In Rijnland de republiek uitgeroepen. In de Dacht van Zaterdag op Zondag is te Aken door de separatisten de repu bliek uitgeroepen. Vroeg in den morgen werden alle openbare gobouwen door hen bezet, terwijl de politie werkeloos toezag. De stad bleef aanvankelijk rustig. Latere berichten melden een uitbreiden van de beweging ten gunste der Rijnlaud- sche republiek, te Muncben-Gladbach, Crefeld, Mainz en Bonn, maar gewagen ook van ernstige onlusten hier en daar. Auto ongeluk. Door tot nog toe onopgehelderde oor zaak reed Dinsdagnamiddag op den Hengeloschen straatweg te Enschede een auto, waarin behalve de bestuurder Dog zes personen gezeten waren, tegen een boom. Een arbeider, die naast den be stuurder was gezeten, werd zoo ernstig door glasscherven aan gelaat en hals verwond, dat zija opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk bleek, terwijl een tweejarig kiDd eenige onbeduidende verwondingen bekwam. De toestand van den getroffene is zorgwekkend. De auto werd ernstig beschadigd. Werp geen lucifers in de Schie'. Vorige week dreef op de Delfshaven- sche Schie, achter de Chemische Was- scherij en Uitstoomingsinricbting van de firma Roelofs te Rotterdam, een hoeveel heid afval van chemische stoffen, ver mengd met benzine op het water. Een schipper die daar met zijn schip passeerde en een pijp aanstak, wierp een lucifer in het water. Er ontstond onmiddellijk een ont ploffing. De vlammen sloegen een oogen- blik boven de fabriek uit. Personeel van de fabriek, bijgestaan door manschappen van spuit 33 van de vrijwillige brandweer, wisten het vuur spoedig te blusschen. De walbeschoeiing en het vaartuig vaD den rookenden schipper hebben eeDigszins van het vuur geleden. Daf's gemakkelijk. Een chauffeur die gisteren te Biggles wade gedagvaard was voor het rijden met een vrachtato in het donker zonder licht, had een brief aan de rechtbank gezonden. De griffier zeide, na kennis van den brief te hebben genomen, dat de man zichzelf met 10 sh, beboete voor de overtreJing Hij had namelijk een biljet van 10 sh. ingesloten en er bij gevoegd „Als er geld overblijft, kan dat inde bus voor de armen gedaan worden." De voorzitter: Wij zullen de boete aannemen. Een magistraatEn er zal niets over blijven voor de armenbus.- Een kostersfamilie 1 De heer A.Jansen te Schioveld(Lim burg) heeft zijn gouden jubileum als koster van de R K. kerk aldaar gevierd. Ga- durende 349 jaar is dit ambt in de familie Jansen steeds van vader op zoon over gegaan. Vrijdagavond is op de Zuiderzee een met kool beladen motorboot omgeslagen, op reis vaq Broekerbaven naar Amster dam. Twee opvarenden hebben den neelen nacht in den mast gezeten, totdat zij Zaterdagmorgen door een Volendammer visscher werden gered. be Giro chaos. Een kantoor te Alkmaar, dat steeds bij den Postohéque- en Girodienst, een belangrijk tegoed heeft, kreeg dezer da gen van dien dienst een afrekening, vol gens welke er ge9n tegoed, maar een tekort was, van f 8110.000. Zeehonden. De laatste dagen vertoonden zioh op verschillende punten in de w aal zeehon den, waarschijnlijk door de westelijke stormen landwaarts gejaagd. Pogingen van visscaers om ze te bemachtigen ziju niet gelukt. Een cent per pond. Te Glanerbrug kocht een lompenkoop- maa 9 pond papieren marken van 20 tot 200 mark voor 9 cent. Hbl. Hrtrs omgetrokken. Te Waldeudorp (Groningen) is een Duitsche ballon ged ïaid. Een arbeiders woning, waarachter de ankers vasthaak- teo, is omver getrokken, evenals 2 tele foonpalen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het zoontje van den landbouwer P. v. d. Laan te Haarlemmermeer, is zoo danig op een steenen dorschvloer geval len, dat de dood spoedig volgde. Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 23 tot 30 Sept. Aantal Provinciën veebeslagen gemeenten Friesland 3 3 Overijsel 3 3 Gelderland 2 2 Utrecht 192 33 Noord Holland 157 36 Zuid-Holland 415 67 Zeeland 8 6 Noord-Brabaut 8 7 Limburg 12 5 Totaal 800 182 De regeering en de departementen. Het is merkwaardig, dat de oekase der Regeering of de Regeeringsdepar- tementen zelf zoo weiDig gezag heeft, schrijft het Vad. Er is, zooals men weet de bezuini- gingsoekase afgekomen, die bijzondere verhoogingen in rang verbiedt. Water staat informeerde nog eens bijzonder bij Financiën omtrent de uitvoering van den maatregel en kreeg bericht, dat een herhaling en bevestiging van het verbod behelsde. Het hield er zich aan. Andere departementen, waaronder nota bene Financiën zelf, deden alsof er geen oekase bestond en brachten op de begrooting 1914 velerlei posten waarin de verboden verhooging feitelijk werd gecamoufleerd. De zaak heeft de aan dacht der Rekenkamer getrokken. Men voelt, dat hier door niet alleen schele oogen worden gemaakt, maar ook de eenheid van bet gezag verloren gaat. De zaak schijnt thans ook de aandacht der Regeering te hebben getrokken. Een tweede staaltje van die afwezig heid van eehheid levert de instelling van presentielijsten. De R9geering stelde presentielijsten voor de ambtenaren in. Het eeue departement heeft ze, het an dere niet en doel dus net of er nooit een oekase daaromtrent is afgekomen. De heer H. Spierings, organist van de R K. Kerk te Tiel, heeft den dag herdacht, waarop hij voor 5) jaar geleden als zoodanig werd aangesteld. Deze be gaafde organist in 1855 te Tiel geboren, werd op 6 jarigen leeftijd tijdens het spelen plotseling blind. Door burgerij en kerkbestuur is hij op grootsche wijze gehuldigd. Te Middelburg is de directeur van het bijkantoor van de Brusselsche bank gearresteerd. De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Knoeierijen te Leiden. Sedert garuimen tijd liepen allerlei ge ruchten van malversaties gepleegd bij den bouw van het nieuwAcademische Zieken huis te Leiden, waarbij opzichters, werk lieden en levenranciers zouden betrokken zijn, tengevolge waarvan ook reeds de Rijksbouwmeester in arrest werd gesteld. Naar het Hbl. verneemt is thans op last van de justitie weder een uitgebreid politioneel onderzoek aan den gang, waar bij verschillende bij dezen bouw betrok ken personen, waaronder ook die reeds met eervol ontslag den dienst verlieten, onder verhoor worden genomen De verdwenen ambtenaarsstij'l. De Haagsche Post geeft het volgende puntdicht Hoe vreemd Zjj pennen hun ingezon den stukken Ia Hollandsch, dat ze'fs een leek kan verstaan Wat nooit door 't salaris heeft mogen gelukken BreDgt ons de verlaging spontaan. Rijwielbelasting. Te AlgemeeDe Nederl. Bond van Han dels en Kantoorbedienden heeft zich ter zake van de invoering eener rijwielbelas ting tot de Mmist.er van Financien gewend beioogende dat de kantoor-, de winkel en magazijnbedienden als regel in de bui tenwijken der steden wonen en zich veelal per rijwiel naar hun werk moeten begaven, om de booge tramkosten te sparen, daar de afstand om te loopen te groot isdat voor de handelsreizigers, niet. het minst voor hen, die het platte land hereizen, een i ij wiel noodzakelijk is voor de uitoefening van bun beroep. Adressant vet zoekt dus de rijwieibe'as- liti met in te voeren, ad hans niet voor beu, voor wie oen rijwiel aiierminstluxe j is, doch noodig voor de uitoefening van hun beroep. Deze groepen, die toch al zoo sterk door de crisis worden geteisterd, zouden door de rijwielbelastingnog weer eens in het bijzonder worden belast. De Blaricumsche kermis wordt ge vierd meteen enkel koekkraampje. Ze sterft haar eigen dood Het wordt tijd, dat we de