JURGENS' „VOOR -STAMDEN Gemengd Nieuws. OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BR.ADEN SCHUIMT IN DE PAN De badplaats „Echternach." Deze bij vele Hollanders goedbekende badplaats gaat een groote uitbreiding te gemoet. Er zijn namelijk 5 bronnen ont dekt, welke volgens rapporten van ver schillende deskundigen medecinaal water leveren, welker heilkracht, naar de proe ven welke men de laatste tijd ooder controle van verschillende doktoren ge nomen heeft, ver staat boven de thans bi-kende bronnen van andere badplaat sen als Vitel, enz. Het water der bron nen zal in flesschen verkocht worden, terwijl hier uit tevens zouten en pastil les vervaardigd zullen woiden In de omgeving van de bronnen komen een kurhaus, een Casino, een theehuis als mede verschillende gelegenheden in de nabijheid die de badgasten gelegenheid tot rust en verpoozing geven. Dat hierdoor het bezoek aan Luxem burg, vooral aan Echternach sterk zal vooruitgaan, daaraan twijfelen wij niet. Vorige week werd te Amsterdam aan de mode-academie de Leeuw van Rees bet diploma van costumière uit gereikt aan onze plaatsgenoote mej. Aaltje Kuiter. Stranding Wilhelm. Betreffende de stranding van boven genoemde zeelichter deelt men ons nog mede, dat de gevolgen van „het omslaan van de reddingboot, noch voor de leden van de bemanning dur reddingboot, noch voor die van de lichter van blijvende aard zijn gebleken. Het omslaan van de boot moet een ontstellende aanblik hebben opgeleverd voor hen, die aan het strand er getuigen van waren, zij hebben echter onmiddel lijk begrepen, dat er gehandeld moest worden. Tal van hen hebben zich gekleed tot aan de hals t« water begeven en daarbij waar noodtg de reddende band geboden. Een woord van lof voor hun manmoedig optreden is hier zekt r op zijn plaats. De berging van de gestrande Duitsche zeelichter „Wilhelm" is opgedragen aan de firma Dros (Stoomboot Maatschappij „Texel") op basis „no cure no pay". Een motorpomp is aan boord gebracht om het schip, dat vol water staat, leeg te pompeu, waarna met de lossing der lading, welke uit plm. 800 ton nieuw scheepsbouwmateriaal bestaat, wordt begonnen. De medodeeling, (niet van onze gewone correspondent) in ons vorig nummer opgenomen, betreffende het verdrinken van drie leden van de bemanning van de Wilhelm is gelukkig gebleken onjuist te zijn. Zondag as. geeft U. d. I. „De Suikerfreule" van Henri van Wermes- kerken, vervolg op „Tropenadel",inder tijd met zooveel succes door U. d. I. opgevoerd. Uit de recensies over de opvoeringen door dillettauten in andere plaatsen ne men wij over „De spelers oogstten een enorm succes. Aan het slot moet steeds weer gehaald worden, en langdurig werden de mede spelenden toegejuicht. De toeschouwers vielen van den eenen lach in den andere." De Cocksdorp, 19 November. Zaterdagavond hield de sociëteit De Vriendenkring haar eerste feestavond in dit seizoen, welke zeer goed geslaagd mag heeten. De zaal van Gez. Buijs was geheel bezet. Wederom werden door eenige dames en heeren een tweetal tooneelstukjes voor het voetlicht gebracht, welke zeer in den smaak vielen. Men zal den gestranden lichter lossen en daarna trachten af te brengen. Den Hoorn, 19 November Van Zaterdagop Zondagn acht on tstoud door onbekende oorzaak een begin van brand in den schoenenwinkel van van der Linden alhier. Op het alarm, dat gemaakt werd, trok men met de brandspuit daarheen, doch bij aankomst behoefde deze geen dienst te doen, daar men den brand al meester was. Aan schoenen en winkelinventaris werd nogal schade toegebracht. Alles was verzekerd. 20 Nov. Gisteravond gaf de zang- vereeniging „Nieuw Leven" van Ooster end een uitvoering. De directeur, de heer M. Kikkert opeude met een toepasselijk woord en sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst. E-u 15-tal z^nguummers werden op verdienstelijke wijze ten gehooregebracht terwijl voor afwisseling een duet en vier voordrachten tea Dtste werden gegeven. Het luide applaus bewees wel, dat ook dezen in den smaak vielen. Door velen werd dau ook de wensch geuit „Nieuw leven" hier weer eens terng te mogen zien. Een gezellig bal hield de aanwe zigen geruimen tyd bijéén. Ooster end, 19 November. Gisteren werd in de Ned. Herv. Kerk de nieuwe leeraar, de Eerw. heer H. Janzen bevestigd door den Eerw. heer Ds. P. Veen, uit Utrecht, naar aanleiding van het tekstwoord Rom. 10: 15. De handoplegging geschiedde door den con sulent, Ds. van 't Hooft, te Waal. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Ps. 134 3. 