het feest ouwe Sunderklaas, dat feest van 12 December. Ongetwijfeld is d.e oorsprong te zoeken in hét verre velleden. Voor onze herinnering doemt dan op, hoe wij als kinderen, op die dag van 12 December al vroeg in de avond in breede rijen liepen te zingen van „Ouwe Sunderklaas," die „nooit verloren gaat". En hoe slechts „Ai Dekker," later „de neuwe Aidekker" Simon Koning, verge zeld van de Rijksveldwachter van Putten, ons het zwijgên voor een oogenblik kon opleggen. Voor een oogenblik, zeggen we, want de drang van binnen was te sterk, dan dat eenige macht ter wereld, die op de duur kan onderdrukken „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren", we zongen het de gansche avond, zonder het moede te worden en in de heime lijke hoop, dat één het zou wagon zich gemaskerd of vermomd op straat, te ver- toonen. Eu één was er altoos wel, daar van waren wij te goed overtuigd. Wat ging er een gejuich wanneer dan einde lijk die ééae, zich voor onze oogen ver toonde. Als losgebroken wilde dieren brulden we. Het „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren* donderde door de lucht en als kraaien op het aas, zoo kwamen de jongens van alle kanten op zetten, om hunne stemmen aan de onze te paren. Eén gebeurtenis uit die dagen herin neren wij ons nog heel sterk, 't Was toen de burgemeester op !2 December verkooping hield van onbeheerd strand goed. Het aantal gemaskerden steeg tot tientallen en het gebrul van de feestvie renden drong tot in het verkooplokaal door. De politie trok er op uit, om het kwaad te bezweren gemeente- en rijks politie allebei. We ziea ze de eerste vermomde, die ze ontmoeten, aanhouden. Nog zien wij die jonge man, zonder een spoor van vrees voor de geweldigen, zich opheffen uit de stramme houding van een oude van dagen, om te verklaren, dat hij zich achtte niet vermomd te zijn, omdat hij slechts droeg een blauwe bi 11, die toch zeker ieder mocht dragen. De politie stoorde zich niet aan zijn protest. Voort giog het, da andere veimomdeu, zooals de dienaren van de H. Hermandad hen noemden, de andere vermomden na. Maar de politie had niet op ons gerekend. Zoo gauw als onze voeten ons konden dragen waren wij vooruitgesneld en had den de Ouwe Sunderklazen gewaar schuwd voor de komst van de politie. Het werd een wedloop, die in een neder laag van de politie eindigde. De jongelui zochten een goed heenkomen op een boerenerf en de rijkspolitie in zijn ijver om de overtreders van het verbod te pakken, belandde in het iergat, dat zich vroeger bij elke mestvaait bevond. Genoeg daarvan, onze bedoeling was slechts, mede te deelen, hoe het feest van 12 December jarenlaug verboden was en het verbod niet te handhaven bleek. Een verstandige burgemeester gaf vergunning tot de maskerade, maar verbood het bezoek aan diankgelegenhe- den. Thans profiteert heel do bevolking van het verstandig overheidsbesluit Het feest van Oude Sinterklaas, is ook nu weer met veel animo gevierd. Tegen een uur of negen was het aantal gemaskerden opvallend groot, er heerschte een vroolijke stemming, vau alle kanten klonk b ij gelach. Nu waren het Charlie Chaplin en het Jochie, die de aandacht vroegeD, dan weer werd ons aangekondigd het verschijnen van Ridder Leeuwenhart met z'n page en z'n nar. Jopie Slim en Dikkie Bigmans troffen wij aan onder de maskers. Een staande klok, pardon een „loonende" klok, „de Tijd", naar het opschrift luidde, bewoog zich langs de straat. Boertjes danseresjes, een paar dametjes met vraag teekens getooid, ewn fotograaf, een bar bier, handeiarun vau a'lerlei slag, trekken aan ods vooibij Als straatmuzikant ging een vioolspelen rond, zijn metgezel collecteerde mot een gesloten bus voor onze afdeeling van Het Witl9 Ktuis. Twee beren werden rondgeleid. 