vraagt legea 1 Maart een Sinka diensttode, Da Kilometervreter. WAARSCHUWING. INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Predikbeurten. glazen flacons met geel etiket. Bezoekt a. s. Zondag de Feestavond Sportve~een. Texel, B AL MA. Holl. Mij. van Landbouw Builttiigewoue vergadering Sprekerde heer H VISSER, Nieuwere stikstofmeststoffen. Winter. Koppazek op Carnaval. De naaimachine. Vlug afwerken Iemand, vroeger woonachtig te En schedé, maar sodert een jaar wei kztatn als keurmeester in de gemeents Deveüt9r had in Juli 1932 gesolliciteerd naar da betrekking van hulp keurmeester iu de gemeente Avereest, doch hierop geen antwoord ontvangen. Donderdagmorgen echter werd te En schedé een brief aan ziju vroeger adres algegeven van den burgemeester van Avereest met de mededeeling, dat de sollicitant niet in aanmerking kwam voor de bedekking van hulpkeurmeester in die gemeente. De brief was gedateerd 9 Januari 1924. Dus na Vh ja«r bericht. Beter laat dan nooit. De auto van Dr. De H. te Tolbert (Grooingen) is tengevolge van een botsing tegen een boom, in brand geraakten ver brand. De dokter liep brandwondon op. Politie-agent (bij nacht): Heeren, als u blijft doorzingen haa ik assisten tie 1 De studenten: Ja, maar asjebl ft al leen tenoren, bassen hebben we genoeg. Rheumatiek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. LJsbergen aan de Zuiderzeekust. Door den jorigsten Westerstorm is het ijs in de Zuiderzee aan de Noord-Hol landsche kust losgeraakt en aan den zuidwal en den Veluwezoom opgestuwd. Compacte massa's ijs blokkeeren het zuidelijke bekken. Op sommige plaatsen hebben de ijsmassa's eeD hoogte van 8 tot 4 meter bereikt, Indien de wind niet keert, zal de scheepvaart op de zuidelijke havens nog langen tijd gestremd blijven. Naar het buitenland. In de 5 weken, van 26 November tot en met 29 December, werden uit ons land 2872 runderen naar het buitenland verzonden en wel 2281 naar België, 223 Spanje, 193 Italië, 82 Frankrijk, 59 Duitschland, 30 Tsjecho Slowakije en 4 naar Japan. Strenge winters in oude tijden. In 1806 vroor het van 1 Januari tot 20 Maart. Men ging te voet Daar Texel en Wieringen en van Enkhuizen naar HarüngeD. In Januari 1621 reed men per ar van Friesland Daar Vlieland, Texel en Wie- ringen. In Maart 1623 vernielde de ijsgang in de Zuiderzee bij een nevigen storm den zeedijk van „De Vier Noorder Koggen." De rechtvaardigheid, die dikwijls Diet wordt toegelaten bij de daden der men- schen, treedt soms plotseliDg op om zich te wreken. Acht millioen beneden de verwach ting. De opbrengst der posterijen over 1923 bedraagt bijna 66 millioen guldeD, dat is f 7 799.591. beneden de ramiDg. De bezuinigingsmaatregelen zullen bij de Post sneller dienen te gaan 1 Sch. Ct. Betalingen gestaakt. De Middenstandsbank te Sneek heeft hare betalingen gestaakt Surceance van betaling is aangevraagd. De oorzaak der betalingsmoeilijkheden schijnt te liggen in verwarde administra tie der particuliere ondernemingen van den directeur dier Bank, die zijn admi nistratie door die van de Bank had doen loopeD. De Middenstandsbank te Sneek is een geheel op zichzelf staande Bank, zoodat een terugslaz van deze gebeurtenis tot de naaste omgeving van Sneek beperkt zal blijven. Tengevolge van het zich niet tijdig aansluiten bij de organisatie van de Centrale Bank voor het Middenstands- baukwezen, welke aansluiting door de directie te Sneek steeds is tegengewerkt vermoedelijk wel op grond van haar eigen positie meende de Centrale Bank thans aan de door het bestuur aan haar gevraagde hulp, teneinde aan de opvragiDg van gelden te kunnen voldoen geen gevolg te moeteD geven. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 12 tot en met 18 Jan. 1924. OVERLEDEN Keetjo Schraag, 54 jaar, gehuwd met Tijs Witte. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 2 ceintuurs, 2 knot sajet, 1 kralen beursje, 1 zilveren armband, 1 hangertje van een collier, 1 damesbont. Purmerend, 15 Januari. 320 Runderen waaronder: 165 vette koeien f 0,90 af 1,25 p. K.G. 1n9 Gelde koeien 175 a 400 Melkkoeien 175 a 400 7 Stieren. 24 Vette kalveren per Kg 1,65 a 1,80 190 Nuchtere kalveren 10,a 40,— 534 Schapen 25,a 52,— 450 Vette varkens per K.G. 0,72 a 0,77 26 Magere varkens 20,- a 40,- 195 Biggen 14,— a 22,— Kipeieren 10, all,— Schagen, 17 Januari. Uit de Schager Crt. 36 Vette koeien 350 a 575 7 Gelde koeien' 250 a 350 18 Kalf koeien 350 a 525 89 Vette varkens 0,60 a 0,74 141 Biggen 10,a 23, Boter 2,40 a 2,60 Kipeieren per 100 10,— a 11,— Teneinde volkomen zekerheid te hebben tegen bederf der Foster's Rugpijn Nieren Pillen door klimaatsinvloeden als gevolg van de verpakking in houten doozen, besloten wij ons geneesmiddel in glas te verpakken. Weigert derhalve voortaan alle in houten kokers verpakte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, doch eischt steeds dit geneesmiddel in AD VERTENTIEN^ Opgevoerd zal worden op Dinsdag 22 Januari, 's avonds 8 uur in het Hotel „de Lindeboom". Landbouwkundige. Onderwerp Vrij toegang voor niet-leden. Het Bestuur. Mevrouw MULDER, Julianastraat, Den Burg 't Is al weer winter wat de klok slaat. Het afscheid dat hij nam is slechts tijdelijk geweest. Wat Dinsdag als een nachtvorstje werd aan gemerkt, is een aankondiging gebleken van zijn herhaald bezoek. In de nacht van Dinsdag ;op Woensdag en de daaropvolgende heeft het hard gevroren en gedurende de dag maar weinig minder, 't Is winter, streng winter 1 In Kenne- merland lezen wij van een collecte te Bever wijk voor de behoeftigen in die gemeente ge houden en die meef dan f560.heeft opge bracht. Het bedrag zal door de commissie, die uit personen van verschillende richting is sameugesteld, op de meest oordeelkundige wijze en na grondig onderzoek, worden besteed. Een winkelier stelde 100 bonnen boter gratis beschikbaar, 't Is winter, streng winter. Hoe staat het hier? Als we ons herhaaldelijk op maken om de nood in het buitenland te lenigen, mogen de nooden binnenslands en vooral die in de gemeente wel in de allereerste plaats gelenigd worden. De Dageraad slaagde er ook na Dinsdag in, eenmaal daags de gemeenschap met het vaste land te onderhouden. Donderdag ging het naar wij vernemen met vrij wat moeite gepaard en het was bijna half twee in de namiddag toen de eerste en eenige post aan het kandoor den Burg arriveerde. Wat zal vandaag geven Dat schreven wij Vrijdagochtend. De namid dag gaf het antwoord. Het bezoek aan de ijsbanen, van het bestaan waarvan bij bekkenslag aankondiging werd gedaan, kon worden uit gesteld. Een heerlijke zachte regen gaf de doorslag, zich niet storende aan hoogere baro meterstand. De wind waait de heele morgen al uit het westen. We hebben de dooi. Moge die bestendigd blijven. Winter geeft armoede en ontbering. Vrijdagmiddag ging de post om tegen één uur van den Burg, de eerste en eenige verbin ding met de vaste wal kwam zoo ongeveer twee uur tot stand. De wind blijft west. Woensdag- en Donderdagavond gaf de heeren- afdeeling van de R.K. Tooneelvereeniging I. L. B. in hotel „de Zwaan" een uitvoering met boven genoemd kluchtspel. Het woord „carnaval" doet ons al eenigszins vermoeden wat we zullen te zien krijgen en jawel, wanneer