N°. 3751, Zaterdag 13 October 1923; 37'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. feuilleton. DE ONDERGANG DER BOMERS. Gemengd Nieuws. TEXELSCHE COURANT. Uit HU verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abtnnementtprüe per S maanden) oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentlfin daags voor de uitgave vóór J nar nam Pré'der AdeertenltSnj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. tl. POSTCHEQUE- en OIROD1ENST No. 652. ABONNEMENTEN an AMYSRTENTIEN worden nangenomei b|J do TJitg. fiisiw LAN8EVELÏ* UE R O O IJ, Parkstraat, Buis ov Tim Licht op Van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 1? October. voor rijwielen 6,10 uur, voor rijtuigen 6,40 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 11 Oct. v.m. 9,05 Vrijdag 12 9.47 Zaterdag 13 >0,32 Zondag 14 11.18 Maandag 15 Dinsdag 16 >2.33 Woensdag 17 1.31 Des namiddags ls het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantlBn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 7 October 1923. Vertrekuren van de Boot. Dagelijks Vertrek Texel 8,—vm. 11,-v.m. 2 30nm Helder 9,30 vm. 12,— midd. 4.15 nm Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6-32! o'm 6.49f 9,04 7,30 sneltrein 9.04 10,04§ >2.10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 O 0| 4',15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,198 7,57§ 9,11 12,28§ 3,04 5,49§ 9,16 l1,21f Niet op Zon- en feestdagen f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,35 9,37 11,21 2,41 6,19 8,05 11,05 12,57 EEN ZONDERLINGE HISTORIE, door A. MüTZELBURG. 25) Nadruk verboden. En wie stond hem er borg voor, dat de waard zelf hem niet zou verraden Onder tusschen, zich terugtrekken kon hij niet meer. Ook hadden de stilzwijgende beken tenissen van Vliet te veel verraden. Hij wist nu tenminste, dat hij zich op de hoofd puntea niet had vergist. Maar hij wis: ook dat hij met tegenstanders zou te doen heb ben, oie hem misschien op hetgebieavan listen en geslepenheid, in ieder geval in onmeedoogendheid in de keuze hunner rnid- delen overtroffen en voor wie het bovendien ging om leven of dood. Maar voorwaartsHi) had immers als soldaat, alleen of aan het hoofd van zijn troepen, zoo menige onderneming tot ten goed einde gebracht, waarvan hij gedacht had, dat hij nooit zou terugkeeren. Hij hoopte op zijn gelukkig gesternte en op de onder steuning der voorzienigheid in een recht vaardige zaak. Na verloop van ongtvter een uur begaf hij zich weer te bed et. uit maal s iep hij vast en ongestoord rot a er in den morgen. Vee-invoer. De Burgemeester en Wethouders van Texel doen te weten, dat door hen in hunne verga dering van heden is vastgesteld het volgende besluit Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op de verordening tot wering van vee ziekten binnen de gemeente Texel; BESLUITEN: lo. te verklaren.dat naar hun oordeel wegens het optreden of heerschen van mond-en klauw zeer in Nederland door den in- of doorvoer in deze gemeente van herkauwende dieren, paar den en varkens, gevaar voor besmetting van den veestapel te Texel zal ontstaan 2o. onder de aandacht van belanghebbenden te brengen, dat het derhalve, ingevolge artikel 1 der genoemde verordening, met ingang van heden, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders, verboden is in de gemeente Texel herkauwende dieren, paarden en varkens in te voeren, en dat omtrent de voorwaarden, waaronder vergunning tot invoer zal worden verleend, ter gemeente-secretarie inlichtingen te bekomen zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den zesdeD October 1923. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BUYS1NG DAMSTE. De Secfetaris, JONKER. Vee-invoer. De Burgemeester en Wethouders van Texel doen te weten, dat door hen heden ingevolge besluit van den Raad is afgekondigd de door den Raad in zijne vergadering van heden vast gestelde Verordening tot wering van veeziekten binnen de gemeente Texel. De verordening, welke onmiddellijk in wer king is getreden, ligt van heden af gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing en is in afdruk tegen betaling der kosten ad f 0,15 per exemplaar ter secretarie algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, 6 October 1923. