon, dat wij, inwoners van Oosterend, hulde wenschen te breogen aan H.M de Koningin bij Haar zilveren Regeeringsjubileum. Wij wenschen onze hulde aan te sluiten aan die van de meer dan 1000 afgevaar digden op den Dam voor het Koninklijk Paleis. Voor u, Heer Burgemeester, ziet u' een stoet edelen en ridders, baronnen, hertogen en graven. Zij stellen voor, een reis naar Brussel in 1566 ter aanbieding van het Smeekschrift aan de Landvoogdes, Marga- retha van Parma. Lode wijk van Nassau en Hendrik van Brederode, dien ik voorstel, zijn wel de voornaamsten, doch Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, is het geweest,, die dit alles heeft bewerkt. In stilte schreef hij zijn stille brieven aan zijn stille vrienden. En zoo kwam alles tot stand. Het was een verzoek, om ge wetensvrijheid toe te staan. Willem van Oranje trok zich de verdrukte zaak der Nederlanders aan en God legde hem de taak op, in den strijd om geloofs vrijheid voor te gaan. Oranje was een Godsgeschenk. Daarom huldigen wij het Oranjehuis, omdat Koningin Wilhelmina regeert bij de gratie Gods, want alle mach ten, die er zijn, zijn van God verordineerd. Ook huldigen wij haar om harer Vaderen wil Was Willem van Oranje niet de grond legger onzer onafhankelijkheid? Wtlke vorst hebt ge ooit gelezen dat hij de oogen sloot, met de belangen van het volk óp zijn hart? Piins Willem sprak met veege lippen, toen de kogel hem doodelijk trof: Mijn God. ontferm U over mij en over dit arme volk. En Maurits Toen de Spanjaarden in den slag bij Ni'euwpoort in snelle draf de haastige vlucht kozen boven een roemrijken dood, boog Maurits de knieën in het stof en dankte openlijk God voor de overwin ning. Vergeet niet Prins Willem III, den Stad houder-Koning, den raadgever van Vorsten en volken. Sprak niet den doorluchtigen Vader van H. M. Koningin Wilhelmina: Oranje kan nooit, neen, nooit genoeg doen voor Neder land. Daarom huldigen wij H. M. Wilhelmina ook om der Vaderen wil. Maar, zoo vragen we, heeft onze Koningin nu ook de rijke belofte, vervat in den Oranjenaam, vervuld? Dan is mij antwoordJa Zij heeft zelf verloochening gekend, gelijk haar Voor gangers. Zij wist leed te verzachten en gaf in maeieiyke omstandigheden steeds het goede voorbeeld. Ook bezit zij gelijk velen van het Oranje huis, innige godsvrucht. Begon zij niet de regeering met het vertrouwen op God, dat Hij haar zou sterken. Legde zjj niet in het wufte Parjjs aan den voet van het monu ment van De Coligny een krans met de woordenChristus voor alles. Er is nog meer. Daarom huldigen wy H. M. ook om haars zelfs wil. Heer BurgemeesterEen smeekschrift bieden wij U niet aan, wel een Adres van Hulde aan H. M., met het vriendelijk ver zoek dit door te zenden aan Hare Majesteit. Daarop werd het Adres, voorzien van Oranjelinten en zegels, overhandigd. Een driewerf hoera volgde op de woorden Leve de Koningin. Maar niet alleen (de handeling was met zorg voorbereid, het geheel als stoet mocht gezien worden. Een ruiterwacht ging vooraan, dan volgde de praalwagen, waarin gezeten de Nederland- sche maagd, omgeven Öoor de elf provinciën, daarna kwam de wagen, waarop het muziek gezelschap gezeten, dan de wagen, waarop de bestuurders hadden plaats genomen, dan kwam de kern, de edellieden, met hunne lansknechten, groepen keurig in het wit gekleede meisjes, terwijl een ruiterwacht het geheel besloot. Het was een fleurige, kleurige stoet, waarin tal van vlaggen en vaandels werden meege