K aan de verbruikers van JURGENS' PLANTA f ffi DE FIJNSTE PLANTENBOTER H '5 n e n I a o A W /hm w INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 288r. flJlÉ. kèwÊi PRIJS 6© CENTS PER POND ANT. JURGENS' M ARGARI N EFABRI EKEN TE OSS 1 prijs van 2 prijzen van 5 prijzen van ÏO prijzen van lO prijzen van 20 prijzen van 500 prijzen van IOOO prijzen van f IOOO.— f 500.- 200.- ÏOO.— 50.- 25.- ÏO.- 5.- f f f f f f ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN TEXEL, 2 October 1923 Boerenleenbank. Ten einde hot verbruik van Jurgens' Planta, waarvan de prijs thans Is verlaagd T>p 60 cents per pond, In het huishouden aan te moedigen waartoe overigens de hoog- fijne kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij de volgends prijzen disponibel voor hen, die gedurende do maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit Jaar blijk geven clo grootste verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers in het gehaele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Plantacartons Inzenden aan (Reclame-afdeellng). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons Inzenden, zullen de volgende prijzenworden uitgereikt: Indien eenige prijswinners een even groot aantal ledige Planta cartons hebben ingezonden, zal hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mooiste gedichtje ter beoordeeling van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het eigendoms- en publicatierecht dier gedichtjes komt dan aan Ant. Jurgens' Margarinefabrieken. leder verbruiker van Jurgens' Planta verklaart stilzwijgend, door Inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en accoord to gaan met bovenstaande regeling. mogelijkheid om het lijdelijk verzet in het bezette gebied pog langer te fianancieren was uiteengezet, hebben de partijleiders en vervolgens ook de presidenten der bond staten, het opgeven van den passieven tegenstand goedgekeurd. Een proclamatie van rijkspresident Ebert he6ft dit aan het Duitsche volk bekend gemaakt en dadelijk daarop is het regeeringsbesluit verschenen, waarbij alle verordeningen en aauwijzingen inzake het lijdelijk verzet werden inge trokken. Dat alles is nu al eenige dagen geledtn, maar niemand kan nog zeggen, wat de gevolgen van deze stappen zullen zijn. Allereerst klemt de vraag „Hoe zullen de toestaodon in Duitschland zich thans ontwikkelen?" De regeering heeft mede werking gekregen van alle bondsstaten, óók van Beieren en Saksen. Allen hebben zich verklaard voor de handhaving van de eenheid des rijks maar in geheel Duitschland is de opwinding groot De TijkBregeering heeft onmiddellijk den uit zonderingstoestand afgekondigd en dat be wijst reeds, dat zij zich over den gang van zaken zeer bezorgd maakt. Nog voordat de uitzonderingstoestand voor het Riik werd afgekondigd, was dit voor Beieren door de Belersche regeering geschied eu werd von Kabr, óe vroegere minister president, tot regeerinpscommissaris be noemd, de man. die met dictatoriale macht werd bekleed Von Kahr is een volbloed nationalist, de leider der monarchisten en een vriend van ex-kroonprins Ruprecht van Beieren. Te Berlijn vraagt men, waarom juist die man in Beieren aan het hoofd is gesteld en men vindt in die vraag meteen ook de verklaring, .waarom de Rijksregeeriog naast, of liever boven hem, geoeraal von Lossow, den commaDdant der rps..eer te München, als Rijkscommis saris heeft beooemd. Von Lossow neefc de rijksweer te Müicbeti dadelijk versterkt en tevens beeft hij ©en 14 tal vergaderingen van de Duitscti fascistische partij van Hitler, zich noemende natioDaal-socialist, verboden. Te Müucbeo verzekert de re- gearing, dat von Kabr oi.der alles de oen neid van het Rijk wil handhaven en dat hjj benoemd is, omdat hij van d« nationa listen ui' er gedaan zal kuuuen kiygen dan iemand anders. Hij moet dienen als tegen wicht tegen Hitler, die de afscheiding van Beieren wii en gelegenheid heeft gehad, een groot aantal jonge mannen te wapenen en te rnobiliseeren. De toestand is in Beieren zeer onzeker en het partijbestuur der Duitsche sociaal-democraten heeft reeds een oproep verspreid onder zijn aanhangers, om op alles voorbereid te zijn tot hand having der republiek. Daarby zijo in Saksen de gemoederen der mate verbit, dat daar reeds bloedige bot singen zijn voorgekomen, 0 a. te Armsberg waarbij een groot aantal gewonden en een doode is gevallen Voorts heerscht er groote onzekerheid in het Roergebied en de Rijn provincies Id het Roergebied willen de communisten op revolutie aansturen eo geven zij het parool uit, de Franscheo liever aan te valleo, dan het lijdelijk verzet op to geven En in bet Rijnland maken de separisten, die een zelfstandige Rjjnrepu- bliek we.'ischen, aanstalten om deze uitte roepen. De vraag blijlt nog steeds: „hoe zullen de toestanden in en om Duitschland zich ontwikkelen. Alles staat nog in het teeken van afwachting. —0-0—0 De Italianen hebben Korfoe ontruimd en de bevolking