PH. VLESSING, DEN BURG. Zaterdag 5 Januari 1924; 37'" Jaargang. JSieuws- en Advertentieblad. N*. 3774. Spoor- en Bootdicnst. Maandag morgen UITVERKOOP. Bineh iao *emeiigd ieuws Etalages vanaf heden geopend 'TF <Mt »!*4 verschijn? Woensdag ea Zaterdagmorgen Idvertentlön daags voor de oltgave vóór 4 aar nam. Prü* der Adeertentién-, ABONNEMENTEN 00 A9VERTENTIEN wordes A&ngesomea b\j do XJitg. Fjmma LANdSVlLl 9E ROOIJ, Parkstraat, Boa» or T>xas Licht op "HOOGWATER^reede van Texel. Donderdag 3 Jan. v.m. 5,20 Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Dienstregeling 7 October 1923. Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft Januari.) begint onze Zie advertentie 1 Het derde alarm. Een nadeelig slot. Dat een jaarrekening sluit met een nadeelig slot komt in vereenigingsleven en zakenwereld thans nogal eens voor en van tal van industrieele ondernemingen werd zooieta over 1923 al voorspeld. Zoo opvallend slecht als het slot van het jaar 1923 was voor de veehouder S. C Etdman alhier, komt gelukkig slechts zelden voor. Waarschijnlijk tengevolge van ver giftiging verloor genoemde veehouder op de laatste dageD van het jaar een drietal jonge rundereD. De ingewanden zijn voor onderzoek opgezonden naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, doch de oorzaak van de dood kon, naar wij vernemon, tot nog toe niet worden vastgesteld. Van de voorbije dagen. Ook Oudejaarsda» was getooid-met het sneeuwkleed. Nieuwjaar gaf heel wat gerinkel van arretuig. De schaatsen kwamen voor de dag, nu ijsbanen in gereedheid waren gebracht. Het ijs was niet best, maar het vroor dat het knipte. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd moeder Aarde met een dikker sneeuwkleed gedekt. Plannen werden ontworpen voor een wedstrijd met paard en arreslede. Afgelast do boelhuis op hofstede Axel. Woensdag ging de boot maar ééamaal heen en weer, het was het oude lied „Wij leven op een eiland." Zoo onverwacht echter als de winter gekomen is, zoo1 stiekum blies hij ook de aftocht, 's Nachts trad de dooi met kracht in, Qonderdagnamiddag bracht de boot al tweemaal de post over. Maar de winter ging niet. De wind bleef oostelijk, het ging zelfs vriezen en Vrijdagmorgen was er weer ijs in zee, zoover het oog reikte. Rondom het breedtepunt. Van de hand van de leeraar in de wis- en natuurkunde, de heer C. de Hart, vroeger alhier, thans te Amsterdam, is dezer dagen, onder bovenstaande titel, een werkje verschenen en in de boek handel verkrijgbaar gesteld. Het draagt tot ondertitel „Nieuwe grenstafel voor breedte-lengtepuntbere- kening enz en het verschijnen heeft, naar wij aan het voorbericht ontleenen, ten doei, een door de schrijver het eerst voorgestelde breedtepuntberekcning in ruimer kring bekend te maken. Dit naar aanleiding van meermalen tot hem ge richte vragen over deze materie. Ernstig motorongeluk. De landbouwerszoon A. Eijsvogels te O-iS bad zijn motorrijwiel met zijspan verkocht aan een zekeren A. v. d. Heuvel. Voordat de koop dtfinitief gesloten werd, zou een proefrit gemaakt worden van Ons naar Grave. Onderweg tusschen Hees en Grave, torwijl de motor vol gas liep, geraakte het zijspan los van den motor, met het gevolg, dat beide deelen met de inzittenden tegen de langs den weg staande hoornen opvlogen. Inernstigen toestand werden Eijsvogels, die een schedelbreuk on een gebroken arm had bekomen, en v d. Hou vel, wien beide po!3 n ontwricht waren en een been gebroken was, naar bet Ziekenhuis al daar vervoerd. Geheel I NEDERLAND; 1 c4 NS 1 1 f STER-TABAK 1 i Een agent van politie te Amster dam heeft, door zich gekleed te water te begeven, 2 knaapjes uit het water van den O. Z. Voorburgwal gered. Het eerste knaapje was spelenderwijs daarin gevallen, waarna zijn broertje hem was nagesprongen. Een 91-jarige, die scheiden wilde. Een 9I-jarige landbouwer te Rouans (Frankrijk), die verlamd was, had beslo ten te scheiden van zijn een eveneens bejaarde ecbtgeDOOte, met wie hij 62 jaar gehuwd was. Alle smeekbeden van de familioleden stieteo af op zjjn onverzet- telijken wil. En de scheiding werd uit gesproken. Op het oogenblik dat de rechtelijke ambtenaar die ermee belast was om hem het vonnis te