N°. 3749, Zaterdag 6 October 1923; 37'u Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Olt bl»4 verschoot Woensdag- en Zaterdagmorgen AdvertentiSn daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN ei ABVERTENTIEN worden aangenomen b(J do TJxtg. Tuem LANGE VEL© BB ROG IJ, Parkstraat, BuilcrTixis Licht op Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Texel op Zaterdag 6 October 1923, des namiddags te 4 uur. Texel, 3 October 1923. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Vaststelling verordening tot wering van veeziekten. 3. Credietaanvrage verbetering Schil- derweg. TEXEL, 5 October 1923 Naar de zonnetijd. De zomertijd heeft straks afgedaan, wij kieren weer tot de zonnetijd terug. Zondagmorgen drie uur worden de klokken een uur teruggezet of - wat voor de klok misschien boter is Zater dagavond zetten we met het hoi loge in de hand de klok ééa uur stop. Ooze klok wijst dan Zondagmorgen de olücieele tijd. Winterdienst Spoorwegen. De winterdienst der Spoorwegen vangt Zondag 7 October aan. Wij hebben de dienstregeling aan het hoofd van ons blad daarmede in overeenstemming gebracht, doch moeten er dan direct aan toevoegen, dat de uren van vertrek en aankomst op het traject Helder-Amsterdam v.v. geenerlei verandering hebben ondergaan. Muizenplaag. Sinds menschen heugenis heeft men te Waalwijk zooveel last niet gehad van muizen als thans. Niet alleen dat ze aan de te veld staande gewassen veel schade aanrichten, doch bij vele menschen zijn ze in de kelders binnengedrongen en richten daar heel wat schade aan. Droevig. Te Wapenveld (Ovorijsel) heeft het Ju belfeest een slachtoffer geëischt. Tijdens het tonsteken kreeg de 12-jarige G. Eilander een klap met een stok tegen het hoofd. Aanvankelijk huilde het knaapje wat, maar bleef staan kijken. Thuisgekomen klaagde de jongen over hoofdpijn. Zijn vader legde hem te bed. Spoedig sliep hij in, en den volgenden morgen bleek hij te zijn overleden. De geneesheer constateerde een hersen schudding. Een verboden lesing. Vrijdagavond j.l. zou te Schoonhoven in een openbare vergadering ds. Eldering uit Rotterdam spreken overNederland- Vredeland. De waarnemend burgemees ter, wethouder H. A. Schreuder, heeft echter de toestemming voor deze verga dering geweigerd. Naar aanleiding daarvan werd Donder dagavond in eau druk bezochte gecom bineerde vergadering van de afdeeling Schoonhoven der S.D.AP. van den Schoonhovensche bsstuursbond en van de Afd. Schoonhoven der Nederl. Vereeni- ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken met algemeone stemmen een motie aangenomen, waarin wordt gepro testeerd tegen deze uiting van macht- fanatisme en tegen de belemmering van het vrije woord. Daar deze weigering wordt beschouwd als in strijd met de Grondwet, heeft ds. Mispelblom Beyer den burgemeester van Schoonhoven, den heer H. A. v. Kempen, medegedeeld, dat de lezing nu is vastge steld op Vrijdag a s. De bedoeling hiervan is in deze aangelegenheid een nadere beslissing van den burgemeester zelf uit te lokken. Nekkramp. Te Midsland, Terschelling, is een geval van nekkramp met doodelijken afloop geconstateerd. Met het oog op het geval van over lijden tengevolge van Meningitus (nek kramp) en het voorkomen van verschil lende verdachte gevallen, zijn op advies der geneeskundigen de scholen gesloten tot nader order. Waar het hier een zeer ernstige be smettelijke ziekte geldt, geven de dok toren den raad, de kinderen zooveel mogelijk bij huis te hcuden en hen zoo weinig mogelijk met kinderen uit andere huisgezinnen in aanraking