y-exae leuws. Marktberichten. Predikbeurten. s 66 95 w 132.50 H 93.35 E 136.- O 151.90 auditorium. Te veel beschouwingen, te veel vergelijkingen. Als een verdediging van spr.'s oordeel, in letterkundige kringen, ongetwijfeld van hooge waarde, maar niet geschikt een Nutspubliek te boeien. Te veel van die stof gaf spr. vóór en ook na de pauze en van het kunstwerk zelf bleven wij gespeend. De stemming in de zaal leed daaronder der mate, dat er geen aandacht meer voor hem was te vinden, toen de spreker tenslotte eenige citaten zou geven. Het publiek heeft met de spreker bejammerd, dat de heer Vos niet over de stem van Jan Musch beschikte, om het slottooneel naar ver dienste weer te geven. Dat had zeker nog zooveel kunnen goedmaken. Nu bleef de teleurstelling. Jopie Slim en Dikkie Bigmans. Wel tweehonderd kleinen waren Zaterdag middag opgegaan om te zien en te hooren, in levende lijve, het tweetal, waar de Courant van schrijft. De groote zaal van hotel Texel heeft gedaverd van blijde kinderlach. Het was hoe maller, hoe mooier, en de jeugd leefde met al die malligheid mee, gierde van pret. Toch keerden, naar wij vernemen, meerdere kinderen onvoldaan weer. Dragen ze er te weinig van mee naar huis? 't Is mogelijk, maar gelachen hebben ze, dat het daverde. Zoo kunnen slechts kinderen lachen. De ouderen, die 's avonds de zaal vuldeft, hadden niet zoo'n pret. Hoe ook de artisten zich weerden, de stemming bleef maar matig. Is ons eiland niet het terrein voor cabaret zang Lag het aan het gehalte van hetgeen geboden werd Mogelijk aan beiden. Een succes was de Zaterdagavond niet. Goocheltoeren en zang vulden de avond; het bal is ongetwijfeld gezellig geweest. Hongerende Hollanders. Nog eens komen wij hulp vragen voor onze noodlijdende Hollanders in Duitschland. De nood dezer menschen wordt inderdaad onrust barend. Vanuit Zevenaar als centraal punt trachten wij geregeld kleeding en voedings middelen te zenden naar alle centra van Hol landers in Duitschland. Alle gegevens voor een doelmatige steunverleening zijn daar aan wezig, omdat via de hulp-comité's in de ver schillende consulaatsgebieden de opgaven van de meest noodlijdende gezinnen binnenkomen. In Zevenaar zetelt de centrale steun verleening, die vanwege de Ned. Regeering onder leiding van den Grenscommissaris te Zevenaar, den heer C. de Jongh, wordt toegepast. Deze steun gaat tot een maximum van f 5,— per week. Wij zien uit naar de hulp van particulieren, omdat er zoo groote behoefte is aan kleeding en beddegoed. Er is inderdaad aan alles ge brek. En telkens, wanneer wij op onze tochten langs de noodlijdende gezinzen zien de groote ellende, waarin duizenden onzer landgenooten verkeeren, moet ons de opmerking van't hart: als ons Ned. volk slechts iets had gezien van den schreienden nood, dan zou er een spon tane hu'pvereeniging komen, zóó groot, dat wij in Zevenaar geen handen genoeg zouden hebben om de zendingen kleeding en voedings middelen te distribueeren. En daarom helpt ons I De winter komt en vooronze noodlijdende Hollanders in Duitschland is alles zwarte ellende. Wij staan er wanhopig tegenover en wij weten niet, hoe wij zooveel duizenden voor honger en koude moeten behoeden. Als Holland nu maar 'in de eerste plaats helpt de eigen landgenooten, in den vreemde G. VAN ROEKEL Secretaris van den Armenraad te Arnhem. Ingez. I. A. M. V. Maandagavond trad voor bovengenoemde vereenigiug als spreekster op Mej. Menagé Challa van N -Niedorp, met het onderwerp „Rika van den Dominee", comedie van de Duitsche schrijver Erich Schlacher, ver