Beter pluimvee poorboekjes Voor f 13 50 Tlieekast No teer in g C. R. Keijser Co. een net burger woonhuis met seimur, 2 versels afgekalfde koeien. Texelsche Ram, een paar jongens, Fokhanen te koop, dieast 7 October 1923, 25 ent een net afgewerkt massief eiken RinnemJa^d. INGEZONDEN STUKKEN. Uemengd Nieuws. mmm Hij, die met veel succes, .Zijn zaken wil vermeeren. Die nnei van tijd tot tijd Ook eens flink adverteersn. Slachtveefonds van de L. T. B. Om aan te nemen. Greppelwerk 1—3 H.L. extra best plantgoed, van AF OUDESCHILD Platte mais 11, Laplata mais 10,50 Chevaliergerst 11, Gerst blanke 10, Murwe lijnkoeken 15,50 Suikerkoekjes (incl.) 16,— Zaansche Voorslaglijnkoeken 12,75 Amerik. lijnkoeken 12.75 Palmpittenkoeken 7,25 Sesamkoeken 11.50 Haver 11,— Voererwten 12,50 Gebroken kippenrijst 14,50 Gemengd kippenvoer 12,50 Tarwe 12, Tarwezemelen (incl.) 7,50 Liebig's Vleeschmeel 23,— Phosforzure Voederkalk 14, Alles per 100 K.G. den Burg, Texel, 15 October 1923. TE HUUR aan het Schildereind. Direct te aanvaarden. Te bevragen bij G. A. GEUS, aldaar. ingaande i November premiën verlaagd tot 1% voor koeien, D/j voor varkens. Aangiften bij den controleur J. KAGER. TE KOOP Maandag aan de markt. N. DROS. TE KOOP een l1/,-jarige ingeschr. beste en 2 ingeschr. Stierkalveren. Bij H. van HOORN, Wieringerwaard. van 2'/o H.A. bouwland, en gevraagd om schapen te wachten. A. BREESNEE, Eierland. TE KOOP darwin tulp William Copland, benevens diverse NARCISSEN. GEBRS. SCHUMAKER. Worden nog bollenplanters gevraagd. volbloed stam Welleman, geboren 17 April en 20 Mei, ouders afstammende van kippen die meer dan 260 eieren per jaar hebben gelegd. Prijzen naar kwaliteit. S. KEIJSER, Schoonoord, Burg. Beleefd aanbevelend, J A HILLKV. Waalderstraat Burg. TEXEL, 12 October 1923 Donderdagmorgen is aan het strand achter het Vliegkamp de Mok een red dingboei aangespoeld, gemerkt „Nautik Esbjerg". Texelsch Fanfarecorps. Oudeschild. De Cocksdorp, 9 October. Mijnheer de Redacteur. Brievenbus. Mond- en klauwzeer. Men is wat betreft „middelen tegen mond- en klauwzeer" de iaatste jaren overvoerd. Op het oogenblib zijn weer belangrijke proefnemingen gaande mot een behan delingsmethode van mond- en klauwzeer, welke ten doel heeft, bet ziekteproces zoo snel en zoo onschadelijk mogelijk te doen verloopen. Deze methode is een vinding van den Breukelenschen veearts dr. D. M. Hoogland. Als proefmateriaal zijn genomen 40 koeien welke alle kunstmatig zijn besmet met mond- en klauwzeer. Deze beesten bevinden zich in weiland nabij het station Nieuwersluis. Op 20 d6zer geïnfecteerde koeien is een der tot dusver gebruikelijke behan delingsmethoden voor het mond- en klauwzeer toegepast, terwijl de 20 andere zijn behandeld volgehs de methode- Hoogland. Hoewel de volledige uitkomsten dezer proefnemingen nog niet kan worden vooruitgeloopen, toch heeft dr. 