's Middags predikte de heer Janzen zijn intrede naar het tekstwoord Jes. 55: 10 en II in verband met Joh. 3: 1 en 14. Ook nu werd het woord nog even gevoerd door Ds. van 't Hooft, terwijl de zangvereeniging „Hosanna" een koor gezang ten beste gaf. Beide malen was het kerkgebouw ge bouw geheel gevuld. Op het voetbalveld alhier werd gisteren eeü vriendschappelijke match gespeeld tusschen OVV I—ZVS. OVV miste een paar van de beste spelers, terwijl ZVS een drietal der eerste krach ten van Texel I had. Dit was zeer goed merkbaar en Oosterend moest dan ook het loodje leggen. De uitslag was I—2. Oudeschild, 18 November Gisterenavond hield het plaatelijk Nut „Neptunus" zijn eerste bijeenkomst in de Zeven Provinciën, de zaal was geheel bezet. De voorz, de heer M. Kroon, riep de vele aanwezigen het welkom toe, in het bijzonder aan den heer en mevr. Weersma van de Waal, die dezen avond voor Neptunus zouden optreden. Daar de heer en mevr. Weersma voor het Nut geen onbekenden waren, meende d9 voorz. met recht te mogen veronder stellen, dat 'deze avond voor de leden beslist een aangename zou zijn. Na nog een waardeerend woord aan de twee afgetreden bestuursleden te hebben ge wijd, en een nieuw gekozen bestuurslid als zoodanig te hebben verwelkomd, gaf de voorz. het woord aan de heer Weersma. Spreker begon dan met enkele frag menten voor te dragen uit „De Stomme Deen", ervaringen van een soldaat die verminkt uit den laatsten oorlog, waar van wij nu nog de naweeën ondervinden, was thuisgekomen en nu verschillende episodes uit dien oorlog vei telt Op meesterlijke wijze werd dit door den spr. vertolkt, wat de ademloze stilte bewees, die er in de zaal heersc ite. Deafscbuwe lijke daden in Ijet joek bescb even werden den aanwezig n als het ware voor oogeu gesteld. Een daverend applaus viel spr. ten deel. Door mevr. Weersma werden nu, met pianobegeleiding van haar echtgenoot, een tweetal liederen gezongen in aan sluiting op het behandelde onderwerp. Zeowerd met luid applaus beloond." Wist de spr. met h6t dramatische in menig oog een traan te doen opwellen, met het komische wist spr. menigen gullen lach te doen weerklinken. Vooral met de lessen, welke Jan Mattes, kreeg van zijn zeevader, bijgenaamd de Rooie, aan boord van de Tromp, verwierf spre ker luiden bijval. Om alle nummers van het uitgebreide programma, door den heer en mevr. Weersma gegeven, te bespreken zou ons te ver voeren, genoeg zij het te vermelden, dat alles zoowel zang als declamatie zeer in den smaak viel. Getuige ook het applaus, dat her haaldelijk door de zaal weerklonk. De voorz. was zeker de tolk der vele aan wezigen. toen hij iu zijn sluitingswoord, in goedgekozen woorden hartelijk dank bracht aan de heer en mevrouw Weersma en hen niet een vaarwel, maar tot weer ziens toeriep. Een gezellig bal besloot deze in alle opzichten goed geslaagden avond. - Begunstigd door goed herfstweder bracht het fanfarecorps heden het aan gekondigde bezoek te Oudeschild. Te ruim 2 uur marcheerde het corps onder opgewekte muziek het dorp binnen, den dijk laogs naar de haven, waar halt werd gehouden en een paar nummertjes werden gespeeld. Was op de haven de belangstelling reeds groot, steeds grooter werd het aantal, naarmate het corps op velschillende plaatsen in het dorp weder eenige nummers ten gehoore gaf. Zeer zeker wel een bewijs dat het bezoek op hoogen prijs wordt gesteld. We roepen directeur en leden dan ook gaarne een tot weerziens toe. Brand en vervuiling. Donderdagmiddag ontstond er een bin nenbrand op do 1ste etage van perceel Korte Hoogstraat 1, te 's Gravenhage waar een 70-jarige juffrouw woont, die beneden 'n winkeltje drijft in kruideniers waren. Buren wilden het oude vrouwtje hel pen maar ze was van die hulp allerminst gediend en wilde niemand toelaten. Daarop werd de politie gewaarschuwd, die zich onmiddellijk naar het perceel be gaf, maar ook deze werd niet binnenge laten. - Ik bob geen politie noodig, k zrl zelf wel 'oiusschen, scareeuwde htt eigen wijze oudj3. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 200r. Na de pauze werd voor het voetlicht gebracht een zangnummer .vier boertjes" door als boeren gekleede dames. Het donderend applaus be wees wel, dat deze voordracht insloeg. De voordracht .Meisjes van vroeger en meis jes van thans," had niet minder succes. Eenig en ondeugend tevens, was het achttienjarige nichtje tegen haar oude ongetrouwde tante. Ook de éénakter „Intermezzo" van J. B. Schuil, werd keurig vertolkt. De hopelooze Frans, die door zijn meisje verkeerd begrepen, de bons had gekregende cynische Dolf, die nooit ernstig was, en Annie, die toch ook weer zoo gaarne met Frans wilde verzoenen, ze waren eenig. Het kwam dan ook alles op zijn pootjes terecht, door de hulp van die nuchtere Dolf, die aan het slot zijn geliefd kussen weer terug krijgt, en getuige is van de verzoening van de beide geliefden. Een gezellig bal sloot deze alleszins geslaagde avond. LANTA

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2