taald door Nico van Suchtelen. Reeds direct in de aanvang van het stuk, wanneer door spreekster achtereen volgens worden uitgebeeld, dominee's zus ter en de Zweedsche consul, bemerken wij, dat zij over een uitstekende stembuiging beschikt. De zware basstem van de Zweed, de geaffecteerde toon. waarop de dame zich uitdrukt, ze worden keurig voorgebracht. En de andere personen? Niet één stem was dezelfde. Telkens weer was het, als hoorde men ook die persoon spreken, die door spreekster werd voorgesteld. Over de inhoud van het stuk hebben we reeds in ons vorig nummer een en ander medegedeeid, zoodat wij die gevoeg lijk achterwege kunnen laten. Toch willen we nog even de persoon van Rika noemen, de alles reddende Rika, met haar rappe tong, die de dominee weder het geloof in de menschen weet terug te geven, hem met moed weet te bezielen om de handen weder aan de ploeg te slaan, verder te werken en te strijden Na de pauze vergastten Mej A. Flens en de heer I. Vlessing ons op een paar zeer mooie muzieknummers voor piano en viool. Mej Menagé Challa droeg nog het komi sche stukje „de Plaatsvervanger" voor. Ook daarin werden de verschillende per sonen door spreekster uitmuntend weer gegeven. Hoe1 goed was de niet muzikale Dirk, die met allerlei termen, de muziek betreffende wordt lastig gevallen. De zenuwachtige dochter van de burgemeester, de burge meester, diens echtgenoote, de directeur van het zanggezelschap, ze werden naar eisch uitgebeeld. Tot slot kregen we nog een tweetal keurige muzieknummers. Het was een succesvolle avond voor I.A.M.V. Jammer was het. dat de zaal niet beter bezet was. Slechts ruim 1-i) per sonen waren aanwezig. In zijn sluitingswoord riep de voor zitter aan spreekster een „tot weerziens toe" en wij twijfelen niet, of de zaal van hotel Texel zal te klein zijn, om allen te bevatten, wanneer mej Menagé Challa weer optreedt. Al weer een van de oude garde. De heer C Moojen, bestelier alhier, die zoo ongeveer z'n geheele leven in de dienst d. r posterijen en telegrafie door bracht, vanaf de schoolbanken was hij zeker met de bestelling van telegrammen belast, heeft Zaterdag die dienst met pensioen verlaten. Van eenig officieel afscheid kwam ons niets ter oore. Dat het Moojen gegeven zij nog jaren in goede gezondheid van zijn welverdiende rust te genieteD, wen- schen wij hem toe. Noodlijdend Duitschland. De collecte voor noodlijdend Duitsch land gehouden heeft naar de heer Bur gemeester, voorzitter van de commissie in onze gemeente, ons mededeelt, totaal 11066,81 opgebracht, te weteu in Wijk B f 486 11 f 1066 81 Een derde gedeelte van dit bedrag zal speciaal bestemd worden voor de Hol landers in Duitschland. Autobussen. Was het niet Speenboff, die zong van ik buste, ik heb gebust, ik wordt ge- bust Ook wij Texelaars worden nu ge-auto- bust. Door de heer Reuvers van Cocks- dorp is een autodienst CocksdorpOos terend - Waal - Burg - Oudeschiid in het leven geroepen. Vanmorgen half 11 stonden op bet Marktplein drie autobussen voor vertrek gereed, onderscheidenlijk ééa naar Cocksdorp en twee naar de haven. Wij worden gebust. Waal 16 December. Tot kerkmeester der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de he9r Jan Boon. De Cocksdorp, 17 Dec. Op het Noordersirand alhier is aai gespoeld een geel geverfden zwtmgordel gemerkt: Bleu Bell L. T. 752. De paling als malariabestryjder. De „N. Rott. Crt." meldt, dat Dubois voor de Fransche Akademie van Weten schappen een lezing heeft gehouden over het nut dat jonge aal kan hebben voor de muggenverdelging in verband met het