't Hoen, die een en ander controleert, reeds kun nen mededeelen, dat de 20 dieren welke volgens de nieuwe methode zijn behan deld, inderdaad veel gemakkelijker en sneller de ziektp hebben doorstaan. De diereD, behandeld volgens de me thode-Hoogland, vertoonden na afloop der ziekte minder verlies in melkpro ductie en lichaamsgewicht, benevens minder nadeelige gevolgen van de klauw- ontsteking. Op grond van deze ervaringen kan dus reeds worden gezegd, dat deze be handelingsmethode er veel toe zal kunnen bijdragon, om in ons veerijk land op groote schaal kapitaal te besparen. De heer P. Nelissen. uit Stamproy (Limburg) kreeg door onvoorzichtigheid eeu schuitje van deo luchtschommel op de Veerter kermis tegen het hoofd. Be wusteloos werd hij opgenomen en in een nabijzijnde woning gedragen. Zijn toe stand is bedenkelijk, daar de heisens zijn geraakt. De moeite waard. Een firma te' Doetincbsm had dezer dagen het buitenkansje als bate uit een Duitsch faillissement een bankbiljet van 1000 mark thuis gestuurd te krijgen. De aangeteekende brief, waarin het geld was verzonden, was meteen millioen Mark gefrankeerd. Hbl. Om de dubbeltjes. Bij de uitbetaling van gemeentelijke steungelden to Huizen is een klein drama voorgevallen De arbeider VI. had juist voor t 18 geteeketid en wilde dit bedrag opstrijken, toen de winkelierster W. het bkaal binnenstormde en hem het geld on., r de hand vanoaaa gritste. Het geid viel op den grond en beiden in blinde woede a. n 't grabbelen. Niet meer dan t rijksdaalder kon de vrouw bemach tigen zij beweerde mg een vordering oo den arbeimr tehebb.n. E, werd ech ter proc verbaal tcgm haar opgemaakt wegens het wederrechtelijk 'binnendrin gen van een bureau. Historisch. Zondag zat to Ou 1-E Ierland een echt paar met ongeduld op hot iuideu der kerkklok te wachten, om zich keikwaarts te bogeven. Laten wij maar rian, het is tijd, zei de man, en hot echtpaar ging op stap. De menschen verwonderden zich er over, dat ze Onderweg geen andere kerk gangers tegenkwamen. Aan de kerk ge- Komsn vonden zij do deuren gesloten. De vrouw begreep, dat er iets niet in den haak was. Man, heb je de klok gisteravond wel een uur stil iaten staan, zooals het Nieuwsblad schreef? Weloeon, ik heb' ze een uur voor uit gezet, dat moest toch? Tableau. Naar dr. Z. Kamerling iu Homel en Dampkring schrijft'wijzen verschillende omstandigheden er oo dat dezen winter de wind doorg ans uit NoQid-Oostolijke rich tips zal waaien. T<- '.u-s verwacht hij een tajnei k lag- t nparatuur. Wo krijgou dus naar alle waaischijalijkheid een str ogea winter. Een krasse baas. Een 80-jarige grijsaard uit Serooskerke is daar teruggekeerd van een bezoek aan zijn zoon in Amerika. Drie maanden heeft de oude heer in de Nieuwe Wereld doorgebracht. Hij is zeer opgetogen over de behulpzaamheid, die men hem op zijn reis betoonde en over het vele, dat hij heeft gezien. In Amerika heeft deze kra nige grijsaard nog een vliegtocht gemaakt, waarover hij zeer tevreden was, doch alleen had men z.i. te hoog gevlogen, daar hij de dingen beneden niet goed kon onderscheiden. Tot genoegen van den „Old Dutch" is men daarna nog eens op gestegen en toen dichter bij de aardop pervlakte gebleven. Autobxis gekanteld. De autobus, weike tusschen Middel burg en het Wolfaartaijksche Veer rijdt is Zaterdagavond omgeslagen. In de bus zaten 15 passagiers, die allen lichte ver- wondiugen opliepen. Een der passagiers kreeg een hersenschuddicg. Het kostte heel wat moeite de reizigers uit hun benarde positie te verlossen. Het verdwi/jnendè paard. Dat de motor het paard steeds meer verdrijft, wordt wel het best gedemon streerd door de jaarlijksche paarden markten in de provincieplaatsen. Op de paardenmarkt te Weesp waren