het doek opgaat, zien we ons verplaatst in de „Roode Beer" en treffen daar al direct eenige carnavalsgasten, die het er lustig van nemen. Als Koppazek opkomt, de dikke kuiper, die zich doodergert aan die car- navalsonzin, zijn de kunstschilders en studenten direct klaar, om hem er eens fijn in te laten vliegen. En dat gelukt hen bovenmate. Wan néér Koppazek in een sloot is gevallen en druipend weer in de .Roode Beer" komt, weet een der gasten hem zijn carnavalscostuum op te dringen, wat tenslotte door hem wordt aan genomen. Hierdoor ontstaan alleraardigste ver wikkelingen en de gekste situaties, doch tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht. Op het politiebureau, waar tal van de feest vierenden terecht komen en waar ook Koppazek aanbeland, wordt er veel opgelost, wat voor Koppazek gedeeltelijk een raadsel was geweest en vergeeft hij de jongelui de grappen, die zij zich met hem hebben gepermitteerd. Koppazek is een eenige klucht, waarbij de lachspieren bijna van begin tot einde in be weging blijven. Menigmaal moest door de spelenden worden gewacht, wijl men anders in de zaal niets verstaan zou hebben. Zonder uitzondering komt aan alle uitvoe renden een woord van lof toe. De rollen waren goed ingestudeerd en werden uitstekend vertolkt. Beide avonden was de zaal uitverkocht. jWij twijfelen niet of I. L. B. heeft zich velen vrienden gemaakt. Donderdagavond werd na afloop nog een paar uur gelegenheid tot dansen gegeven, waarvan door velen een druk gebruik werd gemaakt. De naaimachine uitgeloofd voor dé verbou wingsuitverkoop Ph. Vlessing, is ten deel geval len aan de heer Michiel Witte te Gerritsland. die had geraden 10 uur 3 minuten 5 seconden, Het horloge stond stil op 10 uur 1 minuut 56 seconden. V. I. O. D- Bij enkele candidaatstelling is Donderdag avond herkozen als commissaris, van boven genoemde vereeniging tot uitkeering bij over lijden, da heer IJ. Brouwer. (Buiten verantwoordelijkheid der Red&orie) De Redactie van den Tex. Courant wordt vriendelijk verzocht onderstaande wel in zijn blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Onlangs werd op een ouderavond van de openbare school de jaarl. schoolreisjes besproken voornamelijk van de hoogste klasse. Tot nu toe was dat meestal een dagje naar Amsterdam waar de kinderen dan in een kort tijdsbestek te veel te zien kregen om het met vrucht te kunnen verwerken. Het H.d.S. voelde ook veel meer er voor de kinderen van de vrije frissche (hun onbekende) natuur te laten genieten, en als 't kon voor meerdere dagen. Deze „vasteland" kinderen eens duinen en zeedijken en de Noord zee met haar eeuwigdoorgaande geheimzinnige branding en heerlijk frisch strand te laten zien. Wij ouders waren het allen met hem eens, en ik dacht dadelijk aan ons schoon en heerlijk eiland niet alleen, maar ook aan de kinderen van de hoogste klasse aan den Burg. Wat zouden die kinderen hier genieten van de prachtige omstreken, van de heerlijke bos- schen van naalden- en loofhout. Van de echte oud-Geldersche boerderijtjes, maar ook van de mooie moderne boerderijen met hun mooi rood bont IJsel ee dat in de vruchtbare weiden langs de Berketboorden graast. Ze zouden eenig idéé van groot-industrie op het gebied van leder en drijfriemen en picker- fabricage en katoenbleekerij krijgen. Ze zouden thuis kunnen vertellen van boter maken in kluiten van 1500 pond tegelijk, en zich naar de grenzen begeven om het land van onze oostelijke buren in oogenschouw te nemen i (Eibergen is een grensgemeente). Wat een schat van kennis konden de kinderen i over en weer niet opdoen in oo'n