beeft daarin aanleiding ge vonden, de klokken te luiden eu geest triftige betoogiDgen te houden voor de EDgelscbe eu Fraosche consulaten. Maar de Italiaan- sche vloot 13 eerst nog in de wateren van Koifoe gebleven, totdat de 50 millioen lire me Griekenland aan Italië moet betaleD, netrtuld zijn Dat tieteekende meteen, dat Italië zij» michts- eu geweldpolitiek zou hervatten, tndieu het ten opzichte van die 5G milliot.n niet zijn zin kreeg. Nu het hetft zgd zin gekregen. De Ge- ranteuraad heeft uitgemaakt, dat hoewel 't rapport der commissie van onderzoeknaar den moord te Janina vrij gunstig voor Grie kenland luidde, Muï-sjIidi toch het volle pond moest heboen, omdat Griekenland nog oeter zijn plicht had kunnen doen. Griekenland zou met deze beslissing, die blijkbaar genomen is, om de nieuwe Itali- aaciscbe bedreiging te kteren, geen g-u-oe gen hebben behoeven te nemen omdat betoep openstond bij bet in ter nationale fluf van justitie te den Haag, maar de regeering heeft, blijkbaar om verdere moeilijkheden met Italië te voorkomen, last gegeven om de 50 millioen, die bij een Zwitsersche bank berustte, aan de Italiaausche ïjjksbank over te dragen. Het conflict is hiermee geëiDdigd. Of Mussolini met zfja machtsvertoon, tegen over het zwakke Griekenland, het aanzien van Italië heeft verhoogd, blijft intusschen de vraag. De algemeene vergadering van bovenge noemde bank, vorige week Dinsdag gehouden, was uitstekend bezocht. Aanwezig en vertegen woordigd waren tezamen 104 leden, waaronder twee vereenigingen. Te ruim 8 ure opent, de heer H. Haakman, voorzitter van de Raad van toezicht, de verga dering en heet de velen, die aan de oproep ge hoor hebben gegeven, hartelijk welkom. Door bijzondere omstandigheden, ziekte- en sterfge vallen, zegt de voorz., kan de algemeene ver gadering, die volgens de statuten omstreeks Mei of Juni plaats heeft, eerst thans gehouden worden. In het najaar van 1922 ontviel ons door onverwacht overlijden onze geachte voor zitter van de Raad van toezicht de heer J. W. Roeloffs, die jarenlang met lust en opgewektheid onze vergaderingen leidde, met nauwgezetheid de zaken der bank behandelde. Daarna overleed de heer K. Tz. Bakker, mede-oprichter der bank en die vanaf de oprichttng in de Raad van toezicht zitting had, steeds op de bres, wanneer het gold de belangen der vereeniging. Een ernstig ziektegeval, waarvan hij niet weer genas trof in October van het vorig jaar onze kassier, de heer P. Graaf, vervolgt de voorz. Door het overlijden vanlonze directeur de heer C. W. Bakker, trof onze vereeniging een groot verlies. Spr. beveelt de nagedachtenis van de overleden bestuursleden in de dankbare herinnering van de leden aan. In de algemeene vergadering van 25 Mei is reeds in de vacaturen, ontstaan door het over lijden van de heeren Roeloffs en K. Tz. Bakker voorzien. Gekozen werden de heeren M. Kuip en D. Bruin Hz. Thans, zegt de voorzitter, zal moeten worden voorzien in de door het overlijden van de heer C. W. Bakker opengej vallen plaats, een kassier zal moeten worden benoemd, notulen van de laatstgehouden ver gadering, jaarverslag en rekening en balans over 1922 zullen uwe aandacht vragen. Met de wensch, dat de vergadering een aan gename moge zijn en de resultaten in het be lang van de bank, opent de voorz. de ver gadering met een welkom, ook namens mede bestuurders. De notulen door de secretaris gelezen, wor den onveranderd vastgesteld. Volgt voorlezing van het jaarverslag over 1922. Gewezen wordt op de teleurstelling in dat jaar in landbouw-en veeteeltbedrijf ondervonden, tengevolge van de aanhoudende droogte, reeds in 1921 aangevan gen en voortgezet in 1922. Als gevolg daarvan mislukking van de oogst, lage veeprijzen en hooge kosten voor veevoeder. De bank kon daardoor niet de vooruitgang maken in de aan vang van 1922 verwacht. Wij nemen uit het verslag nog de volgende cijfers over. 1 Januari 1922 telde de vereeniging 619 leden Toename in 1922 20 639 23 Afgeschreven door vertrek, overlijden en uittreden Aantal leden op 31 Dec. 1922 616 Het saldo bedroeg op 1 jan. 1922 f 1,510,845,10 Ingelegde spaargelden over 1922 349,307,03 Deposito's 266,100,— 2,126,252,13 Terugbetaald in 1922 Deposito's 471,719,93 333,500,— Aan voorschotten stond Uitgeleend in 1922 Terugbetaald in 1922 Saldo voorschotten 1 Jan. 1923 805.219.93 f 1,321,032,20 f 883,852,- '41.195,— 1,025,057,— 206,308,92 818,748,08 Over 1922 werden verleend 101 nieuwe pos ten, 109 posten werden geheel afgelost. Op het einde van het jaar stonden nog 462 posten.j In loopende rekening met leden was 1 Jan. 1922 Saldo schuld der leden f 159,317,81 tegoed 26,584,48 Uitgegeven in 1922 225,939,08 Saldo te goed der leden 39,833,87 Op het einde des jaars stonden 112 posten loopende rekening. De omzet bij de Centrale bank was als volgt: Saldo tegoed op I Jan. '22 f 72,429,87 Aan de Centrale bank 493.737,01 566,166,88

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2