N*. 3786, Zaterdag 16 Februari 1924* 37"' Jaargang. Sieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. 5- Gemeenteraad van Texel. BINNENLAND. IV - Art vertentlfin daags voor de uitgave vóór 4 uur nam ABONNEMENTEN on A1VIRTENTIEN worden aangenomen btj de XJitg. Flam LANÖEVEL1 A BE R O OII, ParkstraatBuan orTsxn Dienstregeling 7 October 1923. t TEXELSCHE COURANT. Uit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen AbsnntmtnUprüi per 3 maanden; Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Pr«f« der Adrerlenl;tn\ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. Licht op Van Zaterdag 16 Febr. tot en met Vrijdag 22 Februari. voor rijwielen 5,51 uur, voor rqtuigen 6,21 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag 14 Febr. v.m. 2,40 Vrijdag 15 3,52 Zaterdag 16 5,15 Zondag 17 6,27 Maandag 18 7,24. Dinsdag 19 8,07 Woensdag 20 8,44 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwltantlïn, Ryks- verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zattrdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van dt Boot. Dageiyks Vertrek Texel 8,—vm. 11,v.m. 2 30nm Helder 9,30 vm. 12,— midd. 4.15 nm Alleen Maandagsmorgens Vertrek Texel 6.— uur, vertrek Helder 7.—uur Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naai Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,326 9,04 6.49f 9,04 7,30 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,40 2,54 2.04ft 4.40 3,54** 6,— 4,15§ 6,40 7,25 9,31 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Heidei 5,19§ 8,35 7,57§ 9,37 9,11 11,21 12,28§ 2,41 3,04 6,19 5,49§ 8,05 9,16 11,05 11,21 f 12,57 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. gehouden op Woensdag 13 Februari 1924. nam. 3 uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, Burge meester. Secretaris de heer Jonker. Tegenwoordig 12 leden en de heer Lap, be noemd lid. De voorz. opent de vergadering en stelt onmiddellijk aan de orde 1. Installatie raadslid. De heer Lap legt achtereenvolgens de gevor derde eeden af, waarna de voorz. de heer Lap ongeveer als volgt toespreekt,Mij is bekend dat gij aanvankelijk hebt geaarzeld Uwe benoe ming als raadslid aan te nemen. Ongeacht nu of de redenen, die daarbij voor U golden, door ons als steekhoudend worden beschouwd, wij hebben uit die-weifeling beluisterd verantwoor- delijksgevoel. Dat acht spr. een aangenaam verschijnsel en het wekt de verwachting, dat ge straks als raadslid conform-de door U afgelegde eed, de belangen van Texel naar Uw vermogen zult voorstaan". Spr feliciteert de heer Lap en de gemeente met de benoeming. Ik heb werkelijk aanvankelijk bezwaren gehad de benoeming aan te nemen, zegt de heer Lap, maar heb die tenslotte ter zijde gesteld. Spr. belooft zich enkel en alleen door de belangen van de gemeente te zullen laten leiden en ver klaart dat zijn verdere houding zal worden be paald door de ervaringen, di< hij hier :al opdoen. Op verzoek van de voorz doet d secret.' ris voorlezing van de notulen an de vorige v;r- gadering; ze worden zonde' hoofdtlijke stem ming vastgesteld. 2. Benoeming wethouder. Uitgebracht worden 13 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Lap 3 stemmen en de heer Vlaming 9 stemmen, terwijl 1 stem in blanco blijkt uitgebracht te zijn. Op de vraag van de voorz. of de heer Vlaming de benoeming aanneemt, antwoord deze, dat de uitslag van de stemming voor hem niet heele- maal een verrassing is en hij de benoeming zal aannemen. Spr. ontveinst zich niet de bezwaren aan de functie verbonden, maar spreekt de hoop uit, dat hem gegeven zal zijn het ambt dermate te vervullen, dat het zelfs hen, die zijn benoe ming thans als een onding beschouwen, zal kunnen bevredigen. De voorz. wenscht de heer Vlaming geluk met zijn benoeming. Als raadslid heeft spr. de heer Vlaming leeren kennen als iemand, die de zaak ernst is en