Sportvereniging Texel. beste kalveren, "ingezonden stukken. Gaaglsitjes, f 0,35. ia. langereld deRooij Huishoudelijke Vergadering Catechisaties fe De Waal te koop gedaagd. Notarissen Muider te Texel en Stumpel te Leiden, De kapitale Hofstede Katwijk Leest liet ingezonden stuk in dit blad over de Wijkverpleging behouden Geitenfokvereeniging „Vooruitgang." Dr. TAN GE is tot en met 6 November AFWEZIG. s, s. Texelstroom N IET naar Purmerend. een lading prima korte turf. Wui en Genoegen bij inzet bij toeslag, ADVEETENTIEN, publiek verkoopen en steunt alien 't Bestuur in zijne pogingen om dezs nuttige vereeni ging te vaart Maandag J 5 Oct. Maandag en Dinsdag in lossing piiiFitaiitt, cL Late bloei. Toen werklieden deze week daar aan de achtergevel werkzaam waren, konden ze con- stateeren, dat de vruchtboomen in de tuin van het gemeentehuis in de toppen volop in bloei staan. Geitenfokvereeniging Vooruitgang. Slechts enkele personen hadden aan de oproep gehoor gegeven ter vergadering te komen in hotel „de Oranjeboom", teneinde de belangen van bovengenoemde vereeniging te bespreken. Bij ontstentenis van de voorzitter, opent de secretaris met een kort woord en doet daarna voorlezing van de notulen der vorige verga dering, die onveranderd worden vastgesteld. Hierna wordt besloten de bestuursverkiezing en wijziging van contributiebetaling tot de vol gende vergadering uit te stellen. Men hoopt, dat er dan meer leden aanwezig zullen zijn. Thans blijft het betalen der contributie nog als vorig jaarcontributie f 1,25 en f0,25 voor dekeeld voor de eerste geit: meerdere geiten f0,75 per geit; niet-leden f4,(Zie adv. in dit nummer). De bokhouder klaagt er over, dat er nog velen komen, die geen geld meebrengen, hoewel er toch uitdrukkelijk in de advertentie stond „geld meebrengen." Nog wordt besloten één bok direct te verkoopen en te beproeven met de vereeniging in Eierland in contact te blijven. Na nog eenige besprekingen van huishoude lijke aard, wordt de vergadering, met een kort woord gesloten. Roode Kruis. De algemeene vergadering van de afd. Texel van 't Ned. Roode Kruis Donderdag in café den Burg gehouden, was zooals gewoonlijk slecht bezocht. De voorz. de heer Dr. v. d. Vegt, opende te kwart over acht de vergadering, waarna de secretaris de heer W. H. Lap de notulen der vorige algemeene vergadering voorlas. Deze werden zonder verandering vastgesteld. Hierna deed de penningmeester, de heer Buijsing-Damsté, rekening en verantwoording van zijn beheer. Het afgeloopen jaar gaf een voordetriig saldo van plm. f 17,De inhoud der kas bedroeg, met de contributie over dit jaar ongeveer f200,Volgens mededeeling van de voorzitter zijn in den loop van dit jaar ernstige pogingen aangewend om hier een ziekenhuis op te richten. Men heeft zich tot 't hoofdbestuur gewend, om hiervan steun te krijgen. Naar aanleiding hiervan is de heer De Kanter op Texel geweest om 9en bespreking te houden. Uit deze besprekingen is gebleken, dat het hoofdbestuur niet tot steun bereid was, en slechts geringe financteele steun kon verleenen. Op een verzoek om steun bij Qed. Staten dezer provincie werd afwijzend beschikt. De heer A. Langeveld bracht ter sprake het inrichten van een vertrek van het Alg. Weeshuis voor operatiekamer. In een vergadering van Regenten van die instelling was een voorstel in deze geest gedaan en gunstig ontvangen. Daar het gebouw door het gering aantal weezen niet geheel voor zijn bestemming noodig is bestaat de mogelijkheid, dat voor de verpleging van zieken meerdere kamers beschikbaar gesteld zouden kunnen worden. Besloten wordt te onderzoeken wat in deze richting te bereiken valt. Allereerst zal met het bestuur van het Algemeen Weeshuis in onder handeling worden getreden, verder zal het bestuur zich dan nog eens wenden tot het hoofd bestuur om financieele steun, en tot 't gemeente bestuur en de wijkverpleging om financieele bijdragen. Nog werd voorlezing gedaan van een inge komen schrijven van het Hoofdbestuur over jeugd-organisatie, van een idem over de te houden collecte, een dankbetuiging van het Bestuur der afd. Texel van het Witte Kruis voor de financieele steun aan de gehouden bakercursns verleend. Door de secretaris werd medegedeeld, dat bij de stranding van de „Korfu", kleedcren voor de schipbreukelingen werden beschikbaar ge steld. De terugbezorging laat echter nog op zich wachten. Sluiting. De