N°. 3757, Zaterdag 3 November 1923; 37'" Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. feuilleton. DE ONDERGANG DER BOKRUITERS. Spoor- en Bootdienst~ Gemeenteraad van Texel. Dit bU4 verschjjnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentidn daags roor de nttgave vóór4 our nam ABONNEMENTEN ASVIRTE NT IE N worden aangenomen bQ do ü,ty. Fisima LAN»EVEL»A BE R O O li Parkftraat, BüuorTun N/emeijer's STER-TABAK TEXELSCHE COÜRANT. Abonnementsprijs per 3 maanden* oor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prigs der Adrcrtentiêni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 1(v.- POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. Licht op Van Zaterdag 3 Nov. tot en met Vrijdag 9 November. voor rijwielen 5,—uur, voor rijtuigen 5,30 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 1 Nov. v.m. 12,43 Vrijdag 2 1,38 Zaterdag 3 2,50 Zondag 4 4 16 Maandag 5 .5 29 Dinsdag 6 6,27 Woensdag 7 7,16 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantign, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 7 October 1923. Vertrekuren van de Boot. Dagelijks Vertrek Texel 8,—vm. 11,—v.m. 2 30nm Helder 9,30 vm. 12,—midd. 4.15 nm Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,328 9,04 6.49? 9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04+f 4.40 3,54** 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19| 8.35 7,57§ 9,37 911 H.21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 11.05 11,211 12.57 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. EEN ZONDERLINGE HISTORIE, door A. MüTZELBURG. 31) Nadruk verboden. „U bent toch stellig mijnheer Meisner vroeg de knaap trouwhartig. „Heel zeker Niet waar, er woont verder toch geen andere vreemde heer hier in het huis van Vliet „Neen, mijn jongen!" antwoordde de ka pitein. „En ik ben degene, dien je zoekt. Van wien kom je?" De knaap toonde hem een brief, dien hij uit zijn borstzak te voorschijn haalde, in- plaats van eenig antwoord te geven. Fes- tenraih herkende onmiddellijk het eigen aardig handschrift van Annette, een flinke hand want zij had haar vader dikwijls met zijn schrijfwerk moeten helpen en toch sierlijk, „Ja ja je bent aan het goede adres 1" riep hij uit, den knaap naar binnen trek kend. En toen voegde hij er fluisterend aan toe „Je komt vanwege juffrouw Rie- denburg De Lcaap antwoordde slechts door een teeken met de oogen. Festcnrath deed de deur op slot en ma.akte haaslig den brief Gehouden op Dinsdag 30 October 1923, 's avonds half 8. Voorzitter de heer Buysing Damsté, Burge meester. Secretaris de heer Jonker. Tegenwoordig alle (13) leden. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering worden ge lezen, die na voorlezing onveranderd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. De voorz. doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. a. Schrijven van het Dag. Bestuur van Waal enburg waarbij in antwoord op een desbetreffend schrijven van B en W wordt medegedeeld, dat men bereid is mede te werken aan de ver betering aan de bocht bij Waaldam ten behoeve van het verkeer. Door B en W zal advies ter zake worden uit gebracht. b. Adres van het Hoofdbestuur van het Witte Kruis om subsidie voor de ontsmettingsdiensten te Alkmaar, Hilversvrq en Haarlemmermeer, teneinde de exploitatiekosten te kunnen dekken. Voorloopig aangenomen voor kennisgeving. c. Schrijven van het lid der Raad, de heer Epe, houdende verzoek in eerstvolgende ver gadering een punt van behandeling te doen uitmaken, of niet zooveel mogelijk in de avond uren zal worden vergaderd, adressant is van meening dat het meerendeel der leden dat zou verkiezen. De voorz. wijst er op, dat het tijdstip van vergaderen door hem wordt bepaald,- echter is spr. als steeds bereid met de wenschen en belangen van alle leden van de raad rekening te houden, waarom het voorstel van de heer Epe ook nu reeds in praktijk is gebracht. Spr, verzoekt thans van de leden te vernemen, welk deel van de dag hen persoonlijk het beste past. Achtereenvolgens geven de leden daarvan kennis. De heer Epe is voor avondvergaderingen, de heer Dros eveneens, doch zal het nie,t op stemming laten aankomen. Liever vergadert de heer de Graaf in de middaguren: b.v. aan vang 4 uur. Juist vergadering in de middag past de heer Boon slecht voor zijn vischhandel, de schuiten komen dan binnen. Avondverga dering past de heer Rsept r heel niet. 