Gemengd "Tieuw8. Texel II Geel Wit III. 3-0. Texel 2 wist zich, spelende met 10 man en 3 invallers, met 3—0 de meeidere te toonen van G. W. 3. De wedstrijd werd onder voort durende regenval gespeeld, waardoor het terrein zeer glad was en het spel niet tot zijn recht kwam. Het begin is voor Texel, de G.W. verdediging moet alle zeilen bijzetten, doch kan niet ver hinderen, dat de Texel rechts-binnen met een mooi schot succes heeft. Nog tweemaal slaagt Texel er in te doelpunten vóór de rust. Na de rust hetzelfde overwicht van Texel, hoewel G. W. meer aanvallend is. De 5e man in de Texel voorhoede wordt nogal gemist en het spel wordt er niet beter op. G. W. heeft een maal een mooie kans, doch drie spelers trappen mis, waardoor die kans om de eer te redden ook nog verloren ging. Het einde kwam met een verdiende 3—0 overwinning voor Texel. Texel I Geel Wit II. 4—0. Texel 1 was enorm, want het wil wat zeggen om met 9 man, waarbij 2 invallers met 4—0 van de G.W reserves te winnen. Prachtig hoor mannen I als jelui nu geen kampioen worden, wordt je het nooit I (jammer dat verschillende beste krachten buiten hun schuld verhinderd waren, de puntjes waren niet te tellen geweest.) Zondag hoopt Texel I volledig tegen S.V.S. I uit te komen. Wie gaat er mede Henk neem je een leitje mede om te noteeren? Ja? Opening school Christelijk Volksonderwijs. Hedenmiddag had onder groote belang stelling de opening van bovengenoemde school plaats. De heer Schuitemaker, de architect, spreekt allereerst de aanwezigen toe en zegt dank aaD het bestuur, de aannemers en de heer Feddema, voor de aangename samen werking tot het einde toe. Hij draagt de school over aan het bestuur voor Chr. Volks onderwijs, met de wensch, dat de school tot in lengte van dagen tot heil moge strek ken van velen. Ds. Raabe zegt de heer S. dank voor zijn overdracht. Spr. vindt dat we nu heb ben een keurig bouwwerk. Verder heet Spr.allen hartelijk welkom, in 't bijzonder Ds. Kroese, het kerkbestuur, hoofd en vertegenwoordiger van de Chr. School van Oosterend en de pers. Daarna richt Spr een woord van welkom tot het hoofd der School de heer Eelderink en Mej. v d. Heuvel, de wensch uitspre kend, dat zij Spoedig op goede voet met de kleintjes zullen staan. Verder aan Ds. Kroese voor de overkomst en de heer J. de Vries voor zijn moeite en zorgen, die hij er voor over heeft gehad Het is gegaan, zegt spr, „door de duister nis tot het licht". Moge deze school, waar van wij verwachten een zegen voor de jeugd, ons brengen tot het licht en moge zij niet kweeken, haat en nijd onder elkander, doch ware naastenliefde. Mede doet spreker een beroep op de ouders, op dat zij al hun steun aan de school zullen geven. Hierna verkreeg Ds Kroese het woord. .Toen ik de uitnoodiging kreeg", aldus vangt spr aan, dacht ik, zal ik er tijd voor kunnen vinden. Maar ik heb toch niet willen wegblijven op deze heugelijke dag, om het bestuur, waarmee ik reeds jaren heb gewerkt voor deze stichting, hartelijk geluk te wenschen. Heel veel strijd, inspanning en geduld is er voor noodig geweest, voor we zoo ver waren. Maar we hebben geduld leeren oefenen, en ziedaar, de school is er. Spr. kan hierbij niet nalaten, om ook aan de ouders vooral een woord toe te spreken, opdat zij met kracht mede zullen werken, tot het welslagen, en te komen tot het eene groote doel, „de kinderen te vormen tot menschen Gods. Daama leest ds Raabe vooreen telegram van hartelijke gelukwensch van ds. Gel derman en een brief van de heer Storm vaD Helder. De heer Kooger van Oosterend feliciteert de aanwezigen namens de Chr school te Oosterend, waarna de heer Lievaart nog een kort woordwijdt aan het Chr. onderwijs en wat daarmede in verband staat Ook deze spr. zegt: „wanneer het kind reeds wordt onderwezen in de Christelijke leer, het later een goed en degelijk mensch kan zijn in de maatschappij Hierna verkrijgt de heer Eelderink, hoofd der school, het woord Hij brengt danl^ aan de aanwezigen voor hunne belangstel ling, en hoopt, met goede samenwerking van Mej. v d Heuvel, het vertrouwen, dat men in hem gesteld heeft, waardig te wor den. Spr. zal gaarne zien, dat en de Chr school te Oosterend én deze school tot groote bloei moge komen. Niemand meer iets te zeggen hebbende, sluit ds. Kroese met gebed de samen komst. Oosterend29 October. Do vereeniging „Nut on Genoegen" hield Zaterdag haar huishoudelijke ver gadering en hut bezoek was aaum*rke ijk grooter, dan in jaren to voryn. De voor zitter, de heer Daaiior !