't Was even klokke off, toen de gewone rust weer over ons dorp kwam. Rika van den Dominee. We lezen daarover in de Sch. Crt. Voor de goedbezette Igesz-zaal trad Donder dagavond j.l. voor de Ver. v. Winterlezingen Mej. Nelly Menagé Challa van N. Niedorp op, met bovenstaande comedie van den Duitschen schrijver Erich Schlacher, in de vertaling van Nico van Suchtelen. Het stuk speelt in een stadje aan de Oostzee in den zomer. Hoofdper sonen zijn Dr. Hans Sahn, een idealistisch pre dikant van patricische afkomst, en diens dienst bode Rika, een eigenaardige figuur,, sterk, sympathiek, niettegenstaande haar verleden als kellnerin. Waar dan de bijrollen in het stuk zijn een geaffecteerd-sprekende dame als Dag- mar v. Heigen, dominee's zuster, Svend, een vroolijke broer van dominee, die zijn medische studie voorloopig nog van den eerstejaarsrkant beschouwt, terwijl een oude grompot van een knecht, Chris, Malmen, een zich-voelende con sul, plus een paar sigaren- en schoenmakers, leden van de door dominee gestichte onthou- dersvereeniging, het tableau de la troupe com- pleteeren, daar ligt de weg open voor drama tische en komische conflicten. Dominee wordt door zijn aristocratische familie tegengewerkt in zijn werk voor de kleine luyden, deze ver raden hun weldoener vanwege de kortzichtige praatjes die over Rika en Dominee worden rondgestrooid, maar Rika, de Pootige, wier levens-filosofie samengevat wordt in haar uit spraak„De ééne is nou eenmaal zus, de andere zoo, en Onze Lieve Heer heeft schik als Hij 't heele zoodje bij mekaar ziet", weet haar dominee ten slotte weer met nieuwen moed te bezielen. En dus zat de practische familie haar broeder wel niet de gevierde beroemdheid zien worden, die Dagmar hem zoo graag had toegedacht. Dagmar, die „wil rijden, als de anderen loopen." Mej.-Challa beeldde de verschillende personen op uitnemende wijze uit en gaf tot slot nog een komisch nastukje; „De Plaatsvervanger", van F. de Sinclair. Dus, voor elk wat wils. Algemeene vergadering H. M. v. L. Donderdagavond vergaderde de afdeeling van bovengenoemde Maatschappij, huis houdelijk iu hotel „de Lindeboom." Te ongeveer half 11 kan de voorzitter, de heer H. W. Kee3om, aan slechts een lS-tal personen het welkom toeroepen. Na opening, doet de secretaris, de heer R A. Keijser voorlezing van de notulen der laatstgehouden vergadering, welke zonder op- of aanmerking worden goed gekeurd. Hierna doet de voorzitter voorlezing van eenige ingekomen stukken en circulaires, o.a. over verzekering van slachtvarkens het houden van een tentoonstelling voor pluimvee, 6dz. te Helder; schrijven van de Nederl. Heidemaatschappij tot het hou den van lezingen over landbouwboekhou- den, enz.idem over het tegengaan van wratziekte onder de aardappelen, waarin gewaarschuwd wordt tegen hef koopen van pootgoed uit besmette gebieden. Een 'der aanwezigen verzoekt de pers, er de nadruk op te leggen, het pootgoed niet te koopen beneden het IJ, en uit de veenkoloniën. Volgt voorlezing van een verslag, opge maakt door de heer E Noordijk, veearts alhier, over de genomen proeven, dit voor jaar in de Rijksseruminriehting te Rotter dam, met lammeren en schapen metzeere bekken. Wij laten hieronder dat verslag in zijn geheel volgen: Vanwege de Rijksseruminriehting werden gedurende het afgelooperf voorjaar proeven genomen welke ten doel hadden een methode te vinden om de „zeere bekken" der lam meren en de daarmee gepaard