'}e?nengd Nieuws. De taptoe. Sneeuw, ijs, mist en regen, al dat moois was op de laatste dagen van toepassing. Onverwachts zaten wij voiige week dik: in de sneeuw en de taptoe kon daarom on mogelijk doorgaan. Te meer was het nu Maandagavond een verrassing, toon Texelsch Fanfare corps de uitgestelde rondgang deed. Voorafgegaan door dat kleine grut, dat gemeenlijk om die tijd met het vel over de oogen pleegt te liggen, komt achter de muziek soo ongeveer alles wat voeten had meegeloopen, gehost en gesprongen. Het geheel faata>tisch verlicht door flambouwen en acetyleengaslantaarns, brengt een aardige afwisseling in het eentonige van de winteravond van alle dag. Dat de taptoe op prijs wordt gesteld bewijst wel de groote belangstelling. Flink in de pas loopt ieder mee, Lange Jan en Hein en Kee, Trijntje, Hannes, manke Piet, Zelfs Klaas en Trui ontbreken niet Groot en klein een ieder marcheert, Daar men zien gratis amuseert, De muziek van ons fanfarecorps. Stemt allo blij hoera 1 Hot oude refrein van de Schutterij- mnziek is met die kleine variatie van toepassing. Ja, Texelsch fanfarecorps zal men dank weteu voor de inspanning die directeur en leden zich getroost hebben. Aau de „Medembl. Courant" ont leenen wij, dat tot tijdelijk hoofd der school te Koog is benoemd de heer J. Best van Avenhorn. DeDuitsche zeelichter „Wilhelm", die tijdens stoimweer op 16 November j.l. achter Eierland strandde, werd Zater dag 8 dezer door de sleepbooteu Drente, Neptunus en Noordsvaarder vlot ge sleept en in zinkenden staat te Nieuwe- diep binnengebracht. ds berging van schip en lading is met groote moeilijkheden gepaard gegaan. De eerste dagen zat het schip grooten- deels onder water en hoeft men van elders krachtige pompen aangevoerd, die het binnengekomen water trachtten te verwijderen. Het schip bleek erg lek te zijn. Niettemin siaaglo men er in het water voor te houden, waarna met lossing der lading ijzer werd begonnen. Eerst werd op het strand gelost, ver volgens ook per zolderschuit, welke naar Nieuwediep werd gesleept. De toestand van het schip, welke langzamerhand bedenkelijk werd, zoodat gevaar voor breken ontstond, maakte het noodig dat spoedigst eene poging tot vlot sleepen werd gedaan, waartoe Vrij dag jl. de sloepbooten werdeu ontboden. Er kwam evenwel dien dag niet vol doende water en bleef het schip tegen den rug zitten. Den volgenden dag slaagde men er evenwel in het schip vlot te sleepen. Het voornemen was, dat de sleepboot Neptunus met haar krachtige pompinstallatie langszij der lichter zou gaan teneinde het water uit het schip te houden., Door het ruwe weer bleek dat echter niet mogelijk, waardoor men op de aan boord geplaat ste pompen aangewezen was. Deze konden het water evenwel niet vol doende bijhouden, zoodat het schip in zinkenden staat te Nieuwediep werd binnengebracht, alwaar het door de Neptunus werd leeggepompt. De bedoe ling is, bet ijzer, dat nog op het strand opgeslagen is, per zolderschuit naar Nieuwediep te vervoeren. Hedenavond had nabij de Witte Engel aan de Hoornderweg een aanrij ding plaats tusschen een met een paard bespannen rijtuig en eeD wielrijder. De wielrijder, de schoenmaker Ovei- duijö, werd daarbij zoo ernstig aan de buik verwond, dat zijn vervoer naar het Ziekenhuis te Helder noodzakelijk werd geacht. Oosterend 10 December. Het onderstaande werd ons, te laat voor het vorig nummer, ter plaatsing aangeboden Oost, 6 Dec 1923. Hedenmiddag, omstreeks 2 uur, was de Sint-Nicolaas in aantocht, om een bezoek te brengen aan de openbare school. Toen de Siut in 't zicht kwam, liet het hoofd der school de leerlingen hem tegemoet gaan, om hem feestelijk in te halen. De Sint was te paard in gezelschap van Zwarte Piet. Daar hij langs de Ooster grintweg kwam, was er al een menigte iu optocht hem gevolgd. Ook bij de school stonden vele ouders van leerlingen