Chr. School den Burg Motorschip Marii i i Sportvereniging Texel. Tandarts Ausingh Autodienst Cocksdorp! op Zondag "Wij ruimen volgend week op: INGEZONDEN STUKKEN. een paar wagens best koehooi. FRANS ZEGEL Kz. Hoenderpark Burgerhout broedeieren, ééodags-kuikeiï loon-broeden. een gehuwde schapen-b en koeknecht. Maandag één uur naar Purmerend Op 19 Maart in „Hotel de Lindeboom eet» liet kosthuis een beste versch afgekalfd! twee-jarige koe. 1U" Slachtvarkensverzekering plm 60. H L pnik beste aardappelen Bouwland 50 jonge kippen een babkersbediende ofsê leerling. 2 De bestelde Zaaigranen, Gras^i Klaver- en Bietenzaden kannemy van het pakhnis den Bnrg >h worden afgehaald. C. R. Keijser Co.:eic invloed van Rome, waaronder Spanje ge bukt gaat De Roomsche keiken hebben het geld en de macht. Ook de misstanden van het algemeen stemrecht haalt spr. aan. Ondanks het bijgeloof zijn er nog wel brave Christenen Niet aan de Roomsche menschen wil spr. dit wanbeheer toeschrij ven, maar aan het stelsel van regeeren van Rome. Dat is het wat Spanje in ver val heeft doen geraken. Spr. wil eenigszins uitweiden over het protestantsch onderwijs. Als een voorbeeld van uitmuntende inrichting noemt spr de protestantsche school in Malaga en spreekt zijn verwondering uit over de werkkracht van degenen, die met zulke gebrekkige middelen, zoo'n werk tot stand hebben gebracht. Het goede voorbeeld dat de school geeft, prikkelt tot werken en strijden in andere plaatsen, waardoor de protestant sche leer er meer en meer verbreid wordt. Als men echter nagaat, dat een godsdienst onderwijzer tevens hoofd der school, f 1000,— verdient, een onderwijzer f 480, - en een onderwijzeres f360, dan kan men begrijpen, dat daarin meer dan noodig verbetering moet komen. Daarvoor is geld noodig. Wanneer er van Ho land elk jaar f 650 - kon worden gezonden, was men al een mooi stuk op streek Als nu eens ieder per jaar f 1.50 voor dit doel beschik baar stelt, zegt spr., is dat nog geen halfje per dag. Spr. meent dat dit toch niet veel is. Ieder die zich tot een jaarlijksche bijdrage wil verplichten, wordt de gelegen heid geboden zich daarvoor aan de bestuurs tafel op te geven. Na dankgebed van de spr., sluit de heer IJ. Brouwer met dank aan spr en hoorders en een opwekking tot bijdragen, de bijeen komst. Tulnbouwvereeniging. Een zenuwstillend middel dat aan Uw zenuwachtigen toestand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrusten slapeloosheid doet ophouden is een koker Mijnfiardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Gymnastiekvereeniging. Een dertigtal personen, grootendeels lid der gymnastiekvereenig ng woonde Donder dagavond de jaarvergadering bij. Het openingswoord werd uitgesproken door den voorzitter. Daarop volgde het jaarverslag Een commissie controleerde de boeken, welke sloten met een batig saldo van f 80.02. Voorwaar geen slecht resultaat bij deze vereeniging, die nog maar één jaar bestaat, terwijl alle toestellen betaald zyn. Verder werd nog besloten weer leden toe te laten. Met dank voor de opkomst sloot de voor zitter de vergadering Een kras oud vrouwtje. In het laatst der vorige week overleed te Velseroord (gem. Velsen) in den respectabelen leeftijd van bijna 97 jaren, mej. Dirkje Roeper (geb. te Texel) in de wandeling genoemd de Tesselsche koopvrouw. Het krasse oude vrouwtje liep in .hoogen ouderdom nog met haar mandje met manu facturen enz. langs de huizen in die gemeente. Ingez. Oudeschild. Deze week werden van hier verzonden 85 paarden, 78 varkens, 19 koeien, 13 schapen, 9 kalveren. Na gevatte koude gebruike men onmiddellijk eenige Tabletten Sanapirin (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Noodseinen 