Q li! VDEQZAAM - HEERLUK - VOORDEELIü [NGEZ0NDEN STUKKEN, Predikbeurten. Marktberichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 148r. rC De waarn. OntvaDger der Directe Belastingen en Accijnzon G. J H. ter Weel gaat ons eiland weer verlaten en is werkzaam gesteld bij zijn vroegeren Inspecteur te Hoorn. De Koog, 19 September. Oudeschild De Cocksdorp, 19 September. Oosterend21 September De toezegging van beroep bij de Ned. Herv. Gam albier ie aaugenomen door den Eerw. Heer H. JauZeo, candidaat te Utrecht. Lang onderweg al ging het met de vliegmachine. De beer D Zeeman te Zuidscharwoude, zond in het begin van 1918 een ansicht naar een nichtje io Amsterdam. De kaart vertoont, verschillende vliegmachines, een biieveobus, het Kon/Postkantoor, een postbode die de post in de vliegmachine deponeert Bovendien ait versje Ik kom uit Za d Sehurwoade gevlogen, En btvne; U met bekwamen spoed E->n hat t" ijk „tot weerziens" E i er ui vriendelijkijn groet Thans, 14 September 1923, komt de kaart terug, met het bekende „Terug Af zender" eD de mededeelicg „reeds laDg vertrokken". De kaart, moet wel ergens zijn tusscbengeraakt en nu weer voor den dag gekomen. Intusschen is bij 5jaar onderweg geweest: een record van de vliegmachine. Onvoorzichtig. Dinsdagmorgen reed te Velzen een persoon op 9en fiets, terwijl hij een hit aan een touw had. Deze liep echter een paar meter voor den wielrijder uit. Op een gegeven moment schrok het paard van eenige kinderen met gevolg datb(j midden tusscben beo insprong, en een der kinderen zoodoende onder het paard geraakt. Wonder gelukkig kwam het goed af, het kind schreeuwde wel buizen hoog, doch had zich uiet bezeerd. Tegen den geleider is niettemin procesverbaal opgemaakt. Axme oudjes. In den nacht van Dinsdag op Woens dag ontlastte zich boven Harlingen een hevig onweder. De bliksem sloeg in ten huize van de 80-jarige oudjes, broer en zuster Dijkstra. De spiegel werd aan splinters geslagen, schilderijen vielen van den wand en in de steen kast werd al het porselein verbrijzeld. Ook werd de schoorsteen beschadigd. De oudjes zijn zoo geschrokken, dat zij hun gehoor kwijt zijD. Verdacht van diefstal bij den rente nier Gosses te Buitenpost, van f 4000 aan bankpapier en effecten, was gearre steerd een timmerman uit Lippenhuizen. Wegens vergiftiging, moest hij in het Diaconessenhuis te Leeuwarden worden opgenomen. Thans is de man daaruit ontslagen en weer naar het Huis van Bowaring overgebracht. Men neemt aan, dat hij de vergiftiging heeft gesimuleerd. Hij heeft trouwens nu een volledige be kentenis afgelegd. Opgepast. Op het kantoor der directe belastingen to Vlaardingen is een valsche gulden in beslag geuomeD, dragende het jaartal 1923. Het geldstuk is vrij goed nage- m rakt, alleen het randschrift ïs slecht, terwijl ook in gewicht de gulden lichter is. Een eierenpraatje. Zondag 23 September 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, nm. half 8 ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Raabe. Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. Brümmer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. IJ. Tiemersma Tzummarum. Collecte voor het „tehuis voor ouden van dagen. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Purmerend, 18 September. 611 Runderen waaronder 385 vette koeien f 1,— a f 1,30 p. K.G. ]C-S Gelde koeien 200 a 450 i0° Melkkoeien 200 a 450 68 Stieren. 60 Vette kalveren per Kg. 1,20 a 1,40 157 Nuchtere kalveren 10,a 42, 534 Schapen 40,a 48,— 656 Lammeren 25,a 35, 483 Vette varkens per K.G. 0,76 a 0,84 50 Magere varkens 20,- a 40,- 350 Biggen 16,— a 25,— Kipeieren 8,— a 9,— Schagen, 20 September. Uit de Schager Crt. 70 Vette koeien 300 a 530 21 Gelde koeien 270 a 390 12 Kalfkoeien 340 a 475 282 Lammeren 28,— a 35,— 59 Vette varkens 0,76 a 0,84 160 Biggen .15,a 22, Boter 2,— a 2,20 Kipeieren per 100 7,50 a 8,50 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 14 tot en met 21 Sept. 1923. GEBORENArnoud Martinus, z.v. Arie Langeveld en Renette Afina Bakker. Cornells, z.v. Adrianus Halsema en Trijntje Gielis. Fokeltje, d.v. Jacob Koorn en Cornelia Eehnan. ONDERTROUWDCornelis Vlas en Aron- dina Marianna Monté. GETROUWD Pieter Wolse en Jantje Sluis- man. Vi?