wekt het vertrouwen ook met de benoemde als wethouder uitstekend te kunnen samengaan. Spr. zal gaarne medewerken de moeilijkheden zooveel mogelijk te besnoeien en te beknotten. Mag ik iets aan het gesprokene toevoegen vraagt de heer Epe Het is niet gebruikelijk, zegt de voorz. en maakt daarbij bezwaar het woord te ver- leenen, om niet een algemeene discussie uit te lokken, doch geeft tenslotte toch het woord aan de heer Epe, die er op wijst, dat het gemeente bestuur tot nu toe verdeeld was in rechtsch en linksch, waarbij in het college van B en W Iinksche wethouders zitting hadden, doch dat z.i. de constellatie van de raad meebracht, dat aan een rechtsche wethouder plaats werd verleend. Wanneer daarop de heer Lap ook het woord vraagt om naar aanleiding van de verkiezing iets te zeggen, kan de voorz. dat niet weigeren, omdat ook de heer Epe het woord is verleend. Spr. is echter van oordeel, dat het beslist buiten de regel is, omdat beschouwingen na een benoeming absoluut geen zin hebben. .Zoo straks," zegt de heer Lap, .heb ik het reeds aangehaald, dat ik over de aanneming van mijne benoeming als raadslid ernstig heb nagedacht. De reden daarvan was, dat slechts 67 kiezers op mij hun stem hadden uitgebracht. Men heeft mij toegevoegd, dat die stemmen weinig zeggen, om kort te gaan, men heeft mij van de idee teruggebracht en onder zekere voorwaarden besloot ik, het ambt te aanvaarden. Bij deze wethoudersverkiezing is mij gebleken, dat die 67 stemmen mijn portie waren. Ik wenschte kennismaking met de houding van de raad, die heb ik gevonden in de drie stem men op mij uitgebracht. Van de heer Keijser kreeg ik vorige week een ontwijkend antwoord. Dat leidt mij thans tot de ontdekking, dat hier een atmosfeer heerscht, waarin ik niet kan en wil leven. Binnen een week kunt u mijn aan vrage om ontslag tegemoet zien. Wanneer wij hier thans een ander college hebben, zegt de heer Boon, dan ben ik daarover, in tegenstelling met de heer Lap, o, zoo blij. Die hier voor deze hebben gezeten, hebben steeds een nevelenmuur gesteld tusschen ons en B. en W. Toen ik in een vorige vergade ring sprak over de bedreiging van de autonomie der gemeente, heeft de voorz. mij gezegd, dat bij de wethoudersverkiezing te bedenken. Welaan, ik heb daaraan gedacht en ik ben blij en trotsch op de uitslag. Wanneer de heer Vlaming zal doen overeenkomstig hij beloofd heeft, en ik twijfel daaraan niet, dan zullen wij hier voortaan niet meer hebben achfer- bakschheid, maar samenwerking, niettegen staande datgene wat ons scheidt. Mijn naam is hier zoo pas smalend genoemd door de heer Lap, zegt de- heer Keijser.' Hier is samenwerking, spr. brengt zijn felicitatie aan de heer Vlaming, in wie spr. meent te hebben gevonden een uitstekend en recht vaardig man, om naast hem een wethouders plaats te bezetten. Een half jaar heeft spr. uitstekend met de burgemeester samengewerkt, al is er wel eens verschil geweest. Spr. twijfelt niet of het zal met de twee ongetrainde wet houders ook nog gaan. Van zijn kant stelt spr. er prijs op te verklaren, dat hij kosten noch moeiten zal sparen om de belangen van Texel voor te staan. De heer Lap vestigt, in verband met datgene waarop de heer Boon heeft gezinspeeld, de aandacht nog even op openbaarheid. Ik heb heel geen verplichting u iets mee te deelen, zegt de heer Keijser, toch, de heer Epe kan het bevestigen, heb ik u nog veelgezegd. De heer Lapik heb u gevraagd naar de wethoudersverkiezingen. U hebt mij geant woord, dat er nog geen definitieve beslissing was genomen. Was c-r een definitieve beslissing vraagt de heer Keijser aan zijn medeleden. Stemmen Neen Ik heb vooropgesteld, zegt de heer Lap, dat ik zou heengaan, als de atmosfeer me niet aanstaat. 