U toofe toefUófc versche Dainkonpea, Een nuttig cadeau Kachels! Kachels! VULKACHELS J. Reu, STBR" imm INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. Oproeping'. Attentie. Attentie. De II. K. Toonre! vereeniging J. L. B." Het Herderinnetje van Lourdes. Tweede avond Bal na. 1. A. M. V. Openbare Vergadering Spreker: Ds. Schermerhorn. Een zoo ais nieuwe (ifaniniaphoon met 20 platen. Maandag 12 November a. s. stemming van 3 Hoofdingelanden Johan B. Roeper Jacz. en Cornelis Keijser Hz. Dirk Bruin Jacz. is een keurig massief eiken werktafel Puik beste Winteraardappelen. Emaillekacheltjes Kachelpijpen Verkiezing iiooidingeianden 30 polders. de Heerea JOHAN D. ROEPER Ibz. en CORNELIS KEIJSER Hz. DI1K BRUIN Hz. Verstaat bet wel Sanguinose NlEMEUl.35 ADVERTENTIEN. OnderwerpZoo gaan we naar den afgrond. Een mooie keuze vindt u bij JOH. EELMAN, de Waal. Reparatie en veranderen van alle soor ten meubelen billijk. in de nieuwste modellen. mander kachels. IMi Zc.tr verstandig, dan hebt U die beste en goedkoopste Overal verllrqqbaor Vergadering Tuinbouwvereeniging. Donderdagavond had in Cafd „den Burg" de vergadering plaats van bovengenoemde ver- eeniging. Als de voorzitter, de heer N. Duinker, te even 8 uur met een kort woord opent, waarin spr. zijn genoegen uitspreekt over de opkomst, die in tegenstelling met vorige vergaderingen goed mag heeten en waarin spr. gewaagd van groote offers, welke van de leden gevraagd zullen worden, zijn er buiten het bestuur, een 15 tal personen aanwezig. Hierna worden door de secretaris, cfe heer Jb. Eelman Az., de notulen dervorige vergade ring gelezen, welke onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen is een schrijven, dat de vereeni- ging weder steenkolen kan betrekken. Het bestuur zal trachten een 30 ton te plaatsen. Hierna worden de aftredende bestuursleden, de heeren N. Duinker en S. Dijt, beiden her kiesbaar, weder met bijna algemeene stemmen herkozen. Vervolgens wordt door het bestuur de goed keuring van de leden gevraagd, om een hypo theek te sluiten, groot f 2000,—op het gebouw onlangs aangekocht. Wordt goedgevonden. Een teekening wordt hierna ter tafel gebracht van het bouwen veilingsgebouw, enz., welke teekening, na eenige opmerkingen wordt goed gekeurd. Verder wordt aan de leden verzocht, het bestuur een crediet van f 4000,— toe te staan voor het te bouwen veilingsgebouw, verande ring paardenstallen, enz. Een der aanwezigen stelt voor, dat crediet te brengen op f 5000,—. Spr. meent, dat het bestuur er geen misbruik van zal maken. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, zoodat een crediet van f 5000,— wordt toegestaan. Hierna doet de heer C. Rentenaar voorlezing van de ontvangsten en uitgaven, de veilingen betreffende, waaruit blijkt, dat de zaak zeer goed marcheert. Na nog eenige besprekingen, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat het bestuur heeft ge meend de heer van Asperen uit te noodigen vóór April een avond hier te komen spreken (met lichtbeelden) wordt de vergadering ge sloten. Oudeschild, 8 November. De gehouden stemming onder de leden van het bestaande ziekenfonds, om dit fonds otn te zetten in een gezinsfonds, is voor het be stuur een waar succes geweest. 143 leden hebben vóór, 41 tegen en 3 blanco gestemd. Voorwaar een röooi resultaat. Het bestuur moge aan de voorbereidende maatregelen veel tijd en moeite besteed hebben, het kan met voldoening op zijn werk terugzien. Deze week ziju van hier verzonden 52 varkeos, 10 schapen, 5 kalveren, 1 paard, 1 koe. (Buiten verantwoordelijkheid der lledaotie) Conferenties voor niet-katholieken te den Burg. Wat reeds in onderscheidene plaatsen van het land door ons ondernomen werd, zal ook te den Burg plaats vinden. Vanaf 14 Nov. zal gedurende vijf weken eiken Woensdagavond in de R.K. kerk te den Burg uitsluitend voor niet- katholieken een reeks van conferenties gegeven worden over godsdienstige onderwerpen, meer bepaaldelijk betrekking hebbende op de katho lieke kerk èn hare leer èn hare gebruiken. Daar de steeds toenemende belangstelling in godsdienstige vraagstukken ons overal elders een welwillend gehoor deed vinden, twijfelen wij er niet aan, of ook te dezer plaatse zal worden op prijs gesteld, van kath. zijde over Roomsche leer en Roomsch leven te worden ingelicht. Ter voorkoming van elk misverstand en tot behoud van eendracht en godsdienstige ver draagzaamheid, die onder bui gers van eenzelfde vaderland en allermeest in dezen woeligen tijd onontbeerlijk is, verklaren wij onzerzijds, dat aan ons optreden elke agressieve bedoeling vreemd is, en dat zonder krenking van een ieders overtuiging, slechts naar een zakelijke en beredeneerde uiteenzetting zal getracht wor den van wat den buitenstaander het meest aan gaande de Katholieke Kerk interesseeren kan. Op Uwe welwillendheid, mijnheer de redac teur, doen wij een beroep, om het bovenstaande ter kennis uwer lezers te brengen. U beleefd dankend voor de plaatsing, De Dominicanen van Zwolle. Aan de Redactie van de Texelsche courant. Mijnheer cle Redacteur. Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte in aansluiting op mijn vorig schrijven over een wasch- en strijkinrichting voor Texel. Hoewel ik niets nader gehoord heb, omtrent het tot stand komen van een zoodanige inrichting, is het mij toch een genoegen te vernemen, dat velen het mij eens zijn, dat zoo'n inrichting voor Texel zeer géwenscht zou zijn Het benoodigd kapitaal schijnt op Texel niet gevonden te kunnen wor den. Reden waarom ik een beroep doe op de groote bladen, in het belang van Texel dit schriiven over te nemen, in de hoop, dat er iemand gevonden wordt, die de durf heeft hier een wasch- en strijkinrichting op te zetten. Zoo'n inrichting heeft hier beslist bestaanszeker heid, gezien de behoefte. Ze neemt de zorg weg van de huisvrouw, die steeds heeft te kampen met hulp van anderen, waarop niet valt te rekenen. Denkt U, mijnheer de redacteur, dat de kosten van een burgerwasch niet even duur zijn dan die van een waschinrichting Mijn inziens duurder. Wanneer men maar eens goed wilde rekenen. Het wasschen in een wasscherij gaat per K G. en netjes thuis, plus hygiënische be handeling, wat voor kindergoederen aanbeveling verdient. Komt, heeren met kapitaal, laat eens zien of er durf bij U voor zit. Want, dat U het in principe met mij is, betwijfel ik geen oogenblik. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, J. BOEKHOLD. De Cocksdorp, 7 November 1923. Keuring voor den dienstplicht. (Hcrkeuringsraad De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat door ingeschrevenen voor den dienstplicht, die nog niet bij de land- en zeemacht zijn ingelijfd en aan ge wone, zoowel als aan buitengewone dienst plichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, in bijzondere gevallen een nieuw geneeskundig onderzoek kan worden aangevraagd. Het verzoek daartoe, op ongezegeld papier gesteld, moet voor 20 November a. s ineen gef'ankeerden envelop, worden gezonden aan den Voorzitter van den Herkeurings- raad. Departement van Oorlog, Plein No. 4, 's Gravenhage Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving Texel, 8 November 1923. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE Brievenbus. Electrisch licht. Nu de schuld zoo na gedelgd is als de heer Keesom in» de Raadsvergadering mededeelde, wordt het zeker tijd tot verbetering van het lichtbedrijf aihier de hand aan de ploeg te slaan. Op het Koogereind geeft een lamp van 75 kaars minder licht dan een van 32 kaars bij de opzet van het bedrijf. Lichtverbruikers, deel uwe ervaringen eens in de brievenbus mede. B, en W. moeten over tuigd worden van de noodzakelijkheid. Stel niet uit. Doe het nu. Met genoegen las ik Zaterdag de brievenbus der courant. Dus eindelijk, zeg ik, zal er dan toch één opstaan, voor een zoo verregaand vuile weg. Hij stinkt alsof het een moddersloot is, als de kinderen er in zitten te knoeien. En heel vanuit den Burg komen ze opdagen, omdat men daar zoo heerlijk kan knoeien. En dat nog daar gelaten! Maar, met angst ziet men steeds de fietsen komen. Men zou wel geregeld willen roepen menschen, denk toch om dat gat I En dal is overdag al gevaarlijk, maar hoe te meer bij deze donkere avonden. Moet het kalf eerst verdronken zijn voor men de put dempt? Klachten bij autoriteiten leiden tot niets. Ho pende dat de brievenbus het verder zal brengen. M. Zondag 11 November 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Doopsbediening. Waal, 's avonds 7 uur ds. v. 't Hooft. Bediening H. Avondmaal. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Briimmer. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Bediening H. Avondmaal. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Dankstond voor het gewas. Oogstcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de provincie. n.m. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Extra collecte v/h Nederl. Genootschap tot zedel. verbetering der gevangenen. Burg, 'sav. 7 uur ds. de Maar. Extra collecte v/h Nederl. Genootschap tot zedel. verbetering der gevangenen. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 14 November. Zuid-Eierland, 's avonds half acht ds. Schellenberg. Purmerend, 9 November. 630 Runderen waaronder 485 vette koeien f 1,— a f 1,25 p. K.G. Gelde koeien 200 a 450 Melkkoeien 200 a 450 6 Stieren. 24 Vette kalveren per Kg 1,40 a 1,65 122 Nuchtere kalveren 10,a 40, 728 Schapen 28,— a 52,- 397 Vette varkens per K.G. 0,76 a 0,82 Magere varkens ,- a 224 Biggen 14,— a 22,— Kipeieren 12, a 14, 139 Schagen, 8 November. Uit de Schager Crt. 82 Vette koeien 300 a 550 156 Gelde koeien 200 a 450 10 Kalf koeien 300 a 485 49 Vette varkens 0,72 a 0,78 155 Biggen 12,a 27,— Boter 2,25 a 2,45 Kipeieren per 100 12,a 14, RUGPIJN WAARSCHUWT. 121 Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, slepende rugpijn en scherpe steken bij bukken o( plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nieren; pijnlijke, overwerkte,en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te filtreerer. Kouvatting, koorts, overwerking en buitensporigheden overspannen de nieren en veroorzaken ont steking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing metter tijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine afwij kingen vertoont, te schaarsch of te veel vuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheit, een voortdurend vermoeid ge voel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per doos. 31 De Familie DRIJVER betuigt haar har- telijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van haar lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, den Hoorn, Texel, 10 Nov. 1923. Allen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of borgtochten onder hunne berusting hebben, ten laste van de nalatenschap van wijlen den HeerCORNE- LIS ARIESZOON WITTE, overleden te Den Burg-Texel, den 26sten Juni 1923, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen vóór 20 November a. s. zal op Woensdag 14 en Donderdag 15 Nov. a.s. in hotel „de Zwaan" opvoeren het bekende stuk Van de costumeering en tooneeldecoratie is dezen keer bizonder veel werk gemaakt. Woensdags entreegeld f 0,60, en Don derdag f0,75. Aanvang Woensdag 7VS uur. Donderdag 7 uur. Vanaf heden kaarten verkrijgbaar in „De Zwaan". Zondag a.s, van 12—1 uur in het Schaftlokaal. Plaatsbespreken a 10 cent per plaats extra. Afd. Texel. op Vrijdag 16 November, 's avonds half 8 in Hotel Texel. Entree 30 cent. Debat gewenscht. Het Bestuur. AlgMÉï Te koop gevraagd tegen de hoogste waarde. A. EELMAN Jz. Koogerstraat, den Burg. TE KOOP Adres te bevragen bureau van dit blad. Het Dagelijksch Bestuur van het Water schap „de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel" brengt ter kennis van de stem gerechtigde ingelanden, dat op van voormiddags 10 uur tot namiddags 3 uur in café „Den Burg" aan den Burg zal worden overgegaan tot de voor het bestuur van het Waterschap, waartoe alsdan aan de kiezers hunne stem briefjes zullen worden uitgereikt. Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding volgens den rooster van hoofdingelanden, de heeren terwijl tevens moet voorzien woiden inde vacature ontstaan door het overlijden van den heer Texel, 15 October 1923. Het College van Dagel. best. vnd., J. S. DIJT, Voorzitter. Jac. KIKKERT Nz., Secretaris. Aanbevelend. TE KOOP Vraag monster en prijs. A. EELMAN Jz., Koogerstraat, den Burg. "V" oorradig vanaf f 25,en hoogcr. vanaf f 1,25 per meter. Opruiming van eenige Sala Waalderstraat. Stemt op Maandag 3 2 November de aftredende Hoofdingelanden en voor de vacature van wijlen de Heer DIRK BRUIN Jacz. den Heer VELE KIEZERS. Daar is geen enkel middel; ver staat het wel: geen enkel middel, dat U in alle gevallen van bloed armoede en zenuwzwakte, van lichamelijke en geestelijke uitputting beter en vlugger helpt dan de De SANGUINOSE is zuiver plant aardig zij wordt door de delikaatste gestellen verdragen. Zij wekt den eetlust op, maakt Uw slaap diep en verkwikkend; schenkt U nieuwe veerkracht, levenslust, werkkracht. De SANGUINOSE kost per flacon van ruim 300 gram f 2,—, 6 fl. f 11,-, 12 fl. f 21, Tweemaal per dag een eetlepel. Bij alle Apothekers en voorname Drogisten. Wacht U voor namaak. VAN DAM Co. De Riemerstr. 2c/4. Den Haag. Te Texel bij G. Dros, Ooster end T. Buijs en I. Moerbeek den Eurg, en Joi. Droi, Oude schild.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2