^'r 3Nl1xn^ Hedenmorgen bij het vervoer van lange ijzeren staven sloeg een paard van de lieeren Gebr. Schumaker, gespannen voor een driewielde kar, op hol. De bestuurder, de heer W. F. Schumaker, werd bij het ongeval ernstig aan het hoofd ver wond en bewusteloos naar huis gedragen. Volgens de laatste berichten schijnt de toe stand van de heer S. vrij gunstig te zijn. De dorpskring „Steunt Elkaar" heeft hare algemeene vergadering gehouden in de Zeven Provinciën. De voorzitter, de heer J. P. 'Dros kon aan een 40-tal leden het welkom toeroepen. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De ontvangsten hadden dit jaar bedragen f6428,99, terwijl de uitgaven f6180,85 waren, zoodat de kas f 248,14 vooruit was gegaan. De bezittingen van het fonds waren gestegen van f 12562,26 tot f 13258,26, alzoo een vermeer dering van f696.— De rekening werd door drie leden nagezien en bij monde van den heer Beumkes verklaard in de beste orde te zijn bevonden. De penningmeester ontving den dank der vergadering voor zijn nauwkeurig beheer. Het reglement onderging belangrijke wijzi gingen. Wegens wanbetaling werden twee leden van de ledenlijst afgevoerd. Het fonds telt op 't oogenblik *1017 leden. In plaats van den heer C. L. Duinker, die niet dadelijk herkiesbaar was, werd tot commissaris benoemd de heer G. C. Kuijper. De uitkeeringen bij overlijden worden ieder jaar opnieuw vastgesteld. Ze bedragen f50, voor kinderen van 2—8 jaar. f60,— voor die van 8—12 jaar en f 100 voor personen boven 12 jaar. Bij de rondvraag stelde de heer T. Dogger voor de contributie te verhoogen, opdat de uitkeeringen grooter konden worden. »ln een volgende vergadering zal hierover worden ge sproken. De heer P. v. d. Wiele was dien dag juist 25 jaar penningmeester en had steeds met ijver zijn plicht vervuld. De voorzitter sprak eenige waardeerende woorden tot Sen jubi- leerende penningmeester en bood hem als souvenir een zilveren lepel en vork aan. Ook de neer Dogger feliciteerde den heer v. d. Wiele en sprak de hoop uit, dat hij riog vele jaren zijn functie mag bekleeden. Na nog eenige besprekingen sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Deze week werden van hier verzonden 406 schapen, 249 lammeren, 22 varkens, 14 paarden, 5 veulens, 5 kalveren en 2 koeien. Hedennacht sloeg de bliksem in een tele foonpaal nabij het Eierlandsche Huis. De paal werd geheel versplinterd, terwijl nog een vijftal andere palen beschadigd werden. Ook sloeg de bliksem op den bliksemafleider van den Eierlandschen vuurtoren. Hier werden twee telefoontoestellen onbruikbaar gemaakt. 20 Sept, Het jubileumfeest alhier werd niet door fraai weer begunstigd. Hoewel het Woensdag, na een nacht van hevig onweder, vrij goed weer was, pakten zich tegen den avond wederom donkere wolken samen, die weinig goeds voorspelden. De druipende eerepoortèn met rood-door- loopen vlaggen gaven Donderdagmorgen dan ook geen feestelijk aanzien er was werkelijk een extra opwekking toe noodig, om „de moed er in te houden*. De feestcommissie liep met opgeslagen jas kragen langs de dorpstraat en beraadslaagde doorgaan of uitstellen, uitstellen of doorgaan Aan raadgevingen van weerprofetcn geen gebrek 1 We hoorden een commissielid de opmerking maken: „het volk is redeloos, de commissie radeloos, het feest reddeloos verloren". Dit laatste was echter toch niet het geval. Tegen den middag schoot de wind uit en klaarde de lucht op. Toen dan ook de eerste tonen van het Texelsch Eanfarecorps weerklonken, was het volop feest te De Cocksdorp. Behalve een gedeelte van de kinderspelen kon het programma vrijwel geheel worden af gewerkt. Alles had een vlot verloop. Als prijswinners traden uit het strijdperk Ringsteken paard en kar. Ie prijs N. Slot en Echtgenoote, 2e G. Dros en N. Bakker, 3e J. v. Heerwaarden en A. Witte. Ringsteken op fietsen. Ie prijs M. Koorn, 2e P. Roeper, 3e T. Reuvers, 4e M. Witte. Harddraven. Ie prijs M. Knol, 2e W. de Graaf, '3e Jb. Wetsteen. Hindernis-loopen. Ie prijs De Ridder, 2e, S. v. Egmond, 3e C. de Graaf. Stoelendans (gehuwde dames) le prijs juffr. Coevert, 2e juffr. Hoolwerff. Stoelendans (ongehuwde dames) le prijs R. Verhoeve, 2e j. Gieles, 3e L. Dekker. Aan een optocht van schoolkinderen, getooid met versierde mutsen, namen vele kinderen deel. Een prijs viel ten deel aan: Jb. v. d. Kooij, A. Alderlieste en A. v. 