gaande zeere spenen der schapen te bestrijden. De 27ste April kwam dr. Bücbli, bacte rioloog aan de Rijksseruminriehting te Rotterdam te Texel, en bezocht met den heer Noordijk, lammeren en schapen o. a. bij Gebr v. d. Sterre te Oudeschild, C Bruin te de Waal, P. Verberne te Spang en C. Keijser Hz. te Molenbuurt Van al deze lammeren werden korsten van de lippen en de neus genomen en van dit materiaal werd op de •"eruminrichtiog een entstof gemaakt Tevens werden door het Rijk, twee lammeren op de markt te Rotterdam aangekocht en met deze entstof behandeld. Na deze behandeling werden deze twee lammeren naar Texel gezonden en gebracht tusschen lammeren van den heer C. de Wit te Operen, onder welke lammeren de ziekte voortkwam. Het doel was om te zien of de geënte lammeren al dan niet vrij bleven van de ziekte Het bleek dat deze lammeren de ziekte niet kregen. De 17de Mei kwam de heer Büehli weer op Texel, met het doel hier eenfge lam meren. te eDten en de resultaten dier enting waar te nemen. Door de heeren J. Keijser Augz. en A. Keijser te den Burg, werden ieder twee lammeren voor dit doel ter be schikking gesteld. Het bleek dat de lam meren geen nadeel van de enting onder vonden alleen toonde zich op de plaats der enting een „pok-je*. Het doel dezer proeven is geweest om te trachten een entstof tegen deze ziekte te vinden In hoeverre de Seruminrichting hierin is geslaagd kan op't oogenblik nog niet worden gezegd; wellicht zouden het volgend voorjaar de veehouders genegen zijn om hun lammeren tegen deze ziekte te laten behandelen. Hieruit zou dan kun nen blijken "of succes van de behandeling is te verwachten. Vervolgens wordt het bestuur gemach tigd een film te laten komen en een avond te geven, over landbouwcultuur eD ontgin ning. Besloten wordt met de L V.B. samen te werken en actie te voeren, tegen opdrijving van premie voor te verzekeren varkens, en daarvoor f5,— beschikbaar te stellen. De heer R. A. Keijser zal als vertrouwens man der verzekering op treden. De boeren, die er niet weinig voordeel van kunnen trekken, zullen binnenkort in de gelegenheid worden gesteld zich als lid aan te geven. Nog wordt "besloten 2 zilveren medailles beschikbaar te stelen voor rubriek Texelsch wolvee, gecontroleerd en ongecontroleerd, op de tentoonstelling te Hoorn. Volgt voorlezing van een schrijven van de vereeniging voor propaganda inzake vee-arbitrage. De voorzitter doet eenige mededeelingen over de voordeelen daarvan. Besloten wordt iemand te laten overkomen om met dat onderwerp in het publiek op te treden, Hierop heeft de uitreiking van prijzen en medailles Fokveedag en Wolkeu ring plaats. De verkiezing van bestuursleden had tot uitslag, dat de heer H.W Keesom, her kiesbaar, met bijna algemeene stemmen wordt herkozen In plaats van de aftre dende leden, de heeren IJ. Lap en A. Eel- man Dz., niet herkiesbaar, worden gekozen de heeren Jac Roeper Jbz. en C Keijser Hz. Daarna doet de voorlezing van de Be schrijvingsbrief van de 629e algemeene vergadering te 's Gravenhage, waaruit blijkt, dat de vraagstukken vrijhandel of protectie en werkeloosheidbestrijding de hoofdschotel zullen vormen Bij de londvraag vroeg een der aan wezigen, of er niet een andere plaats was te krijgen voor het begraven van dieren die atgekeurd zijn. De heer Noordijk oordeelt dat er geen gevaar voor het voorbijgedreven vee bestaat. Toch wordt besloten aan B. en W. te ver zoeken eeD andere plaats daarvoor te be stemmen. Vervolgens deelt de heer Noordijk mede, dat door de Rijksseruminriehting gratis een serum voor blauwuiers zal worden beschik baar gesteld, voor