te doen komen. Evenals bij mazelen is het gevaar voor besmetting het grootst, voor de ziekte kenbaar is. Meu zij dus dubbel voor zichtig Op het Chr Lyceum te Hilversum bevindt zich in het eerste leerjaar een nieuwe leerling van26 jaar. Knoeierijen. Te Weesp zijn ernstige fraudeleuze handelingen gepleegd door den voorzitter en den secretaris-penningmeester der RK. Vereeniging St. Laurentius. De administratie is zoo verward en een en ander is zoo sluw opgezet, dat het on doenlijk is alles in korten tijd na te speuren. Op verzoek van den burge meester is een accountant van het Departement van Arbeid uit Den Haag overgekomen tot het instellen van een grondig onderzoek. Bloembollen-uitvoer. In Augustus j.l. is de uitvoer van bloem bollen aanmerkelijk grooter geweest dan het vorige jaar en, wat meer zegt, de prijzen waren veel hooger. De uitvoer in Augustus 1922 bedroeg 4,872,092 K.G. voor f4,822,046, dit is per K.G. iets minder dan f 1. De vorige maand bedroeg de uitvoer 6,919,241 K G. voor f 8.111.994, dus circa 11 20 per K.G. Gedurende het tijdvak Januari Augus tus bedragen deze uitvoercjjfers 7,709,781 K.G. voor f8,957,710, tegen 5,960,754 KG. voor f5,899,868 overeenkomstig hetzelfde tijdvak in 1922. Een goede vangt. In een vischfuik van den heer Sterk te Zuid-Beierland, die te drogen hing, hadden zich 47 spreeuwen en 4 mus- schen verborgen. De drooglegging der Zuiderzee De „Vereeniging van Belanghebbenden van de Nevenbedrijven der Vigscherij, welke schade lijden bij de afscheiding en drooglegging der Zuiderzee", heeft te Amsterdam vergaderd. De organisatie omvat thans 9 Zuiderzee-gemeenten Amsterdam, Spakenburg, Volendam, El- burg, Harderwijk, Hoorn, Lemmer, Mon nikendam en Wieringen. De propaganda zal tot alle Zuiderzee- gemeenten worden uitgebreid. Herkozen werden de bestuursleden A. Japue!, P. J. Groenewoud. Besloten werd, de actie voor schadevergoeding krachtig door te zetten en de aandacht te vestigen op den achteruitgang der visscberij vloot met als gevolg toenemende werkeloosheid op scheepswerven en zeilmakerijen. Het hoofdbestuur zal pogingen aanwenden, dat scheepswerven, rookerijen, enz. worden benut om daar materialen te verwerken ten dienste jvan de Zuider zeewerken, tevens ook de bevolking in dit gebied aan den arbeid te houden. Een doofstomme hardrijder is te Eemnes door een melkwagen aarige reden, waardoor hij onder de wielen kwam. De racer werd meer dood dan levend opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Den voerman treft geen schuld. Onder de pompkap. Zaterdagavond schoot door onbekende oorzaak do zware ijzeren kap van een gemeentepomp te Tiel af, waardoor de achtjarige C. Vonk zoo ernstig aan het hoofd werd getroffen, dat hij een uur later overleed. Schadelijk wild. De Minister van Binnenl. Zaken heeft advies gevraagd aan de Maatschappijen van Landbouw over het volgende a. Waai moet de fazant als wild en waar als schadelijk gedierte worden be schouwd. b. Welke dieren dienen onder schade lijk gedier.e te worden gerangschikt? c. Waa' dieDt een pootverbod van wild te worden uitgevaardigd Net gezelschap. Bij een bruiloft, in de sociëteit te Aal ten gehouden, miste men na afloop 12 zilveren lepels. Waarom drink je toch zoo? vroeg men een taan, die zeer zelden nuchter was. Om mijn verdriet te verdrinken, was het antwoord. En slaag je er in De dronkaard zag den vrager één oogenbllk aan. Ach, neen, zeide hjj op zwaarmoe- digen toon, het kan zwemmen. Zijne moeder. Zoo oven las ik het volgende: De beroemde Frausche geleerde d' Alembert was in zijn