115 Geen wonder, dat Moeder bij tijden prik kelbaar wordt! Haar tobberig werk bin nenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig Prikkelbaarheid, pijD in de lendenen en zijden, hoofddijn, rugpijn urinekwalen, zenuwachtigheid en duizelin gen, zijn seinen van nierverzwakking Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is 't tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel: het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijn lijke verschijnselen van nier en blaaskwa- len als nierzand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 28 ADVERTENTIEN, GEBOREN: WILLEM, zoon van Jac. v. HEERWAARDEN en J. v. HEERWAARDEN-du Porto. Burg, 14 Maart 1924. GETROUWD G. SCHOTANUS en J. VOGELZANG die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dankzeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Burg, Texel, Maart '24. .bJ Ouders, die kinderen, welke vóór 1 Ap I a.s. den leeftijd van 51/, jaar hebben bereid naar de Chr. School wenschen te sture I worden verzocht zich vóór 1 April bij h Hoofd der School aan te melden. Het Bestuur. TE KOOP FRANS ZEGEL Kz. 230 creosootpalen a 40 ets. 400 zware eiken palen k 30 ets. 1450 stuks duims gepl. en gesch. van» tot 81/3 voet lang voor 4, 4ty, en 5 cts.I voet. Een klein partijtje wane latten, schroot! en ribben. Aanbevelend i Witte-Kruislaan Burg—Texel. ER BIEDT ZICH AAN Adres bureau van dit blad. vaart r1 H. KEESOM, 1 hopen onze geliefde ouders, be huwd- en grootouders C. EELMAN en J. EELMAN -Roeper hunne 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Paterson N.J., Noord-Amerika A. EELMAN C. EELMAN—Bonnink en kinderen De Koog, Texel C. EELMAN D. EELMAN-Boon en kinderen Greensburg, Paterson, N. Amerika K. EELMAN W L. EELMAN-Voss en kinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze lieve vrouw en moeder betuigen wij hierbij onzen hartelijken dank. J. G. Ph. PISART en kinderen. Den Burg, Texel, Maart 1924. Ondergeteekende betuigen hun harte lijken dank voor de vele blijken van belang stelling bij hun 40-jarige echtvereeniging ondervonden. Jb. KNOL K. KNOL—Bakelaar. Midden Eierland, Texel. Zondag 16 Maart v.m. half 12 Texel I—Adelborsten I. Hoofdgracht 61, Helder is Donderdag 20 Maart van 's morgens half 11 tot 's middags half 2 te spreken Een jongmensch vraagt Brieven letter B bureau van dit blad. TE KOOP: P. KIKKERT, Waalenburg. Hiermede wordt bekend gemaakt diUl deze week de verzekering voor slacht- en exportvarkens in werking is getreden. Aangifte bij den Correspondent J. C. KAGER, Burg. TE KOOP vrij van vorst of andere gebreken. Te bevragen bij K. VERMEULEN, Gerritsland. bij de Wd.tte JEngel te huui Jb. ZUIDEWIND. Maandag aan de markt A. van der VIS. GEVRAAGD M. WITTE, den Burg. 'a; -Ar ■i (a, Jji Vertrek Burg, elf uur via Waal Zo Cocksdorp half één via Postweg, ia Th. REUVERS. f1 i De lezing met lichtbeelden die Donderdag avond in hotel de Lindeboom plaats had was uitstekend bezocht. De voorz. de heer N Duin- ker vindt daarin aanleiding over het talrijk bezoek zijn tevredenheid uit te spreken, er de wensen aan toevoegende, dat het aan de spreker de heer van Asperen, rijkspluimvee-consulent, zal gelukken hedenavond de belangstelling in de pluimveefokkerij op Texel te vermeerderen. Wanneer de spreker daarop het woord is ver leend, vangt deze aan met een herinnering aan de lezing door hem vorig jaar hier gehouden, en met te constateeren dat de hoenderfokkerij zich nu hier al flink heeft uitgebreid. Niet alleen op Texel, vervolgt spr., is dat het geval. Ook in andere streken van ons vaderland breidt die fokkerij zich uit, hetgeen voor spr. een bewijs is, dat het bedrijf bij oordeelkundig werken wel loonend is. Bij