malariavraagstuk. De jonge palingen zijn buitengewoon overvloedig in de monden der rivieren en de brakke poelen aan de kustin Maart en April trekken ?ij in gesloten colonnes de rivieren op (speciaal de Röóae) en kan men ze in groote getale vangen. Zij hebben een buiten gewoon groot weerstandsvermogen. Baudrilland heeft reeds kunnen vaststel len, dat ze maanden en zelfs jaren in het leven bleven in de modder van uit gedroogde poelen en in gaten en holen van afgedamde rivierbeddingen. Ook kunnen zij in buitengewoon sterk veront reinigde rioolwater leven en zeer groote afstanden over het land afleggen. Men beweert dat zij zich onderweg voeden met insecten] en .wormen. Gedurende de winterslaap eten zij niét, maar bij het ontwaken in het voorjaar leggen ze een buitengewone vraatzucht aan den dag. Dubois nu merkte op, dat in de groote aquaria, waarin hij zijn proefdieren had, nooit muggenlarveu te vinden waren, nadat hij "ér zijn aaltjes in gebracht had, terwijl die larven daarin voor dien tijd in groote getale voortkwamen. De boeren in Provance doen daarom altijd een paar pa'iogen in nun waterputten. De vreet- lust dezer dieren zou precies zijn hoogte punt bereikt, hebben in den tijd, waarin de larven bijna rijp zijn Terugbetaling der inter neer ings- kosten. De „Nation Beige" meldt, dat de on derhandelingen inzake do regeling van de kwestie der kosteu voor de in Neder land gtïnterneerde Belgen gedurende de oorlog tot een overeenkomst hebben ge leid. De Belgische regeering zou de te be talen interest op 31 December kapitalisee- ten tegen een rentevoet van 4/1, pCt. e schu d, die op 31 October francs 3ï 1.546.430 bedroeg, zal, zegt genoemd li ad, in 3haifjaarlijksche termijnen wor -r i n afgelost tegen een rentevoet van ,.Ct Origineele wraak. Een wascbmeisje, ergens in het Gooi, had al voor de derde maal de wasch gedaan bij den veearts, in een schuurtje waar een paardekop lag. Toen het kwa lijk riekende- lichaamsdeel daar op her haald verzoek niet werd verwijderd, be sloot zij zich op origineele wijze te wieken Toen de veearts dien nacht bij een koe werd gehaald en zijn motor uit het schuurtje haalde, bleek daarop heel net jes vastgebonden... de paardekop. Het duurde geruimen tijd, eer de woedende arts de touwtjes bij het licht van een kaarslantaarn had doorgesneden en op zijn motor kon springen. Heel veel liefe lijks aan het .adres vau het waschtneisjo heeft hij niet gezegd. Maar zij had haar doel bereiktde kop verdween. Geen rustig geweten. De heer L N. te Rilland (Zeeland) had 1 Va jaar geleden zijn portefeuille, iuhou- deude f 600, aan het station verloren. Eenige dagen geleden vond N. in de brie venbus aan zijn woning, de portelouille. Het geheele bedrag was daarin nog aan wezig. Limburgsclie Icannibalen. In een café te Kerkrade ontstond een vechtpartij tusschen verschillende bezoe kers. Een mijnwerker, beet een employé van de mijn Laura, de B. gebeeten, eeu flink stuk uit het oor. Een kluifje voor de enolensoep. Een landbouwer uit Boekei (Noord- Brabant) heeft een varken geslacht van ruim 800 pond. De kop vau dit biggetje alleen woog 75 pond. Het auto-ongeluk te Tilburg. De. heer Mansfelder, die Dinsdag ten gevolge van het woeste rijden van baion F. 