Azalea's, Hortensia's enz., welke tot nu toe in den vollen grond stonden, oppotten. Na het oppotten zetten we ze een paar da gen op een beschaduwde plaats, daarna, wanneer ze weer aan den groei zijn, op nieuw in de volle zon. Wanneer de nacht vorsten komen moeten deze planten reeds binnenshuis of in de kassen een plaatsje hebben gekregen. Aan den dood ontkomen. Woensdagmiddag zou de 17-jarige Ger- rit Dreunhuizen, werkzaam aan destoom- houtzagerij van den heer Meinesz, de spoorwegovergang bij de Bolswardorbrug per fiets over steken. Doordat hij haast had, merkte hij niet op dat er in zijn nabijheid een trein aan het rangeeren was. Hij werd door den achtersten wagen van den trein van zijn rijwiel geduwd en viel tusschen de rails. Daar bleef hij liggen, terwijl eenige wa gens over hem heen reden. Gelukkig werd het ongeval door het spoorwegpersoneel opgemerkt; men begon uit alle macht te schreeuwen om de aandacht van den machinist te trekken. Dit gelukte onmiddellijk, werd de trein tot stilstand gebracht. Dit bleek juist op tijd te zijntoen men den jongen uit zijn netelige positie bevrijdde, was hij juist voor het gasreser- voir van een passagiers-rijtuig komen te liggen. Het scheelde dan ook weinig of de jongeling had er zijn leven bij ingeboet. Echter had hij niet het minste letsel be komen het voorwiel van zijn flets werd echter verbrijzeld. Een eigenaardige rijwielhistorie. Een dame uit Laren vond een rijwiel, dat ze bij de politie deponeerde. Den vol genden dag kwam een Huizer vischboer d9 politie meedeelen, dat hij in Laren een fiets was kwijtgeraakt. Het bleek de gevonden fiets te zijn, doch de lantaarn ontbrak. Deze werd later teruggevonden in de villa van den heer A. v. A.. te Laren, die enkele dagen afwezig was geweest. Nu kwam aau het licht, dat de Huizer vischbaas Zaterdagavond j.l. in die tijdelijk onbewoonde villa was binnengedrongen. Zijn fiet3 was hij tevo ren kwijtgeraaKt, daar hij onder den invloed van sterken drank was. Hij had om zich schadeloos te stellen een damesrijwiel uit de villa meegenomen en daarop de lantaarn bevestigd, die hij in de hand had. Later bracht hij het ontvreemde rijwiel in de villa terug en liet per abuis zijn lantaarn daarbij achter. De heer A. v. V. heeft nu aangifte gedaan van deze ODgewenschte binnen- driDging, zoodat het vischboertje wel meer van de zaak za! hooreu. Er in gevlogen. Woensdagmiddag aldus vertelt de Stand. stapte een heer in een auto omnibus, die op weg was van Leidschen- dam naar Den Haag. Daar moet hij den chauffeur hebben gevraagd zoo hard te rijdeD, dat hij zijn trein aan de staats spoor nog kon halen, waarvoor hij den chauffeur een rijksdaalder beloofde. De bestuurder moet toen hebben gereden wat hij kon om op tijd te zijn. Aan het station gekomen maakte de bewuste heer zich bekend als rechercheur en be keurde den chauffeur wegens te suel rij deD, waardoor hij de veiligheid in gevaar had gebracht. Het rapport word gestuurd naar den ondernemer der Haagsche Autobus Onder neming, die den chauffeur op staanden voet heeft ontslagen. Dat de woningnood binnen de ves ting van NaardeD nog zeer groot is blijkt uit het feit, dat in één gezin een volwassen persoon zija slaapgelegenheid heeft in.... een afgekeurd varkenshok. Een pond marken voor een kwartje. Deze week stond er in de krant te lezen, dat ergens aan de grens de mar ken tegen negen cent het pond verkocht werden. Een lading van het waardeiooze papier schijnt nu naar Rotterdam geëx- pediëerd te zija. Op de merkt aan den Gocdschesingel en onder het viaduct over de Gedempte 3i inenrotte staan kooplieden met wage, s vol. Een kwartje het pond Eu de mensci en worden danig beetgenomen. Het zyi. naar de koop lieden beweren, marken van 