slechts 220 paarden en 35 hijten aangevoerd, terwijl vroeger regelmatig circa 5 a 600 paarden ter markt werden gebracht. Een heer kwam gejaagd een groot restaurant binnen en keek zoekend langs alle tafeltjes. Een kellner kwam naar hem toe en vroeg Zoekt u iemand mijnheer Ja, ik zoek al een half uur naar een kleinen man met één oog. Met één oog? vroeg de kellner verbaasd. Als die heer zoo klein is, zon u dan niet liever met allebei uw oogen zoeken Wel liefhebbers. Naar de betrekking van klerk ter secretarie van de gemeente Barradeel (jaarwedde f 900-f 1100) dingen 98 solli citanten. Het vreemde ziektegeval. De inspecteur voor de Volksgezondheid heeft dezer dagen op Terschellidg onder zoek gedaan naar het waarschijnlijk nekkramp-geval. Maandag 8 October zijn alle scholen weer geopend. De moeite waard. Diakenen dar Nederl. Herv. gemeente in den Haag collecteerden een bankbiljet van duizend gulden, Spoken op zolder. Reeds 14 dagen lang had men in een gezin te Gorinchem 's nachts ongewone geluiden gehoord. Elk oogenblik werden de bewoners wakker vaa het leven op den zolder. Als ze gingen kijken, was alles stil. Een politieagent werd gewaar schuwd, doch deze kon niets bespeuren. Het geval verwekte veel opspraak. Spiri tisme, buoze geesten en wat al meer. Alle panneD werden van het dak gehaald, doch zonder resultaat. Het leven hield 's nachts aan. Gelukkig heeft men thans opgespoord wat er a ,n de hattd was. Op den zolder stond een omgekeerde kinderwagen, dus met de wielen omhoog. Die wielen wer den in beweging gebracht, doordat er muizen op sproDgen en de ongewoDa geluiden, welke men hoorde, waren dus niets anders dan het draaien van de wielen. De bewoners zijn nu weer ge rustgesteld en zuilen de wagen met de wielen omlaag zetten. S t. y f s -w f ïj Naar men ons mededeelt, bestaat het voor- nemen, Zondag 14 October, 's middags 12 uur, een muzikale omwandeling door het dorp te maken. 4 Uitslag van de aanbesteding gehouden door de architect Schuitemaker van Helder, van het sloopen en bouwen van een woonhuis en veranderen van een woon- en winkelhuis voor de N. V. Goederenhandel Ph. Vlessing alhier, in 3 perceelen of in massa, perceel 1 metselwerk. 2 timmerwerk. 3 schilderwerk. Ingekomen 9 biljetten C. Keijzer perc. 1 f 11.800,— G. Groot, Helder 1 en 2 15.522, H. Kiemers, 1 en 2 14.950,— J. J. van Wessem 2 8.545,— M. Blom Jz., Oudeschild 2 8.24S,— dezelfde 2 en 3 10.155,— J. Zijm en J. J. Rijk 3 3.250,— P. Plaatsman 3 2 247,— J. C. Roeper en J. Vonk 3 1.275,— Deze week werden van hier verzonden 97 schapen, 120 lammeren, 40 varkens, 5 kalveren, 1 paard. Aan het Noordersfrand is aangedreven een kleine luchtballon met het volgende opschrift: A. Presen From Nottingham Goose Fair. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie) Mag ik een klein plaatsje in uw blad ver zoeken om me te kwijten van een aangename taak? Bij voorbaat mijn dank. Zaterdag 6 Oct. begeleidden we 31 Hongaar- tjes van Texel naar Utrecht. Gedurende die geheele reis waren de kinderen uiterst gehoor zaam en voortdurend gingen hun gesprekken over al wat ze genoten hadden. Dicht bij Utrecht toen ze weldra van ons moesten scheiden, zon gen de grootste meisjes uit eigen beweging ons het Wilhelmus toe. Ze waren allen vot dank, maar 't meest kwam dit tot uiting bij 