Mnneniaud. TEXEL, 5 December 1923. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Nov. 1923. Ingelegd f 8334,62 Terugbetaald f5190,51 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7145. Sportvereeniging Texel. De vergadering vau bovengenoemde vereeniging in hotel de Oranjeboom was zeer goed bezocht. Aan ongeveer 50 per sonen kan de voorzitter het welkom toeroepen. Vooral de opkomst van zoo vele ouderen wordt door den voorzitter zeer op prijs gesteld, daar er zeer be langrijke beslissingen staan genomen te worden. De notulen door de secretaris geleztm, worden, behoudens een enkele opmerking onveranderd vastgesteld. Sinds de vorige algemeene vergadering is de vereenigiug bard achteruit gegaan, zegt de voorzitter, het ledental tot op ongeveer d9 helft in aantal verminderd. Het bestuur meent de oorzaak biervan te moeten wijten aan de buitensporig hooge oontributie, in de vorige vergade ring vastgesteld, waardoor zeer waar schijnlijk velen noodwendig moesten be danken. Eenige bestuursleden zagen door omstandigheden ook nog van verdere deelname in bestuursfunctie af, zoodat ook bet bestuur onvoltallig is. Deze avond, zegt de voorzitter, is dan ook hierom zeer belangrijk, omdat over het al of niet blijven voortbestaan der Ver- eeDiging zal moeten worden beslist. Ver.-cbillonde stommen gaan nu uit de vergaderii g op, om te trachten de aanwezige mat-leden te bewegen lid te worden on er wordt sterk op aange drongen, meer samen te werken met de Z. V. S De vrij uitvoerige besprekin gen hebben tot resultaat, dat de aan wezige niet-leden zich op een enkele uitzondering na, als lid opgeveu. De Z V. S heeft hierin het grootste -aandeel, ruim 20 nieuwe leden treden toe. In verband daarmede acht het bestuur het wer,schel rik, dat, als van ouis, een lid der Z.V.S. in het jbestuur zitting heeft. De heer H Jansen wordt als zoo danig benoemd. De contributie, die te hoog is gebleken, wordt gebracht op 15 cent per week vanaf '2 Dec. Eeuige leden bieden zicb aan, te trachtoD door het winuen vau donateurs de kas nog eeni.szms te stijven. Dit aanbod wordt id dank aanvaard, de aanbieders goed succes toegewenscht. Nadat nog eanige zaken van interne aard zijn besproken, sluit de voorzitter met een woord van dank d9 vergadering Opwekkingssamenkomsten. De datum van de Schouw over de wateriDgen van „de 30 polders" is gesteld op 15 December a.s. In een gedeelte van onze oplaag komt in de advertentie abusievelijk nog de datum van 8 December voor. Oostermd3 December. Waal 2 December. l'e vorst. Iq verschillende pleat-sen van ons 'and wordt, er op sloten en ondergeloopen stukken land reeds schaar/en gereden. Te Ntjin- gen en te Made waren de ijs banen reeds geopend. Een dokter in een melkpan. Terwijl een dokter Zendag eigens in het Westen van Rotterdam een patiënte kwam bezoeken en troosten met het uitzicht op spoedige beterschap, had de dienstbode der benedenburen voor deze twee hoog wonende zieke melk aange nomen en d9 pan met twee liters van dat witte nat in een hoek van de trap gezet. De dokter wist en zag dat niet, stapte pardoes in de pan, rolde daardoor een paar treden af, en kreeg er op der koop toe een meikbad bij. In zijn ontsteltenis liep hij op de eerste verdieping do keuken in om zich wat te reinigen, maar nauwelijks stond hij daar of de dienstbode kwam ook. De dokter begon dadelijk over de melk maar hij kon de dienstbode niet overtui gen, dat de melk op de trap niet goed had gestaan ze had de pan heelomaal in den hoek gezet en donker was het ook Diet, alleen een sufferd stapte in een pan met witte melk en zij moest de boel maar weer redderen. Ondertusscben had de zieke, die al leen in huis was, den val van den dokter gehoord en toen ze zijn auto'tje maar niet zag vertrekken, ging ze boven aan de trap. kijken wat er wel met den arts was gebeurd. Ik ben in de melk gevallen, me vrouw, maar gaat u maar weer gauw liggeD, boorde ze roepeu. En daar door heen de meid, die volhield, dat het een stommen streek was, om op klaarlichten dag in een pan met melk te stappen. Terwijl de dokter stond te moppereD, dat hij naar buis terug moest, om andere kleeren aan te trekken. Het was voor den medicus een onaan genaam avontuur, maar zijn patiënte heeft heel