doen beteekenen, aanstal ten maakte om naar den ouden stijfkop te gaan, rinkelde de telefoon en werd hem het overlijden van den ouden man meegedeeld. De wethouders der gemeente Deven ter hebben den Raad bericht, dat zij vrijwillig in de gemeentekas zullen terugstorten eenzelfde percentage als door het gemeentebestuur op de salaris sen der ambtenaren zal worden gekort, zoolang de wethoudersbezoldiging niet is gewijzigd. Een benauwd uurtje. Op de gemeentesecretarie van Borne is de telefoon ondergebracht inde safe. Toen nu dezer dagen een der ambtenaren moest telefoneeren, had hij de onvoor zichtigheid de kluisdeur achter zich dicht te trekken. Tot overmaat van ramp had hij den sleutel mee naar biDnen ge nomen, zoodat de deur van de buiten zijde ook niet kon worden geopend. Per telefoon maakte de gevangene daarop een der wethouders met zijn benarden toestand, waarvan zijn mede ambtenaren nog steeds onkundig waren, bekend. Toen hebben alle smeden van het plaatsje met vereende krachten een openiDg in een der wanden van de safe geboord, groot ge noeg om een touw door te laten.waar aan de sleutel vervolgans naar buiten werd ingehaald en eindelijk kon den ln- geslotene zijn eng verblijf verlaten. 58 Jaar op één school. Aan den heer C, Gorter onderwijzer aan de Chr. school te Dokkum, na 51- jarigeD dienst, met ingang van 1 Januari a s. eervol pensioen verleend Als bijzonderheid kan wordeD gemeld, dat de heer Gorter in 1865 aan de eer ste Chr. school te Dokkum als leerling werd ingeschreven. In 1872 kwam hij er aan als kweekeling en sinds 1879 dient hij als onderwijzer58 jaar dus aan dezelfde school als leerling en mees ter. Op de Dollard was Maandag zoo veel drijfijs, dat een sleepboot welke sche pen moest balen van Statenzijl, onver richter zake is teruggekeerd. De 25-jarige J. H. H. uit Leiden, die Vrijdag op zijn fists gezeten, zicb vast hield aan den autobus Wassenaar-Leiden en toen door een vrachtauto ia over reden, is in h->t Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen overleden. LSGHE COURANT. Abonnementepritji per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. - - - - - - - 1—li—i^nj-ii-v.n/K-i',,-inj->fu-u,.-iri.n_ L-innr,-.- Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 5 Jan. tot en met Vrijdag 11 Januari. voor rijwielen 4,36 uur, voor rijtuigen 5,06 uur Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 4 5 6 7 8 9 6.25 7,24 8.16 9,04 9,50 10,34 Des namiddags is het ongeveer een half uui later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/s uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Dagelijks VertrekTexel 8,vm. 11,v.m. 2,30 nm Helder 9,30 vm. 12,—midd. 4.15 nm Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,328 9,04 6.49f 9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54" 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,19§ 8,35 7,57§ 9,37 9,11 U.2I !2,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 11.05 I l,21f 12,57 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Nadruk verboden. 1924. Nieuwjaarsdag Deze dag is als een oud-vaderlijk posthuis, waar de paarden van het lot verwisseld worden. Welk lot, welke toekomst wacht ons; gaan onze land-entuin- bbuw tegemoet? Wij kunnen niet meer dan een vraagteeken plaatsen er begint een nieuw hoofdstuk in onze geschiedenis, maar de inhcuds opgave ontbreekt nog. Donkere wolken trekken over ons heener is slapte en gedruktheid ook voor den landbouw dreigt concurrentie van verschillende zijden, welke reden tot bezorgdheid geven. Hoe het ga, een zware tijd wacht ons. Dat zij echter allerminst een reden om te treuren en bij de pakken neer te zitien. Wij moeten paraat zijn! Bereid om, alshet handelsverkeer zich geleidelijk herstelt, omdat in den algemee- nen toestand langzaam verbetering intreedt, de concurrentie op de wereldmarkt met moed en alle kans op succes te aanvaarden. Niet moede loos zijn, ons niet laten verschrikken. De her leving komt, vast en zeker, al weten we niet precies wanneer; dus hebben we te zorgen, dat we alsdan geen gevaar loopen om te worden verdrongen. Al onze zorg en aandacht hebben we derhalve te wijden aan onze productie en aan de wijze, waarop we onze