's Middags komt de heer Vonk goed gelegen, ook de heer v. d. Ree vergadert graag namiddag, al past 's avonds hem nog beter. Voor middagverga dering verklaart zich de heer Stoepker. De heer Keesom hecht meer aan een bepaalde dag, in verband met zijn handelsreizen de heeren Vla ming en Keijzer vergaderen liefst in de middag uren. De voorz. zal zooveel mogelijk met de uit spraak der vergadering rekening houden. 2. Goedkeuring begroeiing Algemeen Armbestuur uoor 1924. De commissie bestaande uit de heeren Epe, de Graaf en Vonk, verklaart dat het onderzoek haar geen aanleiding gaf tot aan- of opmerkingen weshalve ze tot goedkeuring adviseert. In open, dien hij toen in koortsachtige haast doorvloog. Hij luidde „Denkt u niet meer aan mij 1 Ik doe reeds verkeerd, dpor u dezen brief te zenden. Maar ik kon het niet over mij verkrijgen, u de waarheid te verzwijgen. „Het is te laat. Ik lieb vandaag mijn vader de belofte moeten geven, om in de verloving met K. toe te stemmen. Slechts opdat u mij niet zult verachten, slechts opdat u mij niet voor lichtzinnig en trou weloos zult houden vat ik niet zou kun nen verdragen! deel ik u de nadere bij zonderheden mee, die anders een diep fa miliegeheim zouden raceten blijven. „K. heeft reeds op den dag. waarop hij mijn vader in Beek ontmoette, het jawoord van hem gekregen. Mijn vader deelde mij dat vandaag mee. Zooa s ik u reeds beloofd had, maakte ik verder geen tegenwerpingen, doch verzocht hem alleen mij acht dagen bedenktijd te geven. B ij nam deze verkla ring, die ik zeer rustig aflegde, met een heftigheid op, die mij doodelijk verschrikt maakte. Hij vroeg mij, of ik hem ongeluk kig wilde maken, of ik hem door mijn on gehoorzaamheid nan den schandpaal wilde brengen. Genoeg, ik bemerkte uit zijn woorden, dat hij bij K. diep in het k ijt staat en daWhij, al heelt hij oo nietsv.-r- j keerds gedaan, toch in d3 grootste moei- verband met de regeeringsuitspraak, waarbij de werkloozen naar het armbestuur worden verwe zen, vraagt de lieer de Graai, of het uitgetrokken bedrag dan wel voldoende zal blijken te zijn. De regeeringsverklaring slaat alleen op de steunregel ng en die vindt in onze gemeente geen toepassing. Bij acclamatie wordt de begrooting goedge keurd. 3. Benceming tijdelijk leeraar in Engel- sche taal aan de Zeevaartschool. Aangezien de heer A. -Brak niet in het bezit is van middelbare akte Engelsch, kan de be noeming slechts tijdelijk zijn, zegt de voorz., de minister gaat echter accoord met de benoe ming. Met algt meene stemmen wordt de heer Brak benoemd. 4. Voorstel tot verbetering uan den Schil- deriveg. Komt ter tafel een voorstel van B en W om de verbetering van de Schilderweg in eigen beheer uit te voeren, het werk zal er beter op zijn en werklooze arbeiders kunnen te werk gesteld worden. Zij bevden het walsen met een wals van 8 tot 10,001) K.G. gewicht aan boven het oude systeem van in te laten rijden door wagens. Wel zijn de kosten van walsen en wat er bij behoort geraamd op een bedrag van f 1955.—, terwijl die voor spreiden van de basaltslag en dichten der slagen slechts op f 700,— worden begroot, doch zij achten om meer dan één reden het eerste verkieselijker. Het verlies aan materieel is belangrijk minder, een gewalde weg slijt zeer gelijkmatig en leent zich bovendien uitnemend voor bewerking met stofbindende middelen, als spramex. Het huren van een wr.ls kost met inbegrip van brandstoffen en bediening f35.— per dag, toch geven Ben W daaraan de voorkeur boven het aankoopen van een wals. Aankoop zou ongeveer f 10,000,— bedragen. Niet zeker is, dat de wals_ook op wegen met paardenpad goede diensten kan bewijzen. De geheele lengte van de wegen bij de gemeente in onderhoud, bedraagt slecht 15 K.M. en wanneer de weg Burgzicht—Haven nu weer gewalst is, is het daar allicht in geen 6 jaar noodig. De heer Epe houdt een uitvoerig pleidooi voor het walsen der wegen. Met genoegen heeft spr. in het preadvies gelezen, dat B en W met het oude systeem willen breken. Het vullen van de slagen en door de rijtuigen laten inrijden heeft steeds gemaakt, dat wij in de winter slechte wegen hebben. Het verlies aan mater aal is bij die wijze van onderhoud verbazend groot en wordt door de bekende wegencommissie op 25 pCt. geschat. Spr. ver klaart zich voor aankoop van een wals, .opdat heel Texel er van kan profiteeren. Overleg met polderbesturen leidt tot niets) spr. berekent groote voordeelen bij aankoop, ongerekend nog het gerief van betere wegen en minder slijtage aan rijwielen, wagens en motorrijtuigen. Geen technicus, verklaart zich te zijn de heer de Graaf, dochjvechternstigaan.de cijfers door de heer Epe ten beste te geven en die ook aan vechtbaar blijken te zijn. Te duur acht spr. lijkheden, ja zelfs gevaren zou kunnen