Cocksdorp, 24 October. Hedenmiddag; slo-^g de bliksem in een kapberg op do hofstede „Pietershoeve", g'lukkig zonder bracd to veroorzaken. Een val ken evenwel, dat in do nabij heid liep, werd aan één zijde verlamd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie! Mag ik door middel van uw blad de volgende vraag stellen aan de directie der T.E S.O. Zou het onmogelijk zijn, dat de eerste boot uit Helder in plaats van om 9.30 om 10 uur vertrok? Alsdan kan men met de sneltrein van 7.57 uit Amsterdam deze boot nog net halen. Nu is men genoodzaakt de boemeltrein te nemen van 5.19. Oppervlakkig beschouwd kunnen daar geen bezwaren tegen zijn, immers de boot vertrekt pas om 11 uur weer uit Oudeschild. Wellicht kunnen er redenen bestaan, de buiten staander niet bekend edoch, 't is slechts een vraag, die naar ik vertrouw door de directie wel in overweging zal worden genomen. Dankend voor de plaatsing. Geachte Redactie Mogen wij U nog eens vriendelijk verzoeken een ingezonden stuk ten bate der Wijkver pleging in uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat onzen besten dank. Het Bestuur der Wijkverpleging. Aan de Leden der Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Zooals U ieder jaar in de verslagen kunt lezen, geniet de Wijkverpleging de sympathie van zeer velen en wordt het werk der Wijk verpleegsters door hen, die hare diensten mochten ondervinden en dat zijn er al hon derden zeer gewaardeerd. Onder de Texelsche Vereenigingen staat de Wijkverpleging dan ook zeer zeker in de rij der beste en nuttigste. Een ramp zou het zijn, indien deze Vereeniging het lot moest onder gaan, wat zoovele vereenigingen is beschoren: opkomen bloeien vergaan Een ramp voor de lijdende menschheid, omdat we hier de Wijkverpleging niet kunnen missen, wijl 't werk der geneesheeren deze aanvulling noodzakelijk behoeft. En tochOnze alom geprezen Wijk verpleging zal niet kunnen blijven bestaan. De inkomsten staan de laatse twee jaren meer en meer achter bij de uitgaven. De rekening en verantwoording sluit den laatsten tijd meteen tekort van enkele honderden guldens. Het Bestuur, dat dezen toestand met ernst overwogen heeft en alles in :'t werk wil stellen om de Wijkverpleging te behouden, ziet geen andere oplossing, dan dat de inkomsten v er- hoogd moeten worden en wel door de contri-» butie der leden te verhoogen met 25 pCt of gedeelte Fancy-fairs, collecten, weldadigheidsuitvoe ringen zijn hulpmiddelen voor slechts een enkel slecht jaar en bovendien zijn de resultaten hier van zeer wisselvallig. Wij moeten een vaste basis hebben, immers onze uitgaven zijn ook tamelijk nauwkeurig vast te stellen en deze kunnen, zonder het belang der Wijkverpleging te schaden, niet verlaagd worden. Bovendien, v/elke voordeelen leveren de diensten der Zus ters niet op voor de belanghebbenden? Het werk der doktoren komt voor een gedeelte in handen der verpleegsters. En al die voordeelen kosten u slechts een gering bedrag. Velen betalen maar één gulden contributie, terwijl degenen, die van ziekte gespaard bleven, nog minder op het gering bedrag der contributie mogen kijken. En geachte lezer, zeg nu toch in s'hemels, naam niet: „Alweer een verhooging van uit gaven, in dezen tijd" waarin ieder dient te be zuinigen. Want deze verhooging is een abso lute noodzakelijkheid! Daaimee staat of valt de Wijkverpleging. Dus bij het heil van uw gemeente, bij uw eigen belang bezweren wij u, weigert deze verhooging van contributie niet, maar betaalt ze gewillig I En och, op de keeper beschouwd, is 't nu wel zoo erg, om er tegen op te zien Zou het uw eer niet te na komen, als bleek dat gij te zamen niet in staat zoudt zijn uw nuttige instelling in 't leven te houden door ferm de handen inéén te slaan Och, in gemoede, overweeg eens, zien we zoo op een kwartje wanneer 't eens een of ander pretje geldt? Is een keertje minder naar de bioscoop, een glaasje Ranja, een biertje of een paar sigaartjes minder zulk een geweldig offer? Welnu, brengt dat dan solidair voor onze Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Om der wille van anderen, maar ook om Uw eigen belang moet gij lid blijven. Want vroeg of laat hebt gij de Wijkverpleging noodig en dan is ons klassetarief veel, oneindig veel hooger dan deze verhooging van contributie, dan wordt een maand lang iedere visite op minstens een kwartje gerekend, alvorens men weer lid kan worden. Het Bestuur verwacht dan ook, dat niemand weigert. Elke gulden per jaar wordt ook in 't vervolg f 1,25. Dat kwartje zal 'ttoch ook niet doen I In de maand November zullen wij over de verhooging van DIT jaar nog komen beschikken. Het Bestuur der Wijkverpleging. Vergadering van den Raad der gemeente Texel, op Dinsdag 30 October, des namiddags half 8. Texel, 26 October 1923. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. 1. Ingekomen stukken en mededselingen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur uoor 1924. 3. Benoeming tijdelijk leeraar in Engel- sche taal aan de Zeevaartschool 4. Voorstel tot uerbetering uan den Schil der Lueg. 5. Idem tot subsidie uerleening uoor beharding tueg naar den uuurtoren te Eierland. 6. Idem tot subsidie uerleening uoor be harding uan den Stolpiueg en tot aanleg uan een sintelpad naar het uliegkamp „de Mok" 7. Vaststelling gemeentebegrooting en bejrooting electriciteitsbedrijf uocr 1924. j 8. Financieele regeling dienst 1923. 9. Verhaal uan pensioensbijdragen. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inz.ige ligt een verzoek met bijlagen van T. Buijs te den Buig om veigui nicg tot oprichting van een opslagplaats voor petroleum in vaten op het perceel gele gen aan den Scbildei weg te den Burg kadas'raai bekend in Sectiu D, No. 1449. Op Vrijdag den V November 1923, das middags te 12 uren zal ten Raai huize gelegnhoid bestaan om bezwaren tegen dit vei zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel do verzoeker, als zij, die be- zwur n hebii. n, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 26 Oct. 1928. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. DE WERKELIJKE OORZAAK 119 VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig uri nezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nie ren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zöduw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rug spieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijnen bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt vaD urinekwalen is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheu matiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroor zaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per doos. 36 E. JORRITSMA en E. JORRITSMA-Vonk geven kennis van- de geboorte hunner Zoon HENDRIK ANNE. Leeuwarden, Bothastraat 3. Overleden te Heemstede 22 Oct. 1923 Mevr. de Wed J. B. v. MERM- geboren N. G. Bispinck, in den ouderdom van 79 jaren. Familie SCHUMAKER. Voor de blijken van belangstelling op 6 Octeber ontvangen, betiygen wij langs dezen weg, onzen hartelijken dank. L. METS. S. METS—Brouwer en Kinderen. Amsterdam, October 1923. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank, voor de vele blijken van belang stelling op den 22sten ons betoond. H. KIKKERT. C. KIKKEKT-Koorn Waal, Texel. DE WAAL. op Maandag 29 October, 's avonds half 8 bij W. DUINKER. Het Bestuur. Zondag 28 October" v.m. half 12 TEXEL II—GEEL WIT 111. n.m. half 3 Z.V.S.- O.V.V. I. voor meisjes van 13 jaar en ouder Woensdagmiddag 34 uur, voor jongens van 13 jaar en ouderj op Woensdagavond. Te De Koog alle Catechisaties op Dinsdag op de bekende uren. C. ZIJM, Westen. Te koop 1 mahoniehouten secretaire, 1 Notenhouten buffet, 1 beste Singer-nf aimachine, 1 Ca napé, enz. Kqc gerstraat 212. M. BAKKER. In- en verkoop ven meubelen. zullen op Donderdag 8 November 1923 en op Donderdag 22 November d.a.v. telkens des voormiddags 11 uur, in het Café „Den Burg" te den Burg op Texel, met 30,32,70 hectaren bouw- en weiland, zeer gunstig staande en gelegen in den Prins-Hendrikpolder te Texel, te veilen in 9 perceelen, eerst afzonderlijk en daarna in diverse combinatiën en in massa. Inlichtingen en kaartjes te. bekomen bij voornoemde Notarissen. Contributie f 1,25, dekgeld eerste geit f 0,25; meerdere geiten f 0,75 per geit. Niet-leden f 4,— per geit, bij eerste sprong te voldoen. Het Bestuur. C. METS Zoon. J. P. DROS Pz., de Cocksdorp. TE KOOP bij B. M. 300GAART, Labora Cocksdorp jj Rookers voorkomt den on- jg aangenamen smaak in den jj mond door geregeld gebruik §j van de 75 jaren beproefde TaldedMem Bij alle Apothekers en Dro gisten verkrijgbaar a 45 en 80 Cts. Wacht U voor na maak en let op 't merk Gaba. WEDER ONTVANGEN de bekende keurige

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2