'vv. Hugenpoth tot Aenit door dions auto werd aangereden, is Woensdagand dag zonder tot bewustzijn te zijn gekomeD aan de gevolgen overleden. Het lijk is door den commissaris van politie m beslag genomen tot het houden van een lijk schouwing. De auto is ter beschikking van de justitie te Breda gesteld. Bij het onder zoek is vastgesteld, dat de bestuurder van de auto niet iu het bezit was van rij-of nummerbewijs. Ue heer Hugenpoth heeft zich bereid verklaard de familie van het slachtoffer schadeloos te zullen stellen. Op den straatweg Luiden Voor schoten is de 25-jarige behanger Joh. Houten, die zich, op eert fiets gezeten aan een autobus vasthield, door een auto. die van de tegenovergestelde richting kwam, aaugereden. Hij werd tegen een boom geslingerd en is daarop in bewus- teloozen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht Men vreest voor zijn leven. Ernstig motorongeluk. Woensdagmorgen is op den Zwo'schen weg te Kampen een droevig ongeluk ge beurd. Een motorrijder reed in de riA- ting Zwolle, terwijl in tegenovergestelde richting een wielrijder, de landbouwer H. De Groot, uit Wilsum, kwam aan rijden Tusschen hen bevond zich een hooiwagen. De motorrijder wilde dezen wagen aan den verkeerden kant passee- ren bij kwam daardoor in botsing met den wielrijder, die van zijn fiets werd geslingerd. Ia deerniswekkenden toe stand werd hij opgenomen en naar het Ziekenhuis te Kampen vervoerd, waar een hersenschudding en zware inwendige kneuzingen werden geconstateerd. Men vreest voor zija leven. De motor) ijdea reed door. Hilversum viert weldra zijn 500-jarig bestaan. Io 1477 telde deze gemeente ongeveer 500 inwoners, gehuisvest in circa 10'woningen. Thans overschrijdt het zielental reeds de 43000. terwijl het aantal woningen 9500 bedraagt. Gevolgen van de koude. v Een koetsier uit Hilversum werd, toen hij op den bok van zijn rijtuig zat dooi de koude bevaDgen, tengevolge waarvan hij de teugels liet glippen. Het paard sloeg op hol en liep tegen een boom. De koetsier viel van den bok en werd met een ernstige hersenschuddingopgenomen. Zijn toestand baart zorg. De Staat belastingplichtig. Nu de Raad van Beroep voor de directe belastingen te Zwolle den aanslag van den Raad van Arbeid in de zakelijke be drijfsbelasting te Deventer heeft vernie tigd, op grond, dat nie' de Raad van Arbeid maar de Staat e >n verzekert gs- bedrijf uitoefent, hoeft de gemeente Doven ter den Staat in die ht a-ting aangesla gen. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft December.) Nadruk verboden. Met rasse schreden loopt het jaar nu ten einde. Eind goed al goed, zegt het oude spreek woord. Laten wij in deze dagen daaraan denken, en alles doen, wat onze hand nog vindt te doen. Er is binnens- en buitenshuis, in den tuin en den akker, op het erf en in de schuren ook op den winterdag nog vrij wat te doen, te bered deren, op te knappen, weg te bergen, in orde te maken en te reinigen. Denken we daarom niet, houden wij niet dé hand ook aan vele z.g. kleinigheden, dan kunr.en we ons door slordig heid en verwaarloozing heel wat schade berok kenen. Om iets te noemener mogen geen gereedschappen en kleine werktuigen liggen te slingeren, zoodat ze ten eerste niet goed worden onderhouden, ten tweede, later als men ze weer noodig heeft, „zoek zijn" en, worden ze weer gevonden, in minder goeden staat verkeeren. En van nog veel meer belang is, dat de groote werktuigen op een behoorlijke plaats geborgen worden, dus niet maandenlang zoolang zeniet worden gebruikt, aan weer en wind zijn bloot gesteld, en dat ze op tijd worden schoonge maakt en geolied of gevet worden. -Wat men hiermee bespaart, is winst; wat in deze door slordigheid wordt verloren, is schS, die drukt op de uitkomsten van het bedrijf, 't Geldt hier en trouwens in het heele boerenbedrijf: Acht (geven) is meer dan 1000, en Het oog van den meester maakt het paard vet. Want