en andere belangstellenden, waaronder men ook eenige personen van andere dorpen van ons eiland aantrof. Bij aankomst ging de SiDt te paard de school binnen. Nadat de welbekende kindervriend meester, juffrouw en de kinderen begroet had, vroeg hij of de kinderen vlijtig ge leerd hadden. Hij bekeek nu het werk der leerlingen od sprak meermalen waar- deerende woorden. Daarna verzamelde de kinderen zich in ééu lokaal, om den Sint eet ige liederen toe te zingen. Piet had nu de gelegenheid te baat genomen om er een, dien hij daarvoor in aan merking achtte, in den zak te stoppen. Door tusschenkomst van meester werd hij vrij gelaten. Dit viel ook aan twee anderen te beurt, waarna Piet rijkelijk pepernoten strooide. De kinderen buitel den over en door elkander, wat een vermake'ijk gezicht opleverde. Nadat nog eenige toepasselijke liederen waren ge zongen, werd door den goeden Sint aan iedor een pakje overhandigd. Allen, ouderen eu jongeren waren over een en ander zeer voldaan. Te 3 uur aanvaardde Sint-Nicolaas den terugtocht. De leer lingen wuifden hem na, zongen nog eenige liederen en mochten toen naar huis gaan. Dit Sint Nicolaasfeest heeft vele biijde kinderharten gemaakt en zal zeer zeker lang hij de bevolking van Oost in her innering blijven. Oudeschild, 11 Dec. '23. Hedenmorgen geraaktede melkwagen bespannen met een paard, en eigendom van de veehouder C. Brouwer te den Burg, door een noodlottig toeval bij de aanlegplaats van de Dageraad te water. Het paard kwam jammerlijk om. Een veerpont op de Hoil. IJsel gezonken Aan de Telegiaaf ontleenen wij daar omtrent het volgende Droefenis en verslagenheid heerschen in Hokeudorpeen aantal families is er plotseliDg in rouw gedompeld en alle gemeentenaren, ook die van het aan grenzende Reeuwijk en van Haastrecht aan da overzijde van den Hollandscheri IJsel, deelen in bet leed. Zaterdagavond tegen 7 uur is de veerpont, welke kerk gangers naar de rectorale hulpkerk St. Gabriël bracht, gezonken en 7 personen zijn bij deze ramp omgekomen. OmtreDt oorzaak en verloop van het ongeluk vernamen we ter plaatse het volgende. Er stond 's avonds een zeer sterke stroom in de rivier omdat in ver band met de regeus ta Gouda veel water was ingelaten, dat te Jutfaas weer moest spuien. De pont stiet, gestuwd door den krachtigen stroom, plotseling tegen het betonnen steigertje achter de kapel van het klooster. Tengevolge van den onver wachte schok bewogen de opvarenden zich allen tegelijk achteruit en als na tuurlijke reactie kwamen daarna allen weer vooruit, met het gevolg dat de platte pont eerst van voren daarna van achteren dempte en water maakte en direct daarop zonk. Nader vernemen we nog, dat vandaag de justitie een onderzoek naar de oorzaak van de ramp zou iustelleu. De algemeeue indruk is gelijk aan de onzen, n.l.. dat de pont zeker te zwaar beladen is geweest en dat er in elk geval 27 of 28 personen op zijn geweest, het geen als „onverantwoordelijk" werd veroordeeld. Maar hoe tenslotte ook het onderzoek van het parket uitvalt, de zware slag heeft Hekeudorp getroffen en de zeven betreurde slachtoffers blijven voor hunne verwanten verloren. De 9e December 1923 blijft zwart geteekend in de streek tuséchen Woerden en Gouda De 69jarige huisvrouw van C. Maaskant, te Nieuw Beierland, ging naar de sloot bij haar woning om water te halen. Vermoedelijk door gladheid is zij uitgegleden en in de diepe sloot terecht gekomen, niemand was in de nabijheid. Een buurvrouw bemerkte het ongeval Nadat veidere hulp was komen opdagen, werd zij uit de sloot gehaald, en hoew9i zij nog in leven was, mocht geneeskun dige hulp niet meer baten, en is zij aan de gevolgen overleden. Bij een voetbalwedstrijd maakte een toeschouwer luide aanmerkingen op het gedrag van den scheidsrechter. Deze kwam gebelgd op hem af en zeide Hoor eens, meneer, ik heb uw praat jes nu een