3. Jenoeming hoofd der ol sch .ol te cjn Hoorn. In verband met bovenstaande bene aming gaat ue raad over in geheime zitting Na her opening wordt met ll stemmen gekozen de heer P. B. Riteco, no. 3 van de voordracht. Op no. 1, de heer Clir. van Huyzen te Haarlem worden 2 stemmen uitgebracht. 4. Wijziging gemeente-begrooting uoor 1924. Waar deze in hoofdzaak betret enkele bemerkingen van Ged. Staten omtrent het onderbrengen van enkele posten onder een ander hoofd en volgnummer, zoodat de voor gestelde wijzigingen geen verandering in het eindcijfer tengevolge hebben, wat naar de voorz. opmerkt pleit voorde samenstelling van de begrooting, wordt bij acclamatie tot goed keuring besloten. Bij de rondvraag stelt de heer Roeper voor met de gemeente Texel niet aan de zomertijd mee te doen. Maar dat gaat niet, zegt de voorz. Spr. dient het Rijk en de Gemeente en is in zijn eerste kwaliteit verplicht de wetten uit te voeren. De klokken in de gemeente gaan op zomertijd, daar is geen lieve moederen aan. Maar, zegt spr., er komen ter zake nog twee wetsontwerpen in behandeling in de Kamers, misschien valt het tenslotte nog wel mee. Over een krachtproef te de Waal te nemen, spreekt de heer Lap. Hem kwamen plannen ter oore, om de kinderen op zonnetijd naar school te zullen blijven sturen. Wat zal ons gedaan worden had men daarbij gevraagd. (De heer Boon: revolutie!) In antwoord aan de heer Lap merkt de voorz. op, dat er ter zake een regeling kan worden getroffen, maar dat een optreden als gemeld niet de methode is. Moeielijk verstaanbaar is voor ons de heer Vonk, wanneer hij de aandacht vraagt voor dat gedeelte van Oost, dat niet aan de weg ligt. Op weerspannigheid van de torenklok te Oosterend, die nu eens twintig minuten, dan eens mindér van de officieele tijd afwijkt, vestigt de heer Vlaming de aandacht. Een lijstje van 26 georganiseerde personen, die uitgetrokken zijn, overlegt de heer v. d. Ree. Spr. stelt voor, voor hen en voor de niet-geor- ganiseerden een steunregeling te treffen. Vanaf de Kerstdagen heeft de landarbeid zoo ongeveer geheel stil moeten staan. De voorz. is met de heer v. d. Ree van oordeel, dat de menschen, (die het noodig hebben, gehol pen moeten worden. Als het college van B en W het nu eens in handen stelde van de organisatie, vangt de heer Boon aan. De rest is voor ons niet te verstaan. Ook niet wat de heer v. d. Ree ter zake in het midden brengt en evenmin wat de heer Keijzer meent te moeten zeggen. Als de_ heer de Graaf op zijn verzoek het woord wordt verleend, merkt deze in zake de zomertijd op, dat de uren in de verordeningen genoemd, b.v. betreffende de markt, op natuurtijd konden worden gesteld. Z.i. is het gemakkelijk zoo te regelen. Dojvoorbeelden door spr. aan gehaald, van vee, pér vrachtrijder aangevoerd, en dat van de markt geweerd zou zijn, worden door de heer Keesom en de voorz. bestreden. Misschien kan, vervolgt de heer de Graaf het volgende bij uwe raad een meer gunstig onthaal vinden en stelt daarbij voor een ziekenfonds voor geheel Texel op te richten. We hebben thans de dubbele narigheid, zegt spr. Geen vol doende ziekenverpleging in de gemeente en geen voldoende fondsen voor de mindere man voor verpleging buiten de gemeente. Spr. zag graag een gedeelte van het ziekenhuis te Helder ter beschikking gesteld voor onze ge meente. Sluiting. TEXEL 15 Februari 19J4 Giften Witte Kruis. D. de H Tienhoven f 1,— L. K Oude- echild f 1,van deNulsavond. Oosterend f 5 47 72. Nut „Vertel me nu maar eens wat ge alzoo gedroomd hebt en ik zal je zeggen wat dat öeteekent." Wie Dinsdagavond de Dutsle- zing bezocht, om wjjsheid in die zin op te doen, heeft zich ernstig teleurgesteld gezien, althans in dat opzicht. Want zonder over drijving meenen wij te mogen zeggen, dat er niet éen van de aanwezingen teleurge steld huiswaarts ging, omdat de heer Sme ding van Gerritsland in staat is gebleken, een Nutspubliek een gebeele avond te boeien, onverschillig over welk