Bioscoop Texelsch Fanfarecorps. Wedstrijd Malaise. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktbsrichten. Zondag a s. HOTEL TEXEL. Op Mane's zolder kamertje. Lachen Lachen Ba! na. Algomeene vergadering „tioppazek op Carnaval". Hall. Mij. van Landbouw Buitengewone vergadering Sprekerde heer H VISSER, Nieuwere n ikstefmeststoffen. De gestrande stoomschepen. Van een Texelaar in de Tropen. Brievenbus. Vervoer van zware vrachten. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat door ben ingevolge artikel 186 der ver ordening van politie is bepaald, dat bij invallend dooiweder tot nadere aankon diging de last welke over de gemeente wegen mag worden vervoerd met vracht wagens, waarvan de velgbreedte zeven centimeters of minder bedraagt, niet zwaarder mag zijn dan 625 KG. Texel, 11 Januari 1924. Burgem en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE De Secretaris, JONKER. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 5 tot en met 11 Jan. 1924. GEBORENElize Anne, z.v. Jacobus Nicolaas Rijk en Elisabeth Geertruida Krijnen. Cor nells Martinus, z.v. Johannes Matheas Bak ker en Trijntje Veeger. Barbera, d.v. Jo hannes Cornelis Witte en Maria Catharina Herpers. Cornelis, z,v. Willem van Heer- waarden en Maria de Porto. GETROUWDNicolaas Hendricus de Jong en GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). Zondag 13 Januari 1924. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Schellenberg. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. C. Zwaan. van Helder. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte voor de theol. faculteit der V. U. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Burg, 'sav. 7 uur ds. de Maar. HERVORMDE GEMEENTE. Dinsdag 15 Januari. Koog, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Woensdag 16 Januari. Zuid-Eierland, 's avonds half acht ds. Schellenberg. Donderdag 17 Januari. Den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Brümmer. ADVERTENTIEN. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD CORNELIS SCHELLINGERHOUT en GEERTJE VAN DER KOOI. Zaandam, 10 Januari 1924. Zuiddijk 30. Heden overleed onze geliefde Echt genoot en Vader, DIRK JAN BRUIN, in den ouderdom van 60 jaren. Wed. D. J. BRUIN—Rab. J. N. BRUIN. N. J. BRUIN, den Burg, Texel, 8 Januari 1924. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vefe bewijzen van deelne ming bij het overlijden en de teraarde bestelling van onze lieve Moeder ALIDA ANNA SMIT, Wed. S. Dogger, ondervonden. FAM. DOGGER. Schoorldam, Jan. 1924. Üomiscb hoofdnummer (Donateurs en kunstl. leden) op Woensdag 16 Januari a.s., 's avonds 8 uur in hotel „de Lindeboom". Het Bestuur. om nog bijtijds kaarten te krijgen voor Hier schatert zelfs het betreurenswaardig ste slachtoffer der Woensdag 16 Jan. Aanvang 71/, uur. Kaarten a 65 cent. Donderdag 17 Jan. (uitsluitend voor Katho lieken) Zaalopening 67° uur, aanvang precies 7 uur. Kaarten a 75 cent in hotel „de Zwaan". N.B. Beneden 16 jaar geen toegang. Tooneelver. I. L. B. op Dinsdag 22 Januari, 's avonds 8 uur in het Hotel „de Lindeboom". Landbouwkundige. Onderwerp Vrij toeging \oor niet-leden. Het Bestuur. Het Engelsche stoomschip .Alesia" dat bij de storm van 18 Dec. j.l. op Texel strandde, zit nog in dezelfde positie. Gedurende eenige dagen werd door een 35-tal arbeiders het zand in de nabijheid van het schip weggespit en ter plaatse een rug van zandzakken gemaakt, teneinde meer stroom langs het schip te krijgen. Getracht wordt de groote machine zoover in orde te maken dat de schroeven kunnen worden gebruikt bij de pogingen om het schip meer naar zee te brengen tot welk doel ook zware ankers ver in zee zijn uitgebracht. Het Russische stoomschip „Jaroslavl" dat tijdens de storm van 18 Dec. j.l. hoogop te Terschelling strandde werd hedennacht, nadat door de sleepboot-zuigers Neptunusen Bornrif gedurende eenige dagen zand was weggezogen, ongeveer 50 meter op de uitstaande zware ankers in de goede .richting gebracht. De Cocksdorp, 8 Januari Bij den heden gehouden wedstrijd met hindernissen op schaatsen werd de le prijs (barometer) gewonnen door den heer P. de Graaf, de '2e prijs (vulpen) viel ten deel aan dea heer L Kok en de 3e prijs (zilv.eren potloodjaau den heer M. Witte. 