Bioscoop Achter do coulissen. mefileuws INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. Hotel Texel LAATSTE SAL NA. r^'.wffre rooker eischt -TABAK Goedgekeurde foktoomen op Texel. Bijz. Vrijw. Landstorm. MIJNHARDT's Staal-T abl etten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-T abletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. Ernstig ongeval te Apeldoorn. Uit Apeldoorn wordt gemeld De 28-jarRe electro-tecbnisch ingenieur H. G M v. Swaay, zooa van den minister •-•an Waterstaai en werkzaam bij het bedrijf van de Prov Geldersche Elec- tricUeit-Maabchappij te Apeldoorn is hnsdagmiddag om kwart voor één bij het werken aan het transformatoren statiou in Wormen, waarin de 50.000 voltstroom in een van 10.000 wordt omgezet, met den stroom in aanraking gekomen. De ongelukkige werd onmiddellijk ge dood. Hij laat een weduwe met een kindje na. Als een bijzonderheid kan hieraan woiden toegevoegd, dat de heer Van Swaay een relais met een potlood aan raakte waarbij de stroom door het grafiet sloeg, zonder het hout ook maar in het cuinst te schroeien. Een vliegwiel uit elkaar gevlogen. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat een groot vliegwiel, met een otameier van plm. 5 meter en van een reusachtig gewicht, opgesteld in de ijzerfabriek te Sioiybridge te Manchester, uit e'kaar is gevlogen. Een stuk, meer dm duizend kilo's wegeDd, vloog over 'ie rivier en doodde een landbouwer, 'be een kwartmijl verder op het land v/erkte. Vier mensc.hen weiden gedood Kind verbrand. Te Bellingwolue (Gr.) geraakte bij afwezigheid oer ouders, een kindje van 9 maanden, van den arbeider J. H. Hageman, in brand in den verwarmden kinderstoel. Het kind bleek zoodanig met brandwonden overdekt, dat het spoedig overleed. Een lastige vergissing. In 1918 is bij den Burgerl. Stand te Huizen een meisje als jongen iugetchre- veo Nu het kind raar school mobst, bleek de vergissing De verandering brengt heel wit omslag mee. Brievenbus. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadbuize). 1 collier. Zondag 23 Maart 1924. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vra. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, nm. half 3 ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. J. Buskesjr. Collecte voor het Prov. Studiefonds, n.m. 3 uur dezelfde. Biduur voor het gewas Collecte voor het Prov. Studiefonds. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Woensdag 26 Maart. Burg 's avonds half acht Bijbellezing in het gebouw voor Chr. Belangen. Donderdag 27 Maart. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Schagen, 20 Maart. Uit de Schager Crt. 27 Vette koeien 300 a 550 16 Gelde koeien 200 a 350 30 Kalfkoeien 300 a 500 48 Vette varkens 0,66 a 0,74 168 Biggen 12,a 20, Boter 1,80 a 2. Kipeieren per 1C0 4,— a 6, - Ruwe en schrale huid van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met PUROL. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Ouderdom en Gezondheid. 116 De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumathische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijdwant terwijl som- migen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als ze 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids- wijsheid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding en zij zeggen „Wees opgewekt, maar ga niet laat naat bed. Vermijdt zware maaltijden en buiten sporigheden. Neem lichaamsoefening en de noodige rust." Zoo velen verwaarloozei deze eenvoudige regels en worden bjigevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewe- gen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde per sonen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan, Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) 