voerd. Na de overhandiging van het smeekschrift diende de waarnemend burgemeester van ant woord. Dit antwoord luidde ongeveer als volgt Het is mij bizonder aangenaam als waar nemend burgemeester dezer gemeente het bij monde van den heer Graaf van Brederode aangeboden adres van hulde aan H. M. de Koningin in ontvangst te nemen. In het overgroote deel van ons land viert men, in verband met het '25 jarig Regee- ringsjubileumfeest, en de vraag komt bij mij opzijn daarvoor, gelet op de bizondere tijdsomstandigheden, wel termen aanwezig? en dan aarzel ik niet daarop te antwoorden „dat al moge luidruchtige feestvreugde allicht minder gelukkig geplaatst zijn, er voor dankbare herdenking van het tijdstip, waarop Koningin Wilhelmina aan de Regeering kwam, gegronde redenen zijn.* Ik herhaal „voor dankbare herdenking" immers wijs en beleidvol, heeft Koningin Wilhelmina, als constitutioneel Vorstin, gedurende 25 jaren geregeerd, niet in het minst in de moeilijke jaren, welke achter ons liggen. En ieder Nederlander, die zich burger weet van zijn land en leeft in eer bied voor de wetten van dat land, eert heden in Wilhelmina van Oranje-Nassau zijn Koningin. Zooeven hebt U in het licht gesteld, hoe H. M. de Koningin gedurende Haar geheele Regeertjjd met haar volk heeft medegeleefd en lief en leed van dat volk heeft gedeeld. Door haar optreden is de band tusschen Nederland en Oranje, die nu meer dan drie en een halve eeuw geleden is gelegd, in de laatste kwart eeuw blijven bestaan. Deze band bleek hecht, zelfs in tijden „toen de Kronen over de straat rolden". Is ons Nederlandsche volk, in het alge meen gesproken, te nuchter, om onder den indruk te komen van wapperende pluimen en gouden nestels, inzonderheid mag dit gezegd worden van de bewoners van ons eiland, die zoo veraf staan van het groote wereldgebeuren. Desniettemin heeft Oosterend in eendrach tige samenwerking zich opgemaakt, om op bizonder plechtige wijze het Regeerings jubileum te vieren. Hierin ligt voor mij het overtuigend bewijs, dat de aanbieding van Uw adres van hulde, meer is dan een bloote, vormelijke plechtigheid, maar, dat ik daarin ïhag zien, een uiting van ware verknochtheid aan het Oranjehuis. Vandaar ook, dat ik volgaarne zal vol doen aan Uw verzoek, om Uw adres van hulde aan Hare Majesteit de Koningin op te zenden. Ik stel U voor een driewerf hoera uit te brengen op onze geëerbiedigde Koningin en Haar Huis." Het hoera door de spreker ingezet, werd spontam dodr de menigte overgenomen. Daarna zette het Chr. Harmoniegezelschap van Oosterend het aloude Wilhelmus in, vervolgens gaf een dames-zangkoor eenige liederen ten beste, waarna de stoet een uurtje rust kreeg. Tegen twee uur werd weer verzameld en na een rondgang door het geheele dorp, werd in uitstekende stemming de thuisreis aanvaard, daarbij uitgeleide gedaan door vele belang stellenden. oo—o De volksfeesten waren intusschen hier alweer aangevangen, met als eerste nummer: Harddraverij met paard onder de man. Een twaalftal paarden waren hiervoor inge- sehreven, na vele soms spannende ritten viel de eerste prijs ten deel aan „Vos", eigenaar- berijder de heer S. Kuiper, de tweede prijs aan „Bles" eigenaar de heer Cor de Wit, berijder N. Kikkert en derde prijs „Witvoet" van den heer A. Eelman Dz., berijder J. Brouwer. Voor ringrijden met paard en kar blijft maar steeds veel animo bestaan. 34 paren namen er aan deel. le prijs mej. Garritsen-Bruin de hr. J. H. Kikkert. 