Binnenland emengd N ie u w a INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 16 Januari 1924 De Kilometervreter. Lucifer schreef in een der grootste bladen„Ik kan zijn avonturen niet vertellen. Zij zijn niet ingewikkeld, nochtans bij lange nietzoo eenvoudig onnoozel dat zij zijn, maar zij doen lachen, lachen, dat gij om genade smeekt.... Dus voegen wij hieraan toe allen naar de Kilometervreter. Ingez Winter. De wintervorst heeft sedert bijna een week reeds afscbeid van ons genomen, maar de stagnatie in het verkeer met de vaste wal is daarmede niet van de baan. Integendeel, de boot vaart nog steeds op tij van uil de haven van Helder. Als regel vaart ze nu zoo tweemaal daags, half tien en twaalf uur uit Helder. Zaterdag werd een derde reis onder nomen, ja, wij hoorden toea zelfs dat de boot nu 's nachts weer in de Texelscbe haven zou verblijven. Mis, hoor 1 voor de haven hebben ijs en laag water tezamen de doortocht bolet en onverricb- terzake moest naar de haven van Helder worden teruggekeerd. We schrijven vandaag Dinsdag, om bijna ëéo uur in de Damiddag is de eerste post aan het kantoor den Burg aangekomen. Wij leven op een eiland, wij voelen dat weer alle dagen en toch Ben Hoorn. 12 Januari. Bij een gestorven pink van Gebrs. Drijver alhier, werd miltvuur geconsta teerd Het cadaver is verbrand. Verlies op veulendepot. Dezer dagen werden de opstallen van een groot gedeelte van het voormalig Rijkshengstdepót te Bergen op-Zoom in het openbaar voor ruim f 3000 als afbraak verkocht. Wel een bewijs dat bet Rijk er niet aan denkt daar een andere Rijksin stelling te stichten. Dit d"j-ót heeft in dertijd tonnen-gekost. Ia de eerste jaren van zijn bestaan stroomden op de toon- dagen en den verkoopdag der jonge hengsten uit heel ons land de grootste Nederlaodscbe paardenkenners en fokkers en besteedden fabelachtige prijzen. Dinsdag had een wagennoteerder der spoorwegen, welke werkzaam was op het rangeerterrein in de Stadsriet- landen te Amsterdam het ongeluk ten gevolge van de gladheid van den weg, te vallen, juist toen een rangeerlocomo tief naderde. De man kwam onder de machine en was onmiddellijk dood. Voor zoover viel na te gaan, trof den machinist geen schuld. Door een buizerd aangevallen. Dezer dagen waren de landbouwer Cbr. Teeuwen eu zijn 14-jarige zoon aan het houthakken in de bosschen van Hout- Bleriek, toen zij werden gestoord door een vreeselijk geschreeuw en lawaai in het hakhout. Vader en zoon begaven zich in de richting van het geluid en bemerkten een grooten buizerd, die bezig was een kraai te verobaren. De roofvogel die, door het dichte hakhout in de vlucht werd belemmerd, viel ueu jongen aan. De vader bad inmiddels zijn jas uitge- irokkeD, wierp deze over den buizerd heen en wist hem op, die wijze levend te vangen. Behoudens eenige verwon dingen aan de borst is de jongen er goed afgekomen. Door de afwisseling van vorst en dooi hebben de uienplanteu in de zaai- bedden en de aardbeiplanten op de akkers te Naaldwijk sterk geleden, de laatste voorzoover zij niet gedekt waren. De uienplant staat overal slecht. Onder een vrachtauto. Toen de heer A. L, rijwielhandelaar te Alkmaar, op den Schermerweg aldaar een zwaar geladen vrachtauto wilde passeeren, slipte het achterwiel van zijn flets met het gevolg, dat hij onder de auto geraakte en zeer ernstig werd ge wond. Zijn borstkas werd gedeeltelijk inge drukt, 2 ribben waren gebroken, terwijl vrij ernstige bloedstortingen weiden ge constateerd. Een koe zonder eigenaar. Dezer dagen werd te Etten door den burgemeester publiek verkocht een koe die sedert maanden in die gemeente zon der bekenden eigenaar was achtergela ten. De opbrengst was f211. Een buitenkansje voor de gemeentekas. Besteedt uw tijd niet aan dingen, die tot niets nut zijn uw werk, uw gezond heid, uw tijd en uw inspanning zijn er te kostbaar voor. Gasbedioelming te Goes. Zondagmorgen bespeurden de buren van