2i ADVERTENTIEN. ONDERTROUWD PIETER VLAS en MAARTJE BOON Cocksdorp jTexel- 21 Maart 1924. Huwelijksvoltrekking 3 April a.s. 1884 1924: Den 30sten Maart hopen onze geliefde Zwager en Zuster KLAAS BROUWER en HEINTJE WUIS, vader en moeder in het Gesticht van Weldadigheid, den dag te herdenken, waarop zij voor 40 jaar in den echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van ons allen. Fam. WUIS. IJmuiden, Maart 1924. Heden overleed tot onze diepe droef heid, zacht en kalm, na een kortstondig lijden onze geliefde Zoon, Broederen Behuwdbroeder, ARIE EELMAN, in den ouderdom van 25 jaar en 7 maanden. Wed. C. EELMAN-Smit en Familie Helder, 20 Maart 1924. Goversstraat 10. De teraardebestelling zal plaats heb ben Maandag 24 Maart a.s. des namiddags 2 uurte de Cocksdorp Texel. Voor de vele blijken van belangstelling bij de ziekte en de hartelijke deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen innig geliefden Vader, Behuwd- en Groot vader CORNEL1S DE WIJN Cz., betuigen wij onzen hartelijken dank. C. DE WIJN Cz. en Fam. Haven Oudeschild, Texel, 20-3-'24. tot sluiting der winteravonden nog twee voorstellingen. Zondag 23 Maart a. s., 8 uur Hoofdnummer Zondag 30 Maart Entree f 0,75 én f 0,50. Bespreekt plaats Langs dezen weg betuig ik mijn op rechten dank aan allen, die blijk gaven van deelneming, bij de ziekte en het over lijden van mijne onvergetelijke Echtgenoote. In het bizonder dank aan buren, dragers en kleedoplegsters. Namens de familie, J. BOERHORST. Everstekoog, Maart 1924. C F 0 Blijkens een bij het bestuur der Tuinbouw- vereeniging „Texel" ingekomen schrijven zijn van de opgegeven foktoomen onderstaande soorten goedgekeurd. Kippen: Barnevelders. C. Boon Pz., Burg 2 16 Joh. D. Bakker, Burg, Koogerweg 1 13 A. Dros, Eierland, Bland en Berg 3 25 P. Dros Bz., Eierland „Propagatie" 2 27 H. C. Dijt, Westergeest 1 16 N. Duinker, Prins Hendrikpoldcr 2—31 S. Keijser Hz., Hooge, Waal 1 20 Jac. Hin, Nes; Oosterend 1 17 Gebr. Langeveld, Koog 1 15 G. W. Koorn, Hemmerkooi 1 5 P. Roeper, Johanneshoeve 2 21 Jac. Rijk, Burg 1 9 G. W. van Santen, Waal en Burg 1 9 Rhode Islands Red. H. C. Dijt, Westergeest 1 8 T. Huisman, Burg 1 10 Jac. Hin, Nes, Oosterend 1 16 S. Keijser, Schoonoord, Burg 2 20 C. Rentenaar, Burg 1 11 Witte Leghorn. H C. Dijt, Westergeest 1 5 J. A Keijser, Burg 1 12 G W. Koorn, Hemmerkooi 2 24 C. Rentenaar, Burg 1 19 Goud Wyandotte. S. Keijser, Schoonoord 1 6 Zilver Wyandotte. G. W. Koorn, Hemmerkooi 2—14 Koek. Plym. Rock. H. Smit, Berkhoeve 1 11 Eenden. Reekleurige Ind. loopeend H. C. Dijt, Westergeest 1 11 Noord-Holl. Spreeuwkop eenden. H C. Dijt, Westergeest 2—19 Wit-Ind. Loopeenden, P. Bakker Jacz., Burg 1 4 L. Schagen, Oudeschild 4 19 Waarschuwing. Belangrijk voor den handel. De Commissaris van Politie te Velsen waar schuwt dringend in het algemeen belang geene handelsrelaties aan te knoopen metC. Glass, wonende in deafdeeling Santpoort-Rozensteijn, gemeente Velsen N Zoontjes, bakker en winkelier, wonende in de afdeeling Velseroord Kalverstraat, ge meente Velsen en J. Bremerkamp, voorgevende tuinder of landbouwer te zijn, wonende in de afdeeling Santpoort, gemeente Velsen, Wijk l, Hofgeest No. 7, alsvorens inlichtingen te hebben inge wonnen bij den Commissaris van Politie voor noemd, Bureau van Politie te IJmuiden, Gemeente Velsen. Velsen, 6 Februari 1924. De Commissaris van Politie voornoemd, D. DE RIDDER. Bij de deze week te 's Gravenhage ge houden examens, slaagde voor 2e stuurman groote stoomvaart, de heer E. E. ter Haar, leerling van de bizondere Zeevaartschool alhier. Bij de hofstede Rio Grande had heden een aanrijding tusschen een auto en een wiel- rijdster plaats. Het