2e prijs mej. B. Haakman de hr. Bogaard. 3e prijs mej. van Rossum de hr. M. S. Langeveld. De uitslag van de overige volksspelen is als volgt Tonnetjes kruien voor meisjes le prijs Guurtje Zuidewind Jd. 2e Petronella Boon 3e Guurtje Kikkert Mastklimmen le prijs Dirk Zuidewind Jz. 2e Jo Ran 3e A Jo Boekei 3e B Simon Rijk. Stoelendans voor dames vanaf 15 jaar le prijs Annie Sambeek 2e Tetje Zegel 3e Jo Kloosterman Prachtig weer begunstigde de feestelijkheden van het begin tot het einde. De fakkeloptocht slaagde ook uitmuntend, er was geen tochtje aan de lucht en voldoende donker om én de illuminatie aan eerepoorten en gevelversiering én het fantastisch licht van fakkels en lampions goed te doen uitkomen. De ommegang was werkelijk een succes, onafzienbaar was de r(J van deelne mers, hetgeen het bezoek aan de versierde buitenwijken niet weinig bevorderde. Zonder in bijzonderheden te treden dient een woord van hulde gebracht in het algemeen aan de bewoners van het Schilder- eind. Een woord van dank aan allen, die tot bet welslageu der feestelijkheden hadden medegewerkt, bracht de voorzitter van de feestcommissie bij het ontbinden van de lichtstoet op de Groeneplaats. Die dank was welverdiend, dagen van ingespannen werk zaamheid zyn aan het feest voorafgegaan, om nog niet te gewagen van de beslomme ringen die aan het feest zelve verbonden zt)n. Het fanfarecorps dat ook heel wat heeft gepresteerd gaf tot slot nog eenige nummers in de goed verlichte tent. —o—o—o— Van de feestelijkheden te Oosterend hopen wij in ons volgend nummer uitvoerig verslag op te nemen. Schietwedstrijd. Aan den laatst, door de Af deeling Texel van den Bijzondcren Vrij willigen Landstorm, ge houden schietwedstrijd namen 42 Landstormers deel, waarvan er 24 te den Burg en de anderen te Oosterend schoten. Geschoten werd met marga-patronen op 10 Meter afstand. Om de minder goede schutters ook in de gelegenheid te stellen eens een prijs te veroveren werd geschoten in drie klassen. De indeeling in klassen werd beoordeeld naar de resultaten der gehouden oefeningen. Zij, die aan geen der oefeningen hadden deelgenomen werden in de A-klasse geplaatst. De uitslag is als volgt: (max. 100 p.) Klasse A (23 deelnemers): No. 1 G. Bakker 92 p. 3 rozen 2 H. Zijm 91 2 3 H. Maas 90 3 4 H. C. A. Kievils 90 4 5 Joh. Schrama 90 4 6 W. v. d. Slikke 90 3 7 J. H. Schraag 89 4 8 Jb. Drijver 89 5 9 J. Zijm 88 2 10 R. Timmer 88 3 11 G. Spigt 84 1 12 D. Trap 84 2 13 C. C. Barhorst 83 1 14 W. v.Heerwaarden 82 1 15 D. Bakker 82 1 16 C. v. Heerwaarden 82 1 17 M. W. Bakker 81 2 •18 C. Gielis 77 1 19 H. Schrama 77 3 20 N. Kikkert 75 2 21 P. Kuiper 73 0 22 W. Gielis 72 1 23 61 0 Klasse B (10 deelnemers): No. 1 G. Bremer 89 p. 4 rozen 2 S. Troost 87 3 3 C. Kooger 86 2 4 L. Bakker 83 2 5 A. Bremer Sz. 82 1 6 W. Barhorst 80 4 7 D. Witte 79 1 8 H. v. Heerwaarden 78 2 9 L. v. Kooten 72 0 10 C. Stoepker 71 2 Klasse C (9 deelnemers) No. 1 N. Ran 86 p. 3 rozen 2 Jn. Vlaming Cz. 84 2 3 Jn. Vlaming 83 2 4 Joh.v. Heerwaatden 78 2 5 Jn. Trap 76 O 6 J. Schoenmaker 72 1 7 Joh. Hopman 68 O 8 C. Veeger 67 2 9 Jn. Brouwer 41 O De volgende hooge serie's (max 50 p.) wer den geschoten H. Maas 48 p., H. C, A. Kievits 48 p., N. Ran 48 p., G. Bakker 47-45 p., Joh. Schrama 47 p., H. Zijm 46-45 p., J. Zijm46p., G. Bremer 45-44 p., Jb. Drijver 45-44 p., W. v. d. Slikken 45-45 p., J. H. Schraag 45-44 p., C. Gielis 45 p., W. v. Heerwaarden 45 p., Joh. v. Heerwaarden 45 p., R. Timmer 