Honi^'S GO VOEDZAAM-NEERLIJK-VÖORÜEEUG F TliANS CT. P. PO MD Gemengd. ieuwh INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 43e Bij de deze week te 's Gravenhage ge houden examens, slaagde voor 2e stuurman groote stoomvaart, onze plaatsgenoot, de heer W. N. de Wijn, leerling van de particuliere opleiding voor 2e en le stuurlieden alhier. Oudeschild, 13 September. Deze week werden van hier vAzonden 560 schapen, 814 lammeren, 18 varkens, 9 kalveren en 1 paard. Heden was het feest voor de school kinderen te Oudeschild. Begunstigd door prachtig zomerweer, vertrokken de kinderen om 10 uur uit de school, om een wande ling te maken langs de met vele vlaggen getooide dorpstraat, om vervolgens naar het feestterrein te gaan, op het land by de molen, welwillend afgestaan door de firma Dros Co. Begonnen werd met gymnastiek, waarbij verschillende mooie staDden werden uit gevoerd, onder goede leiding van den heer C. Schaap. Voor deze uitvoeringen was door den heer P. Boom een houten plat op het land gemaakt. Verder werd de dag besteed met het doen van allerlei spelletjes, die door een groot aantal belangstellenden werden bijgewoond. Tusschen de spelletjes door werden de kinderen rijkelijk onthaald. Bij „houtjes rapen" werden de volgende prijzen behaald: le prijs Jan Bruin, 2e prijs D. Bonne, 3e prijs Dirk Bakker. Meisjesloopen met een bal op een bord le prijs Nellie Boon, 2de een Hongaartje, 3de Dieuwie Munter Jongens hardloopen met de beenen aan elkander, le prijs B. Beumkes en H. Maas. 2e prijs D Hemelrijk en H. Kooger. Meisjeshardloopen met hindernissen, le prijs Tetje Bruin, 2de een Hongaartje, 3de Rika Dogger. Meisjes Touwtje springen met muilen aan le prijs Grietje Kikkert, 2e Emma Kooiman, 3e Hanna Kikkert. Jongens door een hangende ton kruipen, gekleed met hooge hoed. le prijs D. Krijnen, 2e P. Swarthof, 3e Jan Dogger. Schieten (jongens.) le prijs L. v. d. Schans, 2e W. Mets. meisjes. le prijs Josina Bas. Aangestoken door de pret van de school jeugd, werd besloten, om voor de ouderen 's avonds een stoelendans te houden. Hier voor waren ook vele deelnemers. De le prijs werd gewonnen doormej.A B Bakker. 2e prijs de heer G. Dekker, 3e prijs de heer P. Schagen. Hiermede was het programma afgeloopen en deze welgeslaagde feestdag besloten De rijk versierde balzaal van den heer Van Ketel had veel bezoek. Jubileumfeesten te Oosterend. (Tweede dag.) 't Was weer schoon weder, toen men des morgens voor den dag kwam doch de visschers meenden, dat het wel wat minder zou worden, gezien den dalenden,barometer en den Zuidwesten wiud. Des morgens bleef het evenwel goed en des middags gaven de kleine regenbuitjes weinig of geen stoornis, zoodat ook deze dag goed kon slagen. Des morgens waren aan de orde „school feesten". Reeds te half negen verzamelden zich de leerlingen van de beide ^scholen alhier, om in optocht de leerlingen van Oost in te halen, 't Was een vroolijke, jubelende stoet, bestaande uit 150 kinderen, rjjk getooid met oranje en vlaggen en na een rondgang door het dorp ging het naar een stuk land, door den heer A Eelman Dz, welwillend voor 'het' doel afgestaan. Hier waren reeds een aantal personen aanwezig en weldra kwam de muziek opwekking brengen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 132r. Hier werden verschillende spelen ge speeld en de jongelui namen er met opge wektheid aan deel Ze bestonden in houtjes- rapen, zakloopen, hardhoepelen, ezeltje- staartsteken en hardloopen met hinder nissen, waarbij men een knijper uit een vollen emmer water moest happen en zoo over een schut gaan, om er onderdoor te kruipen en dan (naar het einde van de baan. De mooie prijsjes werden gewonnen door Jan Trap Wz., Jan Koopman Az,J. Halse- ma, J. Kejjzer, C. Witte, P. Vlaming Jbz., Ilonka Meszaros, W. Medema, Heintje Brouwer, Ersebeth Gergely, F. Dros Jd. en C. Vink. Nadat de kinderen meermalen getrac- teerd waren, werden de prijsjes bij de feesttent door den voorzitter uitgereikt, terwijl voor ieder een fraaie gedenkplaat beschikbaar was. Onderwijl waren te elf uur de Water geuzen, uitgeleid door eerewacht, edelen en dames met de muziek naar Oudeschild getrokken, waar ze voor de' bestorming van den Briel scheep zouden gaan. Ook dit corps zag er parmantig uit met hun bijlen, pieken en jlansen en ook hun be wegingen getuigden van goede orde en oefening. Dat ze evenwel vooral Oranje op het oog hadden, ondervond de heer Laan van Helder, die men ontmoette op den Zuiderdijk en wien met de wapens op de borst gevraagd werd of hij wel oranje droeg. Deze kon onmiddellijk de geliefde kleur toonen en de ontmoeting legde hem verder geen windeieren. Op de haven gaven de geuzen heel wat bekijks Hier ging men aan boord van twaalf schepen in vier smaldeelen, waar van elk commandantenschip een motor vaartuig was. 