rijwiel werd deerlijk gehavend en de berijdster liep eenige lichte kwetsuren op. Zoo maakt men marktberichten. De Schager Courant van Woensdag bevat het volgende als ingezonden stuk. Schager eiermarkt. Wij aanvoerders van eieren op de Schager Markt hebben al eens meer gedacht, hoe krijgt men het in Schagen toch voor elkaar om de markt zoo naar beneden te drukken. Maar eindelijk hebben wij het toch begrepen, hoe de heeren kooplui dat voor elkaar krijgen. Zij hebben al heel wat partijtjes gekocht voor de middelmarkt en probeeren het dan met macht en kracht om de markt te drukken en zoo laag mogelijk te houden. Donderdag 13 Maart b v. zijn de eieren ver kocht voor 51'. ct. en 6'/-. ct. Maar de heeren kooplui hebben de marktmeester in hun macht, dat hebben wij dien Donderdag gezien. Het was ongeveer half tien uur en daar komt de marktmeester aan. Als gekken vliegen de kooplui op den marktmeester aan en wij aanvoerders van eieren blijven nog even kijken, hoe het spel zich verder ontwikkelt. En jawel, het wordt een oploop en ruzie. Een koopman uit Wormerveer wil de markt op 4Vj cent hebben, zegge 41/. cent. Wat zou de man gelachen hebben, als hij zooveel eieren had gekocht (voor de middelmarkt) voor zulk een belachelijk prijsje. Maar de marktmeester zei eindelijk, we zullen de markt n aar zetten op 5 en 6 cent, ofschoon de marktmeester heel goed weet, dat de eieren voor hooger prijs zijn verkocht. En nu vragen wij ons af, heeft de marktmeester het recht om maar een prijs op te schrijven dien hij wil? Hij is in gemeentedienst, maar staat daar ook voor het belang der kippenhouders. Ook die betalen hun zware belasting. Zou het niet te wenschen zijn, dat B. en W. van Schagen zich eens bemoeiden met deze zaak en eens maatregelen namen dat wij van deze zwijnenhandel afko men. Men moet in Schagen maar een eieren- veiling oprichten, evenals dit de vorige week in Purmerend is gebeurd. Namens eenige kippenhouders, C. B. Tot ontvanger drr directe belastingen alhier is benoemd de heer W. Heetjans van Amsterdam. In verband met het vertrek van den heer P. B. Riteco naar den Hoorn, is in diens plaats tot penningmeester van het gemengd koor alhier gekozen de heer K. v. d. Ham. Een 50-tal personen was Donderdagavond in hotel de Lindeboom tegenwoordig op de ver gadering bovengenoemd. Bij afwezigheid van de voorzitter werd de vergadering geopend door de heer W. van Heerwaarden, die allen welkom heette. Spr. deelde mede, dat in deze verga dering de foto's van H. M. de Koningin zouden worden uitgereikt en besprekingen over de schietbaan, zoomede over het Landstorm blad zouden plaats hebben. De heer Oolders met de uitreiking der foto's belast, deelde daarbij mede, dat deze als een gift van H. M. de Konin gin dienen beschouwd te worden en als bewijs van sympathie voor de Bijz. Vrijw. Landstorm. De gedenkplaat, in vele kleuren gedrukt, belooft een prachtstuk te worden, doch heeft me tdeze uitreiking geen verband. Betreffende de schietbaan te de Koog, deelde de heer Oolders mede, dat de voorbereidende maatregelen tot de aanleg getroffen zijn en het wachten nog is op de toestemming van het Staatsboschbedrijf. De baan zal vermoedelijk tegen Mei gereedkomen en openingswedstrijden zullen alsdan plaats hebben. Alleen op wed strijden zal met scherp geschoten worden. Over de oprichting van het Maandblad, waarvan een exemplaar ter kennismaking werd overgelegd, werd medegedeeld, dat met het oog op de hooge kosten, aan de uitgave ver bonden, een kleine bijdrage van de leden zal worden gevraagd. Bij de rondvraag werd onder meer de vraag gesteld, waarom zich tot leden van de Vrijw. Landstorm bijna uitsluitend personen aanmel den, behoorende tot de kerkelijke partijen. De