ongeveer 25 schapen, om daarmede het volgend voorjaar proeven te nemen. De heer Noordijk stelt zich beschik baar, de dieren gratis in te spuiten. Door een der aanwezigen wordt voorge steld hier een varkensmarkt te houden, opdat veekoopers en slagers van elders naar hier zouden komen, wat zeker veel voordeel voor de varkenshouders zou opleveren. Door het bestuur zal tegen Maart van het volgend jaar daarvoor eenige reclame worden gemaakt, om dan met Maart te beginnen. Aanbevolen wordt, dat iedere varkenshouder zal medewerken, dan zal ongetwijfeld ook die markt levensvatbaar heid bezitten. Na nog enkele besprekingen, sluit de voorzitter met de beste wenschen voor de afdeeling de vergadering. N. C. Landarbeidersbond. De leden van bovengenoemde bond ver gaderden Donderdagavond in hotel „de Zwaan". Als spreker van de avond trad op de heer R. Siemons van Utrecht. Na opening door de heer N. de Jong, de voorzitter was niet aanwezig, en waarin spr zijn leedwezen uitspreekt, dat er slechts een 2ü-tal personen waren opge komen, wordt het woord gegeven, aan de heer Siemons Spreker vangt zijn jrede aan, met te zeggen, dat het onderwerp Waarom orga nisatie aller belangstelling verdiend. ]Het georganiseerd zijn is een groot voordeel voor de arbeiders, daar men dan veel meer kan bereiken dan ongeorganiseerd. Spr. toont dat in zijn vlot uitgesproken rede allerduidelijkst aan, o.a. dat men met het bepalen der loonen en arbeidsduur, veel meer heeft te zeggen, wanneer men ge organiseerd is, dan wanneer men indivi dueel tegenover de werkgever staat. Spr. noemt het dan ook een eerste plicht van de arbeiders, zich aan te sluiten en te trachten, zich een menschwaardig bestaan te verzekeren. Immers, hun huisgezinnen, waarvoor zij moeten werken en strijden, vragen die plicht van hen op En vooral met de uitvoering van allerlei sociale wet ten, kunnen de arbeiders, wanneer zij ge organiseerd zpn, die wetten goed doen uitvoeren. Spr. betreurt het, dat, waar er 400 000 landarbeiders zijn in ons land, er nog maar 20,000 in de drie groote Centrale Arbeidersbonden georganiseerd zijn. Verder wijst spr. op de werkverschaf fingen, welke door de organisaties in over leg met Staat, pro'vincie en gemeente tot stand komen. Ook moeten de organisaties toezien op het uitgeven der loonen. Spr. vindt het •jammer, dat er nog arbeiders zijn, die hun geld uitgeven voor drank en dergelijke. Ook dat moet door een goede organ'satie worden bestreden. Na nog eenige voorbeelden te hebben aangehaald, hoe de organisatie zijn nut kan hebben en te h6bben gewezen op de groote bonden en coöperaties in handel en nijver heid, sluit spr. zijn rede met de wehsch, dat deze avond er toe zal hebben bijge dragen, dat allen zich tullen aansluiten bij een organisatie, het eenige middel voor de arbeiders, om zich een betere positie voor zich en de hunnen te verzekeren. Nadat nog eenige vragen waren gesteld, sluit de heer de Jong, meteen kort woord daar in dank brengend aan spreker en hoorders, deze avond. Witte Kruis Ingekomen bij de Penningmeestervan C. D. Br. Eierland f 2.50 Met dank aan de violiste en hare as sistente, Oude Sinterklaas, den Burg, te- richt de penningmeester de ontvangst van een bedrag van f25.61'/>. De Biecht. Meer dan 60 personen waren Donderdag opgekomen naar de vijfde conferentie voor niet- katholieken, in de R. K. Kerk alhier gehouden. Pater Gijlswijk behandelde er bovenstaand onderwerp en, alweer op gronden aan de Staten bijbel ontleend, toonde spr. aan dat de biecht is een Heilig Sacrament, door Christus zelf ingesteld. Aan Apostel Petrus droeg