producten afle veren. Wat het eerste betreftde produkten moeten zijn van le kwaliteit, mogen in dit opzicht niet achter staan bij die uit andere landen. En in de tweede plaatswe moeten die produkten verzenden en afleveren, die den handelaar en consument het best kan behagen. Deze beide zaken zijn noidig, za de Ne ler- Dndsche export zich kun ïen har Ihaven, en zullen onze land- in tuinbouwproducten lun goede reputatie in d ;r vretmde bet ouden. Hen zij dan paraat. Dat geldt niet slechts voor bepaalde lichamen, b.v. voor de boter- en kaasfabrieken, maar ook voor iederen boer in 't bijzonder, want hij is het, die aan de fabriek de grondstof levert; mankeert er wat aan de grondstof, dan kan het beste, bekwaamste per soneel daarvan geen fijn product van le kwali teit bereiden. Nog eens dus, lezerbant alle moedeloosheid en maakt u vaardig. Als het wjntert buiten, dan is er op den akker en in den hof weinig of niets te doen. Wel is er op het erf, in en om de schuur, den stal en het huis in den regel nog wel wat te verrichten op te bergen, aan den kant te zetten, schoon te maken, 't Is zoo spoedig te merken, of er al of niet orde en regel lieerschen, netheid en zorgvuldigheid voorzitten. Waar dit niet het geval is, gaat licht veel over stuur. Ir.tusschen, al wintert het, ook voor het komende werk maakt men zich gereed. Men ziet zijn zaden- voorraad na en bestelt, wat men noodig heeft. Hiermee wachte men niet, vooral thans niet, omdat 1923 voor de zaadteelt ongunstig is ge weest, wie 't eerst bestelt, heeft de meeste kans het beste te krijgen. AIS weer en grond het toelaten, kan men reeds spinazie zaaien vóór een schutting op het Zuiden, leg takjes, in een goede laag, over het bed. Men kan in den bak wortelen zaaien, waarbij de (vergane) paardenmest niet vergeten mag worden, ook kan men bakken voor bloemkool aanleggen, ook eerst, hoewel niet zoo erg als de wortelen, door broeimest te verwarmen. Neem *an bloem kool geen hooge soort, welke beter thuis hoort op den kouden grond. De Amsterdamsche bak- bloemkool en de Amsterdamsche bakwortel zijn aan te bevelen. Wie in Maart of April mooie kropsla wil hebben, dient eveneens van bakken of ramen gebruik te maken. Ofschoofi sla niet zooveel warmte behoeft, moet de bak toch met blad en ruigen paardenmest worden verwarmd. Zij die graag werk zoeken in den tuin, kunnen zelfs als het vriest, hun aal- en kruisbessen snoeien: het jonge lot wordt op een paar oogen na ingesneden, de uiteinden der takken late men iets langer, deze mogen 4 of 5 oogen be houden. TEXEL. 4 Januari 924 Rij kspostsp; larbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Dec. 1923. Ingelegd f7881,05 Terugbetaald f6680,83 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7150. Door de jager B. Beumkcs te Oudeschild, werd Woensdag bemachti ;d een mooi exem plaar van de Brandgans, Branta leucopsis, bekend onder de volksnamen Dondergans, Nongans en Pauwgans, in Zeeland als kakelaar en bontje. De brandgans komt als wintergast op onze kusten voor, doch ze broedt op Groen land, Spitsbergen, Nova-Zembla, Noord-Rus land en Noordwest-Siberië In den winter is de brandgans, volgens des kundigen, waargenomen oo IJsland, in Scandi navië, Rusland, Noordwest en Westelijk Europa, Zuidelijk zelfs tot in Spanje en Italië, in Marokko. Op de Azoren en ook in Noord- Amerika. De legtijd van deze vogel is juni, hetlegsel 3 a 5 eieren. Zij voedt zich met plantenkost: zeekraal, wier en gras. Het foto-schouwspel in 6 acten, dat vorig jaar voor het eerst ging in Nederland, wordt Zondag a.s. gegeven in hotel Texel. W, 'ezen daarvan, dat het is; .Hei meest grooMche verhaal, vol twin igste-eeuw re iljsme, dat -oit op het doek werd vertoonc Een kolo' tai drama, dat den brandweer hul igt en onsteifelijk maakt De heer Kikkert heeft zich ditmaal groote kosten getroost, om eens iets extra's te kunnen aanbiedeu. Wij twijfelen niet of dit zal alge- meene waardeering vinden. Hotel Texel-bios- coop zal ongetwijfeld Zondag op veler belang stelling aanspraak maken. Een woord van opwekking tot bezoek is vrijwel overbodig. I ROOKT deqoedkoope enbeste, Overal verKri^gbaar

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1