onderwerp. De heer Smeding heeft de gave van het woord. Hoe aardig wi. t spr. zjjn bedoelin gen toe te lichten, de stadhuiswoorden te verklaren, die de moderne wetenschap ge bruikt, wanneer te ons wil doen doordrin- J- - over f en jmaah gen in de geheimnissen van het zieleleven. De heer Smeding heeft ongetwijfeld van zjjn onderwerp diepgaande studie gemaakt, zjju kennis van veel wat ter zake door geleerden is verklaard of te boek gesteld, kwam berh&atdelijk nnar voren. Toch wist hij b(j de behandeling van zijn onder werp aan de oppervlakte te bit) ven, zonder dat z(jn rede daardoor oppervlakkig werd. Moderne droomuitlegging Als een inleiding tot het onderwerp diende in deze de droom uitlegging uit de grjjze oudheid. Dat spr. daarbij in de eerste plaats besprak wat de Heilige Schrift te dier zake vermeldt, aan gaande Jozef, de zoon van aartsvader Jacob, was te denken. Daarna kwam de moderne wetenschap aan de beurt, die voor 75 pet. de droom uitlegging der oudheid in het geljjk stel'. Over de psychologie en de psychiatrie van onze dagen en de onderzoekingen en de vorderingen op dat gebied gemaakt sprak de heer Smeding. H0 noemde klinkende namen van buitenlandsche geleerden, als prof. Sigmund Freud, doob deelde tevens mede een uitspraak van prof. Jelgersma uit Leiden, die in tegenstelling met het bekeude gezegde uit de volksmond „droo- m6n zijn bedrog", beweert dat droomen de onbarmhartige waarheid zijn. Op een zeer bizondere wijze wist de heer Smeding zijn gehoor te boeien. Zorgvuldig vermijdend wat iemand aanstoot zou kunnen geven, deed spr. soms even een blik werpen in het rijk der droomen, of overschrijden de drem pel van het onderbewuste. Treffende staaltjes werden naar voren gebracht, van telepathie, zoowel als van droomuitbeelding. Het slot van spr's betoog werd schitterend geïllustreerd, door een fi-ial teekeningen van de band van de heer Staring, waarbij de droom van tante Johanna keurig was in beeld gebracht en de laatste pla.it tevens de onthulling bracht. Der beer Smeding had Dinsdagavond succss en het Nutsbestuur daardoor even eens. Het was ongetwijfeld uit naam van alle aanwezigen, toen de voorz. iu harte lijke bewoordingen aan de spreker dank bracht. De derde Hollandsche keuken te Berlijn. De afdeeling Holland der Internationale Arbeidershulp heeft zich genoodzaakt gezien te Berlijn een derde keuken op te richten. Dagelijks kwamen hulpbehoevenden, aan, wie tot dusver nog geen spijskaart kon worden uitgereikt, vragen of er voor hen ook niet iets gedaan kon worden. Een onderzoek wees meestal uit, daf de vra gers inet bun gezinnen op hef randje van den afgrond stonden en geen uitkomst meer zagen. 1500 vrouwen en mannen en kinderen worden nu dage lijks gevoed. 1500 menschenlevens worden daardoor gered. Tenmint te, wanneer wij het vol kunnen houden. Een persoon een maand voeden kost f5,—, 1500 maa I f 5,is f 7500. Dit bedrag moet er dus elke maand zijn. Wie he lpt er mee één maand een mensch voeden Voor Februari zoeken wij 1500 per sonen die f 5.voor dit doel willen offeren. En ils deze 1500 personen ons dan verder eenigs; :ins behulpzaam willen zijn, dan komen wij er voor de volgende maanden gemakkelijker Dit i vilden wij als volgt doen Wij hebben een aan lig boekje laten drukken met 30 maaltij denbon: i van 20 cent. Op a; tnvrage zenden wij aan een ieder zoo'n boekje. in de maand Febrvari verkoopt men deze bo ns bij vrienden en kennissen, in fabriek, werkpla ais of kantoor en eind Februari zendt men on: i, zoo het boekje verkocht is de f 6. De bi >ns zien er aardig uit en de verkoop zal mak kelijk gaan. Teven s tracht men anderen ook bereid te vin den met zoo'n boekje te werken, men zendt ons deze adi essen. De kri ng van werkers en de stroom van geld wordt d prdoor steeds grooter. We zijn dan

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 1