niet alle knechts en arbeiders zijn van zoodanig gehalte, dat men alles aan hen kan overlaten, en elk toezicht en elke controle overbodig is. Wie zulk een knecht heeft toone hem te waardeeren. Gisteren nog zei me een landbouwer: „Harm (dat is mijn knecht) vroeg me dit jaar veertig gulden opslag, ik heb me lang achter mijn ooren gekrabd of ik het doen zou, maar mijn vrouw zei beslist: „Geef ze hem maar, want hij is het waard; hij komt voor ons op als voor zijn eigen, en als je van huis bent, gaat alles even goed zijn gang-" De boerin had gelijk: die f 40 kwamen er wel weer uit. Laat dus voor alles onze eedste zorg zijn, dat we geschikt, betrouwbaar personeel hebben, dat onze zaken goed behartigt, en laten we daartegenover hun een loon geven, dat hun toekomt en een besten dige prikkel is tot ijverige en trouwe plichts betrachting. Eind goed, al goed, zeiden we. Laten we dan nu ook de laatste hand leggen aan onze boeken, en nagaan, hoe we geboerd hebben. Ge hebt toch boek gehouden? Ook vooreen landbouwer, die niet alleen bouwer of (en) veehouder is, maar ook zakenman, dewijl hij geregeld koopt en verkoopt, is bedrijfsboekhóu- oen een eisch des tijds; ook om, zoo noodig, tegen den aanslag van den fiscus met voldoende gegevens te kunnen opkomen. „Wie schrijft, blijft", luidt een oud spreekwoord, d.w.z.wie alles te boek stelt, houdt een kijk op zijn zaken en gaat niet zoo licht naar den kelder. In den tuin: Neem van uw slabakken, zoo mogelijk, iederen dag de bedekking af, om zon en warmte toe te laten, maar vriest het, dek dan spoedig weer, voor de zon geheel van de ramen is. Men kan nu beginnen met het aanleggen van bloemkoolbakken bak leeg maken, opnieuw vullen met blad en ruigen paardenmestdamp er uit laten trekken, dan een voet bladaarde, vermengd met verganen paardenmest of oude koemest er op. Om de andere ruit een plantje dus wijd van elkaar. Raapstelen, radijs of sla kan er tusschen. Reinig uw vruchtboomen met borstel of krabber van het mos als het wortel gestel goed is en de grond niet te vochtig, dan kan de mosvorming worden bestreden door het gieten met verdunden koemest welke wordt ondergespit. Het afkrabben mag den boombast niet beschadigen. Huismoeder, denk er aan, dat uw Cyclamen niet te warm mogen staan, daar kunnen ze niet goed tegen, en ze verwelken dan ook spoedig. Zijn ze uitgebloeid, houd ze dan een poos droog en geef ze rust. Ongeveer Mei kunt gij ze weer aan den groei brengen. Moge 1923 U, lezer en lezeres, een goed einde geven, zoodat ge op Oudejaarsavond dankbaar kunt zeggen: 1923 heeft ons gezegend I eind goed al goed. Alkmaar, 14 December. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 3220 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe Rogge Gerst chevalier Haver Bruine boonen Paardeboonen Kleine groene erwten Groote groene erwten Grauwe erwten Geel mosterdzaad 10,50 a 13,25 10,50 a 11, a 10, 11,75 11,50 a 11,50 44,- 13,- 20,- a 55, 14, - 25.— 21,— a 26,- 44, 31. a 50,— a - Eierveiling, 17 December. Aangevoerd werden 72 partijen, 2800 stuks. Kipeieren f 8,50 a f 11,per 100 stuks Woensdag 19 December. Zuid-Eierland, 's avonds half acht ds. Schellenberg. Donderdag 20 December. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 's av. 7 uur Geen dienst. Zondag 23 December 1923. Burg, v.nt. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn vin. 10 uur ds. Prümmer. H. Av mdmaa Oudeschi d, n.m half 3'ds. Erümme Oosterend, v.m. 10 urn- ds. Jsnzen. Cocksdorp, v.m. 10 ut.r ds. Pchellen jerg.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2