oordeelkundig werken, zegt spr., want de hoenderstapel dient niet alleen uitgebreid, maar ook verbeterd. Nu ook hier de valnestcontróle is ingevoerd, kun nen wij met oordeel ons eigen pluimvee fokken en is import van elders overbodig. Over het broeden en over het opfokken van kuikens wil spr. allereerst iets ten beste geven en dan beginnen met te zeggen, dat niet alle eieren geschikt zijn voor broedeieren. Aan een broedei worden andere eischen gesteld dan aan een ei voor de consumptie. Punteieren, kogelronde eieren en eieren met kalkverdik- kingen zijn ongeschikt. Ook de heele groote eieren en die met 2 dooiers zijn niet aan te bevelen Het middelmatige ei, 57 5 60 gram, is het meest geschikte, trouwens ook voor de handel, meent spr. In drie hoenderparken zijn proeven genomen. Van de 650 eieren door hem uitgezochte eieren, bleken slechts 2 onbe vrucht. Barnevelders en witte leghorn leggen de meest normale eieren. Ook aan het broeden, zegt spr. dienen eischen gesteld. Men zette de kloek maar niet zoo in een kistje, maar bedekke de bodem van het kistje met graszoden, waarop wat hooi of stroo. Voorts zorge men er voor, dat de broedkip eens per dag wat eet en drinkt. Haver zou spr. als voeder willen aanbevelen, omdat haver de meeste warmte verwekt. Al is de broedmachine al meer ingeburgerd en zeer eenvoudig in de behandeling, er valt daarbij nog veel te leeren. Omdat de tempe ratuur binnen sterk beinvloed wordt door de temperatuur buiten de machine, dient daarmede rekening te worden gehouden. De dekkleppen dienen nu gesloten te blijven. Tot de 19e dag worden de eieren eenmaal daags gekeerd en gelucht. Wanneer de groote massa is uitge komen en nog enkele eieren zijn overgebleven, kan men die soms redden door ze onder een broedende kloek te leggen of in een andere broedmachine over te brengen. Eerst de tweede dag begint men de kuikens te voederen en dan nog matig. Direct na het uitkomen daar mede aan te vangen is verkeerd. Een rustige kloek is de beste moeder, zegt spr., de warmte is bij haar constant. In 90 van de 100 gevallen is de oorzaak van doode kui kens in de broedmachine aan de warmte te wijten. Als opfokvoer voor kuikens acht spr. rijst en tarwe het meest geschikt. Vroeger werd het voeder altijd met vocht aangemaakt, tegen woordig droog toegediend, wat veel gemak geeft en tijd bespaart. Een automatisch voeder bakje beveelt spr. aan. Groenvoer bevordert de groei der kuikens en kan in de vorm van on kruid, sla of voerbieten worden gegeven. Over de kunstmoeders, zegt spr., dat die van de oude constructie moeielijk te regelen waren. De invoering van de blauwbrander acht spr. een groote verbetering, met veel minder brand stof kunnen thans gemakkelijk 60 tot 100 kuikens gefokt worden. Een kippenhok voor 50 a 60 kippen, van zoo ongeveer 15 M'; oppervlak, acht spr. het beste foklokaal. De kuikens kunnen daar dan later inblijven en na 6 a 7 weken kunnen er de zitstokken, die minstens 4 cM. breed moeten zijn, in aangebracht worden. Na de pauze werden allerlei lichtbeelden op het doek gebracht, ter illustratie van het ge sprokene. Beelden betreffende de wording van het ei, de kuikens, de verschillende hoender types, broedmachines en kunstmoeders, niet alleen, maar ook betreffende verschillende hoenderziekten als kalkpooten, tubercnlose, cholera, enz. Dat alles vergezeld van de zaak kundige toelichtingen van de spreker. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt door enkelen gebruik gemaakt. Een voor stel om de verschillende voederartikelen voor rekening van de vereeniging te doen onder zoeken, zal door het bestuur in ernstige over weging worden genomen. Voor het bestrijden van kippenluis beveelt spr. op een tdesbetref- fende vraag een lap ir. spiritus gedrenkt aan, omdat door insectenpoeder wel de luis, doch niet de eitjes worden vernietigd. Medegedeeld wordt door de spr., dat door de heer v. d. Heijden in het Noorden, de valnestcontróle wordt toe gepast. De fokkerij met witte leghorns zou spr, hier willen aanbevelen. Met een woord van dank aan spr. en hoor ders sluit de voorz. de vergadering. (Buiten verantwnordeliikheid der Redaotie) Den laatsten tijd hebben we in de brieven bus nogal eens iets kunnen lezen over auto bussen en snelverkeer. Om echter van snel verkeer te kunnen spreken moet het ook werke lijk snelverkeer genoemd kunnen worden en mag men eerst wel eens vragen of er hier wegen zijn voor snelverkeer. Men moet er om lachen als men hier auto's ziet sukkelen om al de onmogelijke bochten en kronkelingen. Als er iets gepasseerd moet worden, moet één van beiden blijven staan. Zeker, het begin is er, de menschen kunnen wegkomen en verwend zijn de Texelaars wat het verkeer betreft nog niet. Maar het is nog verre van goed en er zal nog heel wat ver beterd moeten worden in de toekomst. De veelbesproken autobusdienst op Cocksdorp welke werkelijk in een behoefte voorziet voor het grootste gedeelte van Texel, dat zal nie mand tegenspreken en die ook beslist zal en moet blijven bestaan, gaat langs wegen die werkelijk de moeite waard zijn om te gaan zien. Men zal zich afvragen, hoe het mogelijk is dat zooiets geduld wordt. Enkel om een klein stukje grond of oude tuinwal te sparen waagt men menschenlevens, want in den winter, met sneeuw of ijzel, is het heusch niet denkbeeldig dat zoo'n autobus in zoo'n korte bocht in de sloot of greppel kan schuiven, te meer daar men dan nog niet eens den weg kan zien ook. Verder liggen in dit traject een paar brug gen, waar de passagiers zich vast moeten houden, om niet door elkander te woeden ge slingerd. Zou het nu toch werkelijk zooveel moeite wezen om zooiets wat bij te houden, het kan toch niet uitblijven dat daar de één of andere dag ongelukken mee gebeuren. Het mooiste van den rit begint echter pas als men in Eierland komt. Men krijgt dan de waar schuwing „houdt u maar goed vast". Nu het is niet onnooaig, want daar is het allertreurigst, Hoe is het mogelijk, hoe is het mogelijk, dat een bestuur zoo een weg durft laten liggen. Daar is den geheelen winter niets aan gedaan, men treft er gaten aan. het eene na het ander, maar kleine gaten zeer weinig. Het is gewoon verschrikkelijk, zooals je daar door elkander wordt gesmakt en het is geen wonder, als men daar veel enden maakt, want feitelijk is de geheele weg in Eierland, met uitzondering van den Postweg, onbegaanbaar voor auto's. Kei slag is er niet en schijnt niet te krijgen te wezen. Maar waarom worden dan de slagen niet dicht gehaald na de dooi, zooals dat op alle andere wegen is gebeurd? Waarom ziet men juist in Eierland nooit een wegwerker op den weg, terwijl men er tusschen Burg—Waal en Waal—Burg verscheidene ziet? Waarom toch liggen nu al die groote gaten in Eierland nog open, die er drie maanden ge leden ook al waren. Heeft men daar geen weg werkers Zullen we nu eerdaags keislag op die wegen krijgen, nu de wegen droog zijn dan is van den zomer de weg weer onbegaan baar voor auto's en alle keislag wordt naar de kanten geschopt en gereden. Had men op tijd de slagen dichtgehaald, dan waren de wegen ook daar nu mooi, inplaats van diepe gooten met opstaande ruggen en steenen losgesprongen uit het paardenpad. Ja lezer, als ge het in twijfel trekt, ga eens een reisje met genoemde bus mee en ge zult genieten en zeg dan bij terugkeer eens eerlijk uw meening.

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2