heer Oolders antwoordde daarop, dat het z.i. aan laksheid aan de leden van de andere par tijen moest worden toegeschreven, tot de Bijz. Vrijw. Landstorm toch kunnen alle personen toetreden, die een ordelijke regeering voorstaan. Sluiting. In onze gemeente heeft zich weer een geval van miltvuur voorgedaan, thans op een boerderij nabij Oosterend. Oudeschild. Deze week werden van hier verzonden 50 varkens, 19kalveren, 7 koeien, 14schapen en 1 paard. Oudeschild, 21 Maart. Gisterenmiddag tegen een uur of zes brak een der roeden van de molen der fa. Dros Co. aan de haven, waardoor een der wieken met met luid geraas naar beneden kwam. Stukken hout kwamen opeen heele afstand van de molen in het weiland terecht. Persoonlijke ongelukken kwamen, wonder boven wonder, niet voor. De materieele schade is vrij aanzienlijk. De Gocksdorp. De uitslag van den Donderdagavond be ëindigden vlotbrugwe'Jstrijd is le prijs gouden horloge Jb. Reuvers 164 p. 2e klok M. Reuvers 150 p. 3e rookstel M. Bakker Hz. 149 p. 4e fietslantaarn Th. Reuvers 147* p. 5e inktstel Visser 147 p. 6e kistje sigaren Schoenmaker 142 p. Bovendien werd er nog een troostprijs, be staande uit een kistje sigaren uitgereikt aan D. Buijs. I Er wordt tegenwoordig veel over de slechte wegen geschreven en eenigen tijd geleden was er een belangrijke vergadering van T.E.S.O,, waar ook op verbetering werd aangedrongen. En nu is het doel van dit schrijven, de Directie van T.E.S.O. duidelijk te maken, dat er iets in de zomerdienstregeling gemist wordt. Hetgeen ik schrijf is feitelijk voor de «er- eeniging V.V.V., maar daar verneemt men niets van, ook niet als er eene vergadering is ge houden. Waarom gedurende de groote vacantie geen goedkoope dagretours uitgegeven Vroeger op Woensdag en Zondag, tegenwoordig alleen op Zon- en feestdagen. De directie moet toch blijk geven, het publiek van Helder tot zich te willen trekken en omgekeerd de inwoners van Texel (met hunne kinderen) goedkoop te vervoeren. Laat 't idee los, dat het nadeelig voor T.E.S.O kan zijn, dit kan meevallen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Een onzer abonnees schrijft ons: In de „Boerderij" van 15 Maart j.l. lezen wij woordelijk het volgende„De Gemeenteraad van Heerde heeft besloten bij wederinvoering van den Zomertijd, zich daaraan niet te storen, maar de zonnetijd te zullen handhaven, voor scholen, enz. Alle kerkbesturen en particuliere werkgevers in de gemeente zullen worden uit- genoodigd het voorbeeld van de gemeente te volgen." Wat voor deze gemeente geldt, voegt de inzender er aan toe, geldt dan toch zeer zeker ook voor de gemeente Texel. Laat ons een parig bovengenoemd besluit ook volgen. In het particuliere leven is natuurlijk ieder vrij, zich al of niet aan de zomertijd te storen. Het komt ons echter voor, dat een gemeente raad niet bevoegd is een besluit als bovenge noemd te nemen. De zomertijd wordt krach tens een wet ingevoerd en iedere inwoner is verplicht zich aan de wetten des lands te onderwerpen. Gemeentebesturen, die met de uitvoering van deze rijkswetten zijn belast, zullen zeker in de eerste plaats gebonden zijn die wetten te eerbiedigen. Langs wettige weg is echter genoeg te doen, om aan de bezwaren tegen de zomertijd tege moet Ie komen, b.v. door wijziging van les roosters van scholen en verandering van tijd stippen van aanvang godsdienstoefeningen, vergaderingen, enz. De Uitg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 15 tot en met 21 Maart 1924. GEBOREN Douweline, d v. Douwe Blom en Elisabeth Krijnen. Henderika d.v. Jacobus Willem Bakker en Anna Witte. ONDERTROUWD: Huibert de Ridder en Catharina van der Knaap. Pieter Vlas en Maartje Boon. c

Texelsche Courant | 1924 | | pagina 2