't Was een aardig aanzien dat uitzeilen uit de haven en velen waren dansook aanwezig, om de Geuzen vloot na te oogen Te twee uur werd onze Burgemeester met Mevrouw zijn Echtgenoote, die tot het leest genoodigd waren, door eerewacht, edelen en damesschaar ingehaald en naai de feesttent geleid Hier werd door den Voorzitter der Commissie een woord van welkom gesproken, welk woord door den Burgemeester, die zichtbaar onder den in druk van de ontvangst verkeerde, werd .beantwoord. ZEd Achtb. roemde de een dracht, waarmede men te Oosterend feest weet te vieren- en sprak later den wensch uit, dat men dat nog eens zoo in heel de Gemeente zal kunnen doen. Door de jonge juffrouw M. Vlaming werd aan Mevrouw Buijsing-Damsté een bouquet overhandigd, dat in dank aangenomen werd. Intusschen stroomden massa's feestgan gers naar Oost, waar weldra duizenden menschen aanwezig waren. Hier was een sterke poort opgebouwd met het woord Brielle er op en hier zou straks de inne ming nagebootst worden. Toen men ver onderstelde, dat allen, die bij het feest be trokken waren, aanwezig konden zijn, werd door Koppelstok de boodschap overgebracht en weldra landden de Watergeuzen die onder commando van den heer B. Vlaming (Lumey) zeer geordend tot op een 50 M. afstand van de poort naderden. Ook dit trekken langs den dijk, de geuzen met pieken, lanzen en bijlen gewapend, leverde een schoonen aanblik op. Koppel stok met een roeiriem over den schouder marcheerde mede op. Weldra gaf de Admi raal bevel tot het rammeien van de poort en nu naderde het eerste vendel met een mast in het midden, om geweldige slagen op de poort aan te brengen Deze scheen nies te zullen bezwijken. Weldra kwam het tweede vendel naar voren en onder ge weldige stooten bezweek een gedeelte, doch men keek verwonderd op, dat daar achter een nog steviger gedeelte te voorschijn kwam. Men kwam naar voren met stroo, om het bekende vuurtje onder de poort te doen branden, terwijl het derde vendel met krakendé stooten de poort trachtte te ver brijzelen. Ten slotte wist het vierde en laatste vendel het gevaarte te doen ineen storten en verscheidene Geuzen rolden met de poort mede naar binnen. Een gejuich giog op en luidde klonk het lied van: „In naam van Oranje doet open de poort". Het geraamte van de poort was bljjven staan en in minder dan geen tijd waren rappe lieden hierop geklommen, om de Spaansche vlag door de Hollandsche driekleur te ver vangen. De Spaansche vlag werd aan flarden gescheurd. Nu toog men naar posterend, om bezit van De Briel te nemen. Hier draafden de verschillende vendels door de straten om den indruk te geven, dat er wel 5000 koppen van de Geuzen- vloot gekomen waren. Men verzamelde bij de feesttent, waar men buitgemaakten wijn aanvoerdde. Nadat de Spaansche Burge meester zich voor Oranje verklaard had, ging het eenige glas lustig in het rond en gevuld werd het ook aangeboden aan onzen Burgemeester en aan den gevallen Burge meester van Brielle, die niet aarzelden, om het met een ad vundum te beantwoorden. De straten waren gevuld met menschen, waarvan velen van'de gehouden toespraken niets hebben kunnen hooien Weldra bracht de Burgemeester hartelijk dank voor de wijze, waarop hij te Oosterend was ont vangen, terwijl de voorzitter dank zegde voor het bezoek van ZEd. Achtb., die hierna weder naar Den Burg vertrok. Na muziek en zang ging de menschen- massa weldra uiteen om des avonds weder bijeen te komen. Er werd toen stoelendans gehouden door oudere en jongere dames, waarbij weder zeer velen aanwezig waren. Ook dit spel ging heel ordelijk