>z sprak over dez-r opkomst zijn bijzond-re tevreden heid uit, heette allen haiteiijk.\v» kom en opende de bijeenkomst met den wensch,dat de besprekingen viien (schap pelijk zouden mogen zijn 'de secretaris, de b'-er M K tk>i' U.-> de arme kei.ii'g'n van d» burdo taaiste vergaderinben, die onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens deed de penningmeester, de heer A. Helman rekening. De ont vangsten hebben bedragen f284,60 de uitgaven f 236,52, zoodat een batig saldo van f 48.08 in kas bleef. De rekening werd goedgekeurd, terwijl daDk gezegd werd vooi bet goede beheer en de pen ningmeester van verdere verantwoording werd ontheven. Nadat een kleine financieele kwestie tot aller genoegen werd opgelost, volgde bestuursverkiezing. Volgens rooster moesten altreden de boeren Job. Roeper en A. Eelman Dz die beiden in eerste stemming met bijna algemeens stem men werden berkozen en bun hernieuwd mandaat aanvaardden. Nadat ze door den voorzitter gecomplimenteerd waren, bi acht de beer Roeper dank aan de ver gadering voor het vertrouwen dat op- Dieuw in hem gesteld is. Hierna werden 10 personen, die zich voor bet lidmaatschap hebben aaugemeld als leden aangenomen. 13 personen had den ais lid bedankt. Eon voorstel, van het bestuur, om de contributie te bepalen op twee gulden, word afgestemd. Een voorstel van een der leden, om de contributie te ver- boogen met f. 0.25 en te stellen op tl.75 werd mot groote meerderheid van steramen aangenomen. Medegedeeld werd, dat in November voor de vergadering zal optreden de Heer Ds. Vao Giessen, te West-Grafdijk terwijl voor de volgende vergaderingen verschillende sprekers genoemd worden. In de Februari-vergadering hoopt men met eigen kracbten den avond te vullen. Gesproken weid over de biblioteek. Hierin bevinden zich een groot aantal boeken, die uitgelezen zijn. Op voorstel van het bestuur werd besloten, hiervan een groot gedeelte onder elkander te verkoopen, terwijl f. 20. beschikbaar gesteld werd voor den aankoop van nieuwe boeken. De rondvraag leverde niets bijzonders meer op, zoodat de voorzitter de verga dering sloot met den wensch, dat de bijeenkomsten in het. aanstaand saisoen nuttig en genoeglijk mogeu zijn en met een „tot weerziens" in de November- vergad9ring. Alhier is aangebracht het logger- schipK.VV. 178, dat ouder sloopershanden zal vallan. Eokele personen alhier hou den zich gedurig bezig met het sloopeu van afgedankte schepen, waarvan het hout telkens in publieke veiling wordt aangeboden. Oudeschild27 October. Het Ziekenfonds hield hedenavond eene alge- meene vergadering, welke in tegenstelling met de meeste vergaderingen van genoemd fonds, goed bezocht mocht heeten. Het meerdere be zoek was zeker wel te danken aan het bestuurs voorstel „Zal ons ziekenfonds, dat alleen uit mannelijke leden bestaat, omgezet worden in een fonds voor geheele gezinnen." De voorzitter, de heer T. Dogger opent met welkom, ook aan de beide geneeskundigen, de heeren Boswijk en v. d. Vegt, die op uitnoodi ging deze vergadering bijwonen. De voorzitter vangt aan met te zeggen, dat in deze vergade ring het voor en tegen kan worden besproken doch geen definitief besluit zal worden genomen en leest een keurig verslag voor eener confe rentie met de heeren doctoren die Dr. Cohen uit Amsterdam, een specialist op ziekenfonds wezen, hadden uitgenoodigd, om over deze zaak te spreken. De voorz. zegt, dat hem enkele vragen van financieelen aard en aangaande de draagkracht der leden waren gesteld, die niet zoo gemak kelijk te beantwoorden waren. Na de bespre kingen, vervolgt de voorz. werd als basis ge steld voor een op te richten gezinsziekenfonds 400 leden boven 16 en 150 leden beneden 16 jaar, (wat te Oudeschild best mogelijk zou zijn) en als contributie 20 cents per week voor leden boven 16 jaar en 5 cents voor leden beneden 16 jaar. Van de te ontvangen contributie is 70 pet. voor de dokters en 30 pet. voor het fonds. Als men nu de contributie berekend naar de ge noemde cijfers komt men tot een ontvangst