I JURCCKS', VOOR ALLE STANDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN ■SCHUIMT IN DE PAN i:* e me ugd 1 *-• u INGEZONDEN STUKKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 180r. n Verkiezing Hoofdingelanden. Maandag had de verkiezing plaats van hoofdingelanden voor het Waterschap „De 30 Gemeenschappelijke polders". Ter vervulling van de vacature ont staan door .het overlijden van de heer D. Bruin Jbz. werden ingeleverd 281 stembriefjes, waarvan 2(57 geldige stem men, verdeeld als volgt D. Bruin Hz. 202 stemmen R. Keijser Cz. 26 J, Roeper Kz. 20 C. Keijser Hz. 7 Jac Kagc-r 6 J. C Bruin 2 W. C. Bakker 2 Joh. Roeper Jz. 1 C. Witte Pz 1 Gekozen alzoo de heer Bruin Hz Voor de periodieke verkiezing van t^\ee hoofdingelanden, werden eveueens ingeleverd 281 briefjes, aantal geldige stemmen 510. De) aftredende leden, de heeren C. Keijser Hz, (231 stemmen) en Joh. D. Roeper (180 steramen) werden herkozen. Voorts verkregen de heeren R. P. Keijser Cz. 51 stemmen Jac. Roeper Kz. 38 C. S. Keijser Cz. 6 D. Bruin Hz. 2 D, G. Bakker 2 Strandingen. In de Noordergronden van Terschelling strandde 10 November de Holiandsche schoener „Lntgerdioa" met eene lading balken van Norköping. De vrouw en kinderen van deu kapitein werden dooi de motorreddingboot „Brandaris" te Ter- scQelling aangebracht. Het schip weid afgesleept door do sleepbooten „Texel" en „Bornrif" en zwaar lek te Terscnel ling binnengebracht. Op 12 November strandde de Duitsche 3 mast motor schoener „Ericb Arnbold" van Memel met eene laoiug gezaagd hout eu werd afgesleept door de sleep booten „Texel* en „Volharding" en te Harlinguu binnengedacht. Stap toch niet uit een, rijdende tram. De 65-jarige H. Buter, wilde Vrijdag avond te Monnikondam van een nog rij deude tram springen. Hij kwam daarbij te vallen en brak eemge ribDen, waar van een bem in de longen drong Eeni- ge uren later is bij aan dd bekomen verwondingen overleden. Een kind, dat de ongelukkige op deD arm droeg, bekwam geen letsel. Stijgende strocprijzeu. Werd bet graanstroo van dm oogst 1922 tegen gemiddeld f3r pir 1000 Kg verhandeld de C jopeiatieve Stioocar- ton fabrieken keerdeu zeifs nog boogere bedragou uit, met den stro.) voorraad van het oogstjaar 1923 ging het lot lu toe nog niet naa>'wensch. De handel stond geruimen tijd vrijwel geheel stil en ook toen er zaken gedaan werden, kon ge middeld niet meer dan f 14 a f 15 per 1000 Kg. worden bedongen. Den laatsten tijd is de toestand echter niet onbelangrijk gunstiger ;jgeworden, wat men vooral hieraan toeschrijft dat Zwitserland als gading makende voor consumptiestroo is opgetreden. Speciaal tarwestroo wordt thans gevraagd en de prijs daarvan is thans reeds gestegeD tot f 18 per 100) Kg., terwijl men een verdere stijging niet buitengesloten acht. Scb. Ct. Weldadigheidszegels. Naar het H b 1. verneemt, heeft Jan Toorop van dr. Van Royen opdracht ge kregen tot het ontwerpen van twee wel dadigheidszegels, die tegen 1 December zullen worden uitgegeven. Beloonde beleefdheid. Alleen, omdat die meuschen hem bij voortduring beleefd behandeld hebben, heeft een Eogelscbman, dia eergisteren te Now-York eenzaam overleed, zijn ver mogen nagelaten aan een apothekers bediende, een klerk ten stadhuize, een kassier, loopjongens uit het hotel, waar bij woonde, en kruiers. Het nagelatene bedraagt 40,000 dollar, en Arthur Fowler do doode maD, heeft dat centje voor csDtje zelf verdiend met een drogisterij en kleine handeltjes. Toen hij dood ging herinnerde hij zich de menschen, die hem het meest hadden bijgéstaan, en hij bedacht ze. Voor hen en hun collega's een aansporing om natuurlijke voor komendheid nist af