10 Jan. Door den jager J. Reuvers Mz. word in de duinen nabij den Eu-r landschen vuurtoren een groote arond I waai schijn lijk een zeearend) geschoten. Het dier heeft een gewicht van 5 K,G. en een vlucht van ru m 2 M. De crisis. Betreffende deregeerings crisis melden de bladen het volgende De Koningin heeft op 't den 27sten Oc tober 1923 gedaan verzoek van heeren Ministeis om ontheffing uit hun ambt geantwoord, zich genoodzaakt te zien dit niet in te willigen. Maand i^middag is onder Udel, ver moedelijk door de gladheid, een auto van den heer Ouit Arnhem, van den weg geraakt en gekanteld. Oe heer O kwam onder de auto en brak een halswervel, waardoor de dood onmiddellijk intrad De 12-jarige G Hogenkamp, te Assen is Zondagmorgen gaan ,-chaat>en tijden en lot b°den nog niet in de woning toru gekeerd Men vreest dat hij ineen wak is gereden. 5 personen door het ijs gezakt. Aan d'»n Scharn ierweg te Maastricht zakte Zondag eer meisje door het ijs. Bij de pogingen het kind te redden ga- raakten o personen te water. Met heel veel moeite werden téoslotte a'l n weer op het droge gebracht. IJs in Venetië. Sedert eeuwen zijn blijkens een diaad- loos bericht de lagunen en dr kanalen van Venetië weder voor het, eerst met een ijslaag bedekt. Ongelukken bij het bobben Bij het sleedjerijden op den Sonsbeek- weg te Arnbem is Zondagmiddag een ernstig ongeval gebeurd. Eenige sleden botsten in volle vaart tegen elkander, met het gevolg, dat per ziekenauto een drietal slachtoffers naar het gemeente ziekenhuis moesten worden overgebracht Een 16 jarig meisje liep een diepe wond aan de linkerzijde van het hoofd op. Eon 12 jarige jongen kreeg een wonde aan den voet Beiden konden, na te zijn ver bonden naar huis worden gebracht. Een II jarig tneisje moest echter ter obser vatie in het ziekenhuis blijven. Zij werd bij de botsing tegen een lantaarnpaal geslingerd en kreeg een hersenschudding Bij hoest of keelpijn. gebruikt men het beste Thermo-Tabletten. oozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apoth. en drogisten. (Buiten verftntwoordel(ik.heid der Redactie) Kilungu 1—12—23. Waar ik zoo»eel goede vrienden tel in m'n on'ergetelijk Texeltje, wil ik den welwillenden Redacteur van de Texelsche Krant verzoeken mij toe te staan langs dezen weg hun allen van harte een zalig en gelukkig 1924 toe te wenschen. Verder zal wat nieuws uit het Zwarte Wereld deel wel aan velen, wier vrienden-groeten me voortdurend bereiken, welkom zijn. Welnu, sinds korter, tijd heb ik mijn plaatsje onder de zon in het wellicht meest interessante deel van Oost-Afrika, hoog op de bergen van het uitgestrekte en grootendeels totaal onbeschaafde Ukamba-land. Op de lange spoorreis van Mombassa tot Nairobi rijdt de trein over een afstand van ongeveer 250 Engelsche mijlen (tusschen Mackinnon en Athi-River) links van een reeks geheimzinnige bergen, waarachter de nog ge heimzinniger Wakamba's logeeren. Hun landje heeft een oppervlakte van 29,256 vierkame Engelsche mijlen (wie herinnert zie h hoeveel er Holland telt bewoond door ruim een kwart miljoen negers, of zooals het olfitieele getal luidt264,100 zielen. O zoo'n eigenaardig volkje, die Wakamba's. Knapper en handiger dan welke andere neger stam ook in de Kolonie, hebben ze helaas de hebbelijkheid, verzot te zijn op hun tembo- kalabas, d.w.z. een soort suikerriet-jenever, dien ze zelf van oudsher bereiden. Voorts hebben ze reputatie als onovertroffen gift mengers. Niet ver van Masongoleni (d.i. blan ken-graf) vond ik een kerkhofje met vijf Schotten, die aldus verdonkeremaand moeten wezen. Erg appetitelijk zien ze er in de wandeling niet uit. Levend van hun kudden koeien en geiten aan de zorg der knapen toevertrouwd en van veldvruchten waar de aochteren Eva's mee belast zijn hebben de heeren allen tijd om te wandelen, te halaberen en te drinken. Hun