per jaar van f4550,Aan geneeskundigen 70 pcf. is f 3185,—, blijft een bedrag voor het fonds van f 1365,—, welk bedrag besteed kan worden voor hulp van specialisten, tegemoetkoming voor operatiekosten enz. dit te bepalen door het bestuur, in overleg met heeren Doctoren. Als voorbeeld van de goede werking van der gelijke fondsen wordt het mijnwerkersfonds genoemd, waarin 1400 gezinnen verzekerd zijn en dat schitterende resultaten oplevert. De voorzitter stelt voor allen hét besprokene eens te overdenken en wil gaarne het voor en tegen uit de vergadering vernemen. Verschillende vragen werden gesteld, o. a. hoever hulp van specialisten zal reiken? of een lid buiten Texel zijnde, voor het fonds medische hulp zou kunnen nemen? Geantwoord wordt, dat alles van het aantal leden afhangt; hoe meer leden, hoe hooger de ontvangsten en des te grooter het bedrag daarvoor bij het fonds beschikbaar. Besloten wordt, bij de leden van het ziekenfonds rond te gaan met stemkaarten waarbij men zich vóór of tegen kan veiklaren. De oprichting van het gezinsziekenfonds zal daar van afhangen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter, met de verklaring, dat hij per soonlijk groote voorstander van het gezins ziekenfonds is en spreekt de hoop uit, dat niet alleen Oudeschild, maar het geheele eiland Texel een gezinsziekenfonds mag krijgen. Het Kabinet demissionair. Zaterdag hebben de ministers onthef fing uit hun ambt aan de Koningin ge vraagd. Do Koningin he9ft de ontslagaanvrage in overweging genomen en het kabinet verzocht zich inmiddels te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken. N. A. Ct. Een Kantongerechtbeambte aange houden. Te Amsterdam is aangehouden een beambte aan het Kantongerecht, die wordt verdacht van een poging tot op lichting. Bij een echtpaar te Amsterdam dat een botelvergunning aangevraagd had, deed deze beambte het voorkomen dat bij in staat zou zijn te bewerken dat een tegen dit echtpaar opgemaakt pro ces-verbaal geen voortgaug zou vinden. Ais dit proces-verbaal toch voortgang zou hebben, dau zou er groote kans bestaan dat de aangevraagde hotelvergunning niet zou verleend worden. Hij verklaarde zich tot deze daad bereid tegen een geldelijke vergoeding. Het echtpaar heeft deze aanbieding niet aanvaard. Veeziekten in de Betuioe. De vlekziekte begint zich in de Betuwe onder de varkens zeer uit te breiden. Ook het mond- en klauwzeer tast veel vee aan, terwijl de diphteritis heerscht onder do hoenders. Donker Amsterdam. Zaterdagnacht omstreeks één uur is de Zeedijk te Amsterdam het tooneel ge weest van een hevig gevecht tusschen de politie en het lugubere element, schrijft de „Mnd.m." Een buitenman maaxte door zijn dron kenschap de straat onveilig. De politie trachtte tot arrestatie van den dronkeman over to gaau, van welke gelegenheid enkele kerels gebruik maak ten om verzet te plegen. Er werden mes sen en dolken getrokken, waarop de politie om assistentie floot. Onder leiding van een inspecteur rukte de bezetting van het bureau Warmoes straat te hulp en ontstond een hevig gevecht, waarbij de politie met de blanke sabel rake klappen uitdeelde. De geheele Zeedijk werd schoonge veegd en eeu drietal belhamels in het bureau Warmoesstraat opgeborgen. Op Nieuwendijk, Damrak en Hekel- veld werd de strijd voortgezet. Ook hier wist de politie meester te blijven en tegen twee uur keerde de rust weer. Ontioapening ter zee. Juist op het oogeDblik, dat ons parle ment druk bezig was met de behandeling van de plaunen der Regeering inzake de uitbreiding van de vloot, ondernam de Volkenbond een belangrijke stap om te trachten de ontwapening ter zee door te voeren, waarvoor ook de medewerking van Nederland worden gevraagd, naar de correspondent van de Tel. teGeiève aan zijn blad meldt. Op 21 'Januari as. zal n.l. te Gecève een voorbereidende bijeenkomst gehouden worden vooreen groote conferentie, welke zich zal bezighouden met de uitbreiding van de beginselen van Washington met betrekking tot de vlootbsperkirg. Voor deze bijeenkomst zijn, behalve de staten, die in den VolkeBbondsraad vertegenwoordigd zijn, uitgenoodigd ge- deiegeerden van Argentinië, Chili, Dene marken, Giiekeniand, Nederland, Noor wegen, Ruslai'd en Turkije, zijnde die staten, die