den heer Contant, in de Matth. Smai- legangebuurt, te Goes een sterke gas- lucht. Het viel hun op dat alles bij de buren, die gewend waren vroeg ter kerk te gaan, zoo stil bleef en men bracht dit met de gaslucht in verband Men ver schafte zich toegang tot de woning en vond hier den 60-jarigen man en zf)n dochter, bewusteloos. Het gelukte om de dochter weer bij kannis te brengen bij den vader mochten de pogingen even wel niet baten. Zelfs niet met behulp van een zuurstofapparaat. Zondagavond was de man nog niet bij kennis gekomen. De oorzaak van het ongeval is 6en lek in de hoofdleiding. Be vogels van de Naardermeer. Als ODze Gooische forensen stadwaarts stoomen in Jgrauwe ochtendschemering en tusscben Weesp en Naarden 't groote ijsvlak zien, vraagt menigeen vol mede lijden zich af hoe baardmeesjes en meer koeten, hoe lepelaars en purperrijgers zich redden zoolang het water van de Naardermeer gesloten is. En ziet, nu blijkt, dat de gevederde bewoners van Naardermeer hot eigenlijk veel minder hard te verantwoorden heb ben dan de stadsvogels, al zouden de vogelvrienden ook hun wel gaarne iets extra's gunnen. Aan voedering valt echter op de uit gestrekte vlakte niet te denken. De be stuursleden van de vereeniging tot be houd van natuurmonumenten, aan wier speciale zorgen de Naardermeer en zijn bewoners werden toevertrouwd, bepalen zich dan ook tot het openhouden van eenige vrij groote wakken. Daar komen de vogels bij duizenden op af. En de ervaring, een achttal jaren geleden bij de toen beerschende langdurige vorst op gedaan, heeft bewezen, dat zij er „bij gebrek aan beter" hun levensonderhoud weten te vinden. Bijna 100 ingenieurs als sollicitan ten op liet Timmerhuis. Aan Plaatselijke Werken zijn vacant de functies van adjunct-directeur, van chef der afdeeling bouwkunst en stads uitbreiding en van ingenieur. Voor deze hoofdambtenaars-betrekkin gen meldden zich ten naastenbij 95 sol licitanten aan. Het minst voor het adjunct directeurschap, vermoedelijk om de ge ringe kans, die een „outsider" in dit geval maakt. Voor de betrekking als ingenieur bedraagt het aantal sollicitanten ruim 60, en voor die van chef van afd. III ongeveer 20. Een enorme verandering bij enkele jaren terug, toen deze betrekkelijk laag ge salarieerde gemeente-betrekkingen bijna niet werden geambieerd. Stuurloos schip. In het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam is opgenomen de schipper van een motorbeurtschip, die bij het doorvaren onder de brug van de J. v. Lennepkade bij de Bilderdijkstraat met zijn oliejas aan den ouderkant der brug haakte, waardoor hij over zijn stuurstoel viel met gevolg dat hij een been brak. Het daardoor tijdelijk onbestuurde schip heeft verschillendo aanvaringen gehad, met andere schepen, waardoor een dezer vaartuigen eenigszins werd beschadigd. Uitvoer paarden. Bij de directie van den Landbouw is van den Rijkslandbouweonsulent te Ber lijn bericht ontvangen, dat de Duitsche regeering den invoer van 300 kouabloed paarden uit Nederland heeft toegestaan. Een beer verbrand. Bij het te Zeist gehouden gecostu meerd avond ijsfeest vloog van één der deelnemers, den als beer verkleeden heer S de lampion in brand. Bij het uitslaan van de lampion vatte plotseling het berencostuum vlam. Gelukkig schoten dadelijk verschillende toeschouwers te hulp en wisten door het aftrekken van den brandenden pels erger te voorkomen. Behalve met den hevigen schrik en een verbranden pols kwam de beer S. er gelukkig zonder verdere ernstige gevol gen af. Een troostprijs, den heer S. aangeboden was wel op z'n plaats. Door onbekende oor? -at is da ketel van de centrale vnrwarmi g in de Geref. kerk te Zwartsluis ges rongen. Het ketelhuis vloog uit elkai De ruiten van de consistoriekamer werden vernield. In de radiatoren en buizen in de kerk waren verscheidene barsten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Terwijl het ongeveer 1-jarig