zesdaagsch j reisje. Ik stel op d n voorg nd dat het zoo weinig mogelijk moet kosten en dat kan wan- neer de kinders aan le resp. ouders „uitgewis seld" worden, zood; t er allt tn reiskosten te betalen zijn. De ilederl. Spoorwegen zijn tegenwoordig zeer goedkoop (werkelijk I) met hunne uitstapjes voor kinderen en de Tex. boot is voor dergelijk vervoer ook altijd zeer coulant. Begeleiding van onderwijzend personeel moet eveneens plaats vinden, opdat de kinderen steeds „eigen volk" bij zich weten. En de reis Met de eerste boot weg is men half zes hiereen zeer afwisselende reis met flinke tijdruimten op sommige hoofdstations voor verfrisschcn enz. Ouders die met dit plan symphatiseert, t«- spreekt 't met elkander en met het H.d.S. z.m op een eerstvolgende ouderavond en stél U in verbinding met den heer J. G. C. de Groot H.d.S. alhier of met ondergeteekende Eibergen, 15 Jan. '24. P. ROEPER. Zondag 20 Januari 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Bevestiging Kerkeraadsleden. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Briimmer. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. 'savonds 7 uur ds. Schellenberg in gebouw van Chr. Belangen. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. B. v. d. Werff. van Helder. H. Avondmaal, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. HERVORMDE GEMEENTE. Dinsdag 22 Januari. Koog, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Woensdag 23 Januari. Zuid-Eierland, 's avonds half acht ds. Schellenberg. Donderdag 24 Januari. Den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Brümmer. Wacht U voor namaak FOSTER-McCLELLAN Co. Londen, 19 Januari 1924. DE WERKELIJKE OORZAAK 119 VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumathiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urine zuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nie ren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwelliDgen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rug spieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pjjnen bespeurt - een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug - of gij last krijgt van urinekwalen is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen, Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren die rheu matiek, ischias, zen u wpij nenwaterzuch tige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroor zaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 37 Aan Mr. T. den Braven, Paterson N.J. berichten wij de goede ontvangst van abonnementsgeld, dat hiermede is betaald tot April 1924. GETROUWD REIJER COENRAAD WILLEM DAALDER (zoon van Jacob Daalder) en GESINA LEONORA RIJFF. Amsterdam, 16 Januari 1924. Zieseniskade 14 hs. Dankbetuiging Voor de vele bewijzen van belangstelling betoc id tijdens de Gekte \an rniji Echt- genot.fe betugen.wii hierbij onzen h irte- lijkor. dank. W. P. UITGE ST. i Pijp arsdijk, Texel, 7 Jan. 1924. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, K. DOP ondervonden. Aan Dr. Keidel voor zijn onvermoeide hulp, aan Ds. Schellenberg voor zijn troostwoorden tot ons gesproken en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer den overledene bewezen. Namens de Familie, Wed. K. DOP—Smit. Zuid-Eierland, Jan. 1924. Met welwillende medewerking van eenige dames en heeren der Rederijkerskamer U.D.I. en het Z.V.S. Jazz Band Orkest. Nog een klein aantal kaarten verkrijg baar. Plaatsbespreken a f 0,10 op 20 Januari, 's middags 12 uur precies loting. AFD. TEXEL. (niet beneden c'e 18 jaar) voor dag en nacht.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2