oorlogsschepen hebben van een omvang volgens de bepalingen van Washington. Deze voor-vergadering zal eeu ontwerp verdrag voor de viootbeperking uitwer ken, dat aan de algemeene conferentie voorgelegd zal worden. Treinroof. In den trein Utrecht-E.le is Zondag j 1. iemai.d beroofd. De heer W., uit Ede was, naar thans is gebleken,na het rooken van een sigaret, welke hem was aange boden door 2 onbekerde „heeren", in diepen slaap gevallen. Latbr kwam hij tot de ontdekking dat men ham f90'J had ontstolen, Zeegras als m°st. Onder dit hoofd lezen wij in de N. Arnh. Courant Engelsche boeren beschouwen zeegras, mits versch en dus niet gedroogd, zoo wij het meestal kennen, als een uitste kende natuurlijke versterking van de vruchtbaarheid van den grond. Vooral de landbouwer in de nabijhqjd van de zee gebruikt het zeegras gaarne daarvoor. Het wordt over het land uitgespreid en daarna door ploegen in den grond ge bracht Vooral koren en gras groeien er goed door. Een ongeluk. Gisterochtend ruim 8 uur heeft op de Schenkweg, ter hoogte van deTernostraat, in Den Haag, 'n ernstig ongeval plaats ge had. Toen een stoomtram naar Leiden vertrok, schrok een paard van een vracht wagen, bestuurd door den 55-jarigen koetsier T. Sch.,uitde Jacob Catsstraat. Het paard drong achteruit, zoodat de wagen tegen de rijdende tram botste. Door den schok viel S. van den bok, bij raakte onder de locomotief. De man werd op slag gedood. Hij laat vrouw en kinde ren na. Dame (op bezoek): Katten kunnen zooals je wel zult weten in 't donker zien. Zoon des huizes (8 jaar): Mijn zuster Anna ook. Want toen ze laatst met neef Karei in de gang stond, die donker was, zeide zij „Karei, je hebt je vanmorgen niet geschoren". Een dokier-kluizenaar. Bij Dr. W. te Naaiden, die in een heel klein huisje woont, is dezer dagen het hangslot van de deur verbogen, waardoor men binnen kon komen. Terwijl de politie een onderzoek in stelde, vond zij de woning van dr. W. in zoo'n vreemden staat, dat het twijfelachtig is of deze wel bewoonbaar is. Dr. W leeft uitsluitend in één vertrek. Hij houdt zich bezig met studies over schedelleer. Hij slaapt op een stoel met het hoofd op papieren en boeken. Een kacheltje, op eenige centimeters aLtand van den sla pende doet groot gevaar ontstaan voor brand. De politie wees Dr. W. op het onbewoonbare van zijn hut, hetgeen bij den geleerde groote verontwaardiging op wekte. Merkwaardige vangst. Bij het afvisschen van een paar diepe kolken langs den Elbnrgerweg te Kampen werden Zondag j.l. een schol een paar botten en een 20-tal haringen gevangen. Vermoedelijk zijn deze zeevisschen bij de overstrooming van November 1921 in de kolk gekomen en bij het afloopaa van het zeewater daarin achtergebleven. Merkwaardig is dat zij er gedurende 2 jaren in het leven hebben kunnen blij ven. Late aardbeien. Te Renesse, plukt men nu nog vele rijpe en groote aardbeien van den kouden grond. Ook geeft de tweede bloei van pruim- en pereboomen in deze omgeving nog volwassen exemplaren. Loosdrechtsche tweelingen. Te Loosdrecht is de veehouder v. d. Wetering in het bezit van een varkeü, dat 300 pond weegt en een verdikking op den rug heeft in den vorm van een klein varkentje. Deze aanwas is in 't midden geheel los en slechts aan nek en staartgedeolte vastgegroeid. De vreemd soortige natuurafwijking trekt veel be kijks. Modern. De wijkzuster van Noord-Zijpe, zuster Meurs, bezoekt voortaan haar patiënten per auto. Het fietsen bij storm en regen moede, heeft de zuster tot deze radicale oplossing besloteD, wat ongetwijfeld ten goede zal komen aan d9 verzorging der zieken. Van een prijzenswaardige plichtsop- vattiug getuigt deze daad zeer zeker, zegt de Sch. Ct., waaraan we dit bericht ontieenen. Eervol ontslag. Aan denbr. C. Nobel, Rijkslandbouwcon- sulent te Haarlem, is eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, met toekenning van wachtgeld. Bananenschillen zijn uitstekend ge schikt om er bruiDe schoenen mede te poetsen. Wrijf de schoenen met den binnenkant der schillen in eu wrijf ze daarna met een zachten doek af. In Nqkerk en omstreken heerscht cholera on lor ce hoeoders. Eé boor ver loor binntn enkele dagen 2uU waarde volle dieren aan deze ziekte.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2