uitrusting: aaneengenaaide gei tenhuiden of op z'n best een deken los om 't lijf geslagen, een bewerkte hoorn als snuifdoos aan een kettingje om den hals, een laag zit bankje op den rug hangend, een boog metal- of-niet vergiftigde pijlen onder den arm en een halven meter lang mes aan den gordel, dat alles zou hen maar weinig doen opvallen, hadden ze niet hun kroesharen in wigvorm boven het voorhoofd afgeschoren en hun boven- rij tanden als evenveel spijkerpunten afgevijld. In een of twee bosjes haar op het achterhoofd, opzettelijk door het schraapmes gespaard, plegen ze een lange veer te steken, wat hun toilet voltooit. Drie jaar geleden is een confrater, die van vrees of schrik niets afwist, te midden van hun bergen neergevallen en heeft met liefde en offer en tact, velen dier wilde natuurkinderen voor hooger idealen gewonnen. Die plaats heet Kilunhu en naar die verre voorpost ben ik mogen vertrekken om de Missie zoo spoedig mogelijk over te nemen. De Missie zelf is ideaal gelegen op een heuvel van ongeveer 3 H.A. oppervlakte en een rivier tje aan den voet, het geheel omgeven door een golvende lijn hoogere heuvels, waarvan reeds veertien topjes zijn bezet door evenveel jonge christengezinnen. De huisjes zijn ruim, met vier rechthoekige kamers en een hoog rieten dak, opgetrokken met aller medewerking en onder leiding van den Padri. Ze stellen de lage en vieze hutten der heidenen als mierenhoopen in de schaduw. Bovendien zijn de nieuwe wonin gen omringd, evenals de Missie zelf, dooreen bloemen- en groententuintje en wat lager een aardappelen-, mais- en boonenveld dat tweemaal per jaar, na de regenseizoenen, een wonderbaren rijkdom van vruchten oplevert. Veel Europee- sche zaden en pitten, zorgvuldig onder in een kist meegepakt, gedijen hier bovenmate, dank zij de meer frissche hoogte van 6000 voet en de regelmatige regens, door de bergen aange trokken. Appel-, perzik-, en moerbezieboomen flankeeren de bananen en sinasappelen en be schaduwen in onzen tuin keurige bedden met wortels, spinazie, uien, bieten, erwten, boonen, aardbeien, tomaten, witte kool, savoye kool en andere kool. En dat alles heeft sinds drie jaren uit zaadjes en bolletjes schot gezet, dat het een lieve lust is om te zien. Er is weliswaar hard gewerkt. Het „alles voor allen' van Sint Paulus Is 't parool. Naast al die materiëele beslommeringen is het een genot de kerk en school dagelijks te zien gevuld met een honderdtal kroeskoppen, die beseffen dat een mensch toch wat hooger staat dan een redeloos dier, en die met hun vurig jeugdig christendom in vele opzichten doen denken aan de gulden Aposteltijden van het „éèn hart en één ziel". De eigen behuizing is nog min of meer pri mitief, vooral meer. Zoo logeer ik tusschen aarden wallen, met stroo boven 't hoofd. Mijn keukenfornuis bestaat nog uit een drietal kei- steenen op den grond enz. Om drie redenen sluit ik m'n kamer nooit overdageerstens omdat de Wakamba's bizonder eerlijk zijn in hun soort; tweedens omdat er weinig of niets in te stelen is van de gading der Wakamba's; ten derde omdat het slot niet houdt. En de negers waardeeren erg m'n vertrouwen. Twee ouden zeiden me onlangs dat de Padri de eenige blanken waren, die ze als hun vaders beschouw den en niet als uitzuigers. Ons kerkje is al gedeeltelijk vernieuwd en vergroot met in de zon gedroogde steenen. De proef is volkomen geslaagd en ik hoop metter tijd, als de middelen er zijn, met hetzelfde materiaal een ietwat confortabeler woonhuis met keuken op te richten. Het dak is echter een probleem, want stioo op onze winderige hoogte, geeft tezeer brandgevaar in het drooge, en een vochtig en lekkend huis in het natte seizoen Zinken platen, het ideaal, kosten duur en moeten van het naaste station, dat beteekent een dagreis ver, stukje voor stukje op neger hoofden worden aangesjouwd, berg op, bergaf. En toch zou ik tenminste één haard met schoor steen willen hebben, want het kan 's avonds geducht frisch wezen. Vooral wanneer het windje waait van de met eeuwige sneeuw