ge raken, indien K. ophield zijn vriend te zyn. Hij was hem reeds sinds jaren aanzienlijke sommen gelds schuldig. Indien K. deze sommen terugvorderde, dan was hij ver loren en zou zijn betrekking verliezen eD dus broodeloos worden, daar men hem, als de zaak rnchtbajy werd gemaakt, voor een lichtzinnig persoon zou houden. O, wat moest ik men verder zeggen. Hyn vader dreigde, smeekte, weende. Hij weende, mijn eigen vader! En ik gaf mijn woord, dat ik de vroi w van den man zou worden, dien ik weliswaar niet beminnen kan, die ech ter aan mijn vader zulke groote offers heeft gebracht 1 „Vergeet u mij 1 Het heeft niet mogen zijn. Ik fal denken, dat u in den slag ge vallen bent. Ook u zult mij leeren vergeten. Ik was u niet waardig 1 O, wat dank ik u hartelijk, dat u steeds aan mij hebt gedacht dat u mij zelfs hier hebt opgezochtMaai ik had al reeds zoo lang de gedachte opge vat, dat u voor mij voor altijd verloren was. Ik zal ook nu maar denken, alsof ik u nooit had teruggezien. „Wees u niet boos op mij. U zoudt in mijn geval evenzoo handelen Vaarwel A. R." Festenrath las den brief nog eens ovei als versuft. Zijn blikken staarden strak op maakt alle rookers tot haarvrienden de beste voorden prtjs de kosten van het.' walsen dat op de Schilder- weg reeds 43 d 44 pCt. van het bedrag van aankoop materiaal vraagt. Zoolang we niet weten of de wals ook op wegen met een paardenpad is te gebruiken, wil de heer Keesom maar liever huren, al komt dat nogal duur uit. De heer R. P. Keijser heeft veel op wegen verkeerd, heeft veel wegen zien maken en er sedert zijn wethouderschap zijn speciale aan dacht aan gewijd. Spr. deelt mee, hoe de nieuwe wegen aan het Noord Holl. kanaal werden ge maakt. Eén uur nadat het laatste materiaal op de weg is gebracht, zijn die als geplaveid. Met de uitvoerders heb ik gesproken, zegt de heer Keijser, zij allen verklaren die methode Vdn aan leg bij ondervinding als de beste. De oude methode om door de wagens te la ten inrijden geeft vermorzeling van materiaal, een gewalste ondervindt slechts slijtage. De nieuwe weg Huisduinen-Callantsoog heeft Spr. bezoch' met de lir. Stoepker, die ook zijn instem ming met die wijze van werken betuigt. Wan neer het mijn zaak was, eindigt de heer Keijser, ik zou niet aarzelen een wals te koopen. Nu het voor de gemeente is, stelt ge U nu niet op veiliger standpunt? vraagt de voorz. Ik wacht af hoe vooruitstrevend de Raad is antwoord de heer Keijzer. Wat is er tegen de proef, door B. en W. voorgesteld, zegt de heer Keesom, misschien koopen wij later de wals zooveel goedkooper en dan heeft de proef niets gekost. De heer Boon is voor aankoop, als er iets aan de weg mankeert kan men zich zelf helpen. Het nieuwe komt Spr. verkieselijk voor; het zal niet verkeerd uitpakken. Voor huren verklaren zich de heeren Roeper en Dros en ook Wethouder Bakker, die ten volle onderschrijft wat de heei Keijser van de gewalste wegen heeft gezegd, tlocli vooralsnog meent, dat de gemeente voor zoo wei, ig ge walste weg, de afstand Burgzicht—Haven is slechts 2'/a K.M., beter kan huren dan koopen. Geven straks de resultaten op de wegen met paardenpad, waarop het Dag. Bestuur ook proe- het papier, maar begrepen had h(j den in. houd nog niet. Hy' kon hem ook niet be grijpen. Wat hij bier las, was onmogelijk kon niet waar zijn 1 Eindelyk keerde h(j met een schok tot de werkelijkheid terug. „Moetje een antwoord meenemen?" vroeg hy den knaap. „De juffrouw heeft my alleen gezegd, dat ik haar moest berichten, of ik den brief stipt aan u ter hand gesteld,* antwoordde de jongen. Festenrath snelde naar de tafel en schreef haastig de volgende woorden op een vel papier „Ik wanhoop niet. Overmorgen om dezen tyd bent u de myne Laat u intusscben alles zyn gewonen gang gaan - bied geen tegenstand. Vertrouw slechts op my 1 Over morgen op zijn laatst werp ik ditongeluk- kige masker af, dat ik thans nog gedwon gen ben te dragen. Tracht de verloving tot overmorgen te verschuiven. Steeds uw K. F." Hij verzegelde den brief en overhandigde hem aan den knaap, gaf hem een goede fooi en drukte hem op het hart, den brief aan niemand anders te laten zien en ahn niemand anders af te geven dan aan juf frouw Riedenburg. Hy maakte hem er bo vendien nog opmerkzaam op, datook Vliet getracht had hem uit te hoeren en waar schuwde hem, zich door niemand, wie ook te laten ondervragen. De knaap beloofde het trouwhartig en Festenra'h vergezelde hem zelf een eind 's weegs tot op de plaats, waar Vliet nog steeds stond iVVurdt vervolgd;

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1