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BUYSINQ DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft October.) Nadruk verboden. In deze en de volgende weken worden er heel wat aardappelen gerooid Was de oogst verleden jaar buitengewoon en kon die zelfs voor een dubbele gelden hier en daar, thans gaat de opbrengst het middel matige niet te boven, naar het schijnt, 't Kan echter nog meevallen. Wij hebben onlangs den raad gegeven en hopen, dat velen dien hebben opgevolgd om de stronken, voor poters bestemd, Vroeg te rooien, als de knollen nog onrijp zynhier door voorkomt men goeddeels of geheel, dat smetstoffen van ziekten in het loof overgaan naar de knollen, en heeft men Y. Den volgenden morgen tusschen negen en tien uur, was de kapitein op weg naar den chirurg. Een jongen van een jaar of zeventien volgde hem, een pak dragend, waarin zich een gedeelte van de stalencol- lectie bevond, die Festenrath door bemid deling van Bokelmann bad ontvangen. Hij had de prijzen in de prijscourant veranderd en wat lagei gesteld. Om een echten zaken man te bezoeken, daartoe durfde hij nog niet over te gaan, maar de chirgrg, zoo dacht hij, had per slot van rekeningeven- min verstand van linnenwaren als hij en daarom hoopte hij de eerste proef behoorlijk af te leggen. Juist toen hij wilde tellen aan de steeds gesloten huisdeur van den chirurg, trad een man naar buiten. Het was Vliet. Ten zeerste verrast, dat hij den zonderlingen vreemdeling, met wien bij den afgeloopen nacht het eigenaardige gesprek onder vier oogen had gevoerd, zoo plotseling voor zich zag staan, schrok Vliet zichtbaar. „Wel, wat doe je nou hier?" vroeg Fes tenrath, zijn blikken vorschend op het sla perige ontstelde gelaat van den waard richtend. „Steken de broodkruimels je soms „De hemel beware me neen, neen antwoordde Vliet halfuic. „Mijn koe is ziek geworden de chirurg z, i komen en haar een middeltje ingeven „Neem je in acht!" zeide Fc-tenrath ernstig, maar niet bepaald dreigend. .de meeste kans ziektevrij pootgoed te ver krijgen. De rooiïng van fabrieksaardappelen heeft rekening te houden met de campagne der fabrieken, durende van half Septembor tot December, men heeft daarom middol- vroege rassen en late. Tot de rooiïng van winteraardappelen gaat men over, als het loof geheel is afgestorven dan wacht men ook niet langer,, anders wordt het veld met onkruid bezet. Voor de NovembermaanÜ zij, zoo mogelijk de rooiïng afgeloopen dit met het oog op de vorst of het mogelijk natte weer, dat het werk belemmert. De werktuigen waarmee men rooit, zijn ver schillend. Meestal gebruikt men een spa of viertandigen vork. Soms zitten de rooiers bij hun werk op de knieën, als in het Noor den, anderen doen het staande, als in het Zuiden. In de Veenkoloniën waar de grond los is worden de pollen met den vork opgestoken; de knollen worden dan met de handen door de rooister gekrabd. In groote en middelmatige bedrijven komt meer en meer de aardappelrooimachine in zwang, die geleidelijk is verbeterd, maar waarmee het ideaal nog niet is bereikt. Zulkjjeen machine, bespannen met 2 of 3 paarden, rooit per dag 1 Hectare, en geeft aan 8 tot 12 personen werk. Het doel dat men zich bij zulk een machine voor oogen stelt, isom niet alleen de aardapdels te rooien, maar ook in mand of zak te verza melen. In den tuinIn de eerste dagen dezer maand moet ge uit uw spruitkool de toppen bieken, de kooltjes groeien dan betör. Neem echter niet alle bladeren weg. ze moeten dienen tot winterbedekking. Wilt ge in 't voorjaar, in Maart, worteltjes eten zaai dan nu in den bak, welke ge moet vullen, telkens om de paar dagen, beurte lings met ruigen paardenmest en bladaarde tot er van de laatste een voeL op ligt. Berg erwtenrjjs en boonenstokken op, be waar het touw of Joand voor 't volgend jaar ontdoe eerst de stokken van het stroo. Oude, verweerde stokken verbrandt men. .Wie de slokken laat zitten tot het gaat vriezen, krijgt er licht last meede onder einden gaan rotten. Leg de ramen van de bakken, waarin ge 't eerst sla hebt gezet, thans dichtneem eerst het onkruid en de gele bladeren weg, en ook de slakken, die er mogelijk in zitten. Men kan nu ver schillende groenten oogsten bieten, schor- seneeren, wortelen en sommige koolsoorten. Bloemkool en slaplanten, welke buiten ge zaaid zijn kan men in den bak verspenen, waarin de oude aarde door nieuwe verteorde bladaarde is vervangen. Veel land is nu vrijgekomen, het zaaien en planten is thans voorbymen spitte den grond om, ondiep, „Carsten is daar binnen by den chirurg," fluisterde de waard. „Zoo?" antwoordde Festenrath on verschil lig. „Nu, c'ie zal me niet bijten l" Meteen liep hij den waard voorbij op de gang en k'opte aan de deur vanKirchhoff s spreekkamer. Er volgce