kwartier lang aangehoord, i k Zie je wel, riep da ander, ik wist wel, dat |s niet op het spel lette. Ernstig auto-ongeluk. Zaterdagavond is tusschen de Hakke- laarsbrug en Naarden een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij eeu fletser werd gedood. Een heer, die met zijn ^uto uit Laren kwam, en even later tor plaatse was, deelde aan de Ct. omtreDt de toedracht het volgende mede Omstreeks 6 uur kwamen twee auto's een uit de richting Naarden, de andere wagen van Amsterdam, elkaar tegemoet. Tusschen de Hakkelaarsbjug en Naarden reed eveneens een fletser, die naar wordt beweerd, geen licht op had. De chauffeur van de auto, die van Naarden kwam, heeft den wielrijder dan ook eerst op korten afstand bemerkt. Toen hij hem op het laatsfe oogenblik zag, was het te laat, om nog uit te wijken. Op hetzelfde oogenblik was inmiddels de andere auto genaderd. Beide wagens reden tegen elkaar, terwijl de fietser over den weg werd geslingerd. In de verwarring op den donkereu weg reed de eerstgenoemde auto nog de Muidervaart in, waar hij tot aan den bovenkant der carosserie in verdween. De chauffeur, die licht werd gekwetst door den schok, wist zich te redden, doch is nadat hij op het droge was gebracht, plotseling verdwenen. In de andere auto werd mevr. Lucas uit Bussum door de glasscherven gewond. De gedoode is de boerenarbeider Gerrit Brouwer uit Muiden, een weduwnaar, die 5 kinderen achterlaat. Nader is geblekeD, dat de chauffeur die zich uit de voeten heeft gemaakt daarvoor wel reden had, aangezien hij zonder toestemming van dea eigenaar, de auto iügebruik had, om zijn meisje te Naarden een bezoek te brengen. Een meevaller Dinsdag 27 Nov. j.l. werd de bij Wijk- aan Zee gestrande stoomtrawler IJ.M. 5 verkocht voor slooping. De kooper is het gelukt het vaartuig, dat ongeveer geheel in het straud verzonken was, weder in haar oude houding terug te brengen, zoodat men het thans weer op het strand ziet staan alsof het gisteren was gestrand. Naar gemeld wordt zal door middel van springstof woiden getracht een geul in bet strand te makeo, waardoor het vaar tuig weder in zee kan worden getrokken. Wanneer dit den ondernemer gelukt, mag zulks wei een meevaller genoemd worden. Eet invoerrecht op thee. De Artsen Geheelonthoudersvereeni giDg te Dordrecht heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht waarin zij ver zoekt het wetsvoorstel tot verhooging van het invoerreht op the9 niet aan te nemen. Een dikke. Een Loosdrechtsche visscher heeft een buitengewoon zwareu paling geva'.gen het beest woog ruim 4 pond. Arme kleine. Eeu slede-rijdend knaapje te Hilversum kre9g een andere slede j,in volle vaart tegen zijn band, waardoor 3zijner vingers werden verpletterd. De Rusde Duitscher en de Engelsen- man. Een Engelsch blad geeft de volgende volkenkundige opmerkingen Eén Rus is een genie, twee Russen zijn wanorde, drie Russen zijn herrie. Eén Duiischer is een nul, twee Duit- schers ziju gehoorzaamheid, drie Duit- schers zijn organisatie. Eén Engelsehman is verveling, twee Eogelschen samenworking, drie Eogel- schen een wereldrijk. Een bruikbaar mensch gevraagd In de jongste raadsvergadering te Vor- den kwam aan de orde de benoeming van een hoofd der openbare school voor M.U.L O., waarvoor een voordracht van 3 personen fer tafel lag- De benoemiDg werd echter aaDgehouden, daar men wilde uitzien iemand te krijgen, dip een bruikbaar mensch was in de samenleving. Vad. Vee-arbitrage. In de gisteren gehouden vergadering der afd. Alkmaar vao de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin het nut van V6earbilrage werd uiteengezet, traden 30 handelaren en veehouders toe tot de organisatie, die beoogt langs min nelijken weg geschillen in den veehandel tot oplossing te brengen. Wanneer schaal st n .roestig zijn be stiijkt men zo met pet oleum en laat ze enkele uren zoo Hagen, daarna