kind van den landbouwer P., te Erp, zich alleen in de keuken bevond, zittende op den vloer, wist het een ketel met kokend water te bereiken en om te trekken, met het gevolg, dat het zoodanige brandwon den bekwam, dat het aan de gevolgen overleed. Hondentrouw. Een jachtopziener constateerde in de duinen bij Katwijk een bewijs van hon dentrouw. Een hond, die in een wildstrik in de duinen gevangen zat, werd voort durend door een anderen hond bewaakt. Men durfde het beest niet naderen dit duurde oen paar dagen, totdat eindelijk een aantal andere honden, daartoe mede genomen, de aandacht van den wakenden hond zochten af te leiden en men er zoodoende in slaagde, den hond, uie in den strik gevangen zat, t9 bevrijden. Hierna kozen de verloste en de wakende hond het hazenpad. Ongeval op het ijs. Dezer dagen werd een ongeveer 40- jarige schaatsenrijder, wonende aan den Molenweg te Zwolle, door een anderen liefhebber van de ijssport zoodanig aan gereden, dat hij op het ijs viel, een been brak en nog eenige andere verwondingen bekwam, zoodat hij onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De man is Dinsdag aan de gevolgen van den val overleden. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Een zeldzaam groote aal. Te Aberdeen is door een trawler een aal binnengebracht, welke het enorme gewicht van 88 pond heeft. Het dier, dat 7 voet lang is en een omvang heeft van 26 c.M., werd in de Noordzee onge veer 20 mijlen van het land gevangen. Hoe men in Friesland schaatsen rijdt. Iemand te Warga heeft de schaatsen rijders geteld, die Zondag door zijn dorp zijn gekomen hun aantal was ongeveer 6000. Kindje .in een wieg verbrand. In de woning van den heerH. v. W aan de Emmastraat te Den Haag, is door het vlamvatten van een schoorsteenkleed, terwijl er niemand in de kamer was, de wieg in brand geraakt, waarin het zoontje van 9 maanden lag. De dienst bode, die de vlammen het eerst bemerkte, waarschuwde mevr. v. W., die onmiddel lijk kwam aangesneld. Zij haalde het kind uit de wieg, waardoor zij brand wonden bekwam aan armen en beenen. Door een hoofdbrandwacht werd zij ver bonden. Moeder en kind werden vervol gens door den eersten hulpdienst naar het ziekenhuis vervoerd, waar 't kind 's middags is overleden. De kamer brandde gedeeltelijk uit. Een banale aardigheid. Tijdens de laatste vorst- en sneeuw- periode hadden kwaadwilligen de eenige deur, die toegang geeft tot het hutje van een in de buurtschap Esveld, gemeente Barneveld, alleenwonend 72-jarig man zoo stevig dichtgebonden, dat de grijs aard zijn stulpje niet koa verlaten en bijna 4 dagen gevangene in zijn eigen verblijfje is geweest. Gelukkig werd zijn hulpgeroep einde lijk door voorbijgangers gehoord, die de stakker toen oogenblikkelijk in vrijheid stelden. Niet trouwlustig. Te Papekop werd in het afgeloopen jaar geen enkel huwelijk voltrokken. Te Weesp zakte een juffrouw door het ijs in de Vecht, toen zij onder een brug doorreed. Een voorbijganger wist haar met eigen levensgevaar te redden. Iu plaats van haar redder te bedanken, begon de drenkelinge te mopperen en uit te varen tegen het gemeentebestuur, om dat het niet had aangegeven, dat het ijs onbetrouwbaar was. „Zij zou het wel hoogerop zoeken en schadevergoeding zien te krijgen Een mooie opdracht. Naar wij vernemen, is aan de Neder- landtcbe Maatschappij voor Havenwerken onderhands opgedragen de bouw van een kaaimuur te Hongkong ter lengte van 1800 voet. De raming van kosten ^er uit te v-m ren werken bed raagt ongeveer twee milltoen gulden Zocals bel eed i; voert dez Maatschappij ork reeds belangrijke hav werken uit in het nabijg.iogea Macau. itan de lezers der „Reizende Bibliotheek" afdeeling Cocksdorp. LS. Reeds enkele jaren geniet ge het voor recht een reizende bibliotheek te bezitten, waardoor ge in staat wordt gesteld voor een luttel bedrag goede lectuur te bekomen. De laatste twee jaren moeten wij, die de zorg