1922, die later, naar ze uit kranten voorlezen het is natuurlijk de vraag, of het er werkelijk staat weder „geld" waard zullen worden. Geen biljetten van dit jaar, neen. Ostentatief verscheuren ze er zoo eeD en ze laten de stukken door den wind wegvoeren. Hat domme publiek koopt de biljetten. Een kwartje het pond. f2500 plus Pastorie. Dat willen de Doopsgezinden hun pre dikanten verzekeren. Het bestuur van de Zwolsche Vereeni- ging, omvattende de Doopsgezinde ge meenten in Nederland, behalve in Gro ningen, Friesland en Noord Holland wil trachten de leeraarstractementen binnen het gebied der vereeniging uit eigen krachten te brengen op minimum van f 2500.plus pastorie. Men rekent, dat een bijdrage van gemiddeld dertig cents per lid hiertoe voldoende zal zijn. Mocht deze beweging slagen dan opent dit weer nieuwe, gunstiger perspectieven voor het Mennofonds. N. Harl. Ct. Nachtdieven. Maandagnacht hebben ongenoode gas ten in den stal van den landbouwer Maas onder Zesgehuchten (N.Br.) twee varkentjes geslacht, en daarna opgeladen. Een 40tal kippen werden „en passant" nog medegenomen. Steeds hooger. Op de Berlijnsche levensmiddelenmarkt zijn de prijzen gisteren met 50 en 100 pCt. gestegen. Terwijl eergisteren het pond margarine gemiddeld nog 160 mil- lioen kostte, werd gisteren reeds 230 millioen per pond gevraagd. De prijs van de boter steeg tot 500 millioen por pond. Voor vleescb werd ten minste 200, voor worst 350 tot 400 millioen per pond gevraagd. Aardappelen waren weer uiterst schaarsch en kostten 8 millioen per pond. Voor uien werd 20 a 30 millioen per pond gevraagd. Voor zuurkool 20 mil lioen. Voor de goedkoopste visch 50 millioen per pond. Voor een baring betaalde men 35 millioen. Van vandaag af zal een brood 110 millioen, een liter melk 48 millioen kosten. Tegen de Vlootwet. Op initiatief van den doopsgezinden predikaDt A. Visser te Heerenveen, zal onder de Doopsgezinden in ous land een petitionnement tegen de Vlootwet wor den gehouden. Op godsdienstige gronden wordt het ontwerp afgekeurd. Een definitie van een ridderorde. „Geen waarde." Kortweg 1 „Geen waarde voor een man van wetenschap" aldus spreekt Prof. Ernst Cohen te Utrecht over een ridderorde. We vermeldden reeds eerder, dat de professor een ridderorde van de Ned. Leeuw heeft geweigerd. Een woord dat we! een3 overdacht mag worden door allerlei menschen, die op ordeteekenen en lintjes azen. Prof. Cohen verkiest geen officieel e eereteekenen op zijn borst. Waar schijnlijk is hem het besef van ridder schap in zijn borst hooger. Ed dat heeft aan zichzelf genoeg. N. Harl. Ct. Ernstig ongeluk afgeioend. De reizigers in den Mittel-Europaische Express van VlissiDgen-Berlijn zijn Woensdag te Oss aan een groot gevaar ontsnapt. In bliksemsnelle vaart stoof de lange „harmonicatrein" over een wissel, toen plots de restauratie-wagen uit de rails vloog. De passagiers schrokken, werden tegen elkander opgeworpen, de kopjes en schoteltjes met koffie, thee en melk vlogen links en rechts van de tafeltjes. Er heerschte oogenblikkelijk een ont stellende aDgst onder de talrijke passa giers. Weldra keerde de rust terug toen men zekerheid had dat alles zonder verdere ongelukken zou afloopen. De volgende wagens hadden door de groote snelheid den 6von gederailleerden restauratiewagen weer in de spoorlijn geduwd en in razende vaart joeg de van het ongeval onkundige machinist zijn trein naar Nijmegen. Omtrent de oorzaak van het voorge vallene, tast men in het duister. Geld. In den tuin moeten de Begonia's en de Gtraninms >u lar gzamehand worden afg isnedtD. Rezen moeter woi- dee ingelast en m9ii kan beginnen [Ie blo mbollen in de perken te plaateen.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2