jeugd te vondeling gelegd. Toen hij door zjjn geschriften en vooral door zijn uitstekende redenaars gaven een der meest geziene mannen van Frankrijk geworden was, liet zich eens een voorname dame, Mevr. Tenein, bjj hem aandienen, en riep zoodra zjj in zgn kamer gelaten was uit: „Kom in mijn armen, mijn zoon ik ben uw moe der Een oogenblik zag d' Alembert haar koel en minachtend aan en ging daarop in een zijkamer, waaruit hij we der te voorschijn kwam met een oud vrouwtje ran de hand. „Kyk eens me vrouw zei hij, „deze heeft zich over mij ontfermd, mij verpleegd en opgevoed toen gij mij verlaten en aan het toeval toevertrouwd hebtzij is mijn moeder, haar hob ik Jiof en vereer iku, mevrouw ken ik niet." En met een buiging wees hij de dame de deur. Autobussen. Door het bestuur van den Afgemeenen Nederl, Bond van Handels- en Kantoorbe dienden is, met het oog op de in den laatsten tijd voorkomende ongelukken van autobussen, in het belang zijner le den handelsreizigers, tot den Minister van Waterstaat een verzoek gericht, tot het in het leven roepen, hetzij van Rijks-, hetzij van gemeentewege, van een con trole op het materiaal der autobussen. Tevens wordt de Minister verzocht te bevorderen dat een regeling van den werktijd voor chauffeurs van autobussen tot stand komt, daar deze thans in ver scheiden gevallen de 15 uur per dag over schrijdt. Doodgedrukt Op de drukkerij van de firma Fadde- gon te Amsterdam, is een jongeD, belast met het schoonmaken der machine, zoo danig bekneld geraakt, dat hij aan de ge volgen is overleden. Automobielen en motorrijwielen in ons land. In 1922 waren in de personeele belas ting aangeslagen 17 124 motorrijtuigen. Dit aantal was voor 1921 14.441. Het aantal motorrijwielen en dat van de goedkoopere personenauto's s aanzienlijk toegenomen, terwijl het aar tal duurdere personenauto's, hoewel de prijzen van automobielen in den laatsten tijd gedaald zijr, belangrijk is gedaald. De totale opbrengst van de belasting voor auto's en motorrijwielen bedroeg in hoofdsom in 1922 f 1.100 868.98, tegen f 1.272.751.82 in 1921 en f 1.062.999.71 in 1920. Rekent men hierbij de 0ncenten voor de provinciën en de g6me enten welke laatste meermalen 100 procent en meer van de hoofdsom bedragen, dan ziet men, dat er alleen door de motorrijwielen en personenauto's reeds heul wat milli- oenen in da kassen van de overheid worden gestort. Kampioen. TEXELSCHE COURANT. Abinnemenitpriji per S maandeni ooi den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. .TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prij* der Adiertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 13 October. voor rijwielen 6,20 uur, voor rijtuigen 6,50 uur HOOGWATER reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 4 Oct. v.m. 3,08 Vrijdag 5 4,28 Zaterdag 6 5,57 Gewone tijd. Zondag 7 6,06 Maandag 8 7,01 Dinsdag 9 7,45 Woensdag 10 8,26 Des namiddags Is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vnf. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 7 October 1923. Vertrekuren van de Boot. Dagelijks Vertrek Texel 8,— vm. 11,— v.m. 2 30nm Helder 9,30 vm. 12,— midd. 4.15nm Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6l49f 9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54*» 6,— 4,15§ 6,40 ^25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57§ 9,37 9,11 li-?} 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5i49§ 8,05 9,16 li.05 li:21+ 12.57 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. ,f Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1