voor die bibliotheek op ons namen, behalve het later af te dragen leesgeld, vooruit een bedrag storten van f 10, We meenden dat bedrag bij elkaar te kun nen krijgen door den prijs der leeskaarten te verhoogen. We rekenden dan een be paald aantal lezers te kfijgen, doch we zijn nu, zoowel als het vorig jaar, bedrogen uitgekomen, zoodat er een tekort is ont staan. Het vorig jaar werd dat te kort betaald uit de kas onzer vereeniging, doch thans is ons dat niet meer mogelijk. We ver zoeken daarom van alle lezers een vrij willige bijdrage van minstens 10 ets. Ook de gaven van niet lezers zijn natuurlijk zeer welkom. Toont nu eens, dat ge ons werk waardeert en helpt al de moeite en zorg van den bibliothecaris eenigszins verlichten door een milde gave, opdat wij de vrijmoedigheid hebben, het volgend jaar weer een kist boeken aan te vragen. Gaarne wordt iedere gave in ontvangst genomen door C. Blom Voorzitter en S v. Egmond, Secretaris der 0. J. V. „Excelsior." Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u, wanueer uw verslaggever van Oosterend in gebreke blijft, onderstaande regelen op te willen nemen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In uw blad van 12 Januari staat het verslag der hardrijderij van de nieuwe ijsvereeniging Oost, dato 8 Januari. De prijzen werden gewonnen doordeheeren H Steigstra van Oost en J. de vV it van den Burg. Dit is volkomen juist. Over de laatste rit bestond eenig verschil van meening, ook dit is juist. Boch laatst genoemde, de Wit dus, was zoo goed den eersten prijs af |te staan aan zjjn partner (Steigstra), liever dan nog maals over te rijden, dat is onjuist. Daar er nu velen zijn, die deze ge; plaatste regel, op dezelfde duidelijk ge schreven wijze, begrijpen als ik, gevoel ik mij genoodzaakt, mij langs dezen weg te verantwoorden. De eerste rit, de Wit en Steigstra, werd glansrijk gewonnen door Steigstra. De tweede rit was spannend, en daar over dan ook het verschil van meening onder het publiek, niet onder de rijders en ook niet onder het bestuur. Uw verslaggever stond tusschen ons in en daar de oogen van den mensch vooraan in het hoofd geplaatst ziju, was het onmogelijk, dat deze naar beide zijden kou zien, wie van de twee rijders het eerst over de streep was. Je heer Vonk, als onpartijdig bestuurs lid, dit begrijpende, stond recht voorde streep en besliste als scheidsrechter, de rit wederom gewonnen door Steigstra. Ware dit nu niet juist geweest, dan had de tweede rit gelijk geweest, en had het plicht geweest, over te rijden, waarop ik niets op tegen gehad, want liever eerlijk verloren, dan oneervol gekregen. Doch de Wit, wel begrijpende, mij nog tweemaal te moeten afrijden om den eersteD prijs te winnen, zag in, dat zulks ook door zijne groote ver moeidheid ondoenlijk was en ging direct met de genomen beslissing „Steigstra voor" accoord en weigerde absoluut om nog eens te kampen en was dan ook de eerste om mij, met mijn op hem gewonnen eersten prijs te feliciteeren. Dit is, dunkt nnj, wel het volste bewijs, dat *ik niet, zooals geschreven staat, door de goedheid van de Wit, den eersten prijs heb gekregen, daar laatst genoemde er aLtand van wilde doen. Maar dat ik deze wel degelijk eervol verdiend heb. Als iemand mij, door middel van de pers kan bewijzen, dat deze regelen onjuist en onwaar zijn, ben ik terstond bereid, het schilderstuk af te staan aan hem die het volkomen bewijst. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, H. STEIGSTRA. Dienstplicht. De Burgemeester van Texel roept, ingevolge artike; 68 v., h9t Dienstplicht besluit-, bij dei a de in het veriolgan- g9rsregi ter doz gemeente iugeschie- ven en Lieronde vermelde verlofgangers op, om zich in werkelijken dienst te begeven op deu datum en bij het korps Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Andere bladen worden verzocht dit over te nemen

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2