niet dadelijk antwoorden Fes tenrath hoorde, hoe een schuifla of iets der gelijks werd gesloten, toen vroeg een stem van binnen, wie of er was. De kapitein noemde den naam Meisner en waarom hij kwam. Och' ik vraag u duizendmaal excuus ik heb juist een patiëht bij meriep Kirchhoff vanuit het vertrek. „Maar gaat u een oogtnblik binnen hier tegenover in mijn bibliotheek. Ik kom dadelijk!" Festenra h wilde vertrekken en later eens terugkomen. Maar het meisje verscheen al, opende aan den anderen kant van de gang een c'eur en liet den kapitein, die het pak van dt n jongen, die buiten stond te wachten had overgenomen, in een vertrek binnengaan, dat slechts één venster telde. De biblioth.-ek bevatte enorm veel boeken van allerlei grootte en formaat en Festen feth, die een groot liefhebber van oude boe ken was, ontdekte verscheidene titels van tal van waardevolle werken. Na de wer ken op medisch gebied, waren booken over geschiedenis, scheikunde en plantkunde het taliijkst ve tegenwoordigd. Ook nieuwere wei Ken, rei; beschrijvingen,Fransche,Engel- scbe en Duttóche literatuur ontbraken niet. Voor een eenvoudigen chirurg op het platte zoo, dat de onkruidwort6ls boven komen. Plant thans uw bloembollen voor de voorjaarsvakken tulpen, hyacinten, crocus- sen zet ze 10 c M. van elkaar. Bemesting met oude koe- of paardenmest moet voor afgaan. Neem de Begoniabollen uit do perkon, voorzichtig, licht den bol met de schop iets op, Breng mest op do perkon, spit ze om, en zet er b.v. nu Vergeet-mjj-nietjes op, ge hebt er dau den goheolen winter wat op staan, en zult ze vroeg in 't voorjaar zien bloeien. Haal allo planten naar binnen huismoeder 1 Hebt ge een Oranjerie of kas, zorg dan, dat de planten niet ge drongen staan, maar alle voldoende lucht en licht hebben. Een vergissing. Wie de klok heeft booren luiden, zon der dat hij weet, waar de klepel hangt, is iemand die niet voldoende op de hoogte is. Dat zoo iets echter den klokluider zelf zou kunnen overkomen terwjjl hjj bezig is met luideD, is zeker een bijzon derheid die vermelding verdient, schrijft de Prov. Gron. Ct. Den klokluider van de groote kerk te Winschoten is dit Zondag overkomen. Hij wist blijkbaar niet, dat de zomertijd Zaterdagnacht om 3 uur was geëindigd. Wie zou het hem kwalijk nemen als zelfs niet alle dagbladen juist bleken te zijn ingelicht en dientengevolge noode- loos alarm maakten, evenals deze Win- schoter, die om 7 uur den volke luidende verkondigde, dat het al 8 uur was. Een uur later was hij gelukkig beter iDgelicht. Eu daar hij bij machte was zijn fout te herstellen, trok hij een uur later met nog wat meer kracht aan de bel. Zoo heeft de klok dus Zondagmorgen te Winschoten tweemaal 8 uur geluid. Tusschen Borne en Hengelo is de jonge aannemer Groothengel uit Borne die zich fietsende aan een vrachtauto vasthield, daaronder geraakt. Hij stierf spoedig aan de gevolgen. Appels bewaart men het best op een donkere plaats. Wikkelt men de appels elk afzonderlijk in een stuk papier, dan drogen zo het minst uit. land was zulk een bibliotheek een buiten gewone zeldzaamheid 1 De titel van een heel groot werk trok Festenrath's aandacht. Het was een van die oude tooverboeken, dat waarschijnlijk geschreven was door den bekenden Fran- schen toekomstvoorspeller Nostredame. Hij klapte het boek open op een plaats, die blijkbaar veel gelezen werd .en Festenrath zag een ouderwet3che teekening eeD knaap voorstellende, die met gevouwen handen op een tafel knielde en rondom hem een aantal eveneens geknielde mannen. Aan den linkerkant bevond zich de tekst, die by deze teekening behoorde on Festenrath las de woorden „In naam van den drie eenigen, almachtigen God, die gebiedt over goeden en kwaden, bezweer ik u, Uriel, te verschijnen, u naar ons toe te buigen, ons een teeken te geven en uw getrouwe die naren ter wille te zyn, die u in geknielde houding wachten zooals ik Festenrath voelde een rilling door zyn leden gaan. Hij las niet verder. De woor den van den stervenden knaap leefden nog te zeer in zijn herinnering. Hy klapte het boek dicht en zette het op zijn plaats. Direct daarop opende Kirchhoff de deur, kwam hem met voorkomende vriendelijk heid tegemoet en reikte hem de hand. „Gaat u maar mee naar my n spreekkamer," zeide hij De slotenmaker Carsten is bij mij. Hij heeft jicht in zijn schouder en ik onderzocht hem juist. Hij is een aanzien lijk man, die u misschien ook nog tot klant kunt krygen. W.v.v.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1