wat gelachen om de scène op de trap, terwijl het vaststaat dat ver strooidheid nu eemaal het neven-ver schijnsel van groote geleerdheid is en de doktor bij slot van rekening om die reden in haar achting gestegen. Metselsteen van leem. De eerste proef, om metselsteen te bakken van leem, gegraveD in 't Manden- veld bij Bakkeveen .is goed gelukt. Zij zal op grooter schaal herhaald worden. Heeft ook deze succes, dan zal in dat dorp een fabriek voor Leemsteen gesticht wor den. Een voet afgereden. Een 21 -jarig student te Den Haag trachtte Zaterdag op de Laan van Meer- dervoort op een tram te springen, viel en. kwam met den linkervoet onder de wielen. Deze voet werd geheel verbrijzeld. De Gem. Geneesk. Dienst heeft hem in bewusteloozen toestand naar hel Zieken huis aan den Zuidwal gebracht,waarde voet direct geamputeerd is. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Gladiolen. De vrees dat de Gladiolen bloembollen in dit handelsseizoen door overproductie onverkoopbaar zouden zljD, wordt tot dus ver nog niet bewaardbeid. Sommige soorten die aan de maat vol doen, gaan nog vlug van den band. Bij open weer (gladiolen zijn zeer vat baar voor vorst) worden wekelijks dui- zende bollen op de droge veilingen ver handeld. Van den dwazen gladiolenhandel- die kort voor het uitbreken van de wereld oorlog bestond, is geen spoor meer over gebleven. Voor een half ons zaad eener pas ont dekte variateit werden soms duizende guldens besteed, en bij een bezaaid hoekje •ter grootte van 1 H2. werd des nachts de wacht gehouden. •Zooals bet gewoonlijk gaat bij eene dergelijke hartstochteiijken handel, maak te de een den aDder het hoofd op hol. Op eon enkele avond werden so ns in de caié's dmzende guldens aan een zakje kralen verdiend of verspeeld maar het einde was, dat hij die het meest verdiend bad, er tenslotte financieel het minst we! bij gevaren was. Kenn. DochterMama, ik heb gisteren op het bal kennis gemaakt met mijnheer SchijD, een heel aardig menscb. MoederKind, deDk er aan schijn bedriegt Noordicijk's duinen. Men zal zich hericnereD, dat b?j be sluit van den Ministor van Fina: ciëo, de duinen te Noordwijk en te Ka .wijk alleen toegankelijk zijn voor houders van toegangskaarten. Wij vernemen, dat er ongeveer 10,031 stuks zijn ver kocht, stellig een bewi s dat. de wande ling op grooten prijs wordt gesteld. Hij (met de rekening der modiste in de hand)Jij doet ook niets 1 Andere vrouwen maken tenminste haar eigen japonnen nog Jij.do9t niemendal. Zij En wat heb jij dan gedaan in die drie jaar dat wij getrouwd zijn? Hij: Ik? Wel komaan! Maak ik mijn eigen sigaretten niet De rijmelbelasting. Binnenkort is de indiening te verwach ten van de reeds in uitzicht gestelde rijwielbelasting. Per rijwiel zal 3 gulden per jaar moeten worden betaald, waar voor men, ten bewijze, dat de betaliDg geschied is, een plaa'je aan de flets be vestigd krijgt. Ambtenaren van de be lasting zullen gerechtigd zijn, wielrijders wier fiets niet van zulk een plaatje is voor zien, aan te houdeu en het verschuldigde direct bij den ontvanger te laten vol doen. Rijwielen in gebruik bij openbare dien sten, als posterijen, politie, enz. zijn van belasting vrijgesteld. Ook zal geen be lasting wordeD geheven van kinderfietsen, welke als speelgoed kunnen worden aan gemerkt. Minister Colija berekent, dat ongeveer een millioen rijwielen onder deze belas ting zullen vallen, zoodat een opbrengst van drie millioen gulden verwacht wordt. Denkt om de rozen. Nu hot b6gint te vriezen, zoowel 's nachts als overdag, is het tijd om onze stam- en struikrozen te dekken en ze zoodoende tegen de koude te bescher men. Men kan de kronen van de stam rozen in papier of in dennetakken wikke len, ook kan men ze in stroo wikkelen. Met veel succes kan men ook de rozen losmaken van den stok, dien zij voor steun hebben noodig gehad, dan de kroon van alle blaadjes en bloemknoppen ont doen 6D ten slotte de kronen naar den grond buigen om ze dan met aarde te bedekken. Is de winter zeer streng, dan moeten de blootliggende stammen worden bedekt met blad of turfstrooisel. De struikrozeu beschermen wij door aanhooging met aarde, ongeveer 40 cM. hoog. Ook kunnen wij er ruige mest tusschen werpen, de rozen zijn dan niet alleen keschermd, maar ook gemest. Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Weet je wie de grootste flesschen- trekker in de stad is? Nu wie dan Het paard van de bierbrouwerij. Afschaffing visa. De landen, waarheen een Nederlander voortaan zal kunnen reizen op een gel dig paspoort, zonder visum, zijn België, Luxemburg, Zwitserland, Frankrijk, Italië Denemarken (en IJsland), .Noorwegen, Groot-Brhtauië, Spanje en Zweden, met dien verstande, dat voor een reis naar de eerstgenoemde twee landen een be wijs van Nederlanderschap, voorzien van het portret en de handteekeniDg van den houder, voldoende is. Gevaarlijke kleurstof. In het ziekenhuis te Roozendaal is ter verpleging opgenomen een 9-jarig knaapje, bij wien ;bloedvergiftigiDg was geconstateerd. Vermoedelijk is de bloed vergiftiging het gevolg van het gebruik van nieuwe schoenen, welke waren be handeld met een arsenicumhoudende kleurstof. De knaap moest worden ge opereerd. Verhuizen per tram. De Arnhemsche tram, een gemeente bedrijf, zoekt uitbreiding op ieder gebied. Het meuwste is wel de verhuisbranche. Een geheele familie met hutje en mudje werd verhuisd voor zegge f 8.50. Voor dit gevalletje weid een bagagewagen achter een motorwagen gekoppeld, die de familie van den Bakenbergschenweg naar het Geitenkamp vervoerde. Is dat bezuinigen? Er bestaat in Indië een bepaling, dat militairen en ambtenaren s.'echts gepeu- siomieerd kunnen worden in het land zelf. Nu was er - zoo vertelt het Centrum een luitenant-kolonel met verlof in Holland, die over 2 maanden zou worden gepensionneerd. Hij stapte in Den Haag naar het Ministerie van Koloniën eu zei Mijn verloftijd is haast oio, cp 's Rijks k. sten kan ik nu naar Ind.ë terugkeert r, n aar als ik tiaar atnkom heb ik nug maar een week of wat te met een korte toespraak op te wekken de liberale candidaten te steunen. Zoo worden dagelijks duizenden kiezers met het woord bewerkt en 'savonds kan men desprekers in groote zalen zien in de steden, óm daar hun verkiezingsprogram uiteen te zetten. Baldwin, de premier en conservatieve leider, doet in dezen niets voor Lloyd George onder. Ook hij stelt zich met al zijn tijd en gaven ten dienste van de con servatieve partij en onderneemt ook dage lijks autotochten en treinreizen voor dat doel. Baldwin, zoowel als Lloyd George, maken ook veelvuldig gebruik van de micropboon by hun verkiezingscampagne Zoo'n microphoon is een versterkt telefoon toestel. zoodat als iemand ergens spreekt, de rede in een andere verafgelegen zaal door de luid sprekende telefoon eveneens ten gehoore wordt gebracht. Zoo sprak Baldwin dezer dagen in een zaal vol geest verwanten, ten getale van meer dan drie duizend, terwijl op hetzelfde oogenblik zijn rede ook beluisterd kon worden door een 2000 personen, die in een andere zaal samengekomen walen, dank zij de micro phoon. Zoo worden de nieuwste uitvindingen voor de verkiezingsactie in Engeland benut en wordt de strijd gestreden met groote energie en een vinnigheid als zelden te voren. We leven in een tijd van sneeuw en ijs, van mist en regen. Nu ons houdt de koude ons terug, dan weer oefenen sneeuw en regen daarop invloed uit en tenslotte doen de weinig begaanbare wegen de rest, om ons terug te houden binnen de muren onzer woningen. De jeugd vermaakt zich buiten, maar de ouderen voelen zich behagelijk bij de kachel en zijn daar niet gemakkelijk vandaan te krijgen. Toch was de opwekkingssamenkomst in de Ned. Herv. kerk op Zaterdag goed bezocht te noemen en ook Zondag viel een goed bezoek ten deel. In verband met de weersgesteldheid echter, werd toen besloten, de derde bijeen komst, Maandagavond in Ebcn Haëzer te hou den bij de warme kachelzooals ook is ge schied. Het Grieksche stoomschip „Elpidophoros* dat 27 November j,l. in de Eierlandsche gron den strandde, werd vlotgesleept door de sleep- booten Drenthe, Texel, Volharding, Neptunus en Hector en vervolgde de reis naar Hamburg. Gisteren strandde in de Eierlandsche gronden het Noorsche stoomschip „Ulven", geladen met zout van Portugal naar Stockholm. Het werd vannacht afgesleept doorde sleep- booten Drenthe, Texel, Volharding, Cyclop en Assistent en te Nieuwendiep binnen gebracht. De sportvereeniging .Oosterend" is met