voorbij, waarna men weder met de muziek naai de feesttent ging. Toen sprat ae voorzitter de finaleh(j wees op de zeer ordelijke en eendrachtige feestviering van de beide dagen en bracht hartelijk dank aan allen voor aller mede werking, terwijl in het bijzonder daük werd gebracht aan den algemeenen commandant den beer de Groot, aan den admiraal, den heer B. Vlaming, aan directeur en leden van het muziekcorps, aan de beide zang dirigenten, de heeren Kikkert en Bakker aan degenen, die hun land voor verschil lende doeleinden hadden afgestaan, waarna de prijzen voor stoelendans en mooiste ver sieringen met toepasselijke gezegden werden uitgereikt. De stoelendans- prijzen voor jongere dameseen keurig klokje, een Japansche doos en ean bloem- standaard met potje, werden gewonnen door de dames R Dros, I. Vlaming en F. Dros en de prijzen voor dames boven 18 jaar aan de dames P. v. d. Vis, J. v. d. Shkke en A. v. d. Vis, welke prijzen bestonden in een marmeren klokje, een azijnstel en een bloemenstandaard met potje. Aan den heef Winkelman werd een kop en schotel uit gereikt als winnaar in een stoelendans voor heeren. De prijzen voor de mooiste gevel versieringen waren een klok met coupes, een taartenscbotel met 12' bordjes en een theebus, die toegekend werden aan de hee ren S. Bremer, D. Trap en Jb. Drijver. Na nogmaals woorden van dank gespro ken te heoben, nam de heer de Groot het woord, om deu voorzitter, den heer J. Daal der Dz. namens de feestcommissie hartelijk dank te zeggen voor zjju goede leiding, waarmee men meende, dat de taak der commissie geëindigd was. Van scheiden wist men niet zoo spoedig, herhaaldelijk klonk nog de muziek en aan het gezang kwam bijna geen einde. Doch Gen volgenden morgen kwam nog het verzoek van een aantal jongelui, om ook des Zaterdags nog enkele volksspelen te houden. Dit werd toegestaan en bjj klepelslag werd dit den volke verkondigd. En zoo stroomden des avonds nog weder een groote schare menschen naar het land, waar een aantal deelnemers tegenwoordig waren voor sprie'tloopen over een kolk en touwtrekken door een kolk. Menig Dat pak werd gehaald en de uitgeloofde prijzen, be staande in sigaren, werden gewonnen door A. Versohelling voor sprietloopen en door P. v. d Vis Az., A. Verschelling, L. Griek, R Breman en S. Kooger voor tou «trekken, Bij een stoelendans voor oude dames won mej. Winkelman een keurig doosje met lepeltjes, terwijl een stoelendans voor oude heeren aan den heer J. Dogger een kistje sigaren opleverde. Hiermede was alles afgeloopen en mag Oosterend met genoegen terugzien op een feest, zoo schitterend en ordelijk, als zeker nimmer te voren is gevierd geworden. Een driewerf hoera voor alle deelnemers en helpers, 't Vermoeden werd uitgespro ken, dat dit feest veel gekost zou bebDen aan costumes enz. Toch i3 dit niet het geval, daar bijDa alles zelf vervaardigd was, Waaghalzerij gestraft. De 16-jarige tapijtwerker D. v. d. P. te Hilversum zou zijn kameraden eens too nen wat bij konhij 'sproDg over een kuip met heet water. Eenige keeren giog dit goed, totdat hij zijn aanloop te kort nam en in de kuip viel. Met deer lijke brandwonden overdekt werd de waaghals naar de R K. Ziekenverpleging vervoerd. Zwart van de mieren. Toen een huisviouw te Naarden dezer dagen een weinig gebruikte kamer be trad, scheen de géheele vloer en hat ta pijt te bewegen. L'e gordijnen waren donkerbruin van kleur en üetwasaisol ze leefden. Milliarden vliegende mieren kropen langs den vloer 't was een wan hopige aanblik. De huisvrouw wist echter wel raad ze haalde vlug haar kloek met lü kui kens, die zij in de. kamer opsloot Toen zij een uur later nog eens ging kijken, waren de insecten zoo goed als veidwe- nen een kan petroleum deed de rest. En de kuikentjes waren tieriger dan ooit Doodelijke val. De 16-jarige D. H., te Aifen a.d. Rijn, vie. uit eeu boom en overleed aan dj ge volgen. 3^2 gekookt en dan koud gegeten met Maizcnavla vormen een heerlijk en gezond nagerecht. Het is nu tijd om het te probeeren. Let op het sluitzegel, waar mee onder en boven elk pakje Honig's Maizena is afgesloten. JURGENS' PLANTA PRIJSVERLAGING

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2