scl uu t men ze na met liju wi., zmd De Postcheque en Girodienst. Op een aanvraag van het Amsterdam- sche Comité ter Behartiging van de Belangen van Rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst, tot het be stuur van dezen dienst gericht, inzake het gerucht, dat de Postebèque- en Giro dienst met 1 Januari a.s. zou worden heropend, is, naar het Hbl. verneemt, geaotwooid-, dat omtrent den datum van heropening nog niets met zekerheid kan worden vastgesteld. Bedolven. Een droevig ongeval had vorige week te Enkhuizen aan de Gemeente-Gasfa- bliek plaats. Een der stokers, de 53-jarige E. K., geraakte onder een hoeveelheid van ruim 1500 K.G. kolen, doordien een wagen omkantelde. Zijn lijk werd na veel moeite te voor schijn gebracht. Een groeiversneller. In ons blad werd melding gemaakt van een groeiversueller, waarmede in den Pomologischen tuin te Tiel proeven genomen worden. De directeur van den Pom. tuin schrijft ons naar aanleiding daarvan Bedoeld artikel blijkt in hoofdzaak ont] leend te zijn aan een brochure van de firma, welke de besproken stof in den handel brengt, terwijl voorts handig ge bruik gemaakt wordt van de omstandig heid, dat mij een kleine hoeveelheid van die stof ter proefneming werd gezondeü. Waar echter die proeven door mij nog niet genomen zijn en mij evenmin resul taten van hier te lande genomen proeven bekend zijn, spreekt het van zelf, dat ik geen der uitlatingen in het bewuste artikel voor mijn rekening wensch te nem9n en er natuurlijk evenmin sprake kan zijn van 'een door mij in dit opzicht gedane ontdekking. Alg. Ned. Landb. Weekblad. Door de koude worden uw handen ruw en gesprongen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Verduistering van belastinggelden. Maandagmorgen zijn te Amersfoort de heeren K. v d. B en M. J.B. B iu bun woningen gearresteerd, als verdacht van verduistering van gelden in hun kwali teit resp. van gemeente-ontvanger en eerste ambtenaar ten kantore van den ontvanger. In die functies moet door beiden een vrij belangrijk bedrag ver duisterd zijo. De gelden betreffende be lastingkohieren van den hootdelijken omslag der gemeente over de jaren 1920, 1921 en 1922. Bij een twintigtal ingezetenen zijn de aanslagbiljetten op gevraagd om te controleeren of de be taalde bedragen, zooals ze op de kohieren voorkomen ook geboekt zijn in do jour nalen. De gemeente ontvanger was in den loop van 1922 met pensioeu uit den gemeentedienst eervol ontslagen. Vervroegde cultuur. Over bovenstaand onderwerp schrijft men in Kennemerland Aan de groenteuveilingen wordt nu reeds echter in bescheidan kwantums, het witlof aaDgevoerd, Vroeger kwam dit maimer voor Nieuw jaar aan de markt. Tegenwoordig wordt deze groeuten vervroegd door het „sto ken," d.w.z. men plaats de kuil in een broeibak die verwarmd wordt door eene kachel, waardoor de groenten spoediger tot ontwikkeling gebracht wordt. In het bloembollen vak wordt deze for- ceeringsmethode reeds lang toegepast. Hyacinthen o.a. worden voor uitbrei ding gesneden of gehold, waaruit de jonge bolletjes of kraaltjes te voorschijn komen. Alvorens deze kraaltjes tot leverbare bollen zijn gegroeid gaat een jaar of 4 mee gemoeid. Proeven met dit stoken hebben geleerd dat de tijd wanneer deze bollen voor den handel klaar zijn, minstens tot de helft terug gebracht kan worden. Routen waterleidingen. In de Vereenigde Staton worden tegen woordig algemeen houten leidingen uit duigen samengesteld, gebruikt voor waterleidingen, do typen, die in de Amerikaaosche. Nooische en Duitsche fabrieken worden gemaakt, hebben een iuwendigen diamater van 6 en 10 c.M. Ze worden zoowel boven- al ouder- groeds gelogd Waar tenslotte gizegd wordt, dat de levens luur 6( tot laren is. zullen de pijpea wel onder water worden gelogd. (a Vraag on Aanood").

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2