haar uitvoering bijzonder goed geslaagd en de aan wezigen, niettegenstaande het ongunstige weer in bevredigend aantal opgekomen, hebben ook ditmaal genoten. De heer D. de Groot, als leider der uitvoering, riep den aanwezigen namens het bestuur een hartelijk welkom toe, wees er op, dat sport verbroedert en wilskracht geeft en sprak den wensch uit, dat ook thans zou blijken, dat een goed willen een goed kunnen zou zijn. Hierna ging het scherm op en werd gegeven een blijspel in vier bedrijven, getiteld rVoor een liefdadig doel" door Nelly Hoekstra—Kap- teyn. Dit stuk, waarin vele aardige momenten voorkomen, werd mooi vertolkt, doordat er goede studie van gemaakt was, en ieder der spelers zich uitstekend in zijn rol wist te ver plaatsen. Zonder onderscheid kan van ieder gezegd worden, dat er goed spel gegeven werd, en zoo belooft deze club op het tooneel een even goeden naam te zullen krijgen, als hij op het sportveld heeft. Het publiek heeft genoten en applaudiseerde luid na elk bedrijf. Ook slaagde zeer goed .De laatste ronde", waarbij een der spelers een doorgezakte knie opdeed, doch zich verloofde eer de laatste ronde die het kampioenschap verzekerde, was afge speeld. Hartelijk heeft men om deze grappen gelachen en hieruit bleek het succes van de vertooners. Als slot werd gegeven „Vlinderdans, uitge voerd door een achttal jonge dames. Wat men het meest had te bewonderen de mooie costumes of de bevallige houdingen en bewe gingen, is niet gemakkelijk te beoordeelen; 't was alles even mooi. Aan het applaus kwam geen einde, alvorens gehaald werd en toen werd de dans nogmaals uitgevoerd, waarna opnieuw gehaald moest worden. Hiermede waren allen zeer voldaan. De pauzen werden door keurige muziek aan gevuld door de heeren Boom (piano) en Immink (viool). Toen Mej. Kortus in goed gekozen woorden dank had gebracht voor de goede leiding en de belangstellende aandacht, werd het bal begon nen. dat goed slaagde, Met de verzekering, dat de uitvoeringen van de sport op hoogen prijs worden gesteld, zij dank gebracht voor de goede ontvangst van de pers. Bij de stemming heden in de Herv. Kerk alhier gehouden, werden herkozentot diaken de heer D. Bruin Cz., tot ouderling de heer C. Dekker cn tot notabelen de heeren D. Eel- man en L. Kuiper. In de vacatures werden gekozen tot notabelen de heeren P. Boon en P. Former. Als een bijzonderheid dient vernield, dat de heer D. Bruin Cz. reeds 32 jaar met lust en ijver de functie van diaken heeft vervuld. 3 December. Hedenavond had in het cafd van Duinker, de vergadering plaats van de IJsclub Waal. De voorzitter, de heer B. Weersma, opende de vergadering met een ge past woord. De belangstelling van uit de Waal achtte spr. uitstekend, maar het bezoek, gerekend naar het aantal leden, slecht. De voorzitter wees er op, dat de ijsclub met een kunstbaan te doen heeft en het gevaar van weinig belangstelling altijd dreigt, wanneer de ijsbaan niet is, wat die zijn kon. Thans, zegt spr., telt de vereeniging 264 leden, spr. hoopt, dat dit aantal zal blijven behouden, mocht het zijn, nog vermeerderen. De notulen werden na voorlezing vastge steld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer K. Kos, volkomen in orde bevonden. De heeren Kooger en M. Keij- ser waren aangewezen om de rekening na te zien, zij adviseerden tot goedkeuring; waartoe werd besloten. De rekening sloot met een batig saldo van ongeveer 132 gulden. Vervol gens werd besproken de verpachting van de ijstent en standplaatsen. Een der leden sprak de wenschelijkheid uit, dat de pachtsom van tent of standplaatsen zou worden betaald, ongeacht de omstandigheden, doch vond in de vergadering en bij het bestuur daarvoor geen steun. Bij de verkiezing van bestuursleden, die hierna volgde, werd bij acclamatie het aftredend lid, de heer L. Keijser herbenoemd, die zich de benoeming liet welgevallen. Nog werden in de opengevallen plaatsen gekozen de heeren Jac. Keijser en Joh. Eelman. Door het vertrek van de heer K. Kos, heeft de vereeniging een goed bestuurslid verloren. De rondvraag leverde niets op, de voorz. sloot met hartelijken dank voor de aangename besprekingen en de beste wenschen voor de vereeniging.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2