't Noordeinde. De overige kinderen ontvingen een troostprijs. Door den regen, die des avonds bij tusschen- poozen in stroomen nederviel, mislukte de gon delvaart. Wel kwam men nog een drietal gondels te zien, doch door beschadiging ten gevolge van wind en regen konden de andere deelnemers niet uitvaren, waardoor deze illumi natie niet tot haar recht kwam. In de café's draaide men ondertusschen lustig rond, terwijl auto's, „afgeladen met jongelui met veel moed', rondritten maakten. Waal 19 September. Begunstigd door mooi weder, had heden al hier het schoolfeest voor de kinderen plaats. Des namiddags half twee gingen de kinderen van de school naar het feestterrein, daartoe bereidwillig door den heer L. Keijser afgestaan. Door den heer B. Weersma was een orgel op een versierde wagen geplaatst, waardoor de feeststemming zeer werd verhoogd. Verschillende spelen werden door de kinderen uitgevoerd, waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren. Ook werden ze ruimschoots op ver snaperingen onthaald. Na afloop werden allen door de heer Weers ma in het versierde schoolgebouw hartelijk toegesproken en gingen alle kinderen met een prijsje huiswaarts. Hierna volgde voor ouderen: Ringsteken op fietsen: ie prijs Marie Bood, 2e prijs Annie Reij, 3e prijs S. Keijser. Bij het tonnetjes kruien behaalde Rika Halsema de le prijs. Mina Former de 2e en Tr. Koorn- Kind de 3e prijs. Aan de stoelendans werd door 54 dames deelgenomen. De prijzen werden behaald door C. Kikkert-Koorn le prijs, Antje Koopman 2e prijs, P. Keijser-Keijser 3e prijs en J. Slot 4e prijs. Naafloop werden de prijzen door den heer Weersma met een toepasselijk woord uitgereikt. Een woord van [dank aan allen die tot het welslagen van het feest hebben meegewerkt is hier zeker op zijn plaats. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Een kip is een vogel, welke gaarne z'n eieren deponeert op plaatsen waar het later denkt te kunnen broeden. Vindt de baas zulk een nest, dan is het zaak om deze voor huishoudelijk gebruik te bestemmen, of indien men ze liever in klinkende munt omzet, ze aan een bakker te verkoopen. Deze weet de goede wel van de kwade te onderscheiden en niemand heeft er eenig nadeel van. Van de laatste weken zullen we u eenige voorbeelden noemen, thans nog zonder namen van de betreffende personen. A. vindt een nest met 36 eieren, slaat er een paar kapot en oordeelt ze goed voor de "con sumptie, mengt ze door 100 anderen en laat ze door een ander verkoopen. Gevolgde heele mand vol wordt geweigerd en wordt voor be duidend lageren prijs van de hand gedaan. B. komt met 219 eieren, waarvan er 16 zoo slecht zijn, dat de kuikens er bijna uitkomen. „Het volk" op de plaats heeft ze er zeker in gedaan, is een goedkoop smoesje, daarom verzoeken we bij deze aan het personeel op de boerderijen,1 vindt ge een nestje in het veld, of tusschen de boomen, smijt de eieren liever in de varkenstrog, dan dat ge ze in de ver- zamelmand doet. Uw eer is er ook mee ge moeid. al durfde een rijksveldwachter mij eens toe te voegen, dat het voor een bankier veel erger was om een maand te moeten brommen, als voor iemand uit het volk een half jaar, omdat het volk lang niet zoo op z'n eer is gesteld. C. verkoopt bijna het geheele jaar zijn eieren aan particulieren, doch 27 Augustus komt hij met 90 eieren naar de markt, waarvan er 9 meer hadden van een stinkbom als van een ei. Zoo zouden we nog wel even door kunnen gaan. Niet alleen op de veiling hier gebeuren deze praktijken, ook een koopman welke z'n eieren opkoopt in het land, verklaarde mij, dat hij er van „een zending" 47 stuks terug ont ving. Met beleefde dank voor de plaatsing, Uw dw. R.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2