be- kuifde Kilimanjaro of Kenya, waartusschen we juist halverwegen zitten. Na de tropische hilte van overdag Kiiungu ligt 2'/> graad onder den Evenaar sla ik na zonsondergang uit voorzorg vaak een deken om me heen, in afwachting dat een brand- gevaarlooze woning in de toekomst me de weelde van een ouderwetsche haard zal per- mitteeren. Laat ik, alvorens te sluiten, nog even een ideaalplannetje aanstippen, dat me toch zoo na aan het hart ligt een „Trouwfonds" te stichten Onder trouwfonds versta ik een builtje of kous met rijksdaalders (dubbeltjes, helaas! zeggen hier weinig, "behalve voor het dageliiksch onderhoud) om de trouwlustige jonkheid te helpen in het loskoopen van hun liefje. Het behoeft immers niet herhaald te worden de vrouw, hier als elders in Afrika, geldt als .duur vee" en geen meisje verlaat den vaderlijken hof, zonder dat er zooveel koeien, zooveel geiten en zooveel kalebassen suikerriet-jenever binnengekomen zijn. En het doet je zeer aan het hart, een jonge man, na jaren zwoegen, zijn moeizaam verworven kuddeke, zijn hoop, zijn alles, vaak in één week door veeziekte verwoest te zien. En waar gaat dan z'n uitverkorene heen Vaak naar een oude rijkaard als echt-slavin nummer zooveel. Rond de hut van o ïzen disvicfs-chef Malo, op 7 minuten van d Missie, teide ik er een en twintig, jong en lud. Is liet niet droevig I Twaalf van onze jonge Adams zijn al een stukje op dreef met tun geitjik heb uitge rekend dat ze gemidleld met 25 Hollandsche guldens gelukkig zijn te maken tegelijk met een zwart Evaatje dat niets liever heeft, dan aan een christen te worden verkocht. Wie neemt er eentje voor zijn rekening? Mogen deze enkele regels mijn mede-Texe laren (Texelaar blijf je immers tot den dood) behagen, en zouden sommigen God geve velen I op tastbare wijze willen meewerken om het meest verdierlijkte menschenras op te heffen tot de hoogten van het Christendom, dan zal ik volgaaroie alle giftjes en giften in ontvangst nemen voor iedere aangeduide en te verwezenlijken bestemming. Voor mezelf zou een muilezel-rijdier van 200 gulden en een gezonder en minder ge vaarlijke woning van misschien 800 pop mijn persoonlijk vragenlijstje uitputten. Maar dat is zooveel geld op eens, dat ik het maar heel overzacht en als in een postscriptum durf zeggen. Later meer, zoo ge wilt. Father M. J. WITTE, C. Mission Kilungu P.O. Ulu-Station. Kenya Col. (Br. E. Africa.) Bij de gladheid van de straten vallen te den Burg twee gevaarlijke plekken vooral op. n.l. het sterk afhellend voetpad bij den winkel van den heer Zur Muhlen aan de Groeneplaats en de ijzeren plaat die als deksel ligt op de riool- put bij mej. Eelman aldaar. Een waarschuwing is nu wel gewenscht, verbetering van den toe stand zal moeten wachten tot de vorst over is. Jantje Jongeboer. OVERLEDENJantje Timmer, 80 jaar, wed. van Bernardus Philippus van den Berg. Dirk Jan Bruin, 60 jaren, gehuwd met Jacoba Cornelia Rab. 1 zakje met kleeren. 1 beursje, inhoudende eenig geld (gedepo neerd te de Waal.) Purmerend, 8 Januari. 237 Runderen waaronder 130 vette koeien f 1,00 a f 1,30 p. K.G. 1n? Gelde koeien 175 a 400 Melkkoeien 175 a 400 5 Stieren. 20 Vette kalveren per Kg 1,65 a 1,80 166 Nuchtere kalveren 10,— a 40,— 761 Schapen 35,— a 50,— 482 Vette varkens per K.G. 0,74 a 0,80 14 Magere varkens 20,- a 40,- 128 Biggen 14,— a 22,— Kipeieren 10, a 11,— Schagen, 10 Januari. Uit de Schager Crt. 54 Vette koeien 300 a 500 7 Gelde koeien 150 a 275 <alfkoeien —0 —0 65 Zette vt.rkeus 0,72 a 0,80 66 3iggen 14,— 20, 3oter 2,40 2,60 Kipeieren per 100 9,— a 10,— BIJ HARD WERK. 118 Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij by bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaailoozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheu- matiek, nier of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodig hebt. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas en verdrijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per doos. 25 AFD. TEXEL.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2