't afscheid nemen in Utrecht. Veler gedachten gingen toen weer sterk naar Texel en zooveel woorden van dank werden ons meegegeven, dat ik die het best langs dezen weg kan ovei brengen. In hun gebroken taaltje was het.Tante wil moe der wel zeggen moeder veel zoentjes van mij", en een ander: .Tante dank aan moeder", en een derde„allen menschen op Texel dank zeggen, zij zoo lief voor ons." Uit deze woorden sprak zoo duidelijk, dat de kinderen niet alleen wat voedsel en kleeren betrof (getuige de groote bagage, die ze mee namen) een hartelijk tehuis bij hun pleegouders gevonden hadden, maar bovenal, dat ze er met ware liefde opgenomen zijn geworden, en de beste indruk, dien zij voor hun leven van Texel meekregen, is wel die van de liefde hunner Hollandsche moeder. Hoogachtend Mevrouw Raabe, In de vragenbus van uw blad van Zaterdag jl. wordt geklaagd over rumoer, veroorzaakt door de straatjeugd, op de avonden waarop in de bewaarschool te den Burg de repetitie's van het fanfarekorps of van dezangvereeniging wor den gehouden. Een ieder zal het met den in zender van die klacht eens zijn, dat het veroor zaakte rumoer tijdens die repetitie's meer dan hinderlijk is voor dengene, die werkelijk ais muziekliefhebber komt luisteren. Het lij :t mij, evenwel praktisch niet mogelijk, de politie te requireeren om bij dergelijke gelegenheden, het door opgeschoten jongelui veroorzaakte rumoer te voorkomen. Zal het gewenschte resultaat worden bereikt, dan is het noodzakelijk dat er gedurende de geheele repetitie politietoezicht is. Wanneer men evenwel weet, dat het fanfarekorps minstens 2 maal per week en de zangvereeniging 1 maal per weck repeteert, zou dit beteekenen, cat de politie 3 avonden per week niets anders za! kunnen uitvoeren dan een aantal rumoerige jon gelui in bedwang houden. Incjien de maatregel vruchtdragend zou zijn, dan kan niet worden volstaan met 2 of 3 maal patrouilleeren, zoodra de politie voorbij zou zijn, zou het rumoer weer beginnen. Dit laatste is nu reeds bewezen, want ik kan me niet voor stellen, dat de politie thans op de bedoelde repetitie avonden in 't geheel niet door deNieuw- straat zal patrouilleeren. Zijn er onder de toehoorders tijdens de repe titie's geen volwassenen, die de rumoermakers eens onder handen kunnen nemen, door hen op 't onbehoorlijke van hun gedrag te wijzen Naar 't mij wil voorkomen, zou dit toch de aangewezen weg zijn om iets te bereiken. Alles van de politie te verwachten, die ook maar één lichaam heeft en die men toch in vele gevallen op verschillende plaatsen tegelijk zou willen zien, is niet mogelijk, doch met volle medewerking van de meer bezadigde toehoor ders bij de repetitie's van genoemde vereeni- gingen, van menschen die daar waarlijk komen als muziekliefhebbers, valt, r.aar't mij wil voor komen in deze wel iets te bereiken. 't Is wel gemakkelijk direct de politie derge lijke zaakjes te laten opknappen of o :r ge breken van dat politietoezicht te klagen, doch de politie kan alleen alle leed niet .ren, daarvoor is ook de volle medewerking van de zijde van 't meer bezadigde publiek vereischt. Zou het wellicht ook geen aanbeveling ver dienen, dat vele ouders hun halfvolwassen kinderen bij avond wat meer van de straat hielden W-

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2