te leggen, doch to blijven toepassen. Want je kunt nooit weten, hoe een dubbeltje rolt Vrouw verbrand. Zondagmorgen is te Zalt-Bommel brand uitgebroken in een met riet bedekt huis, bewoond door de familie Westerhaf en de 76 jarige mej. Van Willigen. Eerstge noemde familie was echter uitstedig. ue oude vrouw kon zich niet meer uit bet. brandend perceel redden en kwam in de vlammen om. De Nederlanders in het bezette ge bied Men meldt ons uit Bochum Daar de gemeentebesturen in bet be zette gebied, vermoedelijk op last der regoeriogsautoriteiten te Berlijn, de werk- loozenuitkeering aan de in het bezette gebied wonende, tengevolge van de crisis in het R lerbekken werkloos geworden Nederlanders, plotseling hebben stop gezet, verkeeien tal van Nederlandsche gezinnen aldaar in een ellendigen tos- staod, daar do Neder!, ondersteuningen die de laatste dagen worden uitgekeerd, ontoereikend zijn. l)e arbeidersbladen in hot tmzwt.te gebied protesteeron heftig tegen de houding der gemeentebesturen eu wijzen op de voorbee.dige liefdadig heid, welke men in ons laDd jegens de noodlijdende Duitsche kinderen pleegt. Hetgeen do Duitsche gemeentebesturen thans doen zeggen de bladen is wel een heel zonderlinge wijze om daük to betuigen voor het bewonderenswaar dige liefdewerk van het Nederl. volk. De arbeidersorganisaties in het Roer gebied dringen er met klem bij de ge meentebesturen op aan om onmiddellijk weer steun te verieenen aan de Nederl. arbeiders. Ook eischen zij de uitbetaling van de reeds ingehouden ondersteunings gelden tegen den huidigen goudmark koers. De Plantenziektekundige Dienst te Wageningen heeft als no. 32 van de „Verslagen en Modedeelingen," do9n ver schijnen een brochure getiteld „Het vroeg rooien van aardappelen voor poot- goed." Bij het opereereu van een oorge zwel werd bij een dame te IJmuiden een soijkertje in het oor vergroeid gevoDden. Vermoedelijk had zij dit als kind bij het spelen in het oor gekregen. Te HoeveD (Noord-Brabant), ziju on geveer 500 dwangbevelen tot betaling der belasting uitgereikt. Arnhem's dierenpark. Naar de Cc. verneemt, is men met de werkzaamheden op de terreinen te Arn hem, waar Burgers' Dierenpark zal wor- deü gevestigd, zoodanig gevorderd, dat gegronde reden bestaat, dat het Dieren park het a s. voorjaar voor het publiek kan worden opengesteld. Brievenbus. Electrisch licht. A NTA I- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de Redactie der Texelsche Courant. In Uw nummer van 7 November komt onder het redactioneele gedeelte der courant een stukje voor „Het verkeer met de vaste wal" en wel naar aanleiding van een ingezonden stuk (Brievenbus) van den heer B. J. Gelder, die, vermoedelijk voor hij eens op reis ging, ver zuimt heeft de dienstregelingen na te zien en daardoor een boot gemist heeft. Ik wil niet beweren, dat de dienstregeling volmaakt is, maar waar met zoo velerlei belangen en wen- schen rekening gehouden moet worden, zal het steeds moeilijk vallen ieder te bevredigen. Dit laatste zult u wel met mij eens zijn? ik denk hierbij-nog maar eens terug aan de groot opgezette actie der melkveehouders voor behoud van de 8 uur boot en aan de velen, die voor het behoud van de elf uur boot ijveren' vooral in den winter. Gekker wordt het echter, waar u in uw bericht onwaarheden begint te vertellen. U schrijft, dat gedurende de geheeie zomer dienst de brievenpost zoo slecht geregeld was, dat de brieven,'s avonds gepost, den volgenden dag pas te half vier te Amsterdam en vermoe- lijk eveneens op dien tijd te Alkmaar bezorgd worden. Geachte Redactie uwe mededeelingen aan het publiek zijn onwaar De door u bedoelde brieven (dat zijn de brie ven, die hierbij den zomert ,enst 's avonds ge post worden) worden den -olgenden dag aan huis besteld te Alkmaar p nr. 10 uur voorm., te Amsterdam plm. 12 uur jp den middag. Zou de vroege boot plm. 4,30 uur voorm. van Texel nog varen, dan waren de brieven 20 minuten eerder te Alkmaar en op denzelfden tijd te Air,sterdam, als met de sneltrein van half acht 's morgens. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend STQMPFF, Directeur T.E.S.O. Zonder meer beweert de geachte inzender dat onze mededeelingen betreffende de bezor ging van brieven te Amsterdam onwaar zijn, maar onze ervaringen (en die van anderen) 9eze zomer opgedaan, worden daardoor niet te niet gedaan. Wanneer dan verder wordt medege deeld, dat de brieven anderhalf uur eerder van Texel verzonden, toch slechts 20 minuten eerder te Alkmaar en op dezelfde tijd te Amsterdam zouden aankomen, is dat mede een bewijs, dat het verkeer vanaf ons eiland slecht geregeld is. Het ingezonden stuk bereikt ons eerst 13 November in de namiddag, het zij ons dus ver gund, zoo noodig, daarop nog eens terug te komen. Red. Ingezonden stukken, dit is trouwens wel ieder bekend, behoeven niet te worden geteekend. Het is o.i. meer van waarde wat men schrijft, dan wie het schrijft. Wij moeten echter de voorwaarde blijven stellen, dat de naam van de inzender ons bekend is. Die eisch stellen wij ook voor inzendingen voor de Brievenbus." De stukken kunnen onderteekend met enkele letters of wel ongeteekend worden opgenomen, doch w ij moeten weten wie de inzender of inzend ster is. Omdat wij van onderstaand, zoonoodig, zelf wel de verantwoordelijkheid zouden willen aan vaarden, zijn we ditmaal van onze goede ge woonte afgeweken. In het vervolg zullen wij ons er echter streng aan houden. Stukken waarvan ons de inzender(ster) niet bekend is, niet te plaatsen. Algemeen klaagt men over het electrisch licht. Zeker niet geheel ten onrechte. Het is echter een noodbedrijf en is dit natuurlijk verre van volmaakt. Bij dit bedrijf zullen afdoende verbeteringen wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Dat men algemeen reikhalzend naar een nieuw goed ingericht bedrijf uitziet, behoeft wel niet aangetoond te worden. In verband met dit nieuwe plan, de volgende vragen lo. Waarom heeft men niet reeds 2 jaar bijv. terug een onderzoek ingesteld naar de bestaans mogelijkheid voor een betere electrificatie hetzij voor den Burg hetzij voor meerdere dorpen 2o. Ware het dan wellicht niet mogelijk geweest, het noodbedrijf eerder op te heffen, althans niet zooals nu wellicht het 5 of 6 jaren te laten voortbestaan 3o. Had men dan eventueele resteerende oprichtingskosten van dit bedrijf niet op het nieuwe kunnen overbrengen, in aanmerking nemende de toch gebleken rendabiliteit van het oude bedrijf, wat toch op zijn minst'van het nieuwe bedrijf ook wel verwacht had kunnen worden, nu de prijzen van materialen enz. toch beduidend gedaald zijn Inzender vorige brievenbus schrijft over de noodzakelijkheid om het G.E.B. van verbete ring te overtuigen. Doch hoe? Door een request van alle lichtverbruikers of door open bare vergaderingen Wat heeft de vorig jaar in Dec. gehouden vergadering in dit opzicht uitgewerkt? Wat heeft ons dit nader gebracht tot de oplossing van de lichtkwestie In bijna een jaar tijds nihil. Zou het niet eens tijd worden dat er wat meer voeling kome tusschen lichtcommissie en lichtverbruikers? Ten slotte sluit steiler dezes zich bij de vorige inzender aan, waar hij schrijft: „ver bruikers dee t allen uw ervaring eens mede, doe het nu, tel niet uit'. Daarom, wie volgt

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2