Christus de sleutels, dat is de macht, over, zegt spr. en sprak daarbijWat gij op aarde zult binden, zal in de hemelen gebonden zijn, enz. Het eenige beletsel tot onze zaligheid zijn onze zonden, spr. komt daardoor tot conclusie, dat aan Petrus de macht werd gegeven om de banden der zonde te ontbinden, m.a.w. de zonden te ver geven. Die macht werd ook aan de andere apostelen gegeven, vervolgt spr. Op een andere plaats heet het immersWien gij de zonden zult vergeven, dien zijn zij vergeven, enz. De Roomsche kerk zet het werk van de apostelen voort. Over de biecht, en de verhouding van de biechtvader en de biechteling deelt spr. nog tal van bizonderheden mede. De priester is gebonden het geheim van de biecht te bewaren onder alle denkbare omstandigheden, zelfs ten koste van zijn eigen leven, zegt sp. en eindigt met enkele citaten van vooraanstaande niet- katholieke personen o.a. van Luther, getuigende van groote waardeering voor de biecht. Omtrent het ongeluk aan de schoenmaker Overduijn overkomen, waarvan wij reeds in ons vorig nummer melding maakten, vernemen wij nader, dat de getroffene door zijn doofheid niet het rammelen van het rijtuig heeft ge hoord, het licht dat van een fiets achtende, tegen een der hoornen van het lemoen is gereden en zoodoende zoo ernstig aan de buik ward gewond. Woensdagmorgen per eerste gelegen heid naar het Ziekenhuis te Helder ver voerd, achtte men daar 's middags na de heelkundige behandeling de toestand hopeloos. Heden, Vrijdag, is die nog zeer zorg wekkend. Oudeschild, 12 December Het Oude Sunderklaasfeest is heden weder in alle opgewekt gevierd. Het aantal gemaskerden was groot, ze gaven aardige costumes te zien. Deze week warden van hier ver- zondea 85 varkens, 6 kalvereD, 4 paarden, 1 schaap, I koe. Den Hoorn, 12 December. „Oude Sinterklaas gaat nooit verloren" werd ook hier weder bewaarheid. Vele gemaskerden zag men langs de dorpstraat en in 'tcafé en in groote getale waren belangstellenden tegenwoordig. Waren de meeste vertoonmgen al van ouds bekend, zooals de beer, de baker, enzveler aandacht trok de aangekon digde koppelwedstrijd, waarbij de eerste fietsen werden weergegeven. Tot laat in den avond was het gezellig druk. Oosterend 13 December. „Nut en Genoegen" heeft haar tweede bijeenkomst in dezen winter gehouden en had het genoegen den heer en mevron w Weersma en don beer I. Vlessing voor de zeer goed bezochte vergadering te zien optreden. Nadat de voorzitter met de gewone begroeting allen en in het bizonder genoemde personen welkom had gebeeten, werd het woord gegeven aan den heer Weersma die met het voorlezen van eenige bladzijden uit „De stomme Deen", van Erich Erichsen, schetste, hoeveel schoon liefdeleven door den oor logsgruwel verbroken kan worden. De aandacht was onverdeeld, ook toen me vrouw Weersma daarop het toepasselijke zangstukje „Een oorlogskindje" liet vol gen. Beiden verwierven dan ook een luid applaus. Ook viel dit ten deel aan den heer I. VJessing, die zoo schitterend een Romance en een Mazurka op de viool ten beste gaf. De muzikaal geïllustreerde voordracht „In een Winternacht", gegeven door den heer Weersma viel eveneens zeer in den smaak en verwierf dan ook luiden bijval. Na de pauze werd met genoegen ge luisterd naar een Mazurka en een marscb vierhandig op de piano gegeven door mevrouw Weersma en mei. T M lutje-. De heei Woersmi droeg nog voor „Een vtTf adering 'an jdierenbe chei- mers„ wai rin rle spi t niet iedereen we,- aadig aandeed en „Het wrokkend ge- ZAL IK HANDHAVEN OVERAL TE VERKRIJGEN'

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2