44-44 p. en W. Barhorst 44 p. Vermeld moet nog worden dat H. Zijm op een der oefeningen het maximum wist te be halen in 2 series van 50 punten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor den op 15 September a. s. te houden verband-wedstrijd (zie binnenkort de adver tentie) komen zij in aanmerking, die een serie van minstens 32 punten geschoten hebben. Dit zijn dan alle deelnemers aan den kring- wedstrijd, op één na. Ingez. Donderdagavond bad in Circus West phalia programma verwisseling plaats Het is thans weder een uitgebreid programma. Bijzonder viel in den smaak het nummer Grootmoeders verjaardaghierover hebben de aanwezigen behoorlijk gelachen. Ook het nummer dubbele jocyact viel zeer goed in den smaak. Het slotnummer met den IJlwagen van Burg naar Oudeschild is een eigenaardig nummer, en wanneer de raen- schen met zoo'n vervoermiddel nog ver voerd moesten worden zouden de meeste zeker de voorkeur geven aan loopeD. Ook de Augusten hebben het publiek de heelen avond behoorlijk aan het lachen gehouden. Zij, die het eerste programma gezien hebben, raden wü ten zeerste aan ook bet tweede programma te gaan zien, vooral daar de prijzen zoo, uit achterstaande adver tentie blijkt, zeer verminderd zijn. Ingez. Deze week werden van hier verzonden 464 schapen, 323 lammeren, 15 varkens, 8 paarden, 9 kalveren, 2 koeien, 2 veulens. Knoerijen bij Rijksbouiowerken? „Een ingewijde" vertelt in de „Resi dentiebode", naar aanleiding van de arrestatie van een Rijksbouwmeester, in verband met diens praktijken bij deu dienst der Rijks-onderwijsgebouwen, o m „Men heeft er zich slechts over te verbazen, dat men hier en daar nog zoo lang de veeg van den bezem heeft kun nen ontsnappen. Iedereen wist er immers reeds lang het zijne van. En wie in ons ambtelijk Jeruzalem geen onbekende is, begrijpt maar niet, dat een en ander zoo lang kon voortduren. Want nergens waar de z.g. warme, lees gevulde hand van den aannemer zooveel wonderen kon doen als hier. Ook nergens waar de bevoorrechting van enkelen zoo in het oog loopend was als bij deze diensten, waar zelfs een openbare aanbesteding tot een wassen neus werd gemaakt. Altijd maar dezelfde namen, die voor werken van onderhoud als anderzins in aanmerking kwamen. Wie zich de moeite zou willen gunnen om met deze namen van enkele leveranciers op den Burgerlijken Stand te gaan pluizen, zou tevens tot de ontdekking komen, dat zelfs een familieverband niet ontbreekt en die of gene altijd maar weer een zwager had, die voor de levering van dit of dat vóór anderen in aanmerking kwam. Al behoeft het daarom nog geen uitgemaakte zaak te zijn, dat „de warme hand" ook hier haar diensten deed, de schijn was er zeker. En het zou onge twijfeld waarschijnlijkheid zijn gebleveD, ware het niet, dat ue niet steeds zeer bescheiden levenswijze van hen die bij de uitvoering van een en ander cont'öle hadden uit te oefenen, bij Jan Publiek niet onopgemerkt bleef. Zelfs voor de werk lieden zelf bleef dat befooien niet ver borgen en ook zij gaven wel eens hunne verbazing er ovei; te kennen, dat een bescheiden salaris het sommigen wel mogelijk maakt om toch een man in is een van de fijnste zintuigen. Het is iets zeer persoonlijks en daarom valt er ook